• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

kruska

Stigao hiperstar f/2 c8 ziza 406mm sfericno ogledalo  celestron katadioptrika
🌠

gilecais

Svaka cast i cestitam.Jako me intresuju prvi utisci u radu sa njim.... ;D

kruska

November 01, 2011, 04:46:28 pm #1907 Last Edit: November 01, 2011, 04:59:54 pm by kruska
dobar je za manja uvelicanja  tj. siroko vidno polje
ako se "pristojno" useveri slobodno se moze ganjati 30 sekundi
ako se "odlicno" useveri moze se ganja i 60 sekundi najmanje(ako ne bude saturirana slika ;D )
f/2- mnogo skracuje vreme expozicije (kao sto i reklama kaze)
magline se bas dobro prikazuju, narocito crvena boja
treba ga dobro kolimirati da ne bude cudnih kometa zvezda(prema uputstvu)
za C8 i njegovo primarno ogledalo nakon plasiranja hiperstar-a fokus distanca je 39 mm sto znaci da mogu ipak samo CCD kamere(uz pomoc adaptera se opciono mogu ubaciti i filteri  
===adapter HS-2inch(2mm)==TSFEK(filter adapter)(15mm)==ccd kamera (do 22 mm) distance od prednje ivice chipa
canon eos bi mogao da se nakaci ali sa 1.4x adapterom sa rezultujucim f/2.8
zvezde cesto budu prevelike ako ne bude precizna kolimacija i useverenje
(koja se stavlja naravno ispred ogledala)
treba zalepiti malo izolir trake na svaku lampicu na kameri jer bude te boja na slici zbog jakog prikupljanja svetlosti
na 9.25 incha celestron ili meade moze  i EOS kamera

mane hiperstara hmm
nije za male objekte kao npr m57, mesec, planete... i sve ono sto ste slikali sa 1000 mm zizom i vise
vise hvata LP ali tu pomognu filteri

realno za DSO objekte je primarno namenjen pogotovu velike objekte i mlecni put
sa mojim f 6.3 i klasicnim reducerom na C8 i f 1200 mm, andromeda se skoro ne vidi pogotovu sa vecom  LP
ovde jedna 60 sekundi expozicija resava sve

kad je dobra vidljivost HS je zakon za magline i mlecni put
🌠

kruska


IC59 & IC63  1200 sekundi 20x60s zbog imageshack sajta nisam mogao uploadovati vecu sliku
Malo je  Navi Cass narasla...
🌠

bratislav

Fantasticnan pocetak !  Ako smem jedan komentar, izgleda da je hardver kompletiran (Hyperstar, QHY8L, solidna montaza) - mozda je vreme da se posvetis softveru ? Bias/flat field correction/hot pixel removal/debayering/stacking ce vecina paketa da radi gotovo automatski (cak i IRIS, kroz skriptove). To znacajno olaksava dalju obradu.
A dalja obrada je onda prica za sebe ... kod vecine astroimagera koje poznajem pravilo je svaki sat ekspozicije == dan procesiranja na kompjuteru :P
(mozda ne bas, ali nije daleko!)
Ta slika pokazuje puno potencijala. Jedva cekam da vidim dalje rezultate !

kruska

jeste sad je red na photoshop, iris, i ostalo.
tu ce mi trebati  poprilicno edukacije i naravno minimum sat vremena expozicije
🌠

Yagodinac

Čestitke na novoj opremi, doduše čudno je to što još nije udario tornado  :o
Sećam se da pre 6 meseci varijanta za 8" nije ni bila u ponudi, očigledno je da su napravili pomak u tom smislu. Ovo je idealno za velike magline ali i patroliranje u potrazi za kometama i novama gde za kratko vreme premeriš skoro čitavo nebo, i tako svaki dan. Onda danima analiziraš snimke i šta se sve na njima vidi (nekad su za to služile Šmitove kamere koje su blizu f-odnosa tvog teleskopa).

Svakako da Hyperstar ima svoje mesto u astrofotografiji ali ja bih podjednako voleo da vidim tvoje slike malih galaksija koje su prosto napravljene za SC sa žižom od 2000mm. Jeste da bi tu trebalo malo duža ekspozicija zbog f10 ali nije to neki problem tebi... 8) Znam to jer X puta poželim da neku galaksijicu kropujem sa 750mm.

kruska

I od najgoreg astrofotografa uvek postoji gori astrofotograf ;D

kad napravim univerzalni "dark-flat-bias frame" ;D  bice bolje ;)
sad mi preostaje da obradim sve prethodne fotografije unazad tri meseca jer u mome kraju ima puno LP
🌠

Laci

Jupiter od sinoć 21:36(UT) pri dosta dobroj atmosferi. Oprema: N150/750 + Barlow 5X + ScopiumCam. Stekirano oko 1300 kadrova u Registax-u.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Ohoho, tvoj najbolji Jup do sad  8) (ili najbolja kolimacija?)  ;D
Lepo je videti koliko detalja prikazuje 150/750.

Laci

Neko duhovito reče da za nas njutnaše "kolimacija je poput vezivanje pertli na cipelama" ;D ali bukvalno i trudim se da barem sa te strane ne kuburim. Nažalost, bio sam lenj da proverim seeing (žurba a bez razloga ::)) pa verujem da je atmosfera kumovala slici. Ono što je novi momenat jeste to da sam obratio pažnju na fokusiranje. Trudio sam se da mi zeleni kanal bude što bolji, odnosno, da mi plavi kanal ne muti previše sliku. U svakom slučaju, rad sa Mesecom mi je doneo jedno novo iskustvo.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

5ja

Bravo Laci, odličan Džupiter! Zadao si domaći zadatak svima nama sa 150/750..  ;)
Izgleda da deluje taj Scopium...  :)
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

gilecais

To Lacika fotka ti je odlicna.Ko dasmo se dogovorili i ja sam juce slikao Jupiter nesto pre tebe.Hteo sam i ja da slikam Crvenu pegu ali sam se do onda posteno smrznuo pa sam odustao.... :'(

kocha

Laci, zaista predivna slika! Imaš pivo od mene!