• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc pocetniku u vezi pravljenja razne opreme

Started by sale11472, May 20, 2007, 05:39:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Pa slike su ubačene kao attachment probaj da klikneš na link, možda pomogne ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

March 26, 2008, 12:13:34 am #18 Last Edit: March 26, 2008, 12:26:33 am by sale11472
Ma i nisu neke slike ;)
pojma nemam evo ja sam sada proveriо i rezultat je sledeći

Dakle sa posla vidim sve ok

od kuće

sa Internet Explorerom ne vidim ništa

sa Fire Foxom vidim linkove ali ne i slike......

A uz to mi je sad i spojio uzastopne postove pa izgleda kao da sam Jozi odgovorio pre dva dana a ne prošle godine ::) eh lepo sam ja pisao Milanu da mu je to loša ideja  ::)


I naravno može biti da budeš u prilici da vidiš i original na Letenki. Vidim da i na AM sajtu pominju neki home made teleskop i neki paralelogram, biće prilike da ošacujem nešto korisno.

Nego pošto je ovo tema "Pomoc pocetniku u vezi pravljenja razne opreme" da se vratimo istoj.
Dakle pošto sam tvrdo odlučio da stružem ogledalo (nadam se Janko da si mi spremio kit od 150mm) i definitivno sam se odlučio za preporučenu metodu pravljenja alata od pločica e sad interesuje me kakve pločice da tražim (po stovarištima u komšiluku i to polomljene koje inače bacaju-- stipsa, šta ću) i pošto sam u šupi primetio neko poveće parče stakla interesujem me da li bi se ono moglo upotrebiti na isti način kao i keramičke pločice ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

Ja s posla ne vidim ovdje na forumu niti jednu jedinu sliku, grafiku, ništa osim golog teksta :'(
Od kuće vidim gotovo sve, nedostaju samo poneki avatari, umjesto njih vidim "image placeholders" i ne mogu u svom profilu staviti nikakvu sliku za avatar ???
Isti problem sam imao sa Zvjezdarnicom, sa mreža nekih providera se uopće nije vidjela, kao da ne postoji, sa drugih nisu radili servisi poput foruma ili galerije, a na forumu kao i ovdje, ponekada se uopće nisu vidjele slike. Onda mi je puko film i promijenio sam web hosting, preselio stranice i problem se riješio. Neki siteovi na starom hostingu i dan danas su nevidljivi ili problematični. Vlasnik tog hostinga zna za problem međutim nemaju pojma kako to razriješiti >:(

No, sada smo otišli u OT ::)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Joza

Ja sam svojevremeno pravio matricu (alat) tako sto sam na gvozdenu ploču lepio komadiće stakla debelog 5 mm. Tada sam lepio pečatnim voskom danas bi dvokomponentni lepkovi bili sasvim OK za to, a usto i laksi za rad.
Mislim da su komadi stakla bolji od pločica jer je istih osobina kao i materijal za ogledalo. Pločice možda mogu da prave problem, jer nakon što se tokom rada skine onaj sjajni površinski sloj nailazi se na materijal koji je mekši (ili mozda i tvrdji zavisi od vrste pločica) i drugačije se troši prilikom brusenja.
Ovo možda može da bude problem u formiranju tačnog oblika ogledala.


mravic

Ja sada vidim linkove, ali klikom na link mi ispise ovo Nije vam dozvoljeno da preuzmete ili pregledate priložene datoteke u ovom forumu.
I ja sam ti neki global moderator  :-[

Staklo koje imas, moze da se koristi ali samo ako je deblje od npr 6mm.
Plocice su dobre ali samo podne, one su mnogo tvrdje, i do sada nisam imao problema sa brusenjem. U Hrvatskoj skoro svi rade na takom alatu.
U poklopac cevi od npr. 160mm, kojeg kupis na stovaristu ili prodavnici kanalizacionih cevi, napunis beton, kada se stvrdne za dan dva, na to namazes dvokomponentni lepak i na lepak slozis te plocice, izlupane u nepravilne oblike od 1-2cm kvadratna i to poslazes tako da izmedju tih delica ostane mali razmak od 1-2mm.
Ovaj razmak nije bitan ali nemoj da slazes mozaik tj. da se trudis da se delovi uklapaju vec ih nasumice lepis. Isto tako treba paziti da ne bude previse lufta jer ces trebati mnogo vise brusnog praha. Dobro je kada dvokomponentni lepak skoro popuni te supljine. On ce se brze trositi i ostavljati dovolno prostora da se izmedju plocica zadrzava brusni prah.
Sve to naravno ostavis da se dobro osusi par dana. Posle je alat spreman za brusenje.

Nemoj da se brines ako ti sve plocice ne budu idealno ravne jer ce se to brusenjem brzo ispraviti.

Nastavak sledi...
Kad pocnes brusiti

Jos nesto... a jesi li razmisljao o 180mm. Imam iseceno staklo pa cu ti dati po istoj ceni, ali alat ne moras da pravis veci od 160mm.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Pa ako već imaš OK može i 180 mm i onako sam se dvoumio oko te dve veličine....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

OK dobio sam disk i alat pa sam sada pun pitanja ko šipak koštica ;D

Dakle oko diska mi je što šta jasno tj izbrušen je i treba mu poliranje (hej čak sam pokušao i da fokusiram sijalicu i uspeo da fokusiram tako da vidim žicu vrlo jasno i detaljno na nešto preko dva metra, znam trebalo bi da izmerim fokalnu dužinu ali ima vremena) ima manje oštećenje uz samu ivicu ali to će ionako da bude zacrnjeno tj smanjiću mu efektivi obim itd itd....
Prah je cerijum oksid ni tu trenutno nemam pitanja (možda samo savet kako da ga najbolje koristim) ...

E kada je alat u pitanju tu sam pomalo zbunjen. Naime sam alat ima poprilično oštećenje a i nekako mi deluje tvrdo da bi se radilo o alatu za poliranje (to bi trebalo da se pravi od smole  ??? ) pa jel to alat za bršenje da na njemu pravim alat za poliranje ili...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Samo sam cekao ova pitanja.
Alat je za poliranje, to jeste od katrana i kalafonijuma. Tvrdoca je dobra tada kad noktom ne mozes da napravis dublji trag od 0.5mm.
Alat dobro operi, mozes i malo toplijom vodom, onoliko koliko mozes da izdrzis. On ce tada malo omeksati ali to nam je i zelja.
Kad ga operes od starog cerijum oksida stavis ga pod toplu vodu, vrucu, da omeksa, a dotle staklo namazes sa cerijum oksidom (ovo radis da se alat i staklo ne zalepe). Stavis malo cerijuma na staklo i par kapi vode da dobijes pastu, i razmazes po staklu i tada taj vruci alat pristisnes na to da bi ti alat dobio istu zakrivljenost kao i staklo.
Ovo mozes ponoviti i nekoliko puta dok ne budes siguran da ti je staklo lepo leglo na alat.
Nema veze sto na tom jednom delu alat ne dodiruje staklo, mislim na onaj osteceni deo. To se desilo prilikom prvog presovanja stakla na alat i to ti nece praviti probleme.

Kad sve to uradis kao sto sam ti rekao, bilo bi dobro da alat nekako ucvrstis na neku dasku ili ivericu. Ja sam ucvrstio na jednu staru hoklu. To uradis tako da na tu dasku (hoklu) usarafis tri drzaca, zapravo tri drvene letvice s tim da alat ne bude suvise pritegnut. Ispod alata bi mogao da stavis jedno filcano, ili neko drugo platno da alat ne lezi direktno na dasci.

Sada stavis na alat malo cerijuma, ali mozes u npr. kutijici od filma da stavis kasikicu cerijuma i malo vode da ne bude previse retko vec da dobijes kao pastu. Stavis malo te paste na sam alat. Dovoljno je malo na sredinu. Nemoj mnogo vec onoliko koliko moze u OKO da stane. Povremeno mozes da malo poprskas vodom jer ce ti malo lepiti ako bude suvo.
Ako ti se staklo zalepi za alat, nemoj da panicis i da napravis nesto nepromisljeno vec mi se javi da ti dam dalja uputstva.

Fokus bi trebao biti mnogo manji nego sto si ti rekao 2m. Ako se ne varam nesto malo vise od 1 metra. Mora da si bio jako blizu sijalice pa je normalno da ti pokaze toliki fokus.

Najjednostavnije je da izneses na sunce i onda vidi koliko ti je tacka daleko od ogledala.

Ajd, dosta sad. Ko ce sve ovo da cita. Ako budes imao pitanja, naravno, slobodno pitaj. 8)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Pa to sami ja mislio. ako sijalicu fokusira na nešto preko 2m fokus je nešto preko metar tj deli se na pola ako je izvor svetla blizu, sutra pre podne merim preciznije pomoću sunca, metra i pomoćnika  ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

OK pokušao sam da izmerim žižnu daljinu i dobio da je oko 120 cm to sam i perptostavljao po prvom testu, mada me čudi da je po mom ukusu ti Janko voliš malo brže stvari ;)
OK dosta zezanja sad ozbiljno uzeo sam neku staru četkicu za zube i oribao alat ne znam šta je ono zeleno na površini alata ali i to se na par mesta skinulo ne mnogo starog Cerijum oksida ima sa strane nije bitno, sve sam oprao vrućom vodom (najtoplije što moj bojler može da isporuči i posuo malo CeO i dodao vode razmazao i pritisnuo staklo na alat i sve to opteretio velikom teglom puom vode ;D
Jel ovo do sada OK ???
E sada imam neku staru ali masivnu stolicu na kojoj planiram da radim a imam i onaj gumeni nonslip (vidim da ameri to vole da koriste, to je ona gumena kao mreža na kojoj se ništa ne kliza obično je koriste u kolima da drži sitnice na instrument tabli) na kome ću za početak da radim...
E sad pitanje da li bih mogao Ceoksid da razmutim u vodi u nekoj maloj flađici pa da ga tako koristim i ako da koji je najbolji odnos za tu svrhu.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

I ja razmutim u prskalici koju ukradem od zene, ona za pranje stakla. Stavim kasikicu cerijuma i jedno decilitar vode.
Kazu da je bolje da bude gusce ali opet dodajes vode pa je to isto.
Do sada si sve uradio ok. Ono sto ti spominjes zeleno, to je sloj cerijuma koji je usao u smolu. Mozes i to opreti koliko ide. Bolje skida kad toga nema, ali vremenom se opet popuni.
Svaki put kad pocinjes polirati, dobro je da opet uradis presovanje stakla na alat. Isto zagrejes alat, namazers staklo cerijumom i pritisnes jedno na drugo. Ostavis desetak minuta da se ohladi i poliras.
Pokreti treba da budu jednolicni, ali ne moras da pazis jer i ne treba da budu skroz isti. Bitno je da staklo pomeras otprilike za jednu trecinu precnika, i to polako. Nista ne zuri. Pravi do 30 pokreta u minuti. Znaci polako setaj po alatu.
Pozdrav i sretno.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

OK ja imam reakcije tipa "Jaooo, baš takva mi treba za sveće" pa odma sipam cerijum u istu ;)
Nego koliko u stvari treba da bude gustina tog razmućenog cerijuma i još samo jedno koliko treba da pritiskam staklo na alat dok poliram, mislim na skali koja počinje od "samo težina diska" pa ide do "navalim svom težinom pa nek pukne betonska ploča ispod mene" ;)

E valjda ću sutra da ispišem prvi izveštaj o sesiji poliranja (planovi su dva sata ujutro pre posla i dva sata kad se vratim radi rekreacije pred spavanje)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Bas me interesuje dali ces puna dva sata polirati.
Treba da pritisnes malo jace nego tezina ruke. Npr. dve tezine ruke.
Gustina ne mora biti velika ali i ja uvek gledam da bude gusce od vode.
Ako ti bude gusto, nece hteti prskalica da radi, tako da kazem ti, stavi kasikicu kafenu praha tj, pola onoga sto sam ti dao i jedno pola case vode.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk