• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomija 17

Started by Sasa, January 12, 2006, 02:02:25 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sasa

Izašao je novi broj Astronomije. Ovaj broj je malo kasnio zbog prezauzetosti štamparije oko kalendara. Inače je bio prelomljen i filmovan još 20 decembra.

Samo ukratko, u njemu se nalazi niz zanimljivih članaka, izeđu ostalog i tekst Zorana Kneževića o definiciji planete, zatim tu je članak o pogibji Gagarina (izuzetno zanimljiv i pomalo šokantan), pa onda tu je i priča o atmosverama Venere, Zemlje i Marsa. Dalje, tu je i priča prof. Ajdačića o tome da li Zemlji preti crna rupa, pa onda tekst o problemima spavanja u kosmosu itd. itd.

Ono čemu se sigurno niste nadali - dogodilo se. U novoj Astronomiji nalazi se i jedan horoskop.

wexy


sashastar

Ne brini se wexy horoskop je OK. (procitaj)

Skyw@lker

Uf konacno da izadje i broj 17, ovo je bilo neocekivano "brzo"!!! Odoh sutra ranim jutrom do kioska - bas me interesuje sadrzaj (narocito "horoskop"  :P )
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

wexy

Quote from: "sashastar"Ne brini se wexy horoskop je OK. (procitaj)


Ma nisam se dokopao primerka još, gledam svaki dan kad će da izađe, evo ko na iglama sam od 1. januara LOL :), sutra sam rano na faksu taman ću posetim kiosk pored, tamo mi se prošli put obradovao lik koji radi kada sam tražio Astronomiju, idem da ga usrećim opet :).

Skyw@lker

Procitao je od korica do korica - nova "Astrnomija" kick ass  :D Narocito mi se dopao tekst o povratku na Mesec....
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Sasa

A Gagarin, a Gagarin? Mozda je malo preopsiran clanak, ali je zanimljiv. Drugi deo je dramatican.

OK, to je mozda ipak interesantnije starijim citaocima, onima koji su bili svedoci tih prvih koraka u astronoautici.

sashastar

Gresis ako mislis da je preopsiran.
Dobro mozda jedino ako se gleda broj stranica casopisa i velicina teksta.
Medutim izuzetno je korisno imati u casopisu takvu nazovimo to
"Istorisku rubriku"
Meni licno je izuzetno dobar tekst o Gagarinu ali i ostali koji su se pojavljivali do sada u casopisu to mora da se i u buduce nastavi mislim da vrlo vazno i korisno.

Skyw@lker

Slazem se, ja spadam medju te "mladje" citaoce i opet mi se jako dopao tekst - zaista treba uvek biti takvih "istorijskih" clanaka! Voleo bih kada bi Astronomija bila i na vecem broju strana, ali znam da je to za sada neizvodljivo... Pohvalio bih jos i SF Fanzin i tekst o planetama... Ma ja nisam uopste za kriticara - kao sto rekoh dosta sam pristrasan, procitao sam je od korica do korica jer mi se maltene sve dopalo... Samo tako nastavite...  :wink:
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Sasa

Pa lepo, Grujici ce biti drago kad mu prenesem vase utiske. On je inace ispalnirao citav niz clanaka iz istorije astronautike, sve tamo do kraja 2007.

Evo jedne informacije za Beogradjane (nije joj mesto ovde, ali, eto). 4. februara u planetarijumu, a u organizaciji Astronomije predavanje ce odrzati ---- Mirloslav Filipovic! Dakle, MF je, ko ne zna, prof. u Sidnaju gde gradi odlicnu karijeru. A i clan je uredjivackog kolegijuma Astronomije. Itd. Pricacemo o tome jos.

Skyw@lker

Cool, gledacu da posetim to predavanje - ionako sam otpratio celi "jesenji kurs" u planetarijumu sa pozitivnim utiscima...
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

T-rex

Pa što horoskop. Pokvari tako dobar časopis   :x

sashastar

Dobro dosao ti nama na forum.
Samo izgleda da dinosaurusi neznaju da citaju ili nerazumeju procitano.
Procitaj ponovo.
Bez obzira sto je saljiv horoskop on je vrlo koristan pre svega u razumevanju i manipulaciji narodnim masama.
A ko treba prvi da se pobuni protiv horoskopa ako ne Astronomija.
Ovaj tekst je itekako dobrodosao i odlican je.
Nazalost mali broj ljudi ce ga procitati.

Sasa

Sashstar je divno shvatio nameru horoskopa u Astronomiji. A ima ih zapravo dve. 1. je zelja da se malo nasalimo, a 2. da malo raskrinkamo one koji prave horoskope. Zaista, navodi u ovom nasem clanku su citirani, oni su originalni, nisu izmisljeni.

Kad pogledate sta u horoskopima pise (bar ovim koje sam ja procitao) vidite najobicnije, svima poznate cinjenice. Recimo to da ce srcani bolesnici mozda imati zdravstvenih poteskoca. Pa to je toliko logicno da ne vidim nikakvu mudrost u toj tvrdnji. Pogotovo sto se obicno uz tvrdnju doda ono cuveno MOZDA, ili MOGUCE JE. Jedino sto ne shvatam to je kako tako nesto moze nekog da ipresionira.

Nego, danas sam pricao sa Ilijom Bakicem. Ko ga ne zna, to je nas knjizevni kriticar koji izvrsno poznaje SF literaturu. Naglasio je da mu se veoma svideo clanak M. Cirkovica u SF fanzinu, posebno zato sto se radi o prikazu literarnog dela koje je tek nedavno izaslo i jos nije prevedeno kod nas.

SrdjanP

Quote from: "Sasa"
Naglasio je da mu se veoma svideo clanak M. Cirkovica u SF fanzinu, posebno zato sto se radi o prikazu literarnog dela koje je tek nedavno izaslo i jos nije prevedeno kod nas.


To znaci da fanzin ostaje?