• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Astro_fun_times

Bih ja probao, sto ne bih samo da se javi prilika,a u narednih 7 dana je nece biti sigurno, svaki dan gledam prognozu.

Ajde ovako cemo, evo tebi link, imas tu master dark, flat, darkflat i biases.
Takodje imas 3-4 slike od 3 razlicite mete, uzimao sam odprilike pocetak, sredinu i kraj pa ti ces znati bolje da to odradis.
Takodje, teleskop je F3.45, a FL je po Siril-u 518mm, kako kad, ali tu je.
Gain je 101, ali da, unity je 100 tako da 1 elektron odprilike
https://drive.google.com/drive/folders/1khStCuASnn5c1O_qVhQNqdIxu20nsjuf?usp=sharing
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Jel možeš da ubaciš samo jedan dark fajl koji nije master napravljen u deep sky stackeru

Nikad ne znam šta on uradi sa masterima i kako ih skalira, pa je najbolje da vidimo samo jedan dark da izmerimo.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Ubacena 3, pod imenom "Target..."
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Ah, zeznuo sam nešto. Dobra je gore računica ali sam u moj kalkulator uneo opet veličinu piksela pa je dva puta to računao.

Da se vrnemo na problematiku.

Znači, ispravno je oko 400e po ekspoziciji (nema potrebe računati po ark sekundi, kalkulator to izračuna)

Ako ja unesem 150mm, i 93% refleksivnost oba ogledala i 65mm centralnu obstrukciju i 80% QE kamere u svoj kalkulator za 300 sekundi će nebo SQM 20.2 dati oko 400e background signala.

Znači, SQM je oko 20.2.

Ne znam da li si merio, ali lightpollutionmap.info daje otprilike tu vrednost za Inđiju (centar 19.56 a periferne ulice 20.29)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Da, evo uporedio sam.

Sve se slaže. Znači ovako:

- oko 1560 je background signal u elektronima za zelenu boju (Siril je neutralizovao background tako što je pojačao crvenu i plavu a zelenu ostavio takvu kakva jeste).

- DSS masteri su u redu - znači nije ih skalirao, offset je oko 2700-2800 (kada nije podeljeno sa 4)

- prva računica je zeznula fokalnu dužinu i dvaput sam računao veličinu piksela, al to sam sad ispravio.

- Izmerena vrednost SQM-a je oko 20.2


Ako hoćeš sam da probaš, evo i spreadsheet fajla u attachmentu.

Polja sa zvezdicom se unose. Unesi 300 sekundi za ekspozciju (ukupno vreme ti treba za SNR kalkulaciju).

Što se tiče ogledala - stavi 0.93 dva puta jer je to standard za regularne premaze. Ako je SCT i enhanced max bright ovo ono onda ide 0.96 ako je dielectric onda ide 0.99

Za refraktore ide 0.995 po svakom prelazu vazduh/staklo. Znači 4 puta za dublete i 6 puta za triplete al centralna obstrukcija ide na 0.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Nisam merio, nemam uredjaj ali recimo kad na njoj kliknem na moju lolaciju daje mi ovu vrednost
SQM 19.69 mag./arc sec2
E sad, u legendi pise "world atlas 2015"
Da li je to stara mapa ili ne, ne znam.
Takodje, nije isto ako je sub pravljen na recimo 30 stepeni altitude i blizu zenita.
Dok sam slika sa DSLR, kada je meta iznad centra, ka istoku, i krenem da slikam od nekih 30-35 stepeni altitude, tacno se vidi kako su ti subovi bili isprani tj LP ih je popunio a ne signal.

Ali dobro, to je odprilike ta vrednost.
E sad sta to govori za LP i borbu sa LP prilikom slikanja? Za filtere?
Za same subove?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Quote from: Magelan118 on November 19, 2023, 07:27:24 pmAli dobro, to je odprilike ta vrednost.
E sad sta to govori za LP i borbu sa LP prilikom slikanja? Za filtere?
Za same subove?

Sad mi je palo na pamet, možemo da izmerimo i na drugi način. Ima gomila zvezda na slici pa diferencijalna fotometrija - koliko je nebo svetlo naspram zvezde poznate magnitude.

To ću fore radi da uradim da proverimo rezultat.

A što se tiče filtera, pa to mora da se testira. Dosta zavisi od tipa svetlosnog zagađenja, odnosno koliki procenat je žute ulične rasvete naspram svetla punog spektra.

Ovako otprilike ide (mada mislim da zavisi od mete) - za dve magnitude tamnije nebo, dobije se ista slika (isti SNR) za x6.25 manje vremena totalne ekspozicije.

Znači tu odakle slikaš, da kažemo da je SQM20 - treba da eksponiraš x6.25 duže nego što bi trebalo na savršeno tamnom nebu (Bortle 1/2 odnosno SQM oko 22).

Ako se ja dobro sećam, ovaj P2 filter je meni skidao oko 2 magnitude sa neba (ne znam koliko sa mete) iz Novog Sada gde sam imao SQM oko 18.5 recimo, ali to bi trebalo proveriti.

Zato sam ti i predložio da ga uzmeš na test. Okineš jednu ekspoziciju sa njim i jednu bez njega u istim uslovima i onda uporedimo koliko je svetlo nebo (merimo vrednosti piksela) i koliko su svetle zvezde. On će malo da potamni i zvezde ali dok god više potamni nebo nego što potamni zvezde - to je dobro.

Nebule odnosno Ha/Hb/OIII/SII i slično bi trebalo da ne dira odnosno možda skine par posto jer ni jedan filter nije 100% propusan (idu do 98% recimo).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Cekaj, ako je da kazemo meni SQM 20, a recimo taj tvij filter skida 2 magnitude, jel 2 sa SQM vrednosti? Pa onda ispada kao da slikam da SQM 22?

Da li ja to dobro razumem?

Takodje, ajde ako ti nije mrsko, ovaj spreadsheet, ispuni sa mojim vrednostima, jer ti znas sta kako gde, a ja da samo unosim vreme integrasije i duzinu ekspozicije, i objasni mi sta ja na kraju u njemu gledam? SNR?
I sta je idealno, koju vrednost trazim?
Sta je idealni SNR?
To mi je nepoznanica.
Znam samo da je poenta da se sto vise integracije skuplja kako bi se vise signala skupilo koji ce da "preplavi" šum i dobija se vise detalja, manje praznih pixela itd.
Ali koja je idealna vrednoat SNR-a?
Da se unosi (sa svim ostalim vrednoatima popunjenim) samo vreme integracije i duzina ekspozicije i koja vrednost se trazi za SNR da bi slika bila dobra tj odlicna?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Ne postoji "idealan" SNR - odnosno idealan SNR je beskonačno velik - kada je šum nula.

Takođe ne postoji samo jedan SNR za sliku. Svaki deo slike ima različit SNR jer je različit nivo signala. SNR praznog neba (tamo gde nema mete) - je nula, bez obzira što ima šuma.

Taj kalkulator je zgodan da vidiš koliko vremena ti treba za metu, pod uslovom da znaš koji SNR "ciljaš" i što je još bitnije - za koji deo mete, odnosno koliko je meta u tom delu svetla.

Evo nekih smernica. SNR od oko 5 u najtamnijim delovima mete - je potencijal za dobru sliku. To ne znači da je slika bez šuma ali znači da pažljivim denoise-om možeš da dobiješ dobru sliku ako taj deo mete držiš relativno tamnim.

Ako hoćeš da bude svetao (jako razvučeš sliku u obradi) - nema tog denoise-a koji će to da spase a da ne izleda veštački.

Najveći problem je naći informaciju o magnitudi objekta koji slikaš. Evo nekih smernica. Magnituda u stelarijumu ne znači ništa. To je prosečna magnituda objekta koja se dobija kad se sabere svo svetlo od objekta i podeli sa površinom objekta.

Recimo za M51 u Stelarijumu kaže da je surface brightness 12.56 magnituda po ark minutu kvadratnom. Da bi se prešlo u magnitude po ark sekundi kvadratnoj treba dodati 8.89 (uvek jer je isti odnos površine - 3600 ark sekundi kvadratnih u ark minutu kvadratnom a logaritam sa osnovom deset od toga pa puta 2.5 daje 8.8907...)

Znači, bilo bi logično da je M51 12.56 + 8.89 = 21.45 jel tako?

Jednom davno sam sa jedne svoje slike radio mapu magnitude za M51 i to izgleda ovako:



Znači sam centar je svetliji od SQM17 a ako hoćeš da uhvatiš rep galaksije onda ciljaš SQM26-27

Jeste, u proseku je 21.45 ali ako hoćeš najtamiji deo onda stavljaš za metu 27 magnitudu i gledaš za koliko ekspozicije bi ti trebalo da dobiješ SNR oko 5.

Evo, sad ću ja da popunim kalkulator sa vrednostima za SNR 5 i tvoje uslove da uhvatiš rep na M51 (recimo SQM 20 nebo) pa da vidiš kako se popunjava.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Evo rezultata.

Da bi za 8 sati snimanja dobio SNR oko 5 - najtamniji deo je oko Mag24.2

Mag26 bi posle 8 sati snimanja bio sa SNR 1 - a to znači da se faktički ne razlikuje šum od signala.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Ako se šum ne razlikuje od signala, pa sta se onda dobija ako idemo sa SNR bude vrednost 5?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Quote from: Magelan118 on November 19, 2023, 08:55:17 pmAko se šum ne razlikuje od signala, pa sta se onda dobija ako idemo sa SNR bude vrednost 5?

To je za SNR 1 a kod SNR 5 je signal x5 jači od šuma.

Jednom sam pravio primer za SNR - gde sam varirao SNR od 1 do 10 za neki tekst, pa onda može da se proba obrada da se vidi da li može da se pročita tekst.

Mogu opet da napravim tako nešto pa da okačim - jedan Fits sa različitim vrednostima SNR.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Aaa ok ok, imaju dve razlicite vrednosti, 24.2 i 26.

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

Evo je da kazemo finalna obrada ovoga signala.
Dodao sam neke odbacene subove na kojima su mi zvezde imale 6 spajkova😂
Razlog je to sto je iznad teleskopa mrezni kabal koji ide ka basti i kada se kabal nasao izmedju mete i teleskopa, dobio sam 6 spajkova na zvezdama😂

Lights: 33x300s Gain 101; -10°
Darks: 68
Flats: 53
Darkflats: 52
Biases: 52

2h 45mins of integration

Telescope: Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: none, AR glass

Sky: Bortle 5
Date: 15.11.2023

Rosette nebula, NGC 2244, Caldwell 50 by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

@vlaiv, a kazi mi zasto je "Tamni signal (e-/sekunda)" ostavljen na nuli? Koja vrednost se tu unosi?

Isto tako, pixel size je 3.76, ne 3.75, verovatno ne igra veliku ulogu, a i sekundarna obstrukcija je bila 40 i nesto a treba za moj setup da bude 64.

Ajde sad da sumiramo, znaci imam taj spreadsheet, u njemu su unete sve vrednosti.
Ova vrednost "Svetlo od mete - najtamniji deo (mag/arcsec)", da li nju menjam kada hocu da mi se izracuna za odredjenu duzinu ekspozicije kao i za odredjeni deo mete koliki je SNR?
Recimo da izmerim ne najtamniji deo vec neku sredinu, ni centar galaksije ni obod nego sredinu, i ako tu vrednost unesem u spreadsheet, dobijam SNR vrednost za taj deo? (Naravno uz integraciju)
Ili ta vrednost bas sluzi za najtamniji, obod mete?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2