• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kako je lep Mars...Bravo roveri...

Started by sh0, January 04, 2008, 11:43:42 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sasa

E vidi sh0, u nauci vlada logika koja bi, krajnje pojednostavljeno mogla ovako da se prikaze: ako je A vece od B, a B vece od C, onda je i A vece od C. Dakle, nema tu nikakvog praznog mudrovanja, vec jednostavan sled zakljucivanja na osnovu poznatih cinjenica.

Kazes da nekim drugim bicima na 150 milions s.g. mozda nije potrebna voda. OK, mozda, ali kazi sta drugo moze da zameni vodu? Ima kandidata, ali voda je ubedljivo najbolja za zivot. Moguce je i neki amonijak da posluzio umesto vode, ali amonijak je tecan na jako niskim tempreraturama, a na jako niskim tempreraturama molekuli su "lenji" i tesko da bi mogli da se organizuju u zivot. Ne tvrdim da je to nemoguce, vec hocu samo da naglasim da to sa vodom nije puko lupetanje i izmisljnotina, vec nesto sto je najlogicnije.

Dalje, nas zivot se zasniva na ugljeniku. OK, mozda se negde zasniva na nekom drugom elementu, ali kojem? Ni jedan drugi ne moze da se meri sa ugljenikom. Samo ugljenik ima mogucnost da se vezuje u duge lance. Sledeci je silicijum, koji ipak daleko zaostaje za ugljenikom.

Dalje, kazes da tamo negde mozda postoje neki drugi elementi. OK, ali koji? Zna se da ugljenika, vodonka, helijuma itd. ima mnooogo. Ostalih elemenata ima malo. Sem toga, ostali elementi su mnogo manje postojani nego npr. vodonik. Jednostavno, nestabilni su, brzo se raspadaju i od njih ne moze da se stvori zivi organizam.

Da ne budem preopsiran, hocu da kazem da razmisljanja naucnika o vanzemaljskom zivotu (i svemu drugom) pocivaju na cvrstoj logici. Nije to prazna prica kad se kaze da je voda vazna. Jednostavno, voda je najlogicnija za postojanje zivota. NISTA ne moze da se meri s njom.

sh0

Lepo si ti ovo meni rekao... Ok, sale, ja sam samo izneo neko svoje misljenje, iskreno nisam bas ovoliko upucen kao i ti, inace hvala ti na ovim informacijama i sledeci put necu napraviti gresku kao i ovu... ali ja samo imam neko svoje razmisljanje i jednostavno nekazem da je ono tacnoi sigurno, svaka cast naucnicima, nisam ja najpametniji... :D Vreme ce pokazati sta se sve nalazi tamo negde, i videcemo na cemu pocivaju te civilizacije, da li koriste vodu ili sta vec... da li su nam slicni ili ne.... jedan je covek rekao da je sve sto zeli da mu pise na grobu WHAT IF... za one koje neznaju engl. STA AKO...

SUPERHEROJ

Kad vec kazes "sta ako..." mozda zaista nije potrebna nikakva tecnost negde da bi postojao zivot kakav mi ne mozemo ni da zamislimo, n.pr. mozda je kamen ili led vrsta zivota a mi u to jednostavno ne verujemo, znam da je tesko u u tako nesto poverovati ali nisu stvaari uvek logicne kao sto mi mislimo? Nekada su ljudi mislili da je zemlja ravna ploca koja ima"kraj", pa su mislili da je centar vasione ista ta zemlja, pa su to isto mislili za sunce i td, pa ipak nije bilo tako, i ko zna sta jos nije onako kako mi mislimo, sada cete verovatno reci da je to vise bilo tako sto je crkva na taj nacin malipulisala ljudima jer je narod bio nepismen i sta ja znam, ali oni su u tom trenutku dosligli vrhunac civilizacije isto kao i mi sada zar ne? Budite sigurni da danas ljudima vise manipulisu nego nekad

sh0

E to ja pokusavam ljudima da kazem... Zasto mi mislimo da je to tacno kako se danas pokazuje, kada uvek moze da postoji neka druga strana. I sam kazes kako su ljudi pre zakljucivali sve i svasta, i to se stalno menjalo jer smo sticali nova iskustva i nova znanja. To se isto moze promeniti. Mi gledamo na to da se sve u univerzumu sastoji iz toga kako se i kod nas sastoji, da je zivot moguc uz pomoc toga, da ovo izgleda ovako ili onako... ja sam rekao da to nemora da bude. Eto super heroj ti si mi tu najblizi sa razmisljanjem, ja nekazem da sam u pravu, ali vredi malo vise pogledati iza necega ili iznad ispred ili kako vec... Nije sve tako kao sto vidimo, iza se krije druga slika...

sashastar

Da nesto malo razjasnim:
Ima Astronoma i ljubitelja Astronomije koji se drze veoma jako za naucne dokaze,za fizicke i druge zakone.
A ima i onih drugih medu kojima sam i ja koji su otvoreni za sve.
Ja bih dodao na ovo da je za mene svemir beskonacan i da postoje beskonacne kombinacije i varijacije.
A veoma je vazno upravo ta razlika jer dopunjujemo jedne druge.

sh0

I ja sam otvoren za sve, i zelim da iznesem svoje misljenje, i zelim da saznam mnogo toga, i naravno zelim sa drugima da razgovaram o nekim temama. Zato zelim da raspolazemo sa sto vise argumenata i da bude ono tipa pro et contra, i ako je to onda zasto je neko za to a zasto neko nije odnosno zasto neko misli suprotno...

NShappy

Počinjanje ovakvih rasparava "šta ako" ne vodi nikuda jer je neutemeljenih "šta ako" moguće napraviti beskonačno mnogo i ni jedna od njih neće biti manje ili više tačna sve dok se ne utemelji tj. ne pronađe neki dokaz. Ako na Marsu MOŽDA ima života duboko ispod površine, trebalo bi poslati izuzetno složenu i skupu misiju da to proveri. I šta ako ništa ne nađe? A takvih MOŽDA ima više hiljada samo u Sunčevom sistemu. Svim tim MOŽDA je gubljenje vremena baviti se sva dok na bilo koji način nisu utemeljene. Bolje je npr. poslati neku podmornicu na Evropu. U tom okeanu možda nešto i pronađu.

Ništa onima u srednjem veku ne bi vredelo da su znali ili ne da je zemlja okrugla. Usudili su se da to provere tek kada su dobili neke naznake da bi to moglo biti. Ali neke utemeljene naznake. Možda je i kamen živ, ali šta to nama vredi dok on ne mrda i mrvi se u drobilici za kamen. A možda je i led živ, a možda je gvožđe živo, a možda je i nerafinisana nafta živa, a možda oživi tek kada se rafiniše, a možda ima silikonskog života na Jupiteru, a možda je silikonski procesor ubijeno biće, a možda je tamna materija živa, a možda su to duše onih koji su umrli pa izgubili onih nekoliko grama, a možda je higinsov bozon pokojni vanzemeljac, a možda je vutra živa pa ko je duva ima dvostruku ličnost, a možda se vasione upravo sudaraju, a možda ih ima puno, a možda samo jedna, a možda ima života u središtu Zemlje, samo silicijumskog, a možda neko sve to zataškava, a možda.....

Ovakvih možda možemo postaviti BESKONAČNO MNOGO. Ljudska mašta je neograničena isto koliko i ljudska glupost. Još je Ajnštajn to rekao. Ne za maštu nego za glupost. Od tih MOŽDA, treba proveravati one koje imaju neku osnovu a ne sve. Pa kako pobogu da proverimo sve. Pa ne možemo ni raspravljati o svim. A i o čemi da raspravljamo ako nema nikakvu osnovu. Možda... ...je i kraj rasprave. Sve u prirodi se povodi po nekim zakonima. A ceo svemir je deo prirode. Jedino ugljenik može da sastavi dovoljno složena jedinjenja za nešto kao život. I zato ćemo tragati za životom zasnovanim na ugljeniku. Koji će nam đavo potraga za milijardama nečeg što bi moglo biti ali ne znamo nikakvu osnovu da to bude. Gubljenje vremena.

sashastar

I ovo je dobro receno.
Znanje(i to utemeljeno) sa malo maste = Otkrice

Sasa

NShappy - sjajno. Kada ima suvise tih MOZDA to onda znaci da se radi o besmislicama. Da, mozda mi zapravo zivimo u drugom svemiru, mozda mi ne postojimo, mozda smo mi leptiri koji sanjaju da su ljudi itd. beskonacan broj puta.

Mislim da bi sh0 i SUPERHEROJ trebalo malo vise da veruju svom sopstvenom razumu.

SUPERHEROJ

Pozdrav Sasi i hvala na pazljivo procitanim komentarima hahaha..
Mi ovde bas pricamo o necemu sto ne znamo a zanima nas [rekao bih] i bas zbog toga sto mislim da nikada necemo saznati neke bitne da ne kazem najbitnije stvari o nasem svemiru, medjusobno komentarisemo neke nasa razmisljanja [naravno u trenutcima dokolice], mozda nekom bude zanimljivo ako nista drugo, nije losa ni ta Tvoja ideja o MATRIX-u

Kizza

"Sve je TEORIJA a sta je realno znacemo tek kad dokazemo!" citat,Itso Pulg Ma Pul
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sh0

Quote from: Sasa on January 14, 2008, 05:15:55 pm
Mislim da bi sh0 i SUPERHEROJ trebalo malo vise da veruju svom sopstvenom razumu.


Pa slusaj brate mili, lepo kaze superheroj... Pricamo o necemu sto ne znamo a jako nas zanima! Jednostavno ja volim da razmisljam i da mozgam o mogucnostima jer nista nije iskljuceno, cuda se ipak desavaju. Tako da sve je moguce, a mozda ipak i nije, vreme ce pokazati ( po ko zna koji put to pisem... :D )

SUPERHEROJ

Ooooooooo, i Kizza se pojavio, ajde da cujemo i tvoje misljenje?

Sasa

Quote from: sh0 on January 14, 2008, 10:08:10 pm
Pa slusaj brate mili, lepo kaze superheroj... Pricamo o necemu sto ne znamo a jako nas zanima! Jednostavno ja volim da razmisljam i da mozgam o mogucnostima jer nista nije iskljuceno, cuda se ipak desavaju. Tako da sve je moguce, a mozda ipak i nije, vreme ce pokazati ( po ko zna koji put to pisem... :D )


OK, ali ja ne shvatam takve rasprave i ne vidim njihovu svrhu. Jer da nesto mozda jeste a mozda i nije - to stoji na pocetku razgovora. Ako to ostane i na kraju, onda razgovor po meni nije imao smisla.

Ali dobro, ako vas takav razgovor zabavlja, onda samo nastavite.

sh0

Jedan moj prijateljica je ovako rekla... Malo smo pricali o svemu, i dosli do Foruma astronomije, i rekla mi je kako je procitala to sto mi pisemo i rekla je ovo:
[0:41:00] Dejana says: idete u lupanje
[0:41:56] ..::shO::.. says: a daj zajebi
[0:41:59] ..::shO::.. says: zar je to lupanje?
[0:42:07] Dejana says: jeste
[0:44:20] Dejan says: ne pazi to vase nema svrhu
[0:44:26] Dejan says: lepo je sto se trudite
[0:44:37] Dejan says: ali ti vasi zakljucci nema ko da procita
[0:44:59] Dejan says: pa svako zakljucivaje i treba da ima svrhu

I sad mi reci... sta tu ima smisla... Mi ovo radimo zato sto volimo, i zelimo nesto da pokazemo... A to ce ostati samo ovde i nigde vise...Zar ne?