• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc pocetniku u vezi pravljenja razne opreme

Started by sale11472, May 20, 2007, 05:39:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

sale11472

Ma nisam stavljao nikakvu masku tj još ništa ne merim nego se privikavam na rad sa crnom spravom (tester je ofarban mat crno ;D )...
Što se količine svetla tiče ja sma pazario superbright diode a to SVETLI ;D (inače ne koristim nikakvu masku nego golu diodu što i nije loše pošto ne moram preterano da zamračujem sobu u stvari ne moram uopšte da je zamračim za test jedino što sve moram da poravnam u manje više mraku...)

E sad nameštam ceo setup tako da mi se povratno svetlo odbija tik iznad diode (uf rabote .... pošto sve to držim na neobrađenoj fosni izvadio sam trnja iz prstiju ....) no kao što rekoh problem je po svemu sudeći u tome što sam ja očekivao da se nož i dioda pomeraju kao i kod Ronkija a u stvari je to sve mnoooogooo manje ...
No izveštaj sledi posle narednog pokušaja ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Stojanov

Quoteočekivao da se nož i dioda pomeraju kao i kod Ronkija a u stvari je to sve mnoooogooo manje ...


E, kazes da si vise puta procitao sa sajta o Fuko testu. Pa i jeste mnooooooogoooo manje... finese u podrucju fokusa.
Ma uspeces !Jesi li pokusao da LED stavis u sto tanju crnu cevcicu, 1mm duzu nego sto je sama dioda? Pretpostavljam da znas zasto.

sale11472

He pa jedno je čitati o nečemu a drugo praktično probati ;D
Zato me i oduševljavaju programčići koji simuliraju šta se vidi ....

Diodu nisam stavljao ni u kakvu cevčicu već sam joj otsekao vrh (što ja volim da seckam stvari  HASAN SECKATIIIII!!!! ;D ) i zalepio je u lepljivu traku funkcioniše OK mada bi sa cevčicom bilo sigurno bolje no to će sačekati sledeću modifikaciju testera (smišljam i način za brzu promenu dioda pa....)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Ja ne znam za to stavljanje u cevcicu. Voleo bih malo objasnjenje.

Nije mi samo jasno kakve si ti video linije kroz ronchi resetku ako ti je debljina diode npr 3mm. To se prakticno i ne vidi nbista osim svetla.
Savet sledi...

Ispred LED-a napravi mali prorez tj, do pola diode naepi traku i od pola takodje stim da postoji jedan mali prorez od npr 0.1 mm.  Taj prorez mora da bude paralelan sa nozem koji sece svetlost.Zapravo da stoji uspravno. Tada ce ti biti mnoooogo teze da nadjes povratnu svetlost ali ce ti linije na ronchi testu biti mnogo ostrije. Ti i ne mozes da vidis senku na ogledalu presecanjem povratne svetlosti posto je u fokusu ta svetlost debela najmanje 3mm ili vise a treba da je desetinku mm.
Nemoj sada filozofirati kako treba da preradjujes tester. To ti je jedan minut, da nalepisc izolir traku preko diode i gotovo. I javi rezultate.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Ummmmm Stelafane tester je slitles varijanta (BTW oni koriste 10mm diode a ja 5mm) i funkcioniše (sa ronchi rešetkom jasne i kontrastne linije) koliko vidim manje više svi koriste takvu varijantu tj ne maskiraju uopšte diodu..... problem će biti u onome što sam naveo da ja nož i diodu pomeram (kreću se zajedno još jedna osobina Stelafane testera) previše i prebrzo pa mi promakne suptilna promena senke..... a i kada sam rekao da sam jako blizu sfere onda sam misli stvarno jakoooo blizu tj na ronči testu se jedava primeti da se linije malo krive
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Pa kako nisi pokrio diodu kad kazes da si radio sa maskom koja ima mali prorez kroz koji dioda svetli... ili si ti to zaboravio da stavis.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Mmmm kad sam rekao da sam radio sa bilo kakvom maskom  ??? ??? ???
jesam pominjao couder masku al to služi testiranju zona u parabolizaciji to ide ispred ogledala koliko sam shvatio .... ispred diode sam stavljao samo ronchi rešetku i nož nista drugo, naravno sa svih strana osim sa prednje je oblepljena trakom tako da svetlo može da "ide" samo napred.... ma videću sad kad probam ozbiljniji Fuko da li sam uspeo...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Nisam bas siguran da si sve dobro odradio. Resetka se ne stavlja ispred diode vec ispred oka i preseca povratnu svetlost a ne odlazecu.

Da maska ide na ogledalo.

Debljina diode je velika i svetlost treba da je tackastog oblika ili kao linija tanka, sto tanja to je slika ostrija i preciznija.
Ako ti je dioda cista bez tog preoreza ili rupice, onda je snop svetlosti predebeo i normalno da ne mozes da vidis senku u fokusu.
Videces je ipak ako si jako unutar ili izvan fokusa, ali sa time neces nista izmeriti.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

suvacarov

July 01, 2008, 09:25:19 am #128 Last Edit: July 01, 2008, 01:05:35 pm by suvacarov
Sve ovo je za mene jos uvek nepoznanica. Tek kada budem dosao do tog stadijuma znacu sta i kako treba raditi ali Sale je u pravu. Bar na Stellafane sajtu nema ni pomena o tackastom ili linijskom izvoru svetlosti. Jednostavno se pominje samo LED (cak preporucuju i Superbright). Sto se tice filma kojeg sam pripremio za tester napravljen je tako da je polovina filma u resetki dok je druga polovina cista (kako bih mogao da okom pratim staklo). Okretanje fiima za 180 stepeni mogu birati da li ce resetka biti ispred LED ili ispred oka.

sale11472

July 01, 2008, 03:31:22 pm #129 Last Edit: July 01, 2008, 03:40:06 pm by sale11472
Ne ne ne Janko radi se o različitim tipovima testera, dakle ovde rešetka ide ispred diode i  ispred oka isto tako i nož seče istom oštricom i odlazni i dolazni snop stvar funkcioniše sasvim OK ronchi radi baš kao "u knjizi" a kod fukoa je problem bio u tome što sam senku video samo u fokusu (ili beše  u centru krivine ili radijusu krivine što je ako se ne varam 2xfokus) a ostalo nisam pošto sam isuviše daleko pomerao tester......
Na žalost nisam stigao da ponovo testiram (a i drugi put kad sam radio zgrozio sam se izgled omogledala sve dok nisam primetio otiske prstiju na istom ;D to bre mora da se ČISTI)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Sad mi nista nije jasno. Nadam se da znas sta radis. Naravno da se meri na dve duzine fokusa, ali kako ovo tvoje radi nemam pojma. Koliko vidim to ce ipak da vidimo na Letenci. Bas bi bilo dobro da razmenimo iskustva...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Quote from: mravic on July 01, 2008, 09:21:09 pm
Sad mi nista nije jasno. Nadam se da znas sta radis.


Nadam se i ja a za rezervu lepo rekoh ponesi tester na Letenku ;D

Inače testeri rade na potpuno isti način samo što se ovde zajedno kreću nož i izvor svetla pa je stvar znatno jadnostavnije napraviti i ne moraš da imaš tačkast izvor svetla nego može da bude širok. Koliko vidim na netu svi koriste baš takav slitless tester (dodatna pogodnost pošto ima više svetla lakše je snimati ronchigarame i fukograme) Znači merenje i sve ostalo je isto samo je sprava jednostavnija za pravljenje (doduše u Stellafane varijatni i poprilično glomazna)
E sad kao što rekoh mene je uhvatila panika pošto u fuko testu nisam vido ono što sam očekivao ali sam kasnije utvrdio da se nož kreće znatno manje u odnosu na Ronchi rešetku kao što rekoh izveštaj sledi kada budem radio preciznije testiranje (verovatno sutra pošto sam danas ceo dan bio na poslu pa mi trenutno nije ni do kakvog rada a ponajmaje preciznog) no nadam se da ću uskoro okačiti i prve snimke testiranja pa će sve nedoumice nestati....Heh do Letenke ću valjda i ja imati kakvo takvo iskustvo ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

OK sinoć sam se do pola 4 njakao sa testerom i Fuko testom i mislim da sam uspeo da shvatim kako to radi (ok nije lako ali radi nekako) doduše problem je što sam kao što rekoh jakooo blizu sfere pa se i ne vidi nešto interesantno ali sam bar uspeo da pronađem više puta uzastopno centar krivine ogledala isl malo me je i tester zezaom, izgleda da je opruga koju sam montirao prejaka pa ima manjeg pomeranja po vertikali će i to biti sređeno..... jedino ozbilo sumnjam da ću rabotu završiti do Letenke :(
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

To ti je jednostavno, ako radi kao moj tester. Ako si unutar fokusa senka treba da ide preko ogledala u smeru noza, tj. sa desna na levo, i to lepa ravna linija, ostra i sto se vise priblizavas tacnom fokusu ta linija postaja malo manje ostra i brze prelazi preko ogledala jer je snop svetlosti tanji. Kada si u fokusu, a ogledalo je sferno, senka pokriva u desetom delu mm tj. samo malo mrdnes noz i sve je crno. Kada izadjes iz fokusa ta se senka okrene i ide suprotno od kretanja noza, isto sto si dalje od fokusa to je linija ostrija. Nema tu sta da se pogresi. Kada ti je ogledalo parabolicno, ove senke su savim drugacije i tesko za objasniti ovako preko foruma. Ali evo samo delic. Kad ides sa nozem sa leva na desno, prvo pocne da se pojavljuje srp, kao mlad mesec na obodu desne strane ogledala, a onda kad ga malo podebljas, mislim srp, pojavljuje se na suprotnoj strani ogladala senka ali od sredine ogledala a ne po obodu. Ovo je jednostavnije sa maskom koje ide na ogledalo i posmatraju se dve naspramne zone, ali o tome kad dodje vreme...

Jel ti to meris na dve duzine fokusa ili ???
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Naravno, Centar krivine = 2 x žižna daljina
i upravo to sam i dobio tj menjanje smera senke kad se prolazi kroz fokus (tj 2 x fokus ;) )
Malo me tester zeza ali i to će se ispraviti uskoro....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D