• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

kruska

Vidim spominjete RAW image dosta cesto,  nemam nekog iskustva ali moze li mi neko u par reci objasniti cemu sluzi raw i kako obradjujete taj format tj.i  koje su  mu prednosti.
🌠

Yagodinac

Da, moraću uskoro i RAW da probam. Veselje se sastoji u tome da ako imaš 50 JPG slika i 50 RAW - to nije isto sa aspekta resursa računara... ;D
A ne daj Bože da sam uzeo 50 TIFF; svaki po 50-80 Mb  :o

Kruška, RAW služi da slika bez ikakve kompresije. To ti je najveći mogući kvalitet slike, direktno onako sirov i nepodešen kako ga je senzor zabeležio.

astromilke

Ovo je moj prvenac kada je rec o astrofotografiji, kao sto sam negde spomenuo - koristio sam molerske stube kao stativ, malo selotejpa, par gumica kao kamera holder, manji dvogled (nije sad kod mene i ne znam koje mu je uvecanje - nije veliko), Canon A400 i 2x zoom opticki + malchice digitalni:



Slika je sirova 100% - levo, polozaj Jupitera i njegovih pratioca u programu Stellarium za taj datum - desno. Ocigledno je sta sam uspeo da "uhvatim". :)

Slikano je 06/17/2006

Jedna cekam da napravim nove fotke sa teleskopom :)
SW Newton 76/900
EOS 1200D

CyberianIce

March 11, 2010, 12:19:30 pm #1068 Last Edit: March 11, 2010, 12:41:28 pm by CyberianIce
Odlicno, otprilike kao kad sam ja prvi put pokusao Saturn da uhvatim, samo jos bolje jer je moja oprema mozda ima selotejpa ali je ipak mnogo daleko od molerskih lestvica i dvogleda ;D

@kruska
RAW format se odnosi na cist "output" direktno iz CCD chipa (CRW - uz njega dolaze jos neke informacije od kamere a ako je u pitanju CR2, onda plus sve to i algoritam je veoma slican TIFF-u). Buduci da nema JPEG kompresije, slika ne gubi na kvalitetu, i oslobodjena je svih "komprimovanih" piksela. Komprimovani pikseli su vruci i mrtvi pikseli koji nastaju kao posledica JPEG kompresije, tako da kada dark frejmovima pokusavas da ocistis JPEG od sumova, ti uklanjas mnogo piksela koji nisu bili mrtvi ni vruci na prvom mestu vec su nastali kao posledica komprimovanja, samim tim gubis i mnogo detalja. Stakiranje je takodje jako tesko uraditi sa JPEG-om.

@Yagodinac
CRW na A560 ima oko 8MB po jednom fajlu, zavisi koliko ti kamera ima efektivnih megapiksela. Racunar ce malo sporije da odradi taj posao, ali opet mnogo brze nego TIFF. I naravno kad ubacis CHDK, kada koristis RAW iskljuci substrakciju mrtvih piksela od strane same kamere, to ce u mnogome smanjiti vreme nakon sto kamera bude sprena za sledecu fotku jer kamera tada ne pravi dark frejm sama, a i bolje je to prepustiti racunaru, ipak je tvoj racunar malo jaci od DIG!C trojke. I ovako i onako ces na racunaru raditi obradu pa ti onaj JPEG koji napravi kamera nije od presudnog znacaja. I nemoj da se uplasis ako posle fotkanja pogledas slike na kameri i vidis gomilu suma toga na RAW fajlovima nece biti uopste. Nije lose ni to sto mozes uz pomoc USB kabla i jedne baterije od 3V da napravis onaj daljinski okidac, a ni skripte nisu lose za tu svrhu jer to ce eleminisati drmanje aparature a nema potrebe da cekas onih 10 sekundi ili koliko si namestio dilej.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Ne mogu da izdržim:

http://www.damianpeach.com/best.htm

Eto kako baja slika, a mi svi možemo samo da gledamo  :P
Prosto sam zabezeknut.



contax

Da, kako baja slika...
Kakvu opremu ima mozemo samo da gledamo...

gilecais

Ne samo kakvu opremu ima nego i odakle sve slika.Baja je po meni u planetarnoj najboooolji od svih.Da nebi samo kukali saljem danasnju obradu iz serije 9 v.klipa od2129 fr. od 07.03.2010 godine.Pozdrav od Gileta.

Yagodinac

Quote from: gilecais on March 12, 2010, 08:11:39 pm
Ne samo kakvu opremu ima nego i odakle sve slika.Baja je po meni u planetarnoj najboooolji od svih.Da nebi samo kukali saljem danasnju obradu iz serije 9 v.klipa od2129 fr. od 07.03.2010 godine.Pozdrav od Gileta.


Mars sve dalji a Gile sve bolji... Nadam se da ćeš tako da nastaviš sa Saturnom a i Uran/Neptun nismo nešto baš probali - čisto da ne bude dosadno do novog Jupitera :-)

Yagodinac

Evo šta sam danas dobio. Klip od 1900 frejmova je tvrdo mučen u Registaxu; evo početka:



Nakon toga je Photoshop odradio gomilu drugih sitnica; za kompletan spisak idite do mog bloga:
http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2010/03/teska-obrada-marsa.html



Uzimajući u obzir da je ovo newtonian f5 koji traži kolimaciju tragedija preciznu, mislim da je uspeh registrovati Sinus Sabaeus koji je širine oko 0.7 arcsec. Uspeh je što je to teorijska rezolucija mog teleskopa.  8)


kocha


CyberianIce

March 15, 2010, 01:27:45 am #1075 Last Edit: March 15, 2010, 01:54:03 am by CyberianIce
Juce mi bese rodjendan, i jedan od najvrednijih poklona koji sam dobio je parce vedrog neba u odsustvu meseca. Oko 22h sam izasao da se provozam, naravno sve sa opremom, i zauzmem moj omiljeni sajt. Seeing nije bio los, mada sam primetio da moja metoda sa lampom u Bogojevu ne pije vode, jer je slika izgledala ocajno, zamuljano, neisfokusirano i standardno je kuvala. Da ne pominjem onaj oreol oko nje kao u kineskom refraktoru. Na nebu je situacija izgledala totalno drugacije, Saturn se video perfektno sve sa prstenovima cak mislim da sam mogao da vidim i senku koju planeta pravila na njima, a takodje i negovi Meseci, pogotovo Titan. Mars jos bolje jer iako je u globalu bilo dosta vedro, tanki oblaci su se naizmenicno smenjivali sa "rupama" kako ih ja zovem - kristalno vedar prostor na nebu. Posto jos uvek nisam stigao da modifikujem onaj poor man's mikrostage za novu kameru (sad imam isti problem kao i astromilke), nisam pokusavao nista od planetarne astrofotografije. Jedino sto sam poneo stativ za fotoaparat pa sam napravio nekoliko snimaka neba - bez ikakvog zuma, bez pokusaja pravenja, samo duge ekspozicije:

Ovoako izgleda sirov (RAW) pojedinacni frejm bez ikakve redukcije shuma od strane kamere, cist CCD output. Kao sto se da videti, ti tanki oblaci su mi malo zacinili sliku ali sta da se radi.


Sledeca slika je rezultat obrade 5 pojedinacnih frejmova i 5 dark frejmova, stakovanih u DeepSkyStacker-u, sredjene krive, leveli, i komprimovano u JPEG. Informacije za svaki frejm posebno:

Ekspozicija: 15 sekundi
ISO brzina: 1600
Balans Bele: Daylight (po prvi put ovo koristim, obicno stavim na Cloudy)

Klik na sliku za punu rezoluciju:


Kao sto se da primetiti na slici shum je relativno dobro odstranjen ali gore levo i dole desno su oblaci ucinili svoje. I da, najsjajnija tacka u sredini fotografije je Mars, levo od njega u Raku se vidi neka ogromna gomila zvezda...

A ovo je prva karta neba koju sam fotografisao i uredio:
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

cola

E, pa srecan rodjendan sa malim zakasnjenjem :)
Lepo, samo napred ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

kocha


Yagodinac

Srećan rođendan...
I ja sam svojevremeno skidao šum do daske pa da nebo bude skroz crno. U međuvremenu sam skontao da ako malo ostaviš nije tragedija; nebo na astrofotki i nije crno već tamnoplavo. U fazonu: prva mi se najviše sviđa, samo treba malo skinuti šum a ne zatamnjivati.

CyberianIce

Bice da sam to onda zajebao sa levelima, sto sam pogresno setovao dark, a ne sa redukcijom suma...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S