• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Fotka je extra, najviše mi se sviđa rezolucija. Ovo je već objekat gde rezultati poprilično zavise i od atmosfere, ne samo od kolimacije/praćenja/useverenosti. Na pravom si putu!

kruska

samo da se zahvalim svima(a to su svi) koji su pisali uputstva i savete koji su 200% tacni samo treba zagrebati i procitati tekstove unazad bar godinu dana pa i ranije na kojima sve pise kako fotografisati DSO i obraditi sliku
a sada jedan od mojih prvenaca cini mi se
mizar i alkor ;D ;D sada vec pre oko godinu dana

By ivorr at 2010-04-17
🌠

Sekula

July 09, 2011, 04:45:41 am #1637 Last Edit: July 09, 2011, 01:09:47 pm by Sekula
Večeras je održan drugi deo tj drugo posmatračko veče Niškog astronomskog leta. Evo nekih slika: Jupiter, Mesec (obe slike Quickcam, NW 200/1000, barlow 2x) i dve od kojih jedna daje nebeski landscape kao i jedna sa atmosferom na posmatranju. Naravno, potpuno je jasno da je Jupiter još uvek nisko da bi se izbegao problem sa turbulencijom i atmosferom što se da primetiti na snimku:







| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

July 10, 2011, 01:10:06 pm #1638 Last Edit: July 10, 2011, 01:21:45 pm by kruska
jos jedan m57




50 - 60 frameova od po 20 sekundi
🌠

Yagodinac

Preksinoć smo Ćupričani i ja ponovo izašli, ovog puta na južne obronke Crnog Vrha. Jug je tamo čist do horizonta i nema LP-a u tom pravcu.
Fotka koja je nastala predstavlja M16 i M17. Ukupno 46x30sec ISO1600 na objektivu 200mm f6.0. Prvi zaključak je nedvosmislen:
Ja sam prasac.

Prilikom kadriranja sam oštroumno pobrkao M16 i M17 pa je ova druga skoro isečena   :-X Toliko o tome.



Da pređem na stvar: objekti koji se daju uočiti su tu obeleženi na sledećoj fotki. Međutim, našao sam i dve čudne formacije koje su obeležene sa ?1 i ?2. Nema ih u Winstarsu pa sam probao da ih nađem preko Simbada. Ukratko, dosta vremena sam potrošio i polovični rezultati glase:

?1) liči na planetarnu na prvi pogled. Na drugi pogled se može zaključiti da planetarne ne sijaju samo na Ha frekvenciji (u prevodu nisu samo crvene već i plave itd) tako da dolazi u obzir druga teorija koja kaže da je reč o kondenzatu iz koga nastaju zvezde. Zasad sam skloniji drugoj predpostavci. Simbad ništa ne konkretno ne kaže o tome.

?2) na prvi pogled liči na malo globularno jato. Unutar Mlečnog puta se ista retko projektuju (ali ne i nemoguće: M56 recimo) a i rezolucija 200mm pentacona nije dovoljna da izvučem zaključak. Simbad kaže da je to "open /galactic cluster" C1814-133.



Svejedno, lepo smo se proveli a ako izuzmem nesrećno kadriranje fotkom sam zasad zadovoljan.

Sinisa

Evo šta sam ja našao na google sky na mestu tih objekata
1:
Ovo je izgleda neki skup

,nema nikakve magline na tom mestu,osim m16

2:
Pojma nemam šta je ovo,recite vi šta je.
150/750 EQ3

Yagodinac

Na drugoj fotki ti je M16, centralna struktura na mojim fotkama, samo je ovde malo preeksponirana i okrenuta naopako. Na prvoj se vidi upravo taj klaster o kome pričamo. Evo screenshota iz WorlWide telescope, mislim da se vidi bolje (levo i gore od kursora):


CyberianIce

Kod mene taj program odbija saradnju od kako mi je krepao graficki adapter (imao sam GeForce 7300GT pa sam ga zamenio sa Radeon 9200SE)... Da li neko mozda zna u cemu je problem? Pokusao sam sve metode, cak i DirectX da reinstaliram ali ne pomaze...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Hm. Mogu samo da ti kažem da imam GeForce 210 e sad... Nisam siguran da li ima 512 ili gb video memorije (ne piše nigde) ali kad sam kupovao čini mi se da sam uzeo verziju 1gb. Moguće da program traži jaču grafiku.

kruska

malo mi je sitno na onoj slici ali gledao sam u stellariumu blizu toga je-  ngc 6604 (sto je vec na slici obelezio)

cluster associated with nebulosity , mozda jeste recice nam yagodinac ako potvrdi

stavi crop i uvecaj da vidimo blize dzagodinac
🌠

Yagodinac

Nije to NGC6604, taj klaster (i njegova maglina) su gore, obeleženi. Ovo je verovatno ono što kaže Simbad - klaster Cl1814-133. Evo i 100% cropa mada je suludo očekivati detalje i rezoluciju sa 200mm objektiva:


Yagodinac

Duže vreme planiram da slikam M8, M20 i M21 i evo rezultata. Snimano je 200mm prajmom, 55x30sec, ISO1600, f6.0:



Pošto sam se drznuo da snimim Božje remek-delo kazna je bila poslata u obliku satelita:




kruska



i herkules, m13 zvezdano jato 10x20sec
verzija sa plavo belim zvezdama tu i tamo zlatna
🌠

Yagodinac

Ko ima dvogled verovatno je bar jednom u životu naleteo na Vešalicu (Coathanger). Druge oznake su i Cr399 i Brocchi's cluster. Ko nije - krajnje je vreme  :)
Ukupno 39x30sec, ISO1600, 200mm i f7.0. Nikad u životu nisam snimao ništa noću na 30 stepeni tako da je šum bio rekordan što se vidi i na fotosu. Mislim da ću obradu da ponovim (mada je i ovo ponovljena  ;)):


kruska

i jos jednom m13 herkules 37x20 sec krop
moram napraviti novi bad pixel map, pobeglo mi par bad pixela ali se na kropu ne vidi.


🌠