• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

spadej

Uglavnom koristim najmanje povecanje, tj. 32mm.Slika sa njimje najbolja i vidno polje najvece. Koristio sam i kartu,pravilno orijentisanu, odnosno ono sto vidim u okularu vidim i na karti. Isao sam od zvezde do zvezde, korak po korak, ali kruzica nema pa nema. Mora da je LP ipak bio glavni krivac. Ili je mozda 20x malo povecanje za M57?

Ljubo

Malo je 20x. Probaj barem duplo.

mravic

Mada se vidi na 20 puta. Dvogledom. 8)
edit: Eh da, vidi se kao mala tačka pa je lako zameniti sa nekom zvezdom.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Pa vidiš ti kad znaš šta i gde se traži  ;D Nisam probao na 20x ali je M57 ipak sitna (premda i sjajna!); iskusan osmatrač je lako identifikuje kao mutnu zvezdicu. Sećam se svojih početničkih muka da je nađem kao klinac durbinom 20x50 a i refraktorom 70mm. Nije išlo dok nisam kupio njutna. Doduše, nije tad bilo mapa na kompu. 8)

Inače slikam kroz plossl 25mm, to je kod mene 37.5x. Malo više od potrebnog za astrofoto ali ajde, igramo se astrofotografije.

Ljubo

September 20, 2009, 09:23:13 am #814 Last Edit: September 20, 2009, 11:28:20 am by Ljubo
Da, vidi se i u mom Canon IS 18x50 dvogledu, ali kao sitna mutna zvijezda i ništa više (nikakav prsten se tu ne nazire). Zato sam i predložio onome ko hoće prvi put solidno da vidi M57 povećanje od, recimo, četrdesetak puta kao neki logičan donji limit - očekujući da će na tom povećanju nazreti prstenastu strukturu (opet kažem, trebalo bi - jer to zavisi i od stanja optike - mada, kao što reče Yagodinac, radi se o relativno sjajnom objektu).

Inače, najbolji pogled koji sam imao na M57 je kroz C9,25 i Ethos 13mm (iako bi moglo i s manjom aperturom to sasvim dobro ispasti).

spadej

Hvala na savetima, sad znam u cemu je problem. Video sam M57 sa Meade-om LB 16", pre par godina na Letenci. Sve vreme sam ocekivao makar slicnu sliku, kao sa Meade-om, ali sam zaboravljao koliko je moje ogledalo manje. Sigurno sam je nalazio, vise puta, ali nisam primecivao da to nije zvezda. Uz neiskustvo i ogroman LP, sasvim moguce.

Yagodinac

Ma uopšte ti ne treba veliko ogledalo za M57. Bitnije je da ne gledaš iz centra Beograda  ;D Ja sam se sit nagledao M57 sa 130/900 i na raznim uvećanjima, ona je sjajna pa može i iznad 100x.
Koliko je velika površinska sjajnost M57 govori i činjenica da sam je sinoć slikao uz jednu brljotinu. Snimano je 8x15sec na ISO1600 i to sa optičkim zumom preko plossl 25mm (150/750):



Kao što vidite (a video sam i ja, ali tek nakon slikanja) M57 je presaturirana. Nisam verovao da će do toga doći na tako kratkim ekspozicijama ali eto. Trebalo je manji ISO.
Da, i zbog kropovanja i optičkog zuma zvezde nisu tačkice. Šta da radim, to ipak nije apo.

Miro

Da li je problem u potpisu navesti svoju opremu? Komunikacija je puno lakša kada vidimo s kojom opremom se radi!
Bravo za sliku Yagodinac!!!

mravic

Sinoć sam bio na terenu posle sigurno 2 meseca, tj. prvi put posle kampa na Letenci...ako se ne varam i prvi put kako sam popravio fotoaparat.
Slikao sam maglinu Severnu Ameriku ili NGC 7000, nije nešto, ali meni je veliko zadovoljstvo jer sam je prvi put slikao.
Slikano kroz 180/f2.8 Ruski Jupiter, na Canona 300D modifikovan, sa eq6 sky-scan, desetak fotografija stakiranih u deep sky stacker-u.

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Igor


Miro

Odlična slika mravic!!!Bravo!!!
Evo jedna slika i od mene, slikano na Biokovu 1 singl frame Canon EOS 500D ISO 3200 32sec slikano kroz C-8 na  CG-5 GO TO.Sory, M13

Jaro

Evo i moje slike od sinoc, slikano iz Glozana (zajedno sa Jankom), takodje posle duzeg vremena. Rasijani skup Hi i Ha snimljen Nikonom D40 kroz BD 150/750 na HEQ5 montazi uz autoguiding sa DSI pro kamerom i PHD Guiding programom. Slozeno 4 snimka u DSS-u i doterano u PS-u. Ukupna ekspozicija cca 15 minuta.

spadej

uh, ova ostrina je zadivljujuca. To si dobio obradom ili? Voleo bih da vidim neobradjene slike.Postoji li mogucnost da okacis i njih?

Jaro

Obrada gore objavljene slike je bila samo slaganje i aplikacija dark frejma u DSS-u a u PS-u je samo doteran levels i dodata saturacija boja. Evo ovo je jedan od snimaka samo je iz raw-a prebaceno u jpg.


Jaro

Opa, ispalo je malo veca slika. Da zaboravio sam da kazem da je u PS-u skinut sinteticki flat field