• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Tako je; iskusan astrofograf premota montažu i snimi startrails za čas  ;D

Yagodinac

I sad ide jedan malo sitniji Mesec; dvorac Loket:

Night Is Coming by Millan Milloradovic, on Flickr

PavleR

Prelepo !!!!!!!

Sta baca osvetljenje na vrhove krovova? Mesecina?
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

Yagodinac

Hvala...
Ne, Sunce upravo zalazi za obližnje brdo a ja sam imao sreće da se tu nađem u pravom momentu dok su osvetljeni samo vrhovi krovova. Inače u dvorcu je jedno vreme visio i Tiho Brahe, mislim da je vodio neku školu astrologije ili slično (onoliko koliko sam ja razumeo češki, pošto je sve u dvorcu samo na tom jeziku).

mboskovic


Yagodinac

Hvala  ;D
Mesec, večita inspiracija...

Eternity by Millan Milloradovic, on Flickr

Astro_fun_times

Lepi radovi, ajde prenesi taj teleskop u Nemacku pa se baci i na malo "narrower field"😂

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Biće nekad i toga, ima vremena jer se sad nema vremena  ;D
Anyway/Irgendwo:

February Moon by Millan Milloradovic, on Flickr

PavleR

Quote from: Magelan118 on February 08, 2024, 07:58:33 pmLepi radovi, ajde prenesi taj teleskop u Nemacku pa se baci i na malo "narrower field"😂

Iskreno Milose, i da ga ne prenese u dogledno vreme - ovo je sasvim dovoljno. Meni se Milanove wide-field fotografije bas svidjaju. Covek je umetnik da docara atmosferu igrom boja.  Ovo nije samo belezenje trenutka nego i davanje licnog pecata tom trenutku. Hteo to Milan da prizna ili ne - covek je umetnik.
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

mboskovic


Yagodinac

Hvala vam na lepim rečima, ali ovo nije umetnost. Ovo je pre svega hobi i možda neka forma kreativnosti, ali nije umetnost. Umetnost je nešto što je:
1) izdržalo probu vremena, tipa Van Gog koji je u svoje vreme bio zanesenjak i budala, a danas su njegove slike po sto miliona; i
2) nešto što se prodaje. I Leonardo i svi veliki majstori su to radili da bi zaradili, ne da bi bili zapisani u istoriji umetnosti.

Ja ne ispunjavam nijedan od tih uslova. Ja jednostavno kao i svi astrofotografi na ovom forumu uživam u svom (našem) hobiju. Ponekad nabodem dobru, ponekad lošu fotku. Ali nije poenta u fotkama, poenta je u pređenom putu. Fotografija je jedna fascinantna vrsta putovanja koje verovatno nema cilj osim možda putovanja samog po sebi. Ili možda beleženja trenutka u životu i time simbolike otkidanja od zaborava.

Yagodinac

Dokon pop i jariće krsti. Na godišnjem sam, i sad ću "da pročitam ceo Internet". I vas ću malo da smaram, prvenstveno fotkama - ovo je konkretno Jupiter, Merkur se sakrio u oblaku desno i cele večeri ga nisam video jer je brzo zašao.

Jupiter And Lake by Millan Milloradovic, on Flickr


Astro_fun_times

Ajde kad si dokon, (da ti učinim uslugu🤣) pa pojasni nama koji ne znamo, kako se slika ovakva slika?
Da li je rec o kompozitnoj slici, zasebno foreground, zasebno nebo?
Koji je proces u pitanju, kalibracija itd.

Mene iskreno bas zanima.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Ma ne, fotka je jedna jedina. Razlika je fog-filter koji "udeblja" sjajnije zvezde, u principu je sve isto kao kad okineš ovaj kadar telefonom. Malo rađeno na bojama, malo selektovano gradijentima i to je to.

Originalni RAW, zapazi da je WB u startu zbog LP-a pomeren na 4500K:


Astro_fun_times

Aha, ok.
Mislio sam da radis one kompozite gde ljudi slikaju krace ekspozicije za foreground a duze za nebo.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2