• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc pocetniku u vezi pravljenja razne opreme

Started by sale11472, May 20, 2007, 05:39:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

August 24, 2008, 08:24:02 pm #165 Last Edit: August 26, 2008, 10:59:42 am by sale11472
Eh koliko smo videli i suvarcov koristi Stellafane tester tako da verovatno radi po istom principu kao i moj sem što ja koristim plavu superbright diodu  ;)
E sad kako to radi hmm iskreno bila je CloudyNights forumu poduža diskusija o tome koja je zašla debelo u optiku kao nauku, umešali se i neki profi izraivači ogledala o zapadnim ATM autoritetima da ne govorim  tako da sam ja odlučio da se manem teorije i da budem srećan što radi ;D A koliko vidim napolju manje više svi koriste upravo takav slitles tester jednostavniji ili komplikovaniji stvar ukusa...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Ma meni je jasno kako to radi, mehanicki, i ja imam takav jedan slican, tj. na istom principu tadi, ima onaj klizac sa leve strane i kamparater, a sa desne strane stoji saraf sa kojim se podize desna strana i sa time se zapravo preseca povratna svetlost. Nije mi samo jasno, ako je ogledalo sferno, a izvor svetlosti nije tackast vec velicine led-a, onda nikako u fokusu se ne moze potpuno zamraciti ogledalo.
Mozda ja nisam sasvim razumeo konstrukciju, mozda ima nesto izmedju diode i ogledala, ili sl. To me interesuje.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

E tu je fora, dakle ne mora da bude tačkast izvor....ali mora da ima jasnu i oštru ivicu... zato se npr diodi odseče vrh (koji služi kao sočivo) i matira se na finom brusnom papiru i dobiješ (skoro) savršen kružni izvor svetla sa jasno definisanim ivicama.... e sada pošto je uređaj takav da nož seče svetlost i u u odlasku i u povratku onda automatski dobijaš i prorez koji ima idealno paralelne ivice (ovo se jasno vidi dok npr nameštaš skalmeriju pošto tačno kada odmakneš oko malo unazad jasno vidiš "prorez" kroz koji prolazi svetlo) a pošto se koristi dioda onda je slika znatno svetlija pa je lakše snimati testiranje......
U teoriji bi tester koji ima stacionaran izvor svetlosti trebalo da bude precizniji od ove varijante kod koje se kreće zajedno sa nožem ali pošto je greška merenja (sistemska  a ne ona koju sam praviš) veća od ove razlike onda u praksi ta razlika ne postoji a sam uređaj je lakši za pravljenje....
U krajnoj liniji nije previše bitno bitno da radi ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

Propustio sam ove zadnje post-ove jer mi internet nije bio u funkciji. Javljam se veceras sa detaljima a mozda i sa po kojom fotkom sa objasnjenjima (nemojte od mene ocekivati teoriju jer nesto nisam preterano zainteresovan da je bubam, ja sa covek prakticar kao sto je to vec i Sale rekao za sebe).

mravic

Ma to me interesuje, nigde nisam video na slici kako se sece svetlost u odlasku. Imas li neki link gde se to vidi.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Hmm nisam siguran kakvu sliku tražiš ali nožem zakloniš otprilike polovinu diode i tako seče u odlasku a u dolasku seče svetlost kao i kod bilo kog testera .... mislim kako sam tester izgleda u radu vidi se na stellafane sajtu npr ovde ili ovde
Ma pogledaj komplet planove za tester

Doduše ako tražiš neke teorijske skice nemam pojma jedino onaj "Understanding foucault" ...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

August 25, 2008, 11:04:20 pm #171 Last Edit: August 25, 2008, 11:12:28 pm by suvacarov
QuoteInteresuje me, kako mogu da se vide ronchi linije kad vam izvor svetlosti nije tackast. Koliko se ja secam Sale mi je rekao da kao izvor svetla koristi samo obicnu led. Ovo mi nikako nije jasno s obzirom da ispred nje nema nista slicno kao maska sa prorezom ili sl. Ako izvor svetlosti nije tackast, onda i odbijena svetlost nije tackasta tj. jos malo povecana.
Da cujem i Suvacarov-a, kakav on izvor svetlosti ima kad je dobio tako dobar ronchigram.


Dakle situacija je sledeca. Za izradu Ronchi testa uopste nije potreban tackasti izvor svetlosti jer je u tom slucaju kolicina svetlosti veoma mala da bi kontrast bio dovoljan. Ronchi test radi tako sto ispred samog difuznog izvora svetlosti povrsine desetak kvadratnih milimetra (sto predstavlja otprilike povrsinu jedne LE diode) projektujes nazovimo sliku odredjene povrsine na nekoj udaljenosti (zato je potrebno da za stakla koja su brusena sa vecim F-om ronchi resetka bude sa vecim brojem linija po inchi dok je za mali F broj dovoljno i 80-tak linija). Staklo se postavi tako da je udaljenost jednaka (ili vrlo bliska) dvostrukoj udaljenosti fokusa (centar sfere) a svetlost koju staklo reflektuje podesiti da se vraca nazad prema testeru na svega nekoliko milimetara od samog izvora svetlosti, odnosno u centar samog prozorceta. Ono sto je vrlo bitno, a sto sam iz tvog post-a shvatio je da povratnu svetlost posmatras onakvu kakvu ti je vraca staklo, jeste da se povratna svetlost mora posmatrati iskljucivo kroz resetku. Dakle, ronchi resetka mora biti dovoljno velika da mozes da emitovanu svetlost propustis kroz nju ali i da povratnu svetlost posmatras kroz istu resetku kroz prozorce. Ako povratnu svetlost ne gledas kroz resetku dobices vrlo slab kontrast tako da resetke ili neces videti ili ce se jedva videti.
Gledanjem povratne svetlosti kroz resetku kontrast je drasticno povecava (deluje kao jedna vrsta polarizatora svetlosti koji se koriste na svim vrstama LCD panela). To sto je izvor svetlosti veliki i difuzan ne igra nikakvu ulogu jer ce staklo vratiti samo deo svetlosti koji moze da "uhvati" a sjajnost posmatrane povrsine stakla bice ravnomerna. Moje resenje za kreiranjem difuzne svetlosti je vise nego smesno a ujedno i veoma prakticno. Postavio sam superbrigth zelenu diodu u crnoj cevcici koja je na svom otvoru precnika oko 1 cm. Na samom otvoru sam crnom izolir trakom zalepio prethodno iseceno parce bele najlon kese  ;) koje je u ovom slucaju difuzor. Ako ne postoji difuzor svetla reflektovana svetlost je na sredini veoma jakog inteziteta dok su krajevi dosta slabije osvetljeni. Juce sam probao i sa belom LE diodom i mislim da cu je zadrzati jer mi se vise svidja kvalitet ronchigrama.

Sto se tice testa fukoovim nozem tu se nebih ni ja slozio sa Saletom da je izvodljivo uraditi kvalitetan test sa tako velikim izvorom svetlosti. Moji pokusaji da test bude koliko-toliko kvalitetan su propali jer je fukoov test mnogo precizniji od ronchija. Zato sam na komadu vrlo tankog aluminijumskog lima (koriste ga stamparije) iglom napravio veoma malo rupicu a zatim taj komad lima stavim odmah ispred difuznog izvora svetlosti. Na prozorcetu fiksiram zilet i to je to. Na ovaj nacim sam jednim testerom zadovoljio oba testa.

Cekajuci malo hladnije dane (kako bih nastavio sa poliranjem) sinula mi je jedna sjajna ideja. Naime, koristeci ronchi tester kojeg sam izradio prema nacrtima sa Stellafane sajta, dosao sam do zakljucka da uzduzno klizanje testera i nije nesto precizno jer postoji dosta veliki otpor na cevi. Zato sam lepo rasklopio jedan neispravan InkJet stampac i iskoristio deo njegove konstrukcije gde se nalazi nosac kertridza, metalna osovina i sasija. Nosac kertridza ima na sebi biksne koje savrseno lepo, precizno i lako klize po osovini a ujedno sam ga  preradio tako da sada  na sebi ima difuzni izvor svetlosti i prozorce na osmatranje. Preliminarni testovi su pokazali da je mnogo prezicniji za merenja. Trebace jos malo doterivanja a onda cu fotku da okacim na forum.

sale11472

Nemam pojma meni fuko radi ko sat jedino ako ti pomeranje nije bilo precizno onda je to to pošto bilo koje pomeranje u vertikalnoj ravni tj naginjanje testera pripomeranju ima isti efekat kao i da pomeraš nož normalno na osu ogledala...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Nisam u prilici da isprobam ovo sto si ispricao, ali ja sam jos uvek ubedjen da to tako ne ide. Mozda se i varam.
Ovo sto sale prica, moze da se poklopi npr, leva strana diode, a kad se svetlo odbije on sece drugu stranu i zapravo dobije samo tanku uspravnu liniju. Pod uslovom da su linije strogo paralelne.
Dali znate zasto se nekada vide dve tri linije a nekada, kad si unutar ili izvan fokusa vise linija.  Pa snop svetlosti, kad je izvor tackasti obasjava samo toliko linija na ronchi resetki. Ako je povratni snop debeo on zahvata mnogo linija i gde god da postavis resetku n e mozes videti samo par linija
. Samo mi nije jasno, kako si ti sa difuznim svetlom uspeo da uslikas onaj filmic gde ti se vide ako se ne varam samo dve tri linije.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

suvacarov

Pomerajuci tester po uzduznoj osi. Probaj ovo kako sam naveo pa javi. Bas me zanima kakav ces ti kvalitet resetke dobiti.

sale11472

Pa vide se baš onako kao je snimljeno, dakle što si dalje od centra krivine vidiš više linija...  nema to veze sa time koliko ti je veliki izvor svetla Ronki funkcioniše i ako se rešetka nalazi samo ispred povratnog snopa svetlosti... inače oko razdaljine koja je ekstremno bliska centru krivine i sa ronki rešetkom možeš da dobiješ slične senke kao i sa fukoom tj skoro se ponaša kao nož (to skoro se zove wire test ;) )
Da ne zaboravim evo linka i ka ronki testu
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

Upravo tako. Kada sam vrlo blizu centru krivine dobijam test identican nozu. Napravicu jedan mali filmic sa sve prikazima testera i kako vrsim samo testiranje pa cu ga okaciti na Youtube. Nadam se da cu stici sutra uvece jer mi je godisnji odmor zavrsen a na poslu me ocekuje dosta toga  :(

suvacarov

Gotov je filmić sa prikazom ronchi testera i načinom testiranja (bar onako kako sam ga ja shvatio). Tester je "malo" osiromašen (skinut mu je komparater i nedostaju jos par sitnica) ali je sasvim upotrebljiv za prikaz rešetke na staklu. Filmić traje skoro 18 minuta gde se vidi moj način ronchi testiranja ali i pokušaj testiranja rešetkom samo kod odlazne i povratne svetlosti. Na kraju testa prikazao sam i kako vršim testiranja fukoovim nožem. Pokušao sam da filmić spakujem u što manji format i postavim ga na Youtube međutim kvalitet toliko opadne da je snimak skoro neupotrebljiv. Zato sam snimak (u DivX formatu) kompresovao u .RAR datoteku koja zauzima oko 87MB (inače raspakovam film je oko 170MB) i postavio je na Rapidshare http://rapidshare.com/files/140388132/Ronchi_tester_i_nacin_rada3.rar.html . Zao mi je ako neko ne bude mogao da ga skine Dial-up konekcijom  :'( ali zato za ADSL i Wireless  ;D neće sigurno biti problema.

Pozdrav svima i očekujem povratne informacije.

mravic

Jos nisam pogledao filmic, ali uskoro cu...
Nije tacno da izvor svetlosti nije bitan. Pa sta mislite, zasto se unutar fokusa i izvan fokusa vide vise linija a u centru fokusa najmanje...
pa naravno snop svetlosti je deblji i osvetljava vise linija a u centru fokusa je snop tanji i osvetljava ih manje...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

suvacarov

Kao sto rekoh, meni na ovaj način ronchi funkcioniše. Ne tvrdim da sam u pravu ali praksa (bar kod mene) pobija teoriju. Možda se ispod moje kuće seku neke podzemne vode, ili su me oni vanzemaljci sa foruma napali  ;D  ;D  ;D  ;D . Sve u svemu svaka sugestija je dobrodošla. Spreman sam za raznorazne eksperimente  ;) .