• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

dali su sve planete ostalih sistema iste po hemijskoj strukturi ?

Started by r2d2, July 05, 2007, 02:59:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

burga

Zavisi od nivoa greške i kvaliteta ostale optike. Recimo da prizma iz kineskog dvogleda ne bi mnogo pokvarila ugođaj gledanja kroz kineski teleskop ::)
Difrakciona rešetka ima tu prednost da je možeš fiksirati za teleskop i gde uperiš teleskop tu i gledaš, dok prizma osim što deli svetlost na spektar i lomi svetlost pa ćeš teško biti siguran u šta gledaš (tubus će ti biti usmeren na jednu stranu ali ćeš zbog prizme posmatrati pod nekim drugim uglom).

sale11472

Quote from: burga on July 12, 2007, 11:08:05 pm
Recimo da prizma iz kineskog dvogleda ne bi mnogo pokvarila ugođaj gledanja kroz kineski teleskop ::)



QQ sta bi na ovo rekli GSO,WO pa i Synta ;D

A teleskop se uvek da uperiti na pravo mesto ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

Quote from: burga on July 12, 2007, 08:43:19 pm
Nije koristila tipičnu difrakcionu rešetku (staklenu ili neku drugu providnu ploču sa zarezima na jednakoj udaljenosti) već vrlo prostu ali efikasnu opremu: parče kartona iz koga je isečena sredina a krajevi mogu da skliznu tako da nije fiksna udaljenost između krajeva. Znam da sam zakomplikovao, ali izgleda nekako ovako []. U ovom slučaju do difrakcije ne dolazi na zarezima već samo na krajevima (klasična difrakciona rešetka izgleda ovako |||||||||). Napravila je držač pomoću kog se to učvrsti na tubus teleskopa. Onda ona gleda kroz teleskop dok neko drugo (ja) menja širinu otvora dok se ne pojavi difrakciona slika. Nije Dirak-zna-šta, ali je zanimljivo kao eksperiment.

uh pa jel ima negde neka slika toga sto opisujes? cini mi se /mada nemam teleskop/ da moze da se izvede u kucnoj radinosti? /budite milostivi nemojte me lincovati sto ga nemam, planiram to kada nadjem vise `vremenonovca`
inace da kazem da sam se ipak malo edukovao te da sam nasao sledece;
astonomi su uocili da su asteroidi na razlicitoj udaljenosti od sunca razlicitog sastava i gustine.sa porastom  udaljenosti od centra suncevog sistema  opada im gustina  materijala -od kameno-gvozdenih do kameno-ugljenicnih.takav raspored ne bi bio moguc da je njihov raspored rezultat neke eksplozije.
/iz knjige molim te objasni mi /drago i. dragovic / str. 72,,inace knjiga je `skroz neverozatna`,, toplo je svima preporucujem//apominjem da je ovde opis asteroida a ne planeta.....
izgleda da postoji tesna veza izmedju hemijske strukture planete i polozaj planete u odnosu na maticnu zvezdu, pa se u istoj knjizi pominje bodov zakon koji na zapanjujuci nacin gradi matematicki model /progresija/ udaljenosti planeta koji se prilicno poklapa sa realnim raspredom. zakljucak za nastanak raspored /pa samim tim i hemiskom strukturom planeta/  kako dalje pise "sugerise da je mozda citav sistem u pocetku bio stvoren prostim mehanicistickim procesom."
sta li zanci to mehanicisticki proces???
pozdrav zeljko

sale11472

Jaaoooj ;D
znam da ovo vec zvuci stvarno otrcano ali www.google.com zna sve probaj da trazis varijante pomocu CD ili DVD diska to bar moze svako da napravi.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

Quote from: sale11472 on July 16, 2007, 04:34:20 pm
Jaaoooj ;D
znam da ovo vec zvuci stvarno otrcano ali www.google.com zna sve probaj da trazis varijante pomocu CD ili DVD diska to bar moze svako da napravi.

e pa neces verovati, probaj pa ces se iznenadi, pominju tamo neke korporacije i ostale socijane strukture, pa silne menadzere a tek wikipedija se nalupala /he he/ nema nigde objasnjenja na sta se odnosilo ta tvrdnja o mehanicistickim procesima stvaranja planeta.
f1 f1 f1
pozdrav

sale11472

UPS sorry ja sam mislio na ovo :
Quoteuh pa jel ima negde neka slika toga sto opisujes?


Dakle na varijantu pravljenja spektroskopa uz pmoc stapa i kanapa (tj CD-a i kartonske kutije) ;D

BTW sto bi te neko lincovao ako nemas teleskop ??? ??? ???
Nemam ga ni ja.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2


evo danas na AM-u u temi    Hrvati otkrili novog Marsovog trojanca!i   zmedju ostalog pise:"
Moguće je da je u to vreme embrion Marsa bio gravitacionim interakcijama sa ostalim planetnim embrionima bacan po mladom Sunčevom sistemu. Svaki asteroid koji se zadesio u Marsovim tačkama L4 i L5 bio je zarobljen gravitacijom."

Quote from: mmilan on July 08, 2007, 06:54:36 pm
Fizicki zakoni kazu da neka slicnost mora da postoji, ali kolika to je vec pitanje koje zavisi od mnogo spoljasnih faktora.
U svakom planetarnom sistemu neki zakoni morajuda budu ispostovani, npr. ne mozete da ocekujete da nadjete gomilu radioaktivnih elemenata zato sto se raspadaju, koncentracija metala trebala bi da bude veca na manjim rastojanjima od zvezde, udaljene planete bi trebale da budu gasovite itd.

Ali, ovo je u nekom idealnom slucaju bez velikih uticaja van tog planetarnog sistema, ali u svemiru moze svasta da se desi tako da nista nije idealno :)

Dali je teoretski moguce da planete zauzimaju svoja mesta po tom pravilu: blize teskasi, dalje gasoviti dzinovi, ali tek posle formiranja. Na primer dali je moguce /kako je uporebljen izraz/ da se embrion jupitera   formirao u  npr. asteroidnom pojasu pa onda polako usled svojih osobina i usled interakcije sa ostalim embrionima planeta zauzeo svoj polozaj.Meni izgleda da je to nelogicno zbog mase samog jupitera. Mada kada uporedim mase Marsa i ovih trojanaca  mozda i moze...dali moze na takvu eksperimentalnu ideju da se primeni Njutnovoa mehanika nebeskih tela???

I jos jedno pitanjce koje mi nije bas jasno vezano za spektralne linije, a nije mi jasno zbog pojednostavljene slike koju imam.
Ako posmatramo neku zvezdu uz pomoc spektra mozemo da odredimo njen hemijski sastav.To sam usvojio i to je o.k. E a kako da odredimo uz pomoc spektra broj, velicinu, masu i sastav planeta oko te zvezde pa makar da i eklipticna ravan je pod uglom koji nama sa zemlje odgovara tj da sve planete tog zvezdanog sistema budu povremeno pomracene.
Moja nedoumica lezi u tome sto znam da recimo planeta zemlja nema dovoljnu emisiju bilo cega i dali  bi kada bi obrnuli situaciju i pokusali da uocimo sa tog nekog zvezanog sistema suncev spektar tacnije zemljin   
hemiski sastav stvarno i mogli to da uradimo ??? Pa cak da ne uzimamo u obzir ostale planete naseg systema...
Negde na am-u sam procitao da postoje 3-4 nacina odredjivanja postojanja planeta, a pre nekoliko nedelja sam ovde u forumu u nekoj drugoj temi video /mislim da je kiza postavio sliku/ ostatke supernove sa svojim ostacima tezih elemenata iz kojih se mogu poroditi planete....
Pozdrav i hvala na odgovorima ako ih bude bilo...

ikalo

postoje dve vrste spektra.. emisioni i apsorpbioni...

emisioni je aktivni.. a ovaj drugi je pasivni...

to jest, kad svjetlost zvijeze prođe kroz atmosferu planete, onda atmosfera ostavi svoj "otisak"...
tako da bi teoretski, ako se ima dovoljno jak instrument, mogao snimiti spektar zemljine atmosfere sa neke udaljene planete u našoj galaksiji... ili možda čak i dalje..

Ili možda nešto nisam najbolje shvatio...

Ikalo

r2d2

Hvala na odgovoru Ikalo. Sad je malo jasnije kada je u pitanju spektar...

citytropicana

Ovo je komplikovano pitanje. Ali skromno, moje misljenje je da jesu po strukturi slicne, ali proporcije su drugacije, tj. udeo pojedinih elemenata.

r2d2

Quote from: citytropicana on August 11, 2007, 01:51:17 am
Ovo je komplikovano pitanje. Ali skromno, moje misljenje je da jesu po strukturi slicne, ali proporcije su drugacije, tj. udeo pojedinih elemenata.

zaista? mozesl li ukratko opisati svoje misljenje i zasto mislis da smo neobicni po udelu elemenata u odnosu na druge zvezdane sisteme?

citytropicana


mmilan

Quote from: citytropicana on August 11, 2007, 05:02:10 pm
Zato sto na zemlji ima zivota, a na drugim mestima ne.

Bas i nije neki razlog za zakljucak koji si naveo

ps. Zamolio bih te da na forumu pises kad imas nesto konkretno da kazes a ne tek da bi pisao. Potrudi se da kad napises misljenje i objasnis zbog cega to mislis, a ne da odgovori budu prosto prosirene recenice.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

r2d2

Quote from: sale11472 on July 16, 2007, 04:34:20 pm
Jaaoooj ;D
znam da ovo vec zvuci stvarno otrcano ali www.google.com zna sve probaj da trazis varijante pomocu CD ili DVD diska to bar moze svako da napravi.

Evo trazio sam i nista. Mozda nisam dovoljno trazio mada sam pokusao sa raznim kljucnim recima. Moze li mala pomoc tj link sa opisom tog "uradi sam" ?

Quote from: mmilan on July 12, 2007, 09:19:37 pm
Sada mi pade na pamet jedan nas pokusaj experimenta sa Metodike nastave fizike, naravno vezan za spektre.
Kao difrakciona resetka moze da se upotrebi CD i da se tako posmatra nesto sto bi trebalo da lici na spektar. Hm, ako ima zainteresovanih mozemo da probamo na Letenci (uspeh ne garantujem :))

Moze mala pomoc?? Kako ?? Kad nadjem vremena cisto bi da probam...
Hvala unapred

sale11472

Eh majku mu ja na google otkucao "cd spectrometer" i dobio nekih 1770000 rezultata
evo ti link do prvog
Quotehttp://www.exo.net/~pauld/activities/CDspectrometer/cdspectrometer.html
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D