• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Stara svemirska odela kao sateliti?!

Started by wexy, January 27, 2006, 05:44:37 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

wexy

Mrzi me da prevodim, ali je jako zanimljivo :)

QuoteOne of the strangest satellites in the history of the space age is about to go into orbit. Launch date: Feb. 3rd. That's when astronauts onboard the International Space Station (ISS) will hurl an empty spacesuit overboard.

"We've equipped a Russian Orlan spacesuit with three batteries, a radio transmitter, and internal sensors to measure temperature and battery power," says Bauer. "As SuitSat circles Earth, it will transmit its condition to the ground."

Unlike a normal spacewalk, with a human inside the suit, SuitSat's temperature controls will be turned off to conserve power. The suit, arms and legs akimbo, possibly spinning, will be exposed to the fierce rays of the sun with no way to regulate its internal temperature.

"Will the suit overheat? How long will the batteries last? Can we get a clear transmission if the suit tumbles?" wonders Bauer. These are some of the questions SuitSat will answer, laying the groundwork for SuitSats of the future.

SuitSat can be heard by anyone on the ground. "All you need is an antenna (the bigger the better) and a radio receiver that you can tune to 145.990 MHz FM," says Bauer. "A police band scanner or a hand-talkie ham radio would work just fine." He encourages students, scouts, teachers and ham radio operators to tune in.


Da biste saznali kada će ovaj "satelit" proći iznad vašeg područja koristite program na adresi http://science.nasa.gov/RealTime/JPass/25/JPass.asp

Za više informacija:
http://science.nasa.gov/headlines/y2006/26jan_suitsat.htm

^ ispravljena greška u linku

sashastar

Wexi prva adresa neradi jer ima na kraju visak jednu tacku
http://science.nasa.gov/RealTime/JPass/25/JPass.asp

Interesantno mi ovo deluje nego ti meni reci kakav je potreban
najskromniji radio uredaj za prijem signala.
Jer ako je nesto posebno onda to malo ljudi ima.

wexy

LOL, tačno sam znao da će tačka da bude problem na kraju ali mi bilo glupo da ne stavim :D

Što se tiče opreme, treba nešto što može da uhvati 145.990 Mhz, radio aparti koji mi imamo po kućama rade samo u opsegu 87.5 Mhz do 108.0 Mhz. Najpoželjnija bi bila oprema koju koriste radio-amateri, predpostavljam, međutim ne verujem da iko sa ovog foruma to poseduje :roll:.

Drugo rešenje je manje zahtevno po pitanju novca, a više po pitanju truda :), recimo, može se dosta lako napraviti FM prijemnik koji hvata i preko 108 Mhz, jedno od uputstava koje sam našao na brzinu:
http://hem.passagen.se/communication/mxtest.html

Ako je neko čuo za Radio klub (znam da ima u Beogradu), mogu se naći "kit"-ovi za pravljenje elektronskih uređaja itd. (pravio sam FM predajnik za maturski u srednjoj :P), pa se može i tu pogledati, možda imaju nešto što bi se moglo iskoristiti.

To je ono što mi trenutno u 2:42AM pada na pamet :), ako saznam nešto više javiću.

UPDATE: Radio klub ima komplet za izradu FM radio prijemnika od 80 Mhz do 145 Mhz (http://www.radioklub.co.yu/RADIOKIT/predajnici.html#prijem), model RK 3410. Bedak, fali nam jos 1 Mhz :verysad:.

Naravno ostaje pitanje da li ovi manji uređaji mogu da prime signal iz "svemira".

NeLeO

:lol:  :lol:  :lol:
link sa malo vishe informacija:
http://www.amsat.org/amsat-new/index.php

a i da vam dam savet ako nemate iskustva u gradnji radioprijemnika zaboravi na gradnju!

bolje izdvojte malo vishe kesha i kupite neki skener koji obuhvata tu frekvenciju.

ja imam rucnu radio stanicu koja pokriva tu frkvenciju,ako uhvatim malo vremena probacu da ih bar cujem a ako budem imao srece i popricam sa njima.


marino

nasi ce se suradnici iz radio kluba pazin ukljuciti u ovo..inace, i sam sam radioamater i u tom krugu imam oznaku 9a3ate
:)
marino
Vidulini Observatory

gucic

Quote from: "wexy"

Što se tiče opreme, treba nešto što može da uhvati 145.990 Mhz, radio aparti koji mi imamo po kućama rade samo u opsegu 87.5 Mhz do 108.0 Mhz. Najpoželjnija bi bila oprema koju koriste radio-amateri, predpostavljam, međutim ne verujem da iko sa ovog foruma to poseduje :roll:.


Ima toga na forumu. Zvuci interesantno, pogledacu na prijemniku.

NeLeO

9a3ate de yz7sjn  :P
jel dolazish u YU7 na okupljanje WWYC???

:verysad: kad bi ovi u BPQ malo imali obzira prema vishljim opsezima i digitalnim komunikacijama,kakvih samo projekata ima,a ne samo CW  :verysad:

marino

Quote from: "NeLeO"9a3ate de yz7sjn  :P
jel dolazish u YU7..


yz7sjn de 9a3ate...nazalost ne..vec nekoliko godina "dolazim" u yu7 na astro-dogadjanja ali ili se ne moze ili su neka dogadjanja istovremeno ili preblizu i u yu7 i u 9a .. ipak nadam se da ove godine necu izostati..
yz7sjn za tebe 599 bio je ovo 9a3ate .. 73!
m

PS. nemojte nam zamjeriti na maloj radioamaterskoj privatizaciji foruma;)
Vidulini Observatory

NeLeO

bilo bi lepeo da se vidimo.
ok,hvala za dobar raport i za tebe 59+ 256k  :P
ok qsl cemo razmeniti direktno uz neko ladno pivce  :evil:
vy 73 de yz7sjn +k

wexy

Quote from: "gucic"
Quote from: "wexy"

Što se tiče opreme, treba nešto što može da uhvati 145.990 Mhz, radio aparti koji mi imamo po kućama rade samo u opsegu 87.5 Mhz do 108.0 Mhz. Najpoželjnija bi bila oprema koju koriste radio-amateri, predpostavljam, međutim ne verujem da iko sa ovog foruma to poseduje :roll:.


Ima toga na forumu. Zvuci interesantno, pogledacu na prijemniku.


Super onda, javite utiske :)

Joza

Ko nema opremu neka skokne do radio kluba u svom gradu, tamo ce skoro sigurno naci nekog zainteresovanog.
Sobzirom da ce na kraju poruke ici i SSTV slika bilo bi interesanto probati da se ona uhvati.
Za to moze posluziti i (free) program sa
http://www.ultimatecharger.com/mmsstv008.zip
koji ce vas racunar pretvoriti u SSTV prijemnik, jednostavnostavnim prikljucenjem radio prijemnika na zvucnu karticu.

wexy

Nije baš prošlo najbolje, signal su uhvatili jedino u Japanu i to slab, a posle toga tišina.



Unmanned Spacesuit Goes Silent (Yahoo! News)

NeLeO

e da,projekat nije slavno proshao! Naime baterije u odelu su se smrzle pa nisu mogle da napajaju radio primo-predajnik.
Ineče signal koji su primili par japanaca nije jasan pa ni oni nisu jako srecni.
Tolko od mene,valjda ce neki drugi projek bolje završiti.
*EDIT: Baterije su izdrzale samo 3h!!!

NeLeO

vesti:

SUITSAT IS SILENT: Space is cold--apparently too cold for SuitSat's
batteries.
The Earth-orbiting spacesuit stopped transmitting shortly after it was
thrown
overboard from the International Space Station on Feb. 3rd. Probable cause:
lack
of power. (continued below)

This doesn't mean that SuitSat was a failure. The experimental satellite was
"launched" to answer questions such as "Can a spacesuit-satellite function
without internal temperature controls?" The answer, apparently, is "no."
Next-generation SuitSats will take this into account.

SuitSat will continue to orbit Earth for weeks, spiraling slowly into the
atmosphere. Stay tuned for information about seeing SuitSat in the night
sky.