• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Sich

 Hm, interesujeme me nesto.
Vi Zagrebcani ste se navukli na taj Japetic najzesce.
Pitanje je koliko vi morate da shtancujete dotle. I sta je to uopste. Brdo ili nesto drugo? I koliko su tamo dobri uslovi za posmatranje
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

pip

 telescop meade ds2000,kamera sony cybershot bez ikakvih pomagala (samo objektiv umesto oka na okular )

nije nesto ali je moja prva slika

marino

 bravo!
sada samo treba nastaviti raditi!
m
Vidulini Observatory

Bobo

QUOTE (Sich @ 1. Feb. 2005., 15:57)

Vi Zagrebcani ste se navukli na taj Japetic najzesce.
Pitanje je koliko vi morate da shtancujete dotle. I sta je to uopste. Brdo ili nesto drugo? I koliko su tamo dobri uslovi za posmatranje [/quote]
Idemo na Japetic jer je to jedino povoljno mjesto za promatranja. Od Zagreba ima 50km i 1h voznje - do vrha vodi makadam, gore (cca 800m visine) je planinarski dom koji radi vikendom i moze se prespavati. Na vrhu je cistina/parkiraliste sa kojega promatramo. Ako je noc opako vedra i bistra (+ recimo magla koja zaklanja svjetlosno zagadjenje) granicna magnituda moze biti oko 6.2-6.3. Inace je izmedju 5.5 i 5.8 (mjerili smo). Uglavnom svake godine sve losije..

Bobo

QUOTE (pip @ 3. Feb. 2005., 03:22)
telescop meade ds2000,kamera sony cybershot bez ikakvih pomagala (samo objektiv umesto oka na okular )

nije nesto ali je moja prva slika [/quote]
Nije lose za pocetak! Probaj sljedeci puta staviti neki okular koji daje manje povecanje i sa zoomom od aparata dobiti manje vinjetiranje (ovaj crni krug oko Mjeseca gdje se nista ne vidi).

vanillasky

  Super je fotka, a sto se tice pomagala mozes ih vrlo lako sam napraviti.

Sich

QUOTE (Bobo @ 3. Feb. 2005., 15:11)
Idemo na Japetic jer je to jedino povoljno mjesto za promatranja. Od Zagreba ima 50km i 1h voznje - do vrha vodi makadam, gore (cca 800m visine) je planinarski dom koji radi vikendom i moze se prespavati. Na vrhu je cistina/parkiraliste sa kojega promatramo. Ako je noc opako vedra i bistra (+ recimo magla koja zaklanja svjetlosno zagadjenje) granicna magnituda moze biti oko 6.2-6.3. Inace je izmedju 5.5 i 5.8 (mjerili smo). Uglavnom svake godine sve losije.. [/quote]
Pa to je prilicno daleko.
A jel je deo neba prema zagrebu upotrebljiv?
to su problemi novih urbanih astronoma :)
ako ima planinarski dom, a nije preterano visoko, to mesto mi se cini kao veoma atraktivno za nicanje vikandica i ostalih pratecih objekata, pa pretpostavljam da je to razlog pogorsanja uslova za posmatranje
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

marino

 cuj, ja sam jednom bio gore, na proslogodisnjem jsp 2004,
korado i ja smo komentirali kako trebas zaista biti astronom za ici gore, jos je bobo bio negdje spominjao kako stigu iz zg na japetic za nepunih sat vremena, moj fiat tipo 1.8 granturismo sa 136konja ne moze napraviti taj put za to vrijeme (ili mozda ja to ne mogu)
nece gore nitko..predaleko je a pozicija je super..uostalom sto se ne zaletite pa dodjete?
(ajd bobo sori sto ja zovem jude, to mi u navici:)
m
Vidulini Observatory

Sich

 
QUOTE (marino @ 3. Feb. 2005., 21:34)

nece gore nitko..predaleko je a pozicija je super..uostalom sto se ne zaletite pa dodjete?
(ajd bobo sori sto ja zovem jude, to mi u navici:)
m [/quote]

da znas da se moramo jednom zaleteti i na tu stranu :)
inace marino, bio bi los reli vozac definitivno ;)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

marino

QUOTE (Sich @ 3. Feb. 2005., 21:48)
inace marino, bio bi los reli vozac definitivno ;) [/quote]
cuj, makdam, rupe, kamenje na cesti, desna maglenka otkazala poslusnost vec nakon prvih par stotina metara makadama (zbog susreta sa NLK - neidentificiranim letecim kamencicem),
bobu i ekipi treba odati priznanje, za rad i zalaganje, kako vecina njih ima nova auta..ja ti kazem kako ja sa novim autom gore ne bi isao
(zato i radim zvjezdarnicu 27 metara od moje spavace sobe)
www.zvjezdarnica.net (prastara panorama)
:)
m
Vidulini Observatory

Bobo

QUOTE (Sich @ 3. Feb. 2005., 21:15)

ako ima planinarski dom, a nije preterano visoko, to mesto mi se cini kao veoma atraktivno za nicanje vikandica i ostalih pratecih objekata, pa pretpostavljam da je to razlog pogorsanja uslova za posmatranje [/quote]
Nije. Razlog je kao i svugdje drugdje, tzv. "elektrifikacija" koja je sinonim za "razvoj", sto znaci rasipanje svjetlosti svuda okolo. Ali ne smije se posustati u borbi protiv svjetlosnog zagadjenja..rezultati mogu biti samo pozitivni. Evo, nama je uspjelo uvjeriti gradske vlasti jastrebarskog da svojom voljom promijene SVU rasvjetu glavne ulice u ekoloske lampe! To je bila vrijednost od cca 300.000kn, iliti cca 40.000 EUR.

Bobo

QUOTE (marino @ 3. Feb. 2005., 21:34)
moj fiat tipo 1.8 granturismo sa 136konja ne moze napraviti taj put za to vrijeme (ili mozda ja to ne mogu)
nece gore nitko..predaleko je a pozicija je super..uostalom sto se ne zaletite pa dodjete?
(ajd bobo sori sto ja zovem jude, to mi u navici:)
m [/quote]
Dapace Marino, samo ti zovi ljude, mozda ces imati vise uspjeha od mene  ;) Ja poslao pozive za proslu godinu, ali nitko nije mogao doci..

Inace, do Japetica je lakse voziti po noci! Na makadamu tada fino vidis sjene od farova automobila, pa se moze vidjeti kolika je koja rupa i kako ju izbjeci..po danu to nije slucaj..i meni je bilo teze voziti gore po danu!

Inace..mislim, pa zar je 1 sat voznje puno? Pa meni treba bar  sata da dodjem od posla do doma svaki dan...

severnoNebo

 Evo mojih prvih pokusaja (prvi macici se u vodu bacaju). naslov bi mogao biti pomracenje meseca u mom dvoristu.

Camera Model Name
   Canon PowerShot A85
Shooting Date/Time
   27.10.2004 22:19:28
Shooting Mode
   Auto
Photo Effect Mode
   Off
Tv( Shutter Speed )
   1/8
Av( Aperture Value )
   4.0
Metering Mode
   Evaluative
Exposure Compensation
   0
ISO Speed
   Auto
Lens
   5.4 - 16.2mm
Focal Length
   11.3mm
Digital Zoom
   None
Image Size
   2272x1704
Image Quality
   Superfine
Flash
   Off
White Balance
   Auto
AF Mode
   Single AF
Color Space
   sRGB
File Size
   877KB
Drive Mode
   Single-frame shooting
Teleskop:
Skywatcher 200mm

Fotoaparat je bio prislonjen na okular teleskopa. Radim na adapteru tako da u buducnosti ocekujte deep-space slike.

severnoNebo

 Isto samo malo razlicito. sledeci put ce biti bolje.

vanillasky

  Kad smo kod pomracenja meseca evo i mojih fotki.  Postovao sam link ka njima ali nije na odmet i da ih opet prikazem.