• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

dali su sve planete ostalih sistema iste po hemijskoj strukturi ?

Started by r2d2, July 05, 2007, 02:59:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

dobar dan dobri ljudi.
ja sam laik i upravo pokusavam da savladam gradivo iz astronomije, pa mi se cini da sam naisao na pitanje na koje nema potpuno pouzdan odgovor, pa ajd da proverim, ali vas ujedno molim da se ne nervirate previse ako pokazem krajnje neznanje

naime po teoriji nastanka planeta sa tezim elementima od druge tj trece generacije zvezda dolazi do postupno pretvaranja vodinka u helijum a zatim helijuma u gvozdje kao i ostalim tezim elementima. zatim se gas koji sadrzi sve i svasta nama znano i neznano usled gravitacija kondezuje i skuplja sve te elemente u grudve cvrste materije i ta materija tokom vremena posto je utvrdila svoju elipticnu putanju oko novog sunca skuplja sav materijal vremenom i on ostaje 'cist'.
moje pitanje je
dali to znaci da postoji zakonitost pa ako bi recimo zvezda te i te klase ekplodirala pa formirala nov sistem od te i te klase sa tacno odredjenim planetama  koje su po svojoj hemijskoj strukturi tacno odredjne? tj. dali solarni sistem kao sto je nase sunce a nalazi se u nama poznatom svemiru mora imat bas takav hemijski sastav i isti broj i raspored planeta. predpostavljam da je uticaj mase i raspored obliznjih zvezda i daljina od centra galaksije vazna?
procitao sam u am-u  sve o metodama otkrivanja planeta i informisan sam o tezini detekcije planeta.
dali je za ocekivati da svi solarni sistemi imaju ovako bogat sadrzaj kao sto nam nudi nas solani sistem?
koje jos alternativne teorije o nastanku planeta postoje?
pozdrav zeljko

Kizza

Zdravo r2d2 :)
I ja sam laik ali do skora astronomi su samo  teoretski pricali o Galaksiskim planetarnim sistemima.
Imam utisak da cemo sve vise i vise dolaziti do prakticnih dokaza,nadam se i ostrih slika!
Do sada su u vecini slucejeva registrovani gasoviti dzinovi,kao sto mi imamo Jupiter i Saturn,a sto se tice hemiskog
sastava verovatno je isti kao i u nasem Suncevom sistemu.Pretpostavljam da i "tamo" ima kometa?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

flintviking

Hej, laici, hajde da osnujemo klub laika, a ja bih mogao biti predsednikk jer sam verovatno najveci laik od svih ovde....
8)

Kizza

Apsolutno se slazem ali laici nisu laici nego "znatizeljni" ljudi!
Pitanje r2d2 je kompleksno ali u celom Univerzumu Vodonik  je "Vodonik" tako da je sve isto!
Ogromne udaljenosti ne mogu biti premoscene,ni sa tunelima,precicama tako da nam ostaje samo da
posmatramo i posmatramo! 8)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

flintviking


r2d2

sto jest a ono jest, da mi nije sf-a davno bi izgoreo u pitanjima, mada zamisljam kako je bilo onima u 15 ili 16 veku, imas stare grke, eventualno bibliju  i to ti je to.a knjiga ni od korova, ama kako su mogli bez wikipedije ili googl-ovanja.  ;D
inace verujem  da je kompleksno pitanje, al reko mozda neko ima slobodne predpostavke......   ...nekako  je  teorija nedorecena bar po mom osecaju (eto razlike izmedju laika i poznavaoca osecaj - znanje).
pozdrav

Kizza

Nemo tako,cini mi se da su Grci otkrili(dosli do zakljucka) postojanje atoma :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Daphne

Naravno da se moze ocekivati da postoje neke slicnosti sa nasim planetnim sistemom,
ali se moze ocekivati i da postoje velike razlike.
Sigurno ima mnogo zvezda koje su slicnog sastava kao nase Sunce i nastale su na slican nacin,
ali sta ako se nalaze blizu neke "nemirne" masivne zvezde?
Hocu da kazem da postoji mnogo drugih spoljasnjih uslova koji uticu na formiranje planetnih sistema
sem onih koje si nabrojao, pa bi u ovakvim procenama sve njih trebalo uzeti u obzir.

sashastar

Ja bih samo nesto kratko da kazem.
Gledano po nasoj galaksiji pa do svekolikog svemira
tu je tolika raznolikost u svemu i svacemu
da je to totalno nepojmljiva ljudskom umu.
Tako da se ovo odnosi i za temu topika.



r2d2

jest cak i nasem suncevom sistemu raznolikost je cinjenica i bas zato se i pitam dali su sve planete ostalih sistema slicne po hemijskoj strukturi kao nas sistem. nesto ne bih re`ko, sudeci po `nama.mada gvozdje je gvozdje svuda a silicijum je silicijum svuda, te fuzija je fuzija zatim temperatura i pritisak je temperatura i pritisak svuda itd itd. mislim  da planete nisu nastale razdvajanjem teskih elemenata na prostijena ?? verovatno zbog vremena poluraspada??? :-X :-X :-X

Kizza

Da li neko zna tacne sastave kamenja sa Meseca i meteorita sa Antartika(kazu da su sa Marsa)?
Mozda bi to pomoglo r2d2 ;D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

mmilan

Fizicki zakoni kazu da neka slicnost mora da postoji, ali kolika to je vec pitanje koje zavisi od mnogo spoljasnih faktora.
U svakom planetarnom sistemu neki zakoni morajuda budu ispostovani, npr. ne mozete da ocekujete da nadjete gomilu radioaktivnih elemenata zato sto se raspadaju, koncentracija metala trebala bi da bude veca na manjim rastojanjima od zvezde, udaljene planete bi trebale da budu gasovite itd.

Ali, ovo je u nekom idealnom slucaju bez velikih uticaja van tog planetarnog sistema, ali u svemiru moze svasta da se desi tako da nista nije idealno :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Kizza

Kad bi znali tacan sastav kamenja sa Meseca?Ne mogu da verujem da niko ne zna? :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

rade0709

u prirodi i svemiru otkriveni su 109 elemenata tako da se sve planete celokupne znana materija sastoje od njih.

Sasa