• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

M34, otvoreno jato u Andromedi:
(36x15sec, 7D, ISO1600, 150/750, EQ6)

M34 by Millan Milloradovic, on Flickr

mitja

Nice. Svidja mi se. Primetna je koma po coskovima. Nemas koma korektor?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Astro_fun_times

Opa Yagodinac, vracas se u igru ili stari materijal?
Jesu ove zvezde nedovopjno sjajne pa zato nema spajkica ni na jednoj ili si ih uklanjao?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

Sinoc iako je mesec bio pun (99%), bilo je vedro (uglavnom) a vedro nebo se treba iskoristiti.
Namera mi je bila da slikam dupli klaster u Persijusu (sto i jesam postigao) ali me je montaza opet zezala, tako da sam u nadi da izbegnem binding okrenuo teleskop na drugu stranu i sasvim neplanirano uocio da je M82 na nebu.
Govorio sam drugima da ne slikaju broadband mete kada je pun mesec a ja sam to uradio... Gresi ziv covek🤣
Mislim da ovo ne bi bilo moguce sa DSLR postici na pun mesec a narocito ne subove od po 5min.
Standardno, muke sa obradom tj. mrzi me da radim taj deo tako da sta dobijem-dobijem.

Lights: 33x300s Gain 101; -10°
            65x120s Gain 101; -10°
Darks: 100x120s -10°
            68x300s -10°
Flats: 50
Darkflats: 0
Biases: 50

2h 45min (300s)
2h 10min (120s)
Total exposure: 4h 55min

Telescope: Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: Svbony CLS

Sky: Bortle 5
Date: 25.12.2023
Moon: 99%

M81, M82 by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Super, ko bi rekao za pun Mesec.

Quote from: Magelan118 on November 21, 2023, 03:51:59 pmOpa Yagodinac, vracas se u igru ili stari materijal?
Jesu ove zvezde nedovopjno sjajne pa zato nema spajkica ni na jednoj ili si ih uklanjao?

Stari materijal, nema spajkova jer ih 6" crta tek na magnitudi ispod 7-8.

Quote from: mitja on November 21, 2023, 03:04:39 pmNice. Svidja mi se. Primetna je koma po coskovima. Nemas koma korektor?

Nein  ;D
Ali iskreno, nije to moj najveći astrofotografski problem, kad dođe vreme - to se reši za jednu ili dve stoje.

Astro_fun_times

Dobio sam dobre smernice kako da bolje obradim materijal jer moze tu jos da se izvuce, mada, svakako cu slikati ponovo kad mesec ne bude bas toliko sjajan.
Ovo je slikano cisto da ne propadne noc.

E nesto novo sam naucio za spajkove i zvezde s obzirom da je i moj 150tka.

Koji je najveci problem? Udaljenost od opreme i nedostatak vremena/lokacije za slikanje?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Quote from: Magelan118 on December 27, 2023, 09:12:19 amKoji je najveci problem? Udaljenost od opreme i nedostatak vremena/lokacije za slikanje?

Realno sve od toga  ::)
Ali prvenstveno, nisam zadovoljan performansama moje EQ6, počela je previše da greši, zato je i ostala u Srbiji. Vreme joj je za rasklapanje, podmazivanje i štelovanje, ali eto, šrafčići na njoj su zarđali, neki su polomljeni a neki i izgubljeni tako da ne mogu da je otvorim uopšte. Ili bih je otvorio ali ne i sklopio... Mogao bi doduše neki majstor da razbuši i upasuje novi navoj, ali to je već hardkor. I onda ti treba nekoliko noći pod zvezdama da podesiš tenziju zupčanika, da prati kako treba, da ne preskače (kao kod tebe, neko je očigledno negde nešto pritegao). Neverovatno je da je Kinez napravio takve propuste u konstrukciji montaže kao što su zarđali šrafčići! A šteta je, jer je montaža realno jaka kao zemlja, a goto upgrade kit praktično jeftin za ono što pruža.
Dakle, treba da kupim drugu EQ6, a onda bih mogao kad sam već tu i drugi teleskop, itd. A kad sve to nakupujem ispada da imam svega 5-6x godišnje vremena da odem i nešto snimim i to podrazumevajući vratolomije oko nalaženja lokacije. Za sad imam dovoljno starog materijala za obradu, a i sa omegon quattro snimam teleobjektivima, pa nije baš sve mrtvo u suštini.

ε Aurigae

upgrade na belt je jedino resenje - neces se pokajati
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod
SVBony SV165 30/120 guider scope + SV305 pro gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

Astro_fun_times

Jeftinije ti je da se to odradi nego drugu da kupujes.
Kad montaza zeza dzaba ti da je svaka noc vedra.
(Ja sam taj sto je zeznuo montazu🤣)
Na kamp kad sam isao, zveknuo sam sa njom u stub auta kada sam je vadio i od tad problemi.
Narucio sam belt mod pa cekam da vidim hoce li mi to resiti probleme.

Angazuj nekoga da te srafove povadi ili gledaj neki YT tutorijal kako bi to mogao odraditi sam.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

Sa novim znanjima ali i softwarom, vratio sam se jos jednoj meti koja se sastoji samo od zvezda, M13 - veliki globularni klaster u Herkulesu.
Prva obrada je bila losa, odradjena odmah nakon slikanja, toga sam bio svestan i ja ali reko nema veze.
Evo nove obrade kojom sam zadovoljan.
Tad tek nisam nista znao ali mislio sam "zvezde su sjajne, ne treba predugo da se slikaju da ne pregore, a i ISO cu da spustim sa 1600 na 800.

Vreme integracije je veoma malo a vidi se dosta malih galaksijica okolo.
Ovo je inace crop originalne slike a opet dosta širok jer je sama meta prilicno mala.

Slikano 29.07.2023
Skywatcher Quattro 150P sa x0.86 koma korektorom
Canon 600D (nemodovano)

200x10s na ISO800
33min ekspozicije i koja sekunda jos preko toga

M13, Great globular cluster in Hercules by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

Quote from: Magelan118 on October 05, 2023, 08:11:10 amM31, Andromeda galaxy by Miloš Deronjić, on Flickr
Konacno zadovoljavajuca slika Andromede, mada, boje same galaksije mozda i niju bas na mestu.
GHS i Pixinsight su stvarno poboljsanje u odnosu na Siril i PS ali naravno, dzabe bi bilo sve to da nisam dobio dobre savete i kritike koje su me usmerile u pravom smeru kako bih napredovao u obradi.
U pitanju je stari materijal slikan sa DSLR, darkovi su bili losi a i bilo ih je malo.
Prva noc je slikana ako se ne varam bez filtera ali su subovi od 60s bili "meh"
Druga i treca noc, slikano sa CLS clip in filterom, 120s subovi i cetvrta noc, 300s subovi sa L-eXtreme filterom
Sve zajedno 13h 41min materijala.
Sigurno je bilo losih subova ali nisam blinkovao.
Ali eto sta razlicita ibrada moze da uradi od istog materijala.

M31, Andromeda galaxy by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

M45, Plejade, Sedam sestara, Subaru...

Meta koju sam u par navrata samo slikao kao test shot. Par puta je bilo sa L-eXtreme filterom i nije mi se svideo taj pojedinacni sub. Isto tako posle bez filtera...
Imam neki odsjaj od jako svetlih zvezda pa sam mislio da ne slikam ovu metu uopste zbog tih svetlih zvezda i artifakta koji proizilaze.
Sinoc je noc mogla da se iskoristi. Hteo sam da testiram mount nakon ugradnje kineskog belt moda i vidim da li sam resio binding (nisam, tako da sam danas opet tjunirao pužno kolo mada verujem bezuspesno).
Vlaznost vazduha je bila preko 90%.
Ceo setup je bio mokar kao da si polio kofu vode po njemu a bilo je i dosta oblaka u pocetku.
U jednom momentu iza zenita mi je sve zamaglilo, i guider i primar pa sam morao da odustanem od te mete i okrenem na drugu.
Nakon odbacivanja losih subova i onih gde je bilo oblaka ostalo je sta je ostalo😂
Evo rezultata.

Lights: 88x120s Gain 101; -10°
Darks: 100x120s -10°
Flats: 50
Darkflats: 40
Biases: 100

Total exposure: 2h 22min

Telescope: Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: Svbony UV/IR cut

Sky: Bortle 5
Date: 04.01.2024
M45, Pleiades, Seven sisters by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Skroz OK, ovo je i realna boja Plejada mada svi redovno odvalimo saturaciju pa ispadnu tamnoplave. Od čega su dupli spajkovi na najvećim zvezdama? Možda se kamera posle nekog vremena malo zarotirala?

Astro_fun_times

Boje su popravljene samo sto nije updatovana slika na forumu. Kada se otvori flickr vidi se. Nije vise presaturirana.
I ja sam primetio te spajkove.
Jedino sto mi pada na pamet je ta moja muka gde mi montaza zakoci pa objekat pobegne malo, pa se posle vrati ali se tu rotacija malo promenila.

Drugo ne znam sta bi moglo biti a to.ima najvise logike
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Ne može ekvatorijalna montaža da rotira polje kad ide napred-nazad (tj može ako nije useverena). Ali nebitno, to se na prvi pogled i ne vidi a i JWST ima razrooke spajkove pa ništa. Ja npr imam proširene spajkove na krajevima zbog nepostojanja koma-korektora i znaš koliko me to pogađa?  ;D
Svaki hobi podrazumeva jednu dozu nesavršenosti.