• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Danijel

Tu Jankovu fotku, ali još malo bolju, možete vidjeti u slici dana na Zvjezdarnici, 26.06. pa joj dajte svoju ocijenu ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

Ufff šetajući malo APOD-om naleteh na rad koji me je odveo na stranicu astrofotografa Tonija i Dafne Halas i na njihovom sajtu www.astrophoto.com naleteh na ovu fotku M31 koja je  :o :o :o






Psttt Bobo Pentax pravi 150mm APO i a šuška se da je sa Ghostless premazima umesto SMC.....skupljaj pare ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Djole

a evo i dve slike od pomocnika zamenika shegrta astrofotografa (amaterskog) :)

star trail -eos 350d,tripod, jedna fotografija od 900s na iso 100
kasiopeja- eos 350d,tripod, iso 800, ekspozicija=zaboravio
slike nisu obradjivane samo sam velicinu prilagodio web-u
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

Djole

mesec u oblacima.....eos350D ,kit objektiv..
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

Bobo

Moj astrofoto setup :)



Intes MN-71
Celestron CGE
SBIG ST-7XME
hrpetina kabela :)

Nenad

Zaboravio si da navedeš "Ožujsko" :)

Bobo

To nije standardna oprema, preferiram "Tomislav" ;)

abrasax

Evo par Adnosovih fotki. Ova poslednja je umetnicka sloboda  ;D

Bobo

 Evo jedne nove snimke, ovaj puta M45:



U c/b varijanti jer mi nešto ne radi filter wheel  :-\ Kombinacija 6x10min i 5x15 min ekspozicija kroz luminance filter. Iako nebo baš nije bilo jako transparentno ipak sam uspio uhvatiti i one najtamnije dijelove maglice...primjetiti ćete ako pogledate fotku u zatamnjenoj prostoriji.

Ah da, teleskop Pentax 105 SDP, CCD SBIG STL-11000 i Celestron CGE montaža.

Ljubo

Fantastično Bobo!

Impresioniraju (pored količine detalja magline) kompaktna veličina i najmanjih zvjezdica, te ravno polje duž cijelog snimka. Da li si koristio softversku opciju korekcije gradijenta, ili je Pentax sve odradio sam (ima on ugradjen FF, je li tako?) ?
BTW, pretpostavljam da nisi kropovao, ili... ?

Bobo

Pentax ima ugrađen field flattener, ali uvijek se mora koristiti flat field za korekciju snimke. CCD ima širok dinamički raspon pa se izvlači i nejednoliko osvjetljenje površine prilikom obrade.

Da, croppano je jer sam snimao dvije noći pa je orjentacija kamere bila malo drugačija.

jorgos

izvinite sto ovde pitam ali racunam da nije skroz off topic, dajte mi neki link(recimo ovde sa foruma ili neki drugi) gde je objasnjeno kako moze da se kombinuje teleskop i digitalac(npr. fuji s5700)...? ...i sve vezano za to...

Gugi

Hm...Astrofotka koja je Mozilli Firefox-u dala dobru ideju (dobro, diskutabilno je to ali ja mislim da su oni UKRALI ovu ideju!)  ;D

O cemu se radi?

Znate-to je ona promjenljiva zvijezda pod nazivom V838 Monocerotis (V838 Mon)...a za ostalo citajte na http://www.astronomija.co.rs/razno/pisma/2003/eho/eho.htm.

Kakve veze ima ta fotka sa logom Firefoxa? pa samo gledaj!



Inace, tu fotku (dvije fotke) naci cete na ovom linku gdje se ima vise fotkica od koje cete puci od SMIJEHA!!! http://thebizzare.com/tag/funny/


Gugi

A sad jedno vrlo OZBILJNO pitanje!

Radi se o



Zelim li slikati Canonon EOS 450D objekte nocnoga neba, moram li je modificirati? Ima li velike razlike izmedju fotki koje se prave modificiranim eos-om 450D i onim koji nije modificiran?

Ako je odgovor DA, tko bi to mogao uraditi? Radio je vec netko to ili slicno prije?

Inace, mislim da je EOS 450D vrlo dobar izbor za fotografiju. Sto vi kazete?
Da li se to meni cini da je njemu drasticno pala cijena od kad se pojavio do danasnjeg dana? Na sajtu http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/NIK_CAN.HTM pise da je u uporabi od 24.01.2008.

Tamo jos pise da je Canon 20Da specijalno dizajniran za astrofotografiju. U cemu je njegova specificnost? U IR filteru? Na linku http://en.wikipedia.org/wiki/Canon_EOS_20D nesto se objasnjava ali nisam bas razumio. Jednostavno je uklonjen IR filter?

"One of the changes made to the 20Da over the 20D is the replacement of the "hot mirror" IR filter which covers the CMOS sensor on the 20D.[2] In conventional photography, the IR filter is used to make the spectral response of the CMOS sensor more like that of the human eye. In this way, the pictures gathered by the sensor more closely resemble the world as we see it. In astrophotography, many objects of interest emit strongly in the so-called H-α line, which is heavily attenuated by the IR filter on the 20D. The IR filter of the 20Da passes 2.5 times as much light at around this 656 nm wavelength as does the filter of the 20D, allowing more fine detail to be revealed in long exposures of emission nebulae. A separate IR filter must be attached to the lens in order to use the 20Da to capture images similar to those seen by the human eye."

Ljubo

Izbor toga da li ces modificirati ili ne zavisi od:

1) Da li ce se aparat koristiti samo za astro ili i dnevno slikanje? I modificiran aparat moze se koristiti za dnevno slikanje uz Custom White Balance, ako si dovoljno vjest sam ga podesit' (sto uistinu nije tesko).

2) Ako zelis snimati samo galaksije i magline koje ne zrace u crvenom dijelu spektra (IC 2118, npr.) onda mozes koristiti i nemodificiran aparat. Medjutim, ako zelis snimati objekte koji emituju crvenu svjetlost (a tu spadaju i djelovi nekih galaksija), onda ce ti trebati modificirani aparat za bolji rezultat (iako se mogu donekle postizati solidni rezultati i bez modificiranja).

Ja sam uz pomoc brata modifikovao moj Canon EOS 20D, tako da je sad u njemu Baader IR/UV cut filter. Mogu istaci da je to prilicno stresan posao, traje najmanje nekoliko sati, i treba ga izvesti krajnje oprezno. Ali je izvodljivo (!)
Osim ako ne budes zelio snimati u IR podrucju, trebace ti i neki IR cut filter da ti zamijeni postojeci EOS-ov u aparatu, a preporucuje se pomenuti Baader-ov.

E sad sto se izbora aparata tice, dobro je izabrati DSLR koji ima Live Video zbog olaksanog fokusiranja u astrofotografiji (a EOS 450D ga ima).
Jedino treba voditi racuna (kod dugackih ekspozicija) da se moze naci odgovarajuci Timer (sekvencer ekspozicija) za odgovarajuci model aparata. To je u astrofotografiji  bitno jer ce ti automatski sekvencer dati puno slobode u radu! (Mada moze i manualni, ali ja sam pocinuo od kad koristim automatski!)

U odnosu na druge aparate, EOS 450D dakle ima prednost Live View-a, te 14-bitnu "dubinu" (kao i svi noviji EOS modeli), mada je i sum nesto veci, tako da je u rangu sa starijim modelima po osjetljivosti, pa mu je jedina stvarna veca prednost taj Live View. Veci broj megapiksela u odnosu na prethodnike nije se pokazao kao znacajnija prednost u astrofotografiji jer je velicina samih piksela smanjena, a to na zalost nisu u praksi uspjele da isprate danasnje opicke cijevi, osim kod najskupljih "stakala" !!

Osim Live Prevew-a, EOS 20Da ima i 2,5 puta propusniji IR filter u crvenoj oblasti spektra od originalnog EOS-a 20D (kao sto pise u navodu tvog posta na engl.). To su jedine dvije razlike izmedju 20Da i 20D. No, 20Da se vise ne proizvodi, i jedino se na trzistu moze naci rabljen (koriscen).