• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Saturn ce se "zapaliti"?

Started by Kizza, January 04, 2008, 10:24:06 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bluenick

Stvar je u tome što nema objašnjenja (za sada). I na NASA-inom sajtu je komentar da je ova pojava još uvek misterija za naučnike.

Što je najtužnije, dobra naučna objašnjenja su zasnovana uglavnom na empirijskim dokazima. A kada je recimo u pitanju Satrun i njegov sistem, tu nema ništa sem slika koje nam Cassini šalje. Čovek nije u mogućnosti da ode na lice mesta i ispita događaj, kao što to radimo na Zemlji. I onda se većina fotografija iz kosmosa tumači pretpostavkama (potkrepljenim naučnim znanjima stečenim na Zemlji i njenoj bližoj okolini). Primer za to je Titan... kakva u samo nagađanja prethodnih godina objavljivana, da bi zatim svi ostali zapanjeni slikama koje nam je Huygens poslao.

sh0

Sve je to ok, i upravu si kada kazes da bi mi saznali sta je to, i kako se to sve desava potrebno je da odemo tamo i da to ispitamo, ali neznam koliko ste citali o misijama Voyager ( a znam da ste citali mnogo :D ) oni (njih dvoje ili kako vec... ) salju jako interesantne podatke od tamo gde su sada, jer su postojale tolike teorije i proracuni da je svemira tamo drugaciji odnosno da ima neke druge karakteristike nego ovaj ovde kod nas, i na kraju je ispalo da su nasi naucnici promasili i to za mnogo, mnogo... Tako da svasta se moze ocekivati, mi u sustini nista neznamo imamo neke dokaze za nesto, ali to se moze promeniti ocas posla...tako da jedino nam preostaje da odemo i uverimo se sami...  :D sto je malo tesko... zar ne... Jedino ako naprave jedan Enterprise pa da svi sednemo u njega i da se uputimo negde u beskraj... :D Ah kako je lepo mastati..zar ne?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sh0

A sta da ti kazem, dobra ova preporuka od baba Jezde... ha ha ha, ma salim se... Znaci i ti tako razmisljas... Pa eto... ima nas dosta slicnih, sa slicnim razmisljanjem, ali imam ja mnogo teorija za sve zivo, jednostavno volim da razmisljam o svemu, a najvise volim da razmisljam o SVEMIRU...

Kizza

Nesto se cudno desava,izgleda da se klimatske promene desavoaju i na Jupiteru!Kako je NASA objavila pojavili su se "vruci" i brzi vetrovi.Neobicno,normalno?Evo i slike,ko hoce vecu nek skokne na ...w.jpl.nasa.gov
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Eh sh0 lepo je razmišljati ali suvo razmišljanje treba ostaviti tamo gde mu je mesto, u istoriji. Razmišljanje je "gladna" rabota i da bi imalo nekog efekta moraš ga hraniti informacijama, znanjem i nadasve posmatranjem (u najširem smislu te reči-eksperimentom) i pre svega toga učenjem i samo učenjem ;) (to je danas bar lako Internet je čudo).

Eto primer tvoje izjave o Vojadžerima. Na stranu da je to sve jedan svemir tj i "ovde" i "tamo" je isti svemir ukome važe isti zakoni itd Ono što su Vojadžeri otkrili su efekti i poajve z akoje se nije znalo pošt i nisu mogle ranije biti izmerene/osmotrene ništa od toga nije ni prodrmalo temelje viđenja sveta i svemira oko nas samo je produbilo detaljno poznavanje slike istoga....

Hej to je super stvar kada je nauka u pitanju iz asvakog ćoška se može naučiti/otkirti nešto novo ali daleko smo mi od toga da baš ništa ne znamo ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Dragi Sale 11472 ,ne znam da li znas da ja ne govorim i ne razumem Engleski jezik te nisam ,o Vojagerima,saznao negde "tamo" vec sam procitao na jednom popularnom sajtu.Sad sam u guzvi oko izbora ali potrudicu se da ti pronadjem taj clanak.Ne mogu da se setim  do detalja ali kaze se da "nisu tamo gde se ocekivalo da budu"! 
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Kizzo pa ja sam ti rekao da ti to nije nikakvo opravdanje u vremenu kada škole jezika niču kao pečurke posle kiše a uz to postoji gomila (dobrih) kurseva za samostalno učenje ;)

Što se Vojadžera tiče primedba je bila upućena sh0-u i odnosila se ne na same letelice već na ovo
Quote...jer su postojale tolike teorije i proracuni da je svemira tamo drugaciji odnosno da ima neke druge karakteristike nego ovaj ovde kod nas...
tj nema tu našeg svemira ovde i nekog svemira tamo sve je to jedan svemir (na stranu da isti zakoni vaše svuda što ne mora nužno da znači da ih mi poznajemo, ali to je druga priča)

I BTW kad naučiš engleski i budeš u punoj meri koristio blago informacija (i dezinformacija) koje je dostupno na Internetu nećeš više pominjati Vojadžere nego Pionire (oni nisu tamo gde se očekivalo ;) ;) ;) )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Nema bolje skole od zivota! Secam se da kada su braca Rajt objavili ideju o Avionu koji ce imati sopstveni pogon,javio se neki fizicar koji je matematicki dokazao da je to nemoguce!Da li INOVACIJE ili profesori,mudraci vode SVET napred?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Hehe Braća Rajt su bili daleko do nekoga ko je došao na ideju o avionu na sopstveni pogon, a još manje su bili školovani samo u "školi života", a što se dotičnog fizičara tiče baš bih voleo da vidim taj račun, mislim da je taj morao da živi pod nekim kamenom pa da ne zna za ptice, Ota Lilentaja i ostale koji su uspešno ekperimentisali sa letelicama težim od vazduha .... Takvih je bilo uvek i svuda ali nažalost pridaje im se prevelika medijska pažnja, mislim da je i mnogo pre braće Rajt takvo mišljenje bilo izuzetak.
A svet guraju napred inovacije, koje čine profesori, mudraci i stručnjaci ovog sveta ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

Quote from: Kizza on January 27, 2008, 08:10:19 pm
Nema bolje skole od zivota! Secam se da kada su braca Rajt objavili ideju o Avionu koji ce imati sopstveni pogon,javio se neki fizicar koji je matematicki dokazao da je to nemoguce!Da li INOVACIJE ili profesori,mudraci vode SVET napred?


Kizzo mnogo si brate razocaran u nauku izgleda!! Svi ti lepo kazu uzmi procitaj par knjigicu.....

Kizza

Za mojih 50 godina procitao sam dosta knjiga a najomiljenija mi "Logika Zivota" od Frnsoa Zakoba i toplo je preporucujem svima.
Ako vas zanima izdvojio bih vam neke citate :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

January 29, 2008, 01:42:59 pm #27 Last Edit: January 31, 2008, 12:57:39 pm by r2d2
Ako ima veze sa astronomijom, fizikom i sl. vrlo sam rad da je procitam ...
I nemoj me krivo shvatiti nisam rekao da nisi nacitan ili neobrazovan, naprotiv, vec samo volis da raspravljas o temama za koje nisi spremio domaci (kao i ja sto radim jeli). Jedno je imati siroki pogled i biti otvoren apstraktno za svet oko nas, a drugo uci u srz problema uz dostupan materijal i uvazenim momentalnim shvatanjima i teorijama. Koliko ja mogu da vidim razlika je u "modelu" razmisljanja u prvom slucaju koristis svoj model a u drugom postoji tacno odredjeni "naucni" opsteprihvacen jezik kojim se moras sluziti i braniti svoja shvatanja. Naravno ne mislim to u bukvalnom smislu (pa necemo pricati kroz formule).
 

r2d2

January 31, 2008, 12:57:54 pm #28 Last Edit: January 31, 2008, 01:06:09 pm by r2d2
Naravno ima tu i druga strana medalje. Tesko je ostati "sirokih" vidika a u isto vreme prihvatiti vec usvojene nacine razmisljanja. Knp.  kada je Ajnstajn pokusavao da ospori kvantnu fiziku u raspravama sa Borom morao je da se slozi sa svakim komentarom i argumentom koji je Bor izneo na tacno precizan nacin. On kao genijalna slavna licnost morao je da prihvati naucnu misao iako se u sustini duboko protivio tom konceptu.
Cini mi se da tebe zbunjuje to sto su te brzine zvezda su iste na razlicitim rastojanjima od centra galaksija. Mene to isto zbunjuje i zaista navodi na razmisljanje. Ipak za sada meni ta cinjenica nestvara apsolutno nikakvu sumnju u neutrino, gravitaciju, njutnove zakone itd itd. Ja to vidim kao jedan fenomen koji tek treba objasniti . Eto da se izletim i da  kazem da se meni cini da nije problem u zakonima vec je problem u dilataciji prostora i vremena i ono sto nam oci govore nije istinito. Nebi trebali da  verjumo onome sto vidimo jer i fotoni pa i gravitacija podlezu ATR, a galaksije su ogromne.
E sad ja tu moju predpostavku iznosim neozbiljno jer  nemam dovoljno znanja da je odbranim.Ali ajd da pokusam :
Tela se prilikom kretanja bilo kojom brzinom prividno izduzuju, ali se ta formula zanemaruje kada su brzine dosta manje od svetlosne, zato sto je to izduzenje (delta L) zanemarljivo malo. Ipak to ne primenjujemo ni na  formulama koje nam je dao Habl ni na talasne duzine pomocu kojih merimo mnogo stosta kada su pitanju daleki objekti.Sto je dalji objekat to je nerealnija slika koja dolazi do nas. A mozda primenjuijemo a ja nemam pojma?  Odo ja u offtopic.
Pozdrav svima, a posebno Kizzi...

Kizza

Hvala dragi robotski brate na razumevanju.Sa tobom je lepo diskutovati.
Jos 70 ih godina proslog veka je primecena da kazemo "cudna" pojava i provereno je mnogo puta tako da nema greske.Meni licno je nezamislivo da "nesto" ima uticaj ,naprimer 100 Svetlosnih godina.Ipak tu imamo mnostvo Zvezda od Dzinova i Patuljaka,lazlicitih masa i sastava.
Ja pozdravljam naucne pokusaje da se to objasni ali konkretno za sada nema objasnjenja.Tamna materija,navodno se sastoji od neutralina,cestice nevidljive ali sa masom koja nekako sve drzi zajedno,Ja to zamisljm kao "cvrsti CD".Mada......
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?