• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Sinisa

Šta je potrebno da bi se videla North America?
150/750 EQ3

mravic

Dobar fotoaparat ili kamera.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

digitalex

Quote from: Yagodinac on July 05, 2011, 01:48:03 pm
Baš mi se sviđa rezolucija tvog stupa... Fino uočeni detalji, naročito u M57.
U suštini meni je sinoć atmosfera bila katastrofalno nestabilna sa naletima oblaka. Ništa nije bilo za teleskop pa sam upotrebio nešto sa kraćom žižnom daljinom: helios od 58mm. North America nebula, Pelican nebula (usred Atlantika  ;D) i desno zvezda Deneb.
32x30sec, ISO1600, f4, Iris, PS:

I ja takodje imam ovaj Helios od 58mm, ali nisam znao da se sa njim moze napraviti ovavka slika :)
Jel' treba pracenje za tako nesto ili moze i bez pracenja? Naravno, aparat je Canon EOS 500D

Yagodinac

U suštini za ovo ti ne treba praćenje. I najgora montaža (sa motorima) dovoljno dobro prati pola minuta na tako maloj žižnoj daljini kao što je 58mm. A i ako hoćeš ekspozicije po više minuta uvek možeš da pratiš i koriguješ kroz teleskop, ja sam se sinoć baš bio naoštrio ali kad sam video šta se sve vidi na 30sec... rekao sam nema potrebe.

Sinisa

Mesec danas slikan dok su na nebu bili samo arkturus i vega
150/750 EQ3

kruska


m57 resize 30%
10 images stack sirova slika  friska par minuta \kad obradfim ostale videcemo i crop
🌠

Yagodinac

Uh, obećava taj tvoj SC... Ajde obrađuj brže  ;D

kruska



evo i crop, bacio sam 2/3    30-sec frameova
da li je do useverenja ili do tresenja zbog vetrica,
slika je ok ali moze bolje, uz guiding narocito (next time)
🌠

digitalex

kruska, daj neki detalj?
teleskop, aparat, montaza, pracenje, broj slika, video...

Sekula

July 08, 2011, 03:41:36 am #1629 Last Edit: July 08, 2011, 04:01:04 am by Sekula
Noćas smo imali jedno lepo posmatračko druženje na poligonu Ploče kod Niša. Malo sam slikao Saturn mada je on već nisko i podleže atmosferskom uticaju. Radjeno je u registax-u, naravno. Slika je uzeta pomoću Quickcam-a na barlow 2x:




| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Miro

Da li je stvarno nebo oko Niša puno M-57 -ica ;D

Sekula

Quote from: Miro on July 08, 2011, 09:06:08 am
Da li je stvarno nebo oko Niša puno M-57 -ica ;D


Očigledno, ima ih koliko hoćeš! :D
Autor se malo igrao i dobio ovu lepu fotku. Naravno, ništa bez objektiva...
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

stameni

Bogami, ne videsmo davno M57 kao što je ovaj kruskin :) Svaka čast, majstore :)

Eto, taman sam u drugoj temi pohvalio Yagodinčevu crno-belu estetsku ;) sličicu, kad me ovde dočeka M57 kao da je sa "Habla" :)

Odličan je i Sekulin Saturn, samo možda malčice "prepržen" ;) u postprodukciji :)

Sekula

Quote from: stameni on July 08, 2011, 02:22:30 pm
Odličan je i Sekulin Saturn, samo možda malčice "prepržen" ;) u postprodukciji :)


Jeste, posledica saturizacije. Standardni problem kada u registax-u treba napraviti balans izmedju detalja i želje da se njegov prsten izvuče maximalno. Upravo za mene najteži deo napraviti tačnu meru u tome.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

Quote from: digitalex on July 07, 2011, 10:07:49 pm
kruska, daj neki detalj?
teleskop, aparat, montaza, pracenje, broj slika, video...

SCT C8, qhy8L, CG5_GT, north pole alignment one star,
11 light frames, old darkframe, no flat frame, no bias frame, Nebulosity software(curves, auto color balance- histogram stretching), acdsee tweaking
tesko je opisati kako je lahko upravljati sa "kukulele" kamerom

u zadnjih par meseci nikako da dobro fokusiram zvezdu zbog guidinga tako da sam se zaustafvio na 30 sec exposures koje su za m57 sasvim dovoljne(sa cg5-GT). Za phd guiding znam da ce poboljsati sliku cak i sa 30 sec exposures i ne moram da guram dva minuta,
na konacnom stacku ce se videti rezultati , obzirom da se cak u mashti nazire galaksija (IC 1296)  pored m57 kad sledeci put budem imao vise frameova rezultati ce biti jos bolji

opalicu jos i h-alpha frameova pa da vidimo ivicni pojas m57 poput ove slike

http://www.astronomyforum.net/attachments/astrophotography-forum/481d1220501582-astro-ic-1296-with-m57-on-the-side-m57lum3x20x1-rgb3x10x2-2004-jpg
🌠