• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc pocetniku u vezi pravljenja razne opreme

Started by sale11472, May 20, 2007, 05:39:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

sale11472

OK evo upravo sam završio sa igranjem mojim testerom i lepa je vest da sam konačno ukapirao Fukoov test ;D :D ;D :D
Naravno postoji i ružna vest....pa malo sam rotirao ogledalo i shvatio da sam čudnom igrom okolnosti svaki raniji put ogledalo postavljao u isti položaj pa je izgledalo onako dobro obzirom da sam samo isprobavao tester nisam posvećivao pažnju okretanju ogledala ...... OK nije ništa katastrofalno ali sam ipak odlučio da se prvo bacim na sferu pa tek onda da idem na parabolu....
Na žalost to znači da ogledalo sigurno neće biti gotovo do Letenke :-\ ali mi savlađivanje testera i njegovih bubica daje nadu da će biti gotovo ... uskoro.... mžda malo kasnije .... ma nekada sigorno hoće ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

stameni

sale11472, je l' ti možda palo na pamet da fotografišeš faze u izradi ogledala / teleskopa / opreme, eventualno napišeš kraći tekst i daš Zorkiću da taj tekst, npr. u vidu "foto-stripa", okači na AM? Ne bi bilo loše za početnike: ja teško razumevam to što ti pišeš.

sale11472

Heh ovo ogledalo je moja školica a i dobio sam ga poprilično završenog ali kod sledećeg planiram nešto takvo a i planiram da prevedem neke interesantne tekstove sa engleskog no to su već dugoročni planovi ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

Kako napreduje parabolizacija? Jesi li nosio staklo na Letenku (interesuje me šta ti je rekao Janko)? Naišao sam na jedan veoma dobar program koji objedinjuje gotovo sve vrste testova za kako za izradu ogledala tako i sve ostale parametre različitih vrsta teleskopa. Još uvek mi je veći deo programa nejasan ali kada budem imao vremena pročitaću Help koji je vrlo kvalitetan. Link je http://members.kabsi.at/i.krastev/modas.zip.
Inače nabavio sam i staklo tako da mi ostaje još samo nabavka brusnih prahova. Očekujem ih vec prilicno dugo  :'( . Nadam se da ce stići uskoro jer mi počinje godišnji odmor koji baš i ne želim uzalud da protraćim.

sale11472

Heh pa ima tu sad koječega interesantnog npr moram da se pobrinem i za stativ pošto sam na Letenki dobio mali refraktor, pa treba odraditi koješta što sam obećao da bih mogao da budem gore sva četiri dana itd itd od ponedeljak se ponov bacam na ATM.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Prahovi su danas poslati, ocekuj ih u ponedeljak.

Sale, kakav refraktor si dobio?
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Juretov bivši guidescope 70/900 za mesec planete i sunce uz Baader foliju koju ću da kupim kad počnu pege da se pojavljuju  ;) a nadajmo se da ćemo mu jednom vratiti originalnu ulogu .....
mada živo me iteresuje šta sve može da se vidi sa tako malim teleskopom....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

July 19, 2008, 03:43:56 pm #142 Last Edit: July 19, 2008, 04:23:18 pm by suvacarov
Quote from: mravic on July 19, 2008, 01:46:17 pm
Prahovi su danas poslati, ocekuj ih u ponedeljak.


JUPIIIIIII !!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

suvacarov

July 24, 2008, 04:30:48 pm #143 Last Edit: July 24, 2008, 04:37:17 pm by suvacarov
Prahovi su stigli te se od subote bacam na brušenje (trebalo je već da počnem sa brušenje ali me sprečavaju obaveze na poslu  :( ). U medjuvremenu sam pročitao gomilu tekstova sa različitih sajtova a vezane za način grubog brušenja (dubljenja) stakla. Svi se slažu u jednom da je potrebno iskustvo kako bi znao kada treba preći sa grublje na finiju frakciju brusnog praha. Posto moja malenkost nema ni malo iskustva u ovome (tek je treba steći) pitanje je sledeće:
Na kojem udubljenju (u procentima) treba prelaziti sa grublje na finiju frakciju brusnog praha ?
  Npr.: Ako je Sagita 100% (1.31mm) treba slediti sledeći redosled:
       a) Sagita do 70% (oko 0.92mm) brusni prah #80
       b) Sagita do 90% (oko 1.18mm) brisni prah #120
       c) Sagita do 95% (oko 1.24mm) brusni prah #220

Jos jedno pitanje za Janka: Da li vredi čuvati prah iz procesa brušenja kako bi se taloženjem sačuvala određena količina finije frakcije radi poliranja ili da radim samo prahovima koje sam dobio.

mravic

Ma nema potrebe da cuvas frakcije, jer imas dovoljno praha za sve.
Ovo sto si napisao u procentima je sasvim dobro, mada ne moras bas strogo da se pridrzavas. Najbitnije je sa najgrubljom frakcijom da ne preteras, jer ces u suprotnom imati kraci fokus nego sto si isplanirao. Mada bih ja isao i do celog mm sa najgrubljom, a sledece onako otprilike. Zapravo treba ti najvise te nejgrublje frakcije, a vec sledece ti treba mnooogo manje, zapravo treba da brusis sa sledecom dok ne izadju one krupnije rupice koje su se napravile od prethodne frakcije.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

suvacarov

OK, jasno je da treba brusiti finijom frakcijom dokle god se vide "ožiljci" prethodne. Međutim pitanje je samo prakse kako bi se smanjila mogućnost da staklo prebrusim preterano, ili pak da ga obrusim premalo pa da preterano dugo brusim finijom frakcijom. One procente sam lupio onako "od oka" kako bih dao samo primer (nisam se ni nadao da ću biti blizu  ;D ;D ).

suvacarov

July 28, 2008, 10:24:41 pm #146 Last Edit: July 28, 2008, 10:48:50 pm by suvacarov
Evo izvestaja mog prvog brusenja ogledala  8). Ushicenje nije nedostajalo mada sam se trudio da sve drzim po kontrolom i ne prenagljujem u odlukama. Bogami, kao sto je Janko vec nekoliko puta ponovio na forumu, ovde mora da se pazi. Pokreti moraju biti odmereni a prelazak sa grublje na finiju frakciju treba obaviti na vreme kako se ne bi dogodilo da sagita bude preterano velika ili pak preterano mala. Srecom u ovome mi je veoma pomogao komparater kojeg sam nabavio na buvljaku u Pancevu za svega 600din  ;D  ;D .
Projektom kojeg sam ranije pripremio, a imajuci u vidu i ostale komponente buduceg tubusa, odlucio sam se za pravljenje F/7 ogledala precnika 152mm (6") zizne daljine 1064mm gde bi sagita trebala da bude 1.361mm
Proses brusenja tekao je sledecim redosledom.
Grubo brusenje (dubljenje stakla) trajalo je 3h i vrseno je prahom #80. Pokreti su bili pravolinijski 1/3 precnika stakla uz naravno redovno zakretanje alata i stakla. Vec nakon 15-tak minuta doslo je do ujednacavanja povrsine alata sa povrsinom stakla (trudio sam se prilikom izade alata da povrsina bude sto ravnija). Na kraju treceg sata brusenja izmerena sagita iznosila je 1.02mm sto iznosi oko 75% ukupno potrebne sagite.
Imajuci u vidu malu razliku izmedju brusnog praha #80 i #100 odlucio sam da odmah predjem na brusenje prahom finoce #120 sto se kasnije pokazalo kao ispravna odluka.
Sledece brusenje prahom #120 trajalo je 1h. Kao i kod prethodnog brusenja, pokreti su i dalje bili pravolinijski 1/3 precnika stakla uz redovno zakretanje na svaki 15-tak pokreta.Vec u toku brusenja ovom finocom desavalo se da se staklo povremeno lepi za alat sto je ukazivalo na ujednacenost alata i stakla. Bukvalno je moglo drzeci staklo podici i alat koji je bio ispod zalepljen vakumom. Na kraju je sagita iznosila 1.24mm sto je oko 91% od ukupno potrebne. Ostaci prethodnog brusenja nisu bili vidljivi te sam odlucio da predjem na finiju frakciju.
Fino brusenje stakla trajalo je 1h a koriscen je prah finoce #220. Ovde sam pravolinijske pokrete kombinovao sa elipsastim opet 1/3 duzine pokreta i takodje redovnim zakretanjem na svakih 15-tak pokreta. U ovom delu brusenja vec je realtivno cesto dolazilo do lepljenja stakla (mada naravno to nisam dozvoljavao da se dogodi). Cim sam osetio otezano kretanje stakla dodavao samo malo vode (svega dve tri kapi). Tada staklo klizi bukvalo kao na ledu. Ako se ne pazi moze se desiti da jednostavno sklizne sa alata i osteti se. Na kraju je izmerena sagita iznosila 1.28mm sto je oko 94% ukupno potrebne. Sledeca frakcija je bila #600 a trajanje 1h i 30min. Namerno sam vreme malo produzio jer je razlika u granulaciji izmedju #220 i #600 relativno velika a #400 nisam imao. Kao i kod prethodnog brusenja pokreti su bili kombinovani iste duzine a dobijena sagita iznosila je 1.32mm ili 97% od potrebne. Usledila je frakcija #800 jos narednih 1h sa kombinovanim pokretima a dobijena sagita iznosila je 1.345mm ili 98.8% od projektovane sagite sto je za mene i moje prvo brusenje fantasnicnih samo 13mm razlike u fokalnoj duzini. Ova duzina ce ostati a razliku cu korigovati duzinom tubusa. U ovom delu busenja bukvalno je bilo potrebno jedna kap vode kako bi se nastavilo brusenje izmedju dva "lepljenja" stakla i alata (otprilike na 40-tak pokreta).
Slede jos brusenje finoce #1000 a polako cu pripremiti alat za poliranje.
Sutra cu izvrsiti testiranje sfere metodom fukoovog noza a pokusacu i sa ronchijem.

Nadam se da tekst nise suvise opsiran i da ce biti bar buducim pocetnicima od koristi ( He, He ja sam probio led  ;D  ;D)

sale11472

To, odličan tekst, pisanje ti ide mnogo bolje nego meni ;D
E da ne zaboravim za nekih pola sata (posle klope) montiram refraktor koji sam doneo sa Letenke na sklepanu montažu (malo daščiuca i dve šelne) i stativ pa....držite mi palčeve ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Odlicno si odradio brusenje, ali nikako neces moci da testiras dok ne pocnes da poliras, jer nece dovoljno reflektovati svetlost.
Samo ti odradi 1000 i mozda ce jos malo da ti se skrati fokus, samo pazi da ti se ne zalepi.
Napravi alat za poliranje i napred.
Samo Katran koji nabavis, gledaj da je tvrd, pokusaj da nadjes servis za akomulatore, oni imaju takvog katrana u buretu, i odlican je za poliranje, skoro da i ne moras nista da dodajes kalafonijuma.

Srecno.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

OK ja sam upravo završio sa probom montiranja teleskopa na stativ ...... i šta da kažem, ništa se nije raspalo (nije ni moglo kada sam postavio šrafove ko za krov ;D ) i stativ se drmusa najstrašnije ostatak u temi posmatranje ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D