• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

mravic

Cekaj, cekaj, mene ovo jako interesuje... Ovo sto se tice slikanja sa modifikovanim aparatom.
Kako uraditi taj beli balans a da ti aparat posle radi kao nemodifikovan.
Mada imam problema i pri snimanju deep sky objekata jer mi bude slika previse crvena i skoro da se ne primete ostale boje.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mravic

Postoji adapter eos/T2 koji je cesto standardan na fokuseru.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Ljubo

Poppaea,

Za početak uspješnog snimanja ni ne treba ti teleskop !!
Počni s objektivom koji si dobila uz aparat. Postavi aparat s tim objektivom na neki foto-stativ (što čvršći to bolje, ali može i neki prosječan).
Zum podesi na najmanje, okreni aparat prema, evo sada recimo, Orionu, ili nekom drugom sjajnom sazvježdju. Podesi ekspozicije na 15 do 20 sekundi (ili slično) i probaj rezultat na kraju da stekiraš u nekom astro-softveru (npr. DeepSkyStacker ili drugi). Rezultat će ti biti  lijep snimak sazvježdja, s kojim ćeš biti ponosna.

Kad spajaš EOS na teleskop, koristiš EOS-T2 adapter ili EOS-2" adapter (ne treba ti M42, osim ako nećeš koristiti ruske objektive)

Poppaea

Ma vec sam se zezala s takvim kombinacijama pa me je proslo prvobitno odusevljenje gomilom malih zvezdica :D pogotovo sto je light pollution ovde gde zivim preko 9...
15-20 sekundi rezultira u linijama od zvezda i gomili shuma, nemam nikakvu montazu a posto uzimam za 2 meseca ne pravi mi se privremeni barn door i sl.
tako da u principu nista dok se ne izadje van grada i ne uzme montaza.
idem da ucim sazvezdja do tada :D

Ljubo

Janko,

Nisam koristio White Balance (jer koristim 20D samo za astro), ali vidio sam u kamerinim opcijama ga prvo nadješ, podesiš ga, pa probaš dnevno snimanje. Ovaj postupak ponovi se onoliko puta dok ne nadješ dobar setting za White Balance. Zatim bi trebalo da se to može memorisati (napraviti mod) i taj mod se pozove u Camera Settings i to bi trebalo da radi (bar tako čujem od drugih).

Naravno, može i naknadno da se podesi White Blanace softverski od već dobijenog snimka, ali mislim da gornja solucija daje više slobode u radu (odmah se vide rezultati).

Što se tiče crvenih astro fotki, to se podešava softverski, zavisi koji koristiš. U Photoshop-u ja koristim Levels, prema uputstvu koje se nalazi u Jerry Lodriguess-ovoj knjizi "A Guide to Astrophotography with Digital SLR Cameras", koja se može "skinuti" uz malo petljanja sa neta.
Evo, našao sam i link na ovo što te zanima:

http://www.astropix.com/GADC/SAMPLE5/SAMPLE5.HTM

Link se odnosi na Sky Background, ali ISTO možeš iskoristiti i za neutralizaciju crvenila!

No, Jaroslavu ću uskoro poštom poslati DVD "Astrofotografija" sa nekoliko knjiga (The New CCD Astronomy i druge) i mnogo skinutih tutorijala, pa će ti on to proslijediti.

Ljubo

Poppaea,

Aaaaa, pa ne možeš ni dobiti ništa na toliki LP. Ali ako ti se ukaže prilika, probaj ovo sa sazvježdjima, meni je ispočetka bilo interesantno, ali tada je DSLR astrofotografija bila tek u povoju, pa nisam još koristio stekiranje. A rezultati ovakvih snimanja koje vidjam na digital_astro Yahoo mejling listi su više nego impresivni!

No, u svakom slučaju, prvo se ti fino upoznaj s osnovnim sazvježdjima, a posle ih malo fotkaj....

Ljubo

and Poppaea,

Crtice od zvijezda neće se toliko primjećivati ako odzumiraš maksimalno kit objektiv na aparatu (ili ako koristiš neki drugi, širokougaoni objektiv; recimo za meteore i Mliječni Put ja sam u Bgd kupio ruski Zenitar 16mm objektiv s EOS-M42 adapterom), a nakon obrade uradiš resize na ispod 1000 horizontalnih piksela.

Ipak, koristi nebo koje nije toliko osvjetljeno - poželjno je ono gdje se barem nazire Mliječni Put.

Ljubo

January 28, 2009, 12:55:24 am #457 Last Edit: January 28, 2009, 01:11:31 am by Ljubo
Janko,

Moguće je da i ne treba praviti mod, već samo zapamtiš onu vrijednost White Balance-a koja ti pravi optimalnu dnevnu sliku, i prije korišćenja aparata za dnevno slikanje, podesiš u Camera Settings White Balance na tu vrijednost.
A kad ga koristiš za astro snimanje isključiš ovu opciju.

Probaj, to bi mislim trebalo da bude to.

Evo i linka na video tutorijal za neutralizaciju Sky Backgrounda (a isto, dakle, i crvenila):

http://www.astropix.com/GADC/SAMPLE9/R08.HTM

Djole

evo malo sam obradjivao u photoshopu  M31 sto sam postavio pre neki dan i cini mi se da sada bolje izgleda...a bice uskoro nadam se i M42 i neka  jata...
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

Yagodinac

Nije bogzna šta ali jedan od mojih ranih radova. Jučerašnji.
Venera nije imala neki dobar nastup zbog atmosfere ali je moglo da se proba. Canon A560 clip 320x240, Skywatcher newt 130/900, 10mm na barlow 2x i 4x zuma (morao sam). Sve je snimano bez adaptera, tj. iz ruke pa su vibracije bile neminovne; idući put kupujem stalak ili sl.
Original


Posle brljanja po Photoshopu:


Da napomenem da je iz klipa izvučeno 52 koliko-toliko dobra snimka

Kizza

Evo snimka od malo pre!Nailaze oblaci i to je velika šteta jer je prizor predivan  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

IbanezRG

Jel sa slikom sve u redu? Ja je vidim samo do pola!
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

Kizza

Neće da prođe!A smanjio sam je na 124 KB!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Nece ni 88 KB!Neka Administratori provere nesto nije uredu sa slanjem slika!Da li kod mene ili.....
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

IbanezRG

Uploaduj na Imageshack ili photobucket.
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.