• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

vanillasky

  Od 4802 prihvatio je 4770. Sich sad si me obradovao YAHOOOOOOOOOOOOOOO. Hvala

Sich

 Do you Yahoo? :)

jel i dalje radis sa okularnom projekcijom, nadam se da ne :)

i treba da budes rigorozniji kod kvaliteta slika koje ulaze u proces obrade
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

vanillasky

  Napustio sam Nikon-a , trudim se sad samo sa Philpsom, mada mi je malo zeznuto kad stavim 3xbarlow zbog pracenja ( veliko je uvecanje za njega pa mi brzo pobegne )

gucic

QUOTE (vanillasky @ 14. Mar. 2005., 22:50)
Wexy dole se vidi nosac koji imam za dig. fotoaparat. Pre toga sam napravio nesto slicno ali sam, dok nisam kupio ovaj.
[/quote]
Je l' to koristis Scopetronix-ov drzac za afokalnu projekciju?

poz  :)  

vanillasky

QUOTE (gucic @ 19. Mar. 2005., 09:40)
Je l' to koristis Scopetronix-ov drzac za afokalnu projekciju?
[/quote]
 BC&F astro engineering

pip

 evo mene opet sa mesecom


severnoNebo

 Mesec
Snimljeno stavljanjem fotoaparata na okular teleskopa.

Teleskop: 200mm, povecanje 100x

Shooting Date/Time
   17.3.2005 21:05:25
Shooting Mode
   Auto
Photo Effect Mode
   Off
Tv( Shutter Speed )
   1/60
Av( Aperture Value )
   2.8
Metering Mode
   Evaluative
Exposure Compensation
   0
ISO Speed
   Auto
Lens
   5.4 - 16.2mm
Focal Length
   5.4mm
Image Size
   2272x1704
Image Quality
   Superfine

vanillasky

  Jesi probao da smanjis exp i malo doteras u photoshopu ? Photoshop je strava za ove stvari.  

severnoNebo

 Nisam jos, ali "svaki dan u svakom pogledu napredujem".
Nisam bas uspeo da pohvatam kako se adapter za fotoaparat, cije si slike stavio, koristi, tako da radim na nekoj svojoj improvizaciji jer moja zelja je da snimam 'deep space' objekte. Uz to, nisam nasao zgodan program da kombinujem vise fotografija u jednu, pa nameravam da napravim nesto sam.

vanillasky

QUOTE (severnoNebo @ 22. Mar. 2005., 05:13)
Nisam jos, ali "svaki dan u svakom pogledu napredujem".
Nisam bas uspeo da pohvatam kako se adapter za fotoaparat, cije si slike stavio, koristi, tako da radim na nekoj svojoj improvizaciji jer moja zelja je da snimam 'deep space' objekte. Uz to, nisam nasao zgodan program da kombinujem vise fotografija u jednu, pa nameravam da napravim nesto sam. [/quote]
 Potpuno isto kao i ja. Na kraju mi je jos najbolje kad koristim web cam (Philips ToUCam II) jer mogu da snimam i stackujem u K3CCD tools-u.

SrdjanP

 Evo, ja sam izvukao nesto iz tamnih i zaboravljenih zabiti hard diska. Slika Meseca nacinjena 1998. godine kroz teleskop refraktor 700/70 sa okularom od 25mm. Adapter metalni, rucno izbazdaren, a fotoaparat Zenit. Film od 100 ASA, najgori moguci.


Sich

QUOTE (severnoNebo @ 22. Mar. 2005., 05:13)
.... Uz to, nisam nasao zgodan program da kombinujem vise fotografija u jednu, pa nameravam da napravim nesto sam. [/quote]
Uh, isprogramirati takav image processing nije bas toliko lak posao.
Bolje ti lepo skini Registax i furaj s njim obradu
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

vanillasky

  Slikao sam veceras saturn i jupiter. ETX-70 , Philips toucam II , za saturn 2xbarlow a za jupiter sam probao da spojim 2x i 3x barlow i vidite kako je uspela slika. ...  na prstenovima se lepo vidi senka  ...

SrdjanP

 I ja sam iskoristio vedru noć i oborio lični rekord u kvalitetu i rezoluciji slike Meseca. Prava veličina iznosi 2000x1800 piksela i to je zapravo mozaik od 5 zasebnih fotki. Uz poruku prilažem duplo manju rezoluciju, zbog ograničenja veličine, jel.

Kako je ova tema fantastična za početnike u astrofotografiji, evo da i ja dam svoj skroman doprinos. Koristio sam onaj stari ruski školski refraktor sa dobrom optikom, ali nažalost okular je teška katastrofa (od mikroskopa sa uvećanjem 12.5). Dakle, 700/70, f10 i digitalni fotoaparat Canon A60. Iz ruke, bez adaptera.

E sad, Mesec zauzima pola vidnog polja gledano kroz okular. Ja sam džagno Canon na maksimalni optički zum a fokus stavio na najbliže. Slika je iznenađujuće oštra i vata trećinu diska Meseca.

Ekspozicija je 0.004 sekunde, f4.8 i ISO 100.

Blic nisam koristio, Mesec je poprilično daleko pa cak ni Canon ne bi dobacio.   :)  

vanillasky

  Lepo komsija lepo. Samo pohvale za fotku. Drago mi je da sve vise ljudi postuje na ovom topicu.

VEDRO NEBO SVIMA