• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Imam jedno pitanje, znam otprilike šta mi sve treba za deepsky fotose ali imam nedoumice oko aparata.
Canon EOSd je zakon - tako svi kažu (verovatno ne bez razloga) (i verovatno zbog prilično duge ekspozicije). E, sad, ja sam oko bacio na neke Panasonice koji nisu slr ali su blizu (lumix tzc2, 3) jer imaju doooobar zoom od 10-12x za vršljanje po planetama ali imaju i ekspoziciju od 60sec.
To je vrh od svih aparata čije sam spetz pogledao a da nisu slrovi. Da, i solidan ISO.
Pitanje je, dakle, da li ću imati upotrebljivu sliku zbog šuma na toj ekspoziciji, pošto to i nisu profi sprave?

Ljubo

Za Mjesec i planete moze da prodje taj panasonic (mada neće biti baš kao s webcam). Ali za deep-sky preporuka je Canon ili Nikon DSLR i tu se ne može ništa drugo preporučiti danas.
Ekspozicije s 60 sec su donekle pristojne, ali kod svih aparata mogu da prodju tek s polovičnim uspjehom i to kod najsjajnijih deep-sky objekata. I osjetljivost Canon i Nikon aparata je ono što im daje prednost u odnosu na druge firme.

Ako te toliko interesuje astro snimanje, uloguj se na Yahoo Groups i potrazi našu grupu "astrofotografija", pa slobodno postavljaj tamo pitanja i razmjenjuj iskustva.

Djole

a evo i moje prve ``ozbiljnije`` fotke sa Barn door montazom.....u pitanju je sazvezdje Andromeda sa M31...u photoshopu sam koristio Shadow&Highlights da bih malo osvetlio galaksiju i smanjio sam boje jer mi se cini da se tako bolje vidi M31....

canon eos 350d kit objektiv
f 5/6  54mm
240sec  na iso 200
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

Ljubo

Djole,

Odlično! Lakše će ti biti ubuduće da ideš s kraćim ekspozicijama na ISO 400 ili 800  ali veći broj snimaka, pa onda odradi stekiranje u freeware-u DeepSkyStacker.

Barndoor je dobra stvar za ove naše uslove i toplo se preporučuje svima koji žele uz što manje novaca (sa malo ATM-a) i s digitalcem koji ima bar 30 sec bulb, da se oprobaju u astrofotografiji.
Eto, iz Djoletovog primjera se vidi da to nije teško.

Evo da vidite sa naše liste "astrofotografija" šta možete napraviti s ruskim objektivom Helios 58mm F2 i isti aparat kao Djoletov (Djole, probaj sad malo i ti Orion i još koje sazvježdje):

http://img102.imageshack.us/my.php?image=orionadzadg5.jpg

http://img300.imageshack.us/my.php?image=orioncropeb5.jpg

Snimio: Milan Gucić.
Naravno, barndoor pruža i više mogućnosti, pa Djole očekujemo i neki novi snimak s nekim teleobjektivom.

BTW, Djole učlani se na pomenutu listu.

Poppaea

vidjam na astrofoto sajtovima da ljudi koriste dslr aparate koji provereno nemaju multiple exposure opciju pa se pitam kako im onda uspeva da prekidaju i nastavljaju ekspoziciju? modifikovan firmware aparata? na netu mi ne polazi za rukom da nadjem odgovor... :(

Ljubo

January 27, 2009, 01:27:59 pm #440 Last Edit: January 27, 2009, 01:47:05 pm by Ljubo
postoji okidac za to.
kupuje se dodatno. Ima dvije varijante: obican okidač i onaj s programiranjem (ekranom).
Kad se spoji na DSLR aparat onda to sve radi fino.

Noviji DSLR aparati i neki stariji imaju podršku i za multipl ekspozicije i bez okidača, ali preko kompa (za starije modele treba i dodatni softver). No, daleko jednostavnija opcija (provjereno) je okidač s programiranjem.

mravic

Eh, mislim da je Poppaea mislila na nesto drugo. Kako nas jedan snimak odraditi vise ekspozicija. Ako se ne varam.
To se radi tako sto se uradi desetak fotografija istog dela neba a onda se softverski to slozi jedan na drugi.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Ljubo

Pa, "kako im onda uspeva da prekidaju i nastavljaju ekspoziciju?" odnosi se na DSLR aparat u njenom tekstu, a ne na obradu (koja se tamo i ne spominje) ? Ali eto, moguće je neke djelove njenog pitanja zaista dvosmisleno tumačiti.

Softverski se Janko dobijeni snimci istog dijela neba ne slažu baš jedan na drugi (opcija ADD se ne koristi u DSLR astroforografiji, jer njome bi se sabrao i šum, a to se nastoji izbjeći), no to je već za drugu diskusiju.

Yagodinac

Sve je to lepo ali evo vam link
http://www.deepskybeobachtung.de/deepsky.htm

pa da vidite šta sve ludi nemci rade sa canonom a60 koji ima 15 sec ekspozicije. Doduše imaju i newton 250mm ali ovakvim aparatima se više ni Cigančići ne igraju.
Slažem se za SLR i sačekaću, bolje nego da eksperimentišem sa poluSLR, ionako je razlika u ceni mala

Ljubo

Da, gledao sam na dosta sajteva slične rezultate. Ali to je više nego duplo lošije od onoga što, uz malo dužu ekspoziciju i/ili stekiranje možeš dobiti na DSLR. Zato, ako si u prilici (a vidim da jesi), bolje se još malo strpi, pa uzmi pravu stvar. Ja Canon EOS 20D imam već 5 godina, mislio sam preći na astronomsku CCD kameru, ali toliko sam zadovoljan ovim EOS-om, da sam ga modificirao, a uskoro mi stiže i 6nm H-alfa clip filter za njega.

Yagodinac

Mislim da za pravu stvar, tj SLR uvek ima para. prodajem audi ;D
Isto tako imam teoriju da se počinje od prostijih (i jeftinijih) stvari ka komplikovanijim, treba nešto prvo i naučiti a ne odmah tras EOS i neki NGC od 15 magnitude. Fora je u tom učenju i pokušavanju da fobiješ što bolji fotos za što manje para a kad bih sad imao Losmandy i neki 150 apo na njemu, sa nekom CCD profi kamerom od nekoliko hiljada evra slikao bih neko vreme i to bi završilo u podrumu  ;D

dosad sam samo slikao planete i to iz ruke  >:( pa zato ne želim ni da objavljujem svoje rane radove da me ne biste mnogo zezali  ;)

A razmišljam i zenita da aktiviram, ali za njega treba kvačilo, tražilac (Optisan?) i, naravno motor za EQ2

mravic

Motor imam ja da prodam...za eq2. Nov, jeftino, relativno
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Poppaea

January 27, 2009, 06:41:59 pm #447 Last Edit: January 27, 2009, 06:51:11 pm by Poppaea
Da potvrdim da sam mislila na vise ekspozicija istog fajla tj ako treba da se radi tipa 30+ minuta ekspozicije sigurno se to nece raditi u komadu sa dSLRom (specijalizovana CCD kamera sa hladjenjem je druga stvar...), znam da to imaju tipa Nikon D700, mozda i D300 ali ovi Canoni koje vidjam da koriste za astrophoto nemaju (tipa 350D, 400D, ja imam 40D i on isto nema).

Mislim da moj nema ni to preko kompjutera...
Znaci specijalan daljinski to moze da omoguci? Hm ocekivala bih da ne moze nesto sto poziva postojece komande dSLRa da ga natera da uradi nesto novo :D
ako moze sjajno, to je resenje "problema".

@Ljubo: jel sam menjas te filtere za "u aparat" ili kod nekoga? uvek sam se pitala da li bi stavljanje H-Alpha filtera onemogucilo konvencionalnu upotrebu dslra, videcu sta google kaze..

edit: hehe, naravno da utice... nije ni cudo sto svi koriste tipa 300D za to jer je najjeftiniji...

Ljubo

January 27, 2009, 09:19:08 pm #448 Last Edit: January 27, 2009, 10:04:51 pm by Ljubo
40D upravo ima sekvencirano okidanje preko kompjutera uz softver i preko USB kabla koje si uz njega dobila !!!!!

To je napredan model najpoželjnijih karakteristika za astrofoto od svih APS-Chip (22 mm×15 mm) DSLR aparata (mada, izgleda da njegov plastični parnjak, EOS 450D, nema problema s "horizontal banding" kao taj 40D, ali to varira od modela do modela).

I naravno da se ne radi u komadu 30+ minuta ekspozicije (rijetko se to radi i s CCD kamerama, osim kod najslabijih objekata). Već upravo kako sam spomenuo: praviš više ekspozicija od po 3 do 6 minuta (može i više, ali nema potrebe, tj. zavisi koji ISO broj koristiš i koje objekte snimaš) i to možeš napraviti preko kompa (uz aparatov softver ili neki drugi), ili korišćenjem okidača. Za samostalan rad lakše je naravno koristiti okidač, jer ti ne treba kompjuter. A to je ovaj okidač:

http://www.pixalo.com/community/photography-equipment-software-reviews/review-canon-tc-80n3-timer-remote-controller-1856.html

Ja sam moj kupio u Bgd, u predstavništvu Canona, na Sajmištu.

No, za početak možeš koristiti i komp, ako te ne mrzi vući ga sa sobom kad snimaš astro.

Za to "nesto sto poziva postojece komande dSLRa da ga natera da uradi nesto novo" Canon EOS na žalost nije predvidjen, i za ovu svrhu koristi gore pomenute solucije.

Modifikaciju DSLR-a sam pokušao uraditi u ovlašćenom servisu u Beogradu (mislim da je BG Electronic u pitanju; piše ti u garanciji), ali je jako komplikovano njima da shvate šta ja hoću, pa još se mora nositi tamo prvo da oni kao tu nešto vide, ... I tako ja s bratom fino sjeo jedan dan i mi to bogami fino odradili (prvo se kupi Baader IR/UV cut filter; ja sam moj nabavio preko O.I. Optimusa, ali mislim da ti to Lajoš može poručiti, jer sve ide preko TS Minhen).
Samostalna modifikacija nije preteška, ali jeste pipav i pomalo stresan posao (EOS 20D je prije 5 god. bila poprilično skupa sprava, mnogo skuplja nego danas 40D). Ali, ako se pažljivo radi (čitaj: poželjan pomoćnik) i uz jednostavan alat, da se napraviti.
Naravno da je to bolje raditi na jeftinijem aparatu (mnogi to i rade), ali prednost 40D i novijih modela je taj Live View zbog fokusiranja ponajviše.

Što se tiče korišćenja modifikovanog aparata za dnevno snimanje, može se dosta lako napraviti Custom White Balance u kamerinim opcijama, i to memorisati u aparatu, pa se samo pozove taj mod i tako ga koristiš bez i da se primijeti da je modifikovan !!!
Postoje i druge solucije, ali one zahtijevaju umetanje White Balance clip filtera u tijelo aparata (bez smetnji za rad).

Poppaea

Super, znaci teoretski ne mora da se kupuje poseban aparat za fotkanje :)
Dok nemam jos teleskop probacu da smugnem van grada pa da s tim daljinskim vidim sta se moze naci na slici :) i da isprobam preko softvera da okidam.
mastam o teleskopu ali nikako da ga uzmem, trebalo bi za 2 meseca najvise.
pretpostavljam da ne postoje direktni teleskop to EOS adapteri, verovatno mora teleskop->M42>EOS? :)