• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Globalno zagrevanje Zemlje 2007

Started by sashastar, January 05, 2007, 12:43:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

flintviking

Kako je na vec pomenutom koncertu, u Vasingtonu, Al Gor bio cinican u govoru koji je drzao.
Mozda je to moj subjektivni utisak. Ali za mene je tako izgledalol......
Posted on: Jul 09, 2007, 01:35:01 am
Kako navodi RTS, kineska akademija nauka upozorava da se vodostaj dve najvece kineske reke smanjuje iz godine u godinu, i da je to posledica globalnog otopljavanja.
deset posto u zadnjih cetrdeset godina. Mozda ne izgleda mnogo ali progres opadanja vodostaja raste...


vaske71

Samo znam da ima da pocrkavamo ko zecevi ali i oni ce zajedno sa nama

Toma B

Ajde Vaske...
Mozes ti i bolji komentar da napises...zar ne?

flintviking

U njegovom komentaru je sva istina, tako je jednostavno, i tako ce da bude....

sashastar

Ako vam je vruce a hocete da znate kolika je temperatura a cujete nekog CVRCKA
onda probajte:
slušajte ga 14 sekundi i brojite koliko puta se oglasio, dodajte 38 i dobićete temperaturu u Farenhajtovim stepenima (od toga oduzmite 32 i pomnožite sa 5/9 pa ćete dobiti i temperaturu po Celzijusovoj skali).

Toma B

Da li je ovo shala mala?
Jer ako nije mislim da si nesto zaboravio...STOPERICU, a ni digitron nebi bio los da se deli sa pet devetina... ??? :P
Mislim da bi bilo dosta tesko brojati 14sec i istovremeno brojati crckovo cvrcanje...
Jesi li ovo isprobao....mislim...nemoj zameriti ,ali zvuci mi kao da je iz politikinog Zabavnika.

Kizza

Da li se to odnosi na Evropske cvrcke ili Made in Usa :D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sashastar

Shala nije ali da je malo komplikovano to jeste.
Ja sam isprobao ali je bio problem sto su se javili i drugi crvci
I onda..........

Toma B

Ili jednostavno uhvatite cvrcka i fizickom silom mu uzmete termometar... ;) ;D ;D ;D ;D ;D

ikalo

Da li CO2 utiče na zagrevanje, to je po meni nedvojbeno.

Koliki je taj uticaj to je drugo pitanje. Mene samo brine jedna druga stvar.
Jednog dana ćemo potrošiti svu naftu i ugalj i prestaće emisije CO2, bar u ovom obimu sad. Temperatura okeana će porasti, planktona će biti sve više, što će onda uzrokovati vrtoglavo smanjenje CO2 i najhladnije ledeno doba u povjesti.

Negdje pred ovaj blesavi balkanski rat sam čitao o Milutinu Milankoviću i njegovim ciklusima ledenih doba u časopisu zagrebačke zvjezdarnice Čovjek i svemir. Tu je bilo navedeno da su dva naučnika možda pronašli mehanizam koji je bio "karika koja nedostaje" a to je plankton...

Za one koji to možda ne znaju, okeanski plankton biljnog porijekla (fitoplankton) je veći potrošač CO2 nego sve šume svjeta. I što je toplije to ga je više.

Ikalo

sashastar

Plankton uzima CO2 iz morske vode.
A koliko morska voda uzima CO2 iz atmosfere ?
I nije problem samo CO2 a sta sa smanjenim OZONOM ?
A sta sa drugim zagadujucim materijama ?

I netreba da te brine ledeno doba.
Eto vec je pocela sezona kupanja i to na SEVERNOM POLU.


ikalo

Quote from: sashastar on July 27, 2007, 11:40:26 am
Plankton uzima CO2 iz morske vode.
A koliko morska voda uzima CO2 iz atmosfere ?
I nije problem samo CO2 a sta sa smanjenim OZONOM ?
A sta sa drugim zagadujucim materijama ?


Slažem se. Usput, da li znate da recimo metan ima višestruko veći uticaj na efekat staklene bašte nego CO2? I da je najveći proizvođač metana Indija (tačnije, njihove svete krave)...

Sve dok se pokušava problem zagrijavanja opisati samo jednom pojavom ili samo jednom ljudskom aktivnošću nećemo moći naći adekvatno i efikasno rješenje za naše probleme.

Ikalo

sashastar

Ali se metan moze iskoristiti kao gorivo.
Koje ipak manje zagaduje od ostalh sadasnjih goriva.

Ali nemoj zaboraviti da i samo Sunce sa svojim ciklicnim promenama
takode utice na sveobuhvatno zagrevanje planete.




ikalo

Upravo tako...

znači nije samo Sunce, nije samo CO2, niti bilo šta drugo pojedinačno.

Problem je kompleksan i nije ga lako objasniti, a još teže ga je riješiti. Još mnogo toga ne znamo, a u međuvremenu se bahato ponašamo ne razmišljajući uopšte o dugoročnim posledicama naše aktivnosti. Ovo govorim globalno naravno. Uvijek ima ljudi koji razmišljaju na duže staze i nastoje svojim postupcima da ne ugroze budućnost naše djece, unuka...


Uzgred, da li ste primjetili da sunce jednostavno jače prži nego prethodnih godina.. da li je to samo subjektivan osjećaj ili je problem u stanjenom ozonu...

Ikalo

flintviking

Kina je po zadnjim podacima iz stampe pretekla ameriku i sada je najveci zagadjivac, mada prema broju stanovnika jos nije, ali u ukupnom iznosu jeste..
najveci deo energije koriste iz uglja najlosijeg kvaliteta