• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomracenje meseca

Started by sashastar, February 18, 2008, 10:58:34 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Stanovnici Srbije moći će u noći između srede i četvrtka, 20. i 21. februara, da prate potpuno pomračenje meseca i to u ranim jutarnjim časovima u četvrtak 21. februara, saopštilo Astronomsko društvo Ruđer Bošković.
Mesec će početi da ulazi u zemljinu senku u 2.43 minuta, a poslednji kontakt sa njom će imati u 6 sati i 9 minuta.
Mesec će biti potpuno pomračen od 4 sata i 1 minut do 4.51 sati.
Sredina pomračenja je u 4 sata i 26 minuta.
Ukoliko bude vedro pojava će moći da se prati i golim okom.
Ljubitelji astronomije iz Beograda će pomračenje moći da posmatraju i kroz teleskope sa terase Narodne opservatorije na Kalemegdanu.
Osim pomračenja Meseca, posmatraće se i planete Mars, Saturn, a pred jutro Jupiter i Venera.

sashastar


sale11472

Hej ja navijam za vedro vreme pa da probdim noć
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sashastar

Treba da bude lepo pomracenje ali vreme moze da spreci.
Ako nam Astronomski nebeski neprijateljski blaci i ostali dozvole nadam se od nasih Astrofotkasa
da ce da to dokumentovati sa slikama samo kako oni to sjajno umeju.


NASA

pu  pu daleko bilo! ;D ;D
jedva cekam :D

sale11472

Pa ako bude vedro to može da snimi manje više svako (ko je spreman da se smrzne te noći, ja defintinvo jesam) sa običnim fotoparatom i malo jačim teleobjektivom... Kako se beše zove ona varijanta kada se snima tako da se pokaže i putanja Meseca po fazama pomračenja ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Pavdu

Misliš na ono kad snimaš više puta pa posle ukomponuješ sve to u kompozit? I onda na snimku imaš "više Meseca" u različitim fazama pomračenja.

Ili misliš na velike ekspozicije pa pa se vide tragovi zvezda i vidi se trag meseca na kome sjaj polako opada (jer se Mesec pomračuje) i kad dođe do sredine, onda krene da raste i ponovo se vrati na staro? To je interesantna fotka...
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

mmilan

Ako uspem da se probudim probacu da napravim neku fotografiju, sa morem u pozadini :D

ps. Pozdrav svima iz Trsta :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

NASA

tAMAN novi wallpaper za moj komp. :D :D

sale11472

Quote from: mmilan on February 19, 2008, 11:29:23 am
Ako uspem da se probudim probacu da napravim neku fotografiju, sa morem u pozadini :D

ps. Pozdrav svima iz Trsta :)


A tamo si znači  ;)
pa valjda se more do tada neće povući iz Trsta :P
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mmilan

Quote from: NASA on February 19, 2008, 11:52:54 am
tAMAN novi wallpaper za moj komp. :D :D

Hehehe, ne racunaj mnogo na mene. Nisam ovo planirao tako da jedino sto imam je fotoaparat i najobicniji tripod od nekih desetak santimetara... ne verujem da time moze mnogo da se uradi :(
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

NASA

Quote from: mmilan on February 19, 2008, 10:11:58 pm

fotoaparat i najobicniji tripod od nekih desetak santimetara..

TO u rukama majstora je savrsenstvo :D ;D

sale11472

Quote from: Pavdu on February 19, 2008, 09:50:40 am
Misliš na ono kad snimaš više puta pa posle ukomponuješ sve to u kompozit? I onda na snimku imaš "više Meseca" u različitim fazama pomračenja.


Upravo to. Naravno to je nalakše uraditi kada aparat ima višestruku ekspoziciju....moj nema  :-\ u stvari može to da se odradi pomoću "štapa i kanapa" (već sam radio takve stvari) ali me mrzi da se cimam i sa time napraviću gomilu fotki i kolaž pa šta bude.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Pavdu

Ako imaš stativ onda to nije nikakav problem...
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

maxydelanoche

Grrr, ja ne spavam nocas  ;D can't wait.

Eto neceg dobrog u tome sto se sutra ne ide u skolu  8)