• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc pocetniku u vezi pravljenja razne opreme

Started by sale11472, May 20, 2007, 05:39:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

OK danas sam dobio "drvenariju" za tester i to lepo isečenu na pravu meru (Ja: "Jel bi mogao da pozajmim ovaj cirkular" to onako kvarno pošto znam da je dotični bio vraćen posle problematično dugog perioda, Rođak:"NE, može samo da se ovde iseče šta ti treba", Ja:"Ajd dobro ako možeš da mi isečeš dasku, dve?" R(naivno):"OK koje su dimenzije?"  ;D ;D ;D)

Dakle koji dan odmaram od glasspushing-a a onda kačim slike testera čim ga dovršim ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

April 14, 2008, 02:21:27 pm #46 Last Edit: April 14, 2008, 09:51:24 pm by suvacarov
Pomno pratim ovu temu. Za sada sam samo posmatrac ali se nadam da cu u blizoj buducnosti i ja krenuti u ATM vode. Planirao sam odavno brusenje u sopstvenoj reziji ali cu ipak sacekati Saleta "sale11472" da zavrsi svoj projekat i obavesti siru javnost o svom (nadamo se) uspehu. Moze li koja fotka iz procesa brusenja, poliranja i testiranja. Ipak slika govori vise od hiljadu reci  ;D.

sale11472

Iz procesa brušenja teško sem ako nešto ne postavi Janko  ;D (od njega sam dobio obrušeno staklo samo da ga još ispoliram)

Iz procesa poliranja verovatno ću nešto slikati samo moram da ćapim nekome digitalac....

A proces testiranja i figurisanja će biti obilato ispraćen (to je i najinteresantnije a i najlakše ga je zabrljati)

BTW nemoj čekati da ja završim nego kreći ODMAH! Kod Janka kompleti nisu skupi čak ni za eksperimentisanje a ovo se može naučiti samo praksom teorija ne vredi ni prebijene pare. Dakle što pre počneš pre ćeš imati upotrebljiv teleskop....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

QuoteBTW nemoj čekati da ja završim nego kreći ODMAH! Kod Janka kompleti nisu skupi čak ni za eksperimentisanje a ovo se može naučiti samo praksom teorija ne vredi ni prebijene pare. Dakle što pre počneš pre ćeš imati upotrebljiv teleskop....


Vec imam neki gotov teleskop kojeg pokusavam da usavrsim. Za sada je sve jos uvek u fazi pripreme za testiranje. Ako sve bude islo po planu nadam se da cu ga zavrsiti do leta a zatim cu krenuti u neki ATM projekat (verovatno neka Dobson varijanta).

Nego, gde planiras aluminizaciju? Koliko je novca potrebno izdvojiti za aluminizaciju za recimo 250mm i 400mm?

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

suvacarov

Quote from: mravic on April 14, 2008, 09:42:42 pm
Oko 50e u Madjarskoj. ::) ali za 180mm oko 25e.


Hvala na informacijama...  ;)
Ima li neko informaciju da li je moguce aluminizaciju raditi u Pancevu ?

sale11472

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Nekada se moglo raditi u Pancevu, ali staklara je pod stecajem, i nista ne rade, tj. mozda nesto i rade ali komora za aluminizaciju je crkla, dok su jos nesto i radili. Dolazaili su majstori iz Slovenije ali kazu da popravka prevazilazi cenu vrednosti komore (u sta ja bas i ne verujem) jer kompresor i difuziona pumpa rade, vec samo negde pusta vazduh pa ne mogu da naprave dovoljan vakuum.
Najverovatnije neko sprema teren da je otkupi za male pare.

Postoji jos jedna komora u Tomasevcu, mesto kod Zrenjanina, tip radi velika ogledala 2x3m, ali nikada nisam bio kod njega jer mi je rekao da ta povrsina koj nama treba nije onako sjajna kao sto bi nam trebala pa nisam hteo da gubim vreme.

Ja sam poceo da pravim komoru za aluminizaciju ali sam hronicno u nedostatku vremena pa ko zna kada ce biti gotova. Ako se ATM bude jos prosirio, i investicija isplati, mozda je i zavrsim.

Posle podne cu da je slikam da vidite dokle sam dosao sa gradnjom.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Odlično!!!
Znači takmičimo se ko će pre ja da završim ogledalo ili ti komoru ;D
Ovo je bilo samo u skladu sa vremenom...jutros me je mrzelo i da se probudim a tek da radim nešto ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

Quote from: mravic on April 15, 2008, 07:52:18 am
Ja sam poceo da pravim komoru za aluminizaciju ali sam hronicno u nedostatku vremena pa ko zna kada ce biti gotova. Ako se ATM bude jos prosirio, i investicija isplati, mozda je i zavrsim.


Mozemo li i mi ATM-ovcu ucestvovati u izradi komore (bar finansijski  ::) ). Bilo bi dobro da se medjusobno Astronomska drustva organizuju i ucestvuju u izradi kako ove spravice tako i nekih dodatnih uredjaja. Na taj nacin bi dostupnost opreme sigurno visestruko uvecala zainteresovanost za ATM.

sale11472

Ima istine u tome da bi dostupnost i materijala i komore mogla da potpomogne razvoj ATM-a samo pitanje je koliki je zalogaj potrebno zagristi za takvo nešto eto Janko je počeo pa ga treba i podržati u tome nadam se da će bar neko da naruči diskove i počne izradu svog ogledala, kao što sam rekao nije to sve ni tako skupo da se ne bi moglo igrati sa time a i ako počnemo da se okupljamo lakše ćemo nešto i uraditi..... Hmm možda binam trebalo nešto kao KATM ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Nema problema, pomoc je dobrodosla.
Sada je potrebno jos nabaviti spiralu od Wolframa, Specijalno ulje za difuzionu pumpu koje kosta kao tecno zlato, treba mi jedan termoregulator, jedan merac visokog vakuuma, i tako to.
Sve u svemu sitnice, najveci je problem sto ja u mom gradu n emam nekoga ko bi me malo poterao da to zavrsim.
Tako sam poceo da pravim i jedno ogledalo od 16 inca, koje najverovatnije necu zavrsiti jer sam izgubio volju za tim.
Imam i jednu rucno pravljenu masinu za brusenje koju bi poklonio nekome ko bi hteo i znao da je malo usavrsi i radi na njoj. Rucno je ipak rucno, i to je zapravo ono zbog cega amateri bruse, a ne zbog gledanja vec zbog brusenja.

Poceo sam inace da poliram tj. dopoliravam jedno ogledalo nase forumasice, Uh, to je muka, ne sme da dodje do greske, jer je teleskop fabricki ali je ogledalo sferno na f4, sto je katastrofalna greska proizvodjaca. Uh, kako je samo bio lep sloj aluminijuma, a ja morao da ga unistim. A i zastitni sloj je odlican, jedva sam ga skinuo poliranjem.
Bitno je da ide polako na bolje, pa ce i slika biti (nadam se) bolja.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Toma B

Quote from: mravic on April 17, 2008, 12:14:37 am
Tako sam poceo da pravim i jedno ogledalo od 16 inca, koje najverovatnije necu zavrsiti jer sam izgubio volju za tim.


Veoma mi je zao kada cujem ovako nesto...steta. :(
Sta to znaci da ga neces zavrsiti do Letenke ili do daljnjeg?

sale11472

Quote from: mravic on April 17, 2008, 12:14:37 am

Sve u svemu sitnice, najveci je problem sto ja u mom gradu n emam nekoga ko bi me malo poterao da to zavrsim.



Jel to zoveš u goste da te poćeramo da završiš ;D Ono u stilu došli, zaseli i ne idu dok im se ne aluminizuju ogledala ;D Mada ni meni se ovih dana nije dalo raditi jedva sam ustajao iz kreveta da odem na posao (radim popodne ;) )

Danas sam kupio nešto elektronskih komponenti koje mi fale za tester pa će i to da bude gotovo a onda nastavljam sa poliranjem, nekako me brine ono što sredina ide sporije tj plašim se da ga ne unakazim pa da mi u Ronči testu linije budu kao slovo S, zato sam malo i pauzirao...

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

Postoji li negde kompletno uputstvo za izradu Ronci testa na srpskom jeziku. Mogao bih i ja u slobodno vreme da krenem sa izradom. Neka se nadje  ;D . Ako ne postoji, mogao bi Sale11472 da nam napise  ;D ;D ;D. Bicemo mu do neba zahvalni.