• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Svemir,Vaseljena-kako izgleda?

Started by Kizza, December 13, 2007, 06:09:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Zanima me kako Vi zamišljate Vasionu ili Vaseljenu ali iz svog iskustva ???Znam da je tema kompleksna i tesko ju je opisati ali mora da imate neko svoje viđjenje ili kako je Vi zmišljate, jer verovatno da ste nešto "čuli" ili pročitali.
Lično mi  se ne dopadaju nekakvi procenti,ne znam 70% tamne materije itd...Kao se uopšte došlo do toga kada se i ne zna da li ima kraja koji je i početak ???Veoma mi je zanimljivo postojanje tolikog vakuma i u cemu je on >:(
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

SUPERHEROJ

Da li si ikada razmisljao da je vasiona [svemir,kosmos itd...] zivo bice, ili bar deo zivog bica? Kao sto neko kaze da je to univerzum, zar ne mislis da je i ljudsko bice [telo] jedan univerzum u kome postoji niz "kosmosa" [organa] znaci razlicitih sistema gde su jedni manje da drugi vise napredni ili bitni ili vec ne znam sta? U svakom slucaju svi su podjednako bitni da bi organizam [univerzum] funkcionisao. Jedna od stvari sto su nama poznate kada kazemo "vasiona" je da ne znamo da li ima pocetak i kraj, a ja verujem da sigurno ima samo sto mi to ne kapiramo na pravi nacin kao sto nekada ljudi nisu mogli da shvate da je zemlja okrugla nego su je zamisljali kao ravnu plocu itd. Ako se sve nama poznato sastavljeno iz nekakvih atoma i molekula pa i mi sami onda verujem da se u nama samima odigravaju raznorazni kosmosi, vasione kojih uopste nismo svesni.....
Voleo bi da neko prokomentarise ovo sto sam napisao, i da mi kaze sta misli o tome ili ako me nije najbolje shvatio da mi postavi neko pitanje, potpitanje....pozdrav svima [a mozda ja samo lupam gluposti?]

Kizza

Zanimljivo i što da ne! Vrlo verovatno da je tako!Kako objasniti da se Zvezde "rađaju rastu i umiru" ???Normalno da mi ljudi još nismo ni zagrebli površinu istine i svaki dokaz,ako je tačan,shvatamo kao prosvetljenje :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

A sto da je zamišljam kad lepo mogu da izađem napolje kada, je vedro (kao npr večeras ali ja noćas radim >:( ), i da pogledam svojim očima kako izgleda još ako se pogleda kroz dvogled juhuuu a tek kroz teleskopo JUHUHUHUUUU ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

a tek kroz teleskop 16 inca-JUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUHUUU
UUUUUUUUUUHHHHHHHHHHHUUUUUUUUUUUUUUUUHHHHHHHHHHHHUUUUUUU
UUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU!!!!!!!! ;D ;D 8) 8)


SUPERHEROJ

Ma pustite teleskope i ostala pomagala,ajde dajte neku interesantnu mogucnost [pretpostavku] o nastanku i razvoju vasione, ili jednodtsvno Vase razmiljane na temu sta je to svemir?
Bas bi voleo da neko ima neku neobicnu ideju

Kizza

Ma zašto bi ljudi razmišljali o tome šta gledaju ???Što su lepe te silne galaksije i planete 8) ,a kad  bi znali šta je iza njih ::)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

SUPERHEROJ

I to sto kazes, mozda je iza njih neki nama nepojmljiv sistem ili ko zna koliko sistema[vasiona], npr kao sto u telu postoji zeludac kao jedan organ [SISTEM ] u kome se desava jedan zivot tako postoji krvotok, koza,kosti,mozak....neki drugi organi koji nisu svesni postojanja ovih drugih. ako je nasa vasiona npr neki zeludac onda nije ni cudo sto mi ne mozemo ni da zamislimo sta se desava iza granica nama poznate vasione [zeludca] hahahaha
sto volim da mastam

Kizza

Pa baš nisam siguran ali u mašti je sve moguce pa i ........Zanimljivo je i to što, kada se pojavi jači teleskop,mi otkrivamo da kraj i nije tamo gde smo mislili 8) Pitam se da li je nešto večno ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

stameni

Ima u "Kosmosu" Karla Segana (Carl Sagan) jedna interesantna ideja koja nalikuje na ovu Superherojevu. Naime, ako bismo "ušli" u neku "elementarnu česticu", npr. proton, možda bi on sam bio "svemir u malom": sastavljen od svojih jata, kvazara i sličnih tvorevina. Ako uđeš u jedan "atom" tog protona, opet dobijaš neki novi univerzum. Dakle, reč je o jednoj beskonačnoj hijerarhiji svemira, i to ne samo u smeru "ka malom", nego i u smeru "ka velikom". I, koliko pamtim, Segan reče da je takvu teoriju jaaaako teško dokazati.

Bez obzira na sve, fizika stvarno deluje kao nauka kojoj nikad kraja :)

SUPERHEROJ

Hvala Stamenom na malo podrske, ja pokusavam da kazem da je mozda sve to beskonacno i da tamo gde mi zamisljamo da postoji "pocetak ili kraj" vasione pocinje nesto novo nama nezamislivo.  Mislim da cemo se [ako dozivimo] jako iznenaditi i da teorija velikog praska moze da dozivi sudbinu zemlje kao centra vasione, ko zna? Svasta se nekada mislilo a onda su se uvek desavala neka nova otkrica, a istorija se ponavlja!!!

sale11472

Eh samo sto je teorija VP ipak znatno bolje utemeljena od geocentirzma ::) Ipak je to naučna teorija zasnovana prvenstveno na posmatranjima a Zemlja je u centar Vasione stavljana prvenstveno iz religijskih, ili u boljem slučaju filozofskih, razloga a upravo nasuprot posmatranjima. Uostalom heliocentrični model Sunčevog sistema je ipak stariji od Ptolomeja...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Nisam baš siguran da uopšte postoji "beskonačno"?Ako se Svemir ubrzano širi,jedino ako gledamo kroz trajanje ljudskog roda,verovatno da je krenuo iz nečega ka nečemu!Što rece SUPERHEROJ ljudi su dugo bili ubedjeni da je Zemlja jedna ravna ploča iako su mogli da vide Mesec skoro svakog dana :-[ Možda i mi "gledamo" u nešto a to je osnova ili zakon za postojanje Vasione ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

SUPERHEROJ

Teorija VP jeste postavljena zahvaljujuci posmatranjima sa zemlje, medjutim ta posmatranja jos uvek nisu postigla svoj glavni cilj [videti kraj ili pocetak vasione] jel tako?
E sada zamislite jednog dana ako dozivimo i to da se desi, sta moze da ima iza te linije? Samo nesto nama nepoznato i sada sigurno ne zamislivo, nesto gde mozda nema atoma nesto sto nije isto kao u nama poznatom svemiru. Mozda nesto kao sto nije isto u misicnom tkivu i u kostima ili u krajnicima. Sve vreme pokusavam da kazem da smo mi sve sa nasom vasionom mozda deo nekog organizma?