• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Ma ti si odavno na pravom putu, samo još da pročitaš ovo iz gornjeg linka i tek će da padaju deep sky fotosi... Tamo bukvalno sve piše. Ako i pored toga ima nečeg nejasnog otvori temu "obrada astrofotografije" ili slično pa pitaj - valjda će umeti neko i da odgovori  ;)

kruska


60 sec iso  800
jos kad bi znao koji je open kluster u pitanju , naravno kasiopeja


obecavam da cu sledece slikati IC63 pored  y - gamma kasiopeje
🌠

Yagodinac

Juhu, lepa ti je ta CG montaža. Dosta dobro prati 60sec na tako velikoj žižnoj daljini. A koje je jato... Ahm... pogledaj na nekom programu spisak svih jata u Cass pa onda googlaj fotke istih, da vidiš koje liči.
;D ;D ;D

kruska

jeste ali sa off axis guiderom i autoguiderom, i f/6.3.
on mi sluzi i za bolje useverenje, malo se strpiti par minuta, pomeriti tronozac par milimetara i aparat drzi zvezdu na meti bez pomeranja i duze nego sto moze da izvuce expozicija, a to je nazalost 60 sec(ovog vikenda najpre zbog punog meseca) jer je na 2 minute bilo vec presvetlo, pre neko vece sam opusteno uspeo 124 ali zbog svetline slike nisam isao dalje.
phd guiding je prava stvar za pracenje zvezda preko off axis guider-a.
ukratko ako hocete ok astrofotografiju sa CG-5 i OAG odgovor je da!
🌠

CyberianIce

Vecerasnji pogled na zimski trokut. Nisam mogao izdrzati da ne istrasiram sazvezdja :P

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

gilecais

Zdravo CyberianIce.Fini si to smislio.Ocekujem sledeci korak.Canon A-560 moze znatno vise od toga sta si ti do sada uradio.Glavu gore i idi korak dalje.Gile.

Yagodinac

Aha, snimi bar desetak tih istih fotki sa stativa i ubaci u DSS. On ionako sve guta tako da može i JPG. Nakon toga stack koji izađe obradiš u PS-u i zabezekneš se rezultatom. Pritom ti nikakvo praćenje ne treba, dovoljan je samo stativ i 15sec  ;D
Evo kako je to meni ispadalo sa istim aparatom pre neku godinicu:


CyberianIce

To sam i uradio. Ovo je stak od 5 lajt i 5 dark frejmova, CRW na 15s i ISO1600 u DSS-u. Ali verovatno zbog Meseca koji je bio odmah pored sam dobio ogromnu kolicinu suma pa sam levelsima u GIMP-u morao da ubijem ogroman broj zvezda i detalja kako bih ubio taj shum. Znam da A560 moze dosta toga ali posto nemam pracenje ja prakticno idem i dalje od njegovih granica...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

digitalex

HELP!!!
Kad slikam sa aparatom Canon SX120 IS npr. 15.sec, nakon isteka tih 15.sec on i dalje slika jos 15.sec i naravno na displeju je nacrtana ona ruka da ne diram aparat i pise "Busy".
Pretpostavljam da aparat automatski pravi Dark Frame i sve to spaja u jednoj slici (ispravite me ako gresim)
Pitanje je kad te slike ubacim u DSS, sta da im dodelim? Light Frame? Dark? Flat? i tako dalje ???

Yagodinac

Light. Svejedno što su JPG. Dark frejmovi ti ne trebaju jer je SX120 već sam napravio i oduzeo darkove.
Nažalost kompakti nemaju opciju da se isključi noise reduction (otuda onih drugih 15sec) izuzev ako se to preskoči pomoću CHDK. A i bolje je što nemaju, ionako imaju dosta šuma  ;D

digitalex

Hvala na brzom odgovoru, bivsi komsija :)

Yagodinac

Maglinu Rosette sam pokušao da snimim kroz 150/750 ali mi ograničeno polje teleskopa (vinjetiranje, koma i drugi optički nedostaci) nije dozvolilo neki širi pogled na maglinu. Dakle ovo je crop (treba to probati i sa 200mm). Dole levo je otvoreni skup NGC2244 koji je zapravo u centru magline. Ovaj fotos kačim iz čiste dosade; već dugo ništa nisam snimio pa ajde nešto da obrađujem...


cola

December 11, 2010, 06:08:32 pm #1407 Last Edit: December 11, 2010, 06:18:57 pm by cola
Sad se i ja setih da sam sa 6 godina starim idjotom nesto pokusao fotkati, m42 s prozara, na 20mm u 150/750... gotovo bez pracenja. :/


Uploaded with ImageShack.us
Bilo je to pre mesec dana, vedro nebo... eh... e, da ovo su neke tri fotke samo.. nisam imao vise vremena, obalci su krivi za sve... svakako vise od ocekivanog. Da, iz ruke je :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Prvi mačići, heh... Mada veoma lepo ispalo obzirom da ti je prozor u samom centru Beograda  :)
Pitanja:
- jel imaš manuelne komande na tom aparatu?
- koji ISO/exp?
- jel može da se zumira ta sličica malo?

pozz  ;D

cola

ISO i exp su na modu za zalazak sunca... :D Da mogu sam da drndam te parametre bilo bi mnogo bolje. Pa moglo bi to i vece... samo sto... nzm ni ja, nesto me zezalo sa kacenjem slike pa sam je smanjio. sredicu nesto... a i registax se bunio kada sam stakirao pa su tu samo dve ili tri fotke vise se ni sam ne secam. Ali kada mi legne neki od ovih EOS-a, bice to mnogo bolje, do duse problem ce posle biti pracenje al da ne preterujem idemo polako :D Treba imati u vidu da mi ni fotic nije bio uvek bas u optickoj osi sa okularom :D
pozz ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com