• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

hrast

nemoj digitalni zoooooom...
snimi mali jupiter i zatim odi u registax i tamo se upoznaj sa opcijom drizzle... taj ce ti algoritam dati zasigurno bolje rezultate u povecavanju slike

Yagodinac

Hrast, tvoj komentar je na mestu kad se koristi dobra oprema. Kad koristiš plastični fokuser i Canon 560 koji još sam nešto preko toga fokusira - rezultati su lutrija. Drizzle sam probao više puta i uvek dobio iseckanu sliku, sa horizontalnim trakama. Podešavao razne vrednosti i ništa. Inače taj Jupiter je ubedljivo najbolja slika koju sam dosad dobio.
Da bih te uverio da je skoro svejedno koliki zum koristim na 130/900 dole je jedna fotka sa 4x optičkim na osrednjoj stabilnosti atmosfere. Obrada je bila suviše drastična pa sam dobio zastrašujuću sliku, dobru za plašenje dece pred spavanje. Uvećanje: približno 360x.



Ova ispod nje je 4x optički i 3x digitalni, obrada je mnogo opreznija. Uvećanje: 1100x.



Obe su slikane iste večeri sa približnim brojem frejmova, sa razmakom od par minuta. Meni se druga više sviđa, a vama?
Sa dobrom opremom rezultati su očekivani, međutim sa mojom opremom, kad ovoliko improvizuješ - moraš mnogo da snimaš pa da odabereš najbolje.

Yagodinac

Ovo je nešto što sam dosad samo gledao. Double cluster je trenutno u dobroj poziciji za slikanje a na plosslu 25 lepo stane u vidno polje - pa čak može i malo da se kropuje.
Canon 560, 150/750; 10x15sec na ISO1600. Za montažu me ne pitajte.



Malo sam zvezde zatamnio u obradi a nebo osvetlio. U originalu su zvezde u centrima jata toliko preeksponirane da podsećaju na čokoladne kolače na +40C.

spadej

Svaka cast! Gledao sam i ja double cluster sa 130/650, ali nikako da probam i da ga slikam. Kako si spojio aparat sa teleskopom?
Da li koristis krace ekspozicije zbog nedostataka montaze ili...? Na CHDK ima update za Canon A560, sa 100s ekspozicijom. S'obzirom da na A530 sve radi savrseno verovatno bi i na A560.

Yagodinac

Jedini zaista dobar način za spajanje digitalca i okulara je microstage, negde oko 70eur kod Lajoša. Probao sam raznorazne fore da konstruišem ali tu se traži čvrstina i preciznost pomeranja u sve 3 ravni. Svaka čast ako neko napravi adapter koji je bolji od Wiliam Optics microstage.

Koristim kraće ekspozicije jer često i 15sec bude mnogo za EQ2 i njen motor. Ako teleskop ne balansiram perfektno mogu te večeri da se oprostim (svojevremeno sam koristio samo 10sec).

CHDK sam probao i nisam uspeo da postignem bilo šta iznad 15sec. A i da imam 65 deklarisanih sec to može samo na perfektno useverenoj montaži, najmanje HEQ5. Kod mene bi ispao pomak da te bog sačuva.

Charuga77

Evo malo i od mene.
Skywatcher 130/900 kupljen kod Lajoša. Sa webcam Logitech od 1400din, napravio 30.08.09. snimke Jupitera. Mesec mu je bio vrlo blizu i prilično sjajan pa je bilo čupavo :-)
Takvo je kako je ali je meni snimak drag. Nemojte se smijati, bar ne mnogo :)



http://www.youtube.com/watch?v=yqoFmbKXTIc

Miro

Svaki je trud pohvalan!!Ovo je sirovi filmić bez obrade, ali se i u njemu vidi potencijal kamere, je si uhvatio sve satelite.Najprije bi trebao odrezati početak i kraj filma, pa onda obrada u registraxu.Koju montažu imaš?

Charuga77

Imam EQ2.
Ovo je bilo uz pomoć štapa i kanapa. U početku je bio Jupiter potpuno svetle boje,nije ličio na sebe. Otkrio sam caku s kojom se i donekle naziru pojasevi.
Jednostavno sam postavio ruku na par cm od cevi teleskopa, i znatno smanjio količinu svetla koje je obližnji i sjajni mesec reflektovao.
Otuda se i onako trese jupiter pred kraj snimka. Dotakao sam cev i eto drmusanja :-)
I sateliti se vide tek kad rukom zaklonim svetlo!


Yagodinac

Super ti je snimak za početak. Ja sa webcam (Logitec Pro ili tako nešto) imam malo bolje ali i dalje početničke snimke. Suština je u tome da treba da koristimo RAW format a ne AVI prilikom snimanja klipova. Trenutno tražim to po netu pa kad nađem biće link.
Inače kvalitet snimka zavisi mnogo više od toga da li koristiš RAW nego od tipa teleskopa; ljudi i sa malim teleskopima mogu da postignu zaista dobre rezultate kad se eliminiše kamerina kompresija (a ona je kod AVI-a ekstremna). Poređenja radi, klip snimljen sa mojom webcam od 1 minuta bi imao 3-4 MB a mojim omiljenim Canonom A560 jedno 10-15 MB. Razlika u dobijenim snimcima je ogromna.

Što se tiče zaklanjanja rukom - imaš bolju foru: podešavaj gain, exposure i brightness preko kompa i dobićeš dobru sliku Jupitera. Tek onda počinje snimanje  :)

Charuga77

Yagodinac moja web kamera daje wmv format.
I sad kad razmišljam ni ne znam da li je to default format ili bi dozvolila da se snima u nekom drugom!
Ako imaš vremena pogleda moj nalog na You Tube - charuga77 ..... imam 2 snimka meseca sa istom kamerom.
I sa podesavanjima sam probao već, i dobijem svašta...od crvenog meseca do sivog.
Znači, ima promena ali ne dobijem nešto značajno bolje.
A ako ima,volje ima i načina, pa ću već eksperimentisati. :-)   

Yagodinac

Ja u principu sve snimke snimam u AVI formatu (jer tako diktira oprema) pa ih onda preko EOVideo prebacim u MPEG. Pritom pazim da odaberem tako malu kompresiju da rezultujući MPEG bude veći od originalnog AVI-ja. To ti garantuje da nećeš izgubiti detalje prilikom kompresije.
S druge strane primećujem i da webcam ima mnogo veću kompresiju od Canona na koga nemam primedbi (kartica od 4 GB je dovoljna za 33min snimanja u rezoluciji 640x480). Mislim da sve webcam snimaju u jednom formatu, wmv ili avi, svejedno. Softverskom modifikacijom se dobija RAW format koji je bez trunke kompresije i on je najbolji za astronomska snimanja, razlika je neverovatna. Nažalost neki programi koje sam skidao ne podržavaju moju Logitech Quickam tako da zasad ostajem bez RAW formata.

Yagodinac

Još jedna fora ako te mrzi da podešavaš sjajnost Jupitera ili je turbulencija strahovita: skineš mali poklopac sa velikog poklopca tvog 130/900. Tako dobiješ neopstruisanu sliku koja imitira apo refraktor od jedno 40mm. Nije nešto u smislu kontrasta ali bolje to nego ruka :-)

Yagodinac

A propo opreme potrebne da se nešto snimi: za početničke poduhvate dovoljan je i idiot koji košta 6x manje od SLR-a (naravno i rezultati su 6x ispod...).
Ponovo sam preradio jedan moj stari M57 pokušaj. To je slikano sa 130/900 (f7!) i 7x15sec. Naravno da je topla preporuka bila ISO 1600 i skidanje šuma i sa lightova i sa finalne slike. Mislim da je dosta bolje ispala obrada od mojih tadašnjih radova  :)



Ispod je crop prethodne gde možete videti svakojake greške montaže. Sem stakiranja (DSS) i Photoshopa zvezde nisu dirane ali sam ih oprao blurom, bile su oštro-nepravilnog oblika. Sama M57 je sređivana sa curves, blur bi je unakazio.


spadej

Na kojem uvecanju si je snimao? Proslog leta sam studiozno posmatrao Liru, u zelji da vidim M57, ali je nisam nasao. Pitam se gde li sam pogresio?

Ljubo

Možda ti izbor okulara nije bio pravi? Ili kolimacija?Trebalo bi da se vidi s tvojim scope-om. Ne nešto veliko, ali kružić barem.