• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

mitja

M42_core2 by Miodrag Petković, on Flickr


SW 150p sa koma korektorom
SW EQ5 GoTo pro
Svbony UHC filter
Canon 2000D

Guidung
Svbony 60/240
Svbony 305pro
Svbony IrCut

Lights 58 120sec 1600ISO
Kalibracioni frejmovi

NINA, PhD2, Siril PS

A sta reci nego da sam zinuo kad sam uzeo da obradim materijal. Toliko sam muka imao sa gajdingom i montazom...
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Astro_fun_times

Greska mi je bila na altitudi preko 1 stepen.
Blato bilo u basti pa nisam mogao da se cimam sto puta tamo vamo. Kad sam ga postavio samo sam go to na Jupiter. Onda sam pomocu alt az centrirao u vidno polje i to je bilo "useveravanje" za taj dan😂

Posle kad je mrak pao uradio sam three point alignment u NINA cisto da proverim i greska na Altitudi je bioa preko 1 stepen.
"Ah, boze moje, sta sad..." 😂
Tako da meh. Ne sekiram se. Vidim da nisu poravnati ali nema veze.
Isto tako finalni stack je imao astifakte koji su bili rotirani, da kazem "nisu bili ravnomerno udaljeni od ivica slike vec rotirani".

Kada resim gremline koji muce montazi bice bolje.


@mitja, super je ispala i pored problema koji nas uvek prate
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mitja

Hvala Magelan. Pa znas da sam zamalo odustao od slikanja. Prvo sam se kanio da uopste slikam. Da stvar bude bolja nikakva priprema nije prethodila. Niti polar aligment... nista. Provalio sam sta mi je zezalo mount. Kabl od dew heater. Zapinjao je o mount.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Astro_fun_times

Dobro je kad otkrijes sta te zeza😂
Zeznuti kad te zeza i zeza a ti nemas pojma sta je pa ludis (moj slucaj dok nisam otkrio)😂

Super sto si iskoristio noc i zadovoljan rezultatom
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

Triplet u Lavu, M65, M66 i NGC 3628

Noc 4 na 5, prvi deo noci kada sam slikao M45 je bio problematican da kazemo zbog velike kolicine magle.
Drugi deo noci kad sam slikao triplet u Lavu je bio oslican. HFR je bio oko 1.75, nikad nije bio toliki do sad.

Lights: 50x300s Gain 101; -10°
Darks: 68x300s -10°
Flats: 50
Darkflats: 40
Biases: 50

Total exposure: 4h 5min

Telescope: Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: Svbony CLS

Sky: Bortle 5
Date: 05.01.2024
Leo triplet, M65, M66, NGC 3628 by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

3 test suba izmedju oblaka na glavnoj meti su obradjeni "iz zajebancije" a ono ispalo ok😂

11min integracije
1x60s
2x300s

Orion nebula by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Yagodinac

January 08, 2024, 08:36:59 pm #1837 Last Edit: January 08, 2024, 08:44:43 pm by Yagodinac
Jako su vam lepe magline  ;D
Samo par sugestija, da bi bilo još bolje. Za Mitju: još samo malo rotiraj aparat u fokuseru da bi spajkovi bili skroz horizontalni. Vidi se da samo malo fali...
Za Magelana, probaj da obratiš pažnju na kadriranje, npr sa vidnim poljem tvoje kamere ne može sve da stane kao sa APSC kamerom. Ovako sam nešto mislio:



Jes da centralni kadar sa aspekta kompozicije u fotografiji nije uvek najbolji, ali ovde bi bio primeren. To su doduše sve sitnice, ali zamisli da prodaješ auto - prvo odeš do perionice. Razlika je suštinski nikakva ali se na prvi pogled vidi.

Astro_fun_times

Ja sam namerno hteo da uhvatim malo running man nebule.
Ali isto tako, nisam se puno posvetio ovoj meti jer nije mi bio cilj da je slikam.
Samo sam opalio par test slika dok sam cekao da mi se razidju oblaci na meti koju sam slikao.
Isto tako recimo sto se tice spajkova, mozda si u pravu ali recimo ja licno imam ocrtanu liniju i uvek koma korektor sa sve kamerom ubacujem ponovo na prethodno mesto kako bi mi u slucaju da hocu ponovo da slikam istu metu rotacija bila ista.
Iz tog razloga ja ne menjam rotaciju kamere pa sta stane - stane.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mboskovic

Lepe fotke momci!!!
Samo napred. :)

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

v0idmp3

January 31, 2024, 10:22:18 am #1841 Last Edit: January 31, 2024, 10:27:26 am by v0idmp3
Malo mi je glupo da objavljujem svoje fotografije, uzeci u obzir kakav je kvalitet vasih, ali evo prve fotografije koje sam uspeo da napravim sa malo naprednijim DIY star trackerom i DSLR aparatom:

Orion Nebula M42 by Ilija Petkovic, on Flickr

Oprema:
Canon 4000D
Sigma APO 75-300mm
OG Star tracker https://www.printables.com/model/348574-og-star-tracker
Focal Length: 263mm F/5
ISO 3600
129x8" light frejmova, stackovano u Siril
Iscurila mi baterija na aparatu pa nisam stigao da napravim flats, darks i bias frejmove, tako da je ovo rezultat samo lights frejmova.

Ne mogu lepo da useverim ovo cudo od star trackera, jer ne mogu da vidim polaris, pa useveravanje radim malo "stap i kanap" metoda, malo uz pomoc kompasa, malo uz pomoc Sigma Octanis zvezde kroz Stellarium na telefonu (posto nema opcije za inverzno posmatranje Polaris zvezde), ali iskreno nisam nesto zadovoljan. Naravno, bolje je i ovih 8 sekundi po frejmu, nego ispod 1 koliko mogu da postignem bez trackera. A na prolece spremam upgrade u vidu ovog trackera: https://wiki.openastrotech.com/OpenAstroTracker

Naravno, najvise bih voleo da imam teleskop i dobru montazu, ali bice...rekla mi zena da joj prvo dokazem da necu da se ohladim od ovog hobija, pa cu onda dobiti dozvolu :)

vlaiv

Dobrodošao na forum.

Slika je odlična!
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Skroz cool za početak, a ima vremena da bude bolje  ;)
Kako si zadovoljan tom Sigmom? Jel ima hromatsku, kakva je sa fokusom, kad je uperiš na gore i izvučeš na 300mm, jel ostane izvučena? Mnogi teleobjektivi imaju osobinu da se sklope u takvoj situaciji.

v0idmp3

Ja se inace ne bavim fotografijom, kupio sam ovaj DSLR jos pre 3-4 godine kako bih probao fotografiju, ali me nekako nije privuklo i bukvalno je stajao na polici i skupljao prasinu sve dok mi jedne veceri dok sam gledao betelgeuse nije palo na pamet da ga stavim na tripod sa njegovim stock 18-55mm objektivom i ekspozicija na 3-4 sekunde...i onda je bilo VAU :)

Onda sam se bacio na istrazivanje sta mogu da kupim za male pare, a da opet dobijem kakav takav zoom i nasao sam na kupujem prodajem ovaj objektiv Sigma 70-300 APO DG za nekih 9k dinara.Sto se tice samog objektiva, ja iskreno ne mogu da utvrdim koliko je kvalitetan jer nemam tog znanja, ali ono sto primecujem jeste da je los sa kontrastom na velikom zumu (nekako je slika ravna, nema dubinu), sto se tice hromatske aberacije, nisam primetio da su mi boje razlicite u centru objektiva u odnosu na ivice, mada opet, mozda i ne umem da prepoznam :) A birao sam izmedju slicnog objektiva bez APO premaza i ovog, pa reko' ajd ovaj, valjda ce taj premaz da "radi". Sam objektiv je kvalitetan, ima neki gumeni osecaj kada se izvlaci i ne vraca se nazad kada se maksimalno izvuce zizna daljina i fokuser. Sto se tice fokusera, ne koristim autofokus, odstampao sam Bahtinovu masku pa manuelno fokusiram.

Ne znam koliko je dozvoljeno zatrpavanje teme pitanjima, ali me interesuje da li mozete da mi preporucite neki sveobuhvatniji tutorijal za Siril i uopste obradu astrofotografija, jer tu sam bas slab (moze i na PM). Ovde sam uradio samo Background extraction, green noise remove (posto nemam ostale frejmove), color calibration i posle sam uradio samo streching i malo se igrao sa zatamnjivanjem pozadine (kako bi bilo crno)