• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Globalno zagrevanje Zemlje 2007

Started by sashastar, January 05, 2007, 12:43:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

flintviking

Na zalost Dule, jos uvek nam samo pada na pamet i jos uvek se samo drze konferencije, nista se ne radi jos uvek....
i to malo sto se uradi, zanemarljivo je u odnosu na ono sto je napravljeno kao steta

gucic

Nema nam spasa sve dok ne pocnu kazne da pljuste. Svi smo mi isti - i Srbi i Ameri i Namibijci.
Gde ima bezakonja, ljudi ce da to iskoriscavaju. Kako kazne pocnu da udaraju po usima, svi su mirni i odjednom borci za zastitu zivotne sredine.
Meni se cini da niko od nas (cak i ja) necemo moci da shvatimo problem unistavanja planete i nekontrolisane eksploatacije, sve dok ne prestanemo da brisemo guzove toalet papirom od ciste celuloze... :)

flintviking

Gucicu, znas li ti ko pise zakone.... a znas li ko lobira te koji pisu zakone.......         :-\

sashastar

Svetski lideri su nedavno raspravljali o klimatskim promenama. Ali, mnogi koraci se preduzimaju i na regionalnom i lokalnom nivou. Lideri visokotehnoloških firmi okupili su se nedavno u San Hoseu u Kaliforniji da bi dali podsticaj većem korišćenju solarne energije.

Glavni vokal britanske rok grupe Razorlight, Džon Borel, snima novu pesmu o klimatskim promenama u jedinom studiju koji se napaja solarnom energijom u Evropi. Kaže da ga je inspirisao bivši američki potpredsednik Al Gor, koi je u martu ove godine, uputio sledeće upozorenje.

«Naš svet se suočava sa istinskom globalnom vanrednom situacijom.»

Gorov dokumenrni film «Neprijatna istina» pomogao je da pitanje klimatskih promena dospe u centar pažnje svetske javnosti. Film je dobio i Oskara, ali se postavlja pitanje da li bi mere protiv klimatskih promena mogle da budu i uspešan biznis. Škola «Sveti Franjo Asiški»  u Londonu je prva od oko stotinu škola u Britaniji koje će biti opremljene solarnom tehnologijom, dok se u Palo Altu u Kaliforniji jedan novoizgradjeni kompleks kuća zagreva na solarnu energiju. Stefani Pruit predstavljka firmu koja je podigla ovaj kompleks.

«To će značiti priličnu uštedu u računima za struju za nove vlasnike. Mi smatramo da je to put budućnosti.»

Obližnja silikonska dolina se nada da će preuzeti vodjstvo u solarnoj tehnologiji. Poslovni lideri tehnoloških firmi na ovom području svojevremeno su bili na čelu kompjuterske revolucije. Sada se neki od njih, poput Toma Mekalmonta, suočavaju sa nekim složenim pitanjima.

«To su pitanja poput gradjevinskih dozvola, povezivanja sa energetskim mrežama, obučavanja radne snage, itd. Medjutim, dok budemo rešavali ta pitanja mi ćemo ujedno proširiti tržište i dalje razvijati novu tehnologiju.»

Solarna energija je trenutno u globalnim razmerama industrija vredna 15 milijardi dolara. To nije mnogo, ali Američko udruženje za solarnu energiju tvrdi da taj sektor raste po stopi od 40 odsto godišnje. Evo šta o tome kaže biznismen, Alan Gartner.

«Mislim da ne bih bio ovde kada ne bih verovao da je naša kompanija sposobna za izuzetno prilagodjavanje u skladu sa zahtevima tržišta energije.»

Lideri ove industrije ipak kažu da im je za sada potrebna pomoć federalne vlade. Njihov cilj je da dobiju poreske olakšice dok novi stambeni kompleks u Palo Altu privlači kupce koji žele da uštede na energiji.


flintviking

lepo, sve je to lepo, ali... ima tu nekih ogranicenja,.... :(


flintviking

Evo jednostavno
pocecu od osnovnog ogranicenja, a to je da sam ubedjen da se zakoni takve vrste donose forme radi,
na kraju, zar SAD nije odbila da potpise onaj ugovor o smanjenju stetnih gasova...
Dalje,
ko bi se odrekao profita zarad ekologije....
slatko bi se nasmejali...
Ovo malo iskace iz teme o zagrevanju, ali najvise sam mislio na fenomen zvan ,, lobiranje,,
Multinacionalnim kompanijama se vise isplati da ,, lobiraju,, ma koliko to kostalo, nego da smanje emitovanje stetnih gasova, ili da ugradjuju skupe filtere,
kada se to pokaze isplatljivije, e onda ce promeniti misljenje,
Stvar izgleda uprosteno, ali je samim tim i tuznija, jer je zalosno da ce mo se samoubiti zbog profita, koji zgrcu mali broj ljudi...

flintviking

Mozda nekad izgledam skepticno... ali zar mislis da ce neki rok pevac promeniti svet,....
Znas li kakvi umovi to nisu uspeli... da li treba da nabrajam.
Pa i mnogi koji se zalazu za ekologiju, ni sami u to ne veruju.
Evo ja se zalazem, ali ne verujem da je to rat koji se moze dobiti.
Taj rat nikada necemo dobiti,
na kraju krajeva, i svaki let u kosmos je jedna ekoloska busotina u ozonskom omotacu,,, zar ne, ... ali mi se radujemo kada se to desi...
paradoksalno zar ne...

gucic

June 20, 2007, 09:51:48 am #38 Last Edit: June 20, 2007, 09:55:26 am by gucic
Sve sto si rekao si totalno u pravu! Sigurno svet nece promeniti Bono Vox niti neki tamo Live Aid. Samo ovaj samit G8 u Nemackoj pre desetak dana je kostao 100 miliona dolara, bre!! Pa sa tim parama su mogli da ozgrade po jednu dobru bolnicu u najugrozenijim drzavama Afrike i tamo se sastanu. Ali zasto suva Sahara, kad je bolji kavijar u Nemackoj...
Naravno, svaki let u kosmos napravi zestoko zagadjenje.
Najveci svetski zagadjivaci nisu potpisale Kjoto sporazum iz 1997. godine. Zbog toga emisija stetnih gasova nece biti smanjena koliko je planirano tim sporazumom.

flintviking

A sta mislis o pokretu Greenpeace... meni nesto mirisu da su ...  da ne upotrebim prejaku rec, ali kao da su izlobirani...
tako mi se cini.
Prosto nema ni institucije ni organizacije koja moze da stane ili da makar ukaze na problem...

A sa tolikim parama, sta je moglo da se uradi....
uh....
Zaposlio bih sa tim parama 50.000 ljudi, od toga bi zivelo najmanje 150.000 ljudi,, u pocetku....
malo li je

gucic

Sve je to bagra. Naravno da su izlobirani. Njih finansiraju samo druge multinacionalke - konkurentske onim naftnim i zagadjivackim. Narocito vole da ruse Shell-ove naftne platforme...
Ne moze tolika organizacija da se finansira samo od clanarine.

flintviking

Jasno, ali sada se postavlja pitanje, ima li uopste izlaza iz ove, prakticno mat pozicije.
U stvari pitam se da li smo u matu ili u patu...

sashastar

June 22, 2007, 01:12:36 am #42 Last Edit: June 22, 2007, 02:38:37 am by sashastar
Priroda nam je sada dala SAH
A da li cemo se i kako izvuci ?


flintviking

mala ispravka, mi smo sami sebi dali sah, mi kao ljudska vrsta, jer priroda nije bila u ratu sa nama...

flintviking

Upravo je u toku serija koncerata live earth,  povodom globalnog zagrevanja...
ima interesantnih izvodjaca, a i zanimljivih podataka koji se cuju u pauzama....
pratite li...