• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc pocetniku u vezi pravljenja razne opreme

Started by sale11472, May 20, 2007, 05:39:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Ako misliš na tester ja pravim varijantu sa Stellafane sajta koja može da se koristi i za Fukoov test sa oštricom noža i za test sa Rončijevom rešetkom, kompletni planovi se nalaze na Stellafane sajtu
E sad jeste problem što je tekst na engleskom i mere u inčima ali prvi problem i nije problem pošto su bitne slike a drugi se vrlo elegantno rešava kupovinom metra koji ima podelu i u milimetrima i u inčima ;D

U principu tester se sastoji od jedne diode i npr žileta koji seče snop svetla ili u slučaju rončija, ronči rešetke (janko je opisivao neke metode pravljenja a sa Stellafane sajta možeš da skineš sliku pa da je otštampaš na folij) i to sve onda treba relativno prevcizno pomerati duž optičke ose ogledala tako da testera ima raznih ....
Ma da ne pišem romane to je relativno jednostavno napraviti ;)

Eh da ne zaboravim ima jedan dobar tekst o Fuko testu pa ako nađem vremena možda zamolim autora za dozvolu da to prevedem ali prvo da napravim ogledalo tako da to ne treba očekivati skoro...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

OK napredak mog testera ide poooolaaaakkkoooo ali mi treba mala pomoć vezana za nešto drugo ;).
Dakle na CloudyNights forumu tip je napravio programčić za štampanje Seting Cirlces i sličnih korisnih stvarčica problem je u tome što ne uspevam da otvorim njegov sajt ni sa jednog računara

Dakle linkovi su (i naravno jako korisni):

http://settingcircles.robertwillett.com:8000/index.php
http://settingcircles.robertwillett.com:8000/linear.php

Dakle bilo bi lepo da neko proba da otvori linkove čisto da vidim zbog čega meni prave problem i da li i drugi imaju istih problema
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Marcony

Otvaram najnormalnije... Probaj drugi browser, mozda je tu neki problem? Ja koristim Firefox.

mravic

Otvorim i ja stranice ali onda ima jedan delic koji treba skinuti i skinem ga ali ne mogu da ga otvorim.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Hmmm delić bi trebalo da se otvori ili Ghostscriptom ili nekim sličnim paketom..... i onda odštampa...
No ja i dalje ne mogu da otvorim stranicu ni sa jednim browserom videću kod nekog ko nije na Telekomovoj mreži da probam... hvala u svakom slučaju
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

Zivo me interesuje ima li napretka u poliranju?

sale11472

Pa i ne baš malo sam bio u gužvi čak ni tester nisam završio ali sad sam slobodan do subote pa će biti valjda nešto ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

Kao sto sam i obecao, naslo se malo vremena, nesto materijala i mnogo dobre volje te je moj prvi Ronchi tester skoro zavrsen. Ostalo je samo napraviti resetku na foliji ali i na tome se vec uveliko radi. Izradjen je po projektu sa Stellafane sajta. Zahvaljujem saletu11472 na preporuci i nadam se da ce to njegovo vec legendarno ogledalo biti gotovo  ;D. Nestrpljivo ocekujem rezultate.   
Moze li informacija o ceni stakla za recimo 6'', 8'', i 10'' sa sve pripadajucom pratecom opremom (brusni prahovi razlicite finoce,kalafonij i dr.)?

sale11472

OK daj slike ;)
Ja sam svoj tester skoro završio ali sam u hroničnom nedostatku vremena no za dan dva će se i to konačno promeniti...

A da, za cene repromaterijala i mogućnost nabavke istog klikni ovde povoljno a i savet je uvek na dohvat ruke  ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

Bice i fotografija ;). Imam u planu jos farbanje i filmovanje resetke. Moram jos da nabavim komparator (tako strugari nazivaju mikrometar sa kazaljkom). Sto se buduceg ogledala tice lomim se izmedju 180 i 250mm. Koja je tvoja preporuka (uzmi u obzir informaciju da ce to biti moje prvo ogledalo) ?

sale11472

P sad ne moraš da nabavljaš komparator, imaš na stelfane sajtu alternativu...ja sam se za tu varijantu odlučio pošto imam utisak da bih 30 evra mogao i pametnije da iskoristim, naravno mesto z aisti je rezervisano pa ako nađem neku jeftiniju varijantu....
Što se prvog ogledala tiče ja definitivno nisam neko čije savete treba tražiti ali neka univerzalna preporuka je 150 f/8 ili 200 f/6 ja sam eto igrom slučaja počeo sa otprilike sredinom u svakom pogledu
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

Hvala na savetu. Sto se komparatora tice cvrsto sam odlucio da ga nabavim jer planiram da mi on posluzi i za merenje sagite prilikom brusenja ogledala.
Sve u svemu mislim da je pocela da me trese ATM groznica  :-\.

sale11472

Eh komparator jeste super stvar pošto je sve mnogo jednostavnije uz njegovu pomoć ali kao što rekoh onih jeftinih koji bi sasvim ok poslužili nema a da dajem 30 evra za polovan mi baš i nije milo (što ne znači da neću jednog dana) em što je poprilična cifra em što bi ga vervoatno trebali proveriti....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

May 17, 2008, 09:07:51 pm #74 Last Edit: May 17, 2008, 09:18:49 pm by suvacarov
Kao sto sam obecao evo par fotografija Ronchi testera. Nedostaje jos nekoliko sitnica i farbanje.
Imam jedno pitanje vezano da filmovanje resetke. Odstampao sam test resetku na foliju na laserskom stampacu. Pregledao sam je pod lupom i nisam siguran da ce kvlitet biti zadovoljavajuci mada sam koristio kvalitetan laserski stampac (HP) koji ima mogucnost stampanja i do 170lpi. Imam nekoliko resetki na rezoluciji od 80 lpi 100 lpi i 150 lpi (line per inch). Jedino ona sa 80lpi ima pravilan otisak resetke (linije su relativno prave) ali na ostalima bas i nisu. Nisam siguran da ce biti dovoljno kvalitetne za testiranje.