• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Preporuka

Started by vanillasky, February 10, 2005, 09:51:40 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vanillasky

  Interesuje me koji bi digit. fotoaparat  najbolje bilo da kupim, koji se najbolje pokazao za ove nase stvari do 400 eura. Ako neko ima preporuku bio bih mu zahvalan :)

clear Skies

marino

 canon a75
kod nas 1300kn + 200kn za dva kompleta od po cetiri AA punjive baterije (vise od 2000mAh) i punjac, sve zajedno oko 200eur, i treba ti jedan mali, stolni (kvalitetan) stativ po cijeni oko 100kn, ili oko 300kn za "veliki" statif koji ce posluziti svrsi..
100eur = 750kn

zasto?

http://www.steves-digicams.com/2004_reviews/a75.html

m

PS ja imam starijeg brata a60, shljaka nekih dvije godine na extremnim zahtjevima uslikavanja mikro i makro svijeta, pravi radni konj..za taj novac..vjerojatno nemas nista bolje..
Vidulini Observatory

vanillasky

  Hvala Marino kao i uvek na brzom odgovoru. Koristio sam Canona ixus-a 400 i nikona coolpix 3200 pa bih sada da prodam nikona i kupim nesto jos bolje mozda fuji 550 .  Sa canonom sam bio super zadovoljan ali morao sam ga prodati sad me nikon zeza jer nisu mu sve funkcije manuelne.

severnoNebo

 Pozdrav,

ja imam cannon a85. zgodan je za "ove nase stvari" jer mu se sve moze podesavati, a maksimalna ekspozicija je 15 sec. uz to ima ugradjen neki hardver koji umanjuje sumove. od a75 je bolji jer ima veci proj piksela, mislim da je ostalo identicno. cena mu je u opadanju a ja sam ga dobio za manje od 300 evra. na tu cenu morao sam da dodam baterije i punjac (oko 20 evra) i 512mb karticu (oko 50 evra).
posto u subotu predvidjaju vedro nebo, planiram da slikam odredjeno parce neba jedno 20-30 puta po 15sec pa da to iskombinujem u jednu sliku. ako nesto ispadne stavicu je ovde cisto da vidis kakve slike mogu da se prave sa a85.
 

vanillasky

  Vidim da koristi klasicne AA baterije i to komada 4. Da li mnogo trosi ?

severnoNebo

 Koristim punjive baterije od 2000mAh, posto retko koristim blic (astronomija i sportski dogadjaji), napravim po 400-500 fotografija bez ponovnog punjenja.

vanillasky

  Cool znaci odgovara po svemu THANKS

Bobo

 Ljudi..za "ove nase stvari" treba fotoaparat koji ima mogucnost beskonacne ekspozicije. A to nije niti jedan od ovih navedenih aparata. Ako bas treba biti digitalac, onda neka bude Canon 300D. U protivnom, bilo koji stari manualni filmski SLR je dobar.

Sich

 300D poprilicno probija budzet od 400 evra

jeftiniji aparati imaju uglavnom ekspozicije do 15 sec
tako da stari dobri zenit, practica ili nesto trece za duge ekspozijcije je i dalje bolje resenje,
mada postoji gomilu stvari koje se rade sa nekim jeftinijim aparatima kad nije potrebna mnogo duga ekspozicija
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Bobo

QUOTE (Sich @ 14. Feb. 2005., 01:38)
300D poprilicno probija budzet od 400 evra

jeftiniji aparati imaju uglavnom ekspozicije do 15 sec
tako da stari dobri zenit, practica ili nesto trece za duge ekspozijcije je i dalje bolje resenje,
mada postoji gomilu stvari koje se rade sa nekim jeftinijim aparatima kad nije potrebna mnogo duga ekspozicija [/quote]
Ako covjek misli fotografirati kroz teleskop, bilo bi bolje uzeti ToUcam Pro web kameru. S time se vec mogu dobiti neki konkretni rezultati. Inace kompaktni digitalci, IMHO, nemaju puno smisla u astronomiji. Padaju mi napamet samo snimke aurore, "portreti" zvijezdja (zvijezde do cca 6-7 magnitude) i snapshoti Sunca i Mjeseca kroz okular.

Mislim, sve je to OK, ali dosta ograniceno..sa ToUcamom se mogu dobiti detaljnije snimke objekata Suncevog sustava, a uz modifikaciju i deep sky.

vanillasky

  Bobo imam ja i Philips ToUcam pro II ali nemam lap, tako da je mogu koristiti samo sa terase i imam malo iskustva sa njom. Recimo koji bi eyepiece trebao da koristim kako bi pre njene upotrebe (web cam-a) dobio vec izostrenu sliku ? 10mm 9 mm ... i da li to zavisi od teleskopa do teleskopa ?

Hvala

 clear Skies

Sich

 Ma moras izostriti sliku tek kad stavis kameru, gledas sliku i sredjujes. Opet, za to ti treba neki konvertor, da bi mogao kamericu da pricvrstis za teleskop.
Za to naravno treba laptop, mada mogao bi da sredis i obican komp do terase.
I nko se nije naucen rodio.
Rezolucija je mala, 640x480, ali nista te ne sprecava da pravis mozaike meseca ili nesto slicno. ali otom potom
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

vanillasky

QUOTE (Sich @ 23. Feb. 2005., 04:48)
Ma moras izostriti sliku tek kad stavis kameru, gledas sliku i sredjujes. Opet, za to ti treba neki konvertor, da bi mogao kamericu da pricvrstis za teleskop.
Za to naravno treba laptop, mada mogao bi da sredis i obican komp do terase.
I nko se nije naucen rodio.
Rezolucija je mala, 640x480, ali nista te ne sprecava da pravis mozaike meseca ili nesto slicno. ali otom potom [/quote]
 Dobro Sich znam da je bilo 4:48 ali ne moj da se ljutis , na jednom forumu sam video da neki tip postavi prvo 10mm  eyepiece izostri i tako da kad postavi web cam ona muj vec spremna.Konvertor imam i comp sam koristio kad postavim scope na terasu tako sto sam kupio USB produzni.Niko se nije naucen rodio  :D  

Sich

 Ma ko se ljuti :)
Pa dobro, covek je nekako namestio da mu se web kamera nalazi na istoj rastojanju kao i okular. Mada to zavisi od teleskopa, tog metalnog konvertora, koliko se on uvuce, izvuce, itd...
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Bobo

QUOTE (vanillasky @ 22. Feb. 2005., 21:42)
Bobo imam ja i Philips ToUcam pro II ali nemam lap, tako da je mogu koristiti samo sa terase i imam malo iskustva sa njom. Recimo koji bi eyepiece trebao da koristim kako bi pre njene upotrebe (web cam-a) dobio vec izostrenu sliku ? 10mm 9 mm ... i da li to zavisi od teleskopa do teleskopa ?

[/quote]
Oprosti, kasnim sa odgovorom, ne mogu se bas naviknuti da stalno provjeravam ovaj forum

B)

Uglavnom: ja sam obicno koristio ToUcam bez okulara. Dakle prime focus ili sa barlowom. Izostrava se tako da gledas na monitoru kakva je slika. Mislim da je to bolje nego da koristis okularnu projekciju jer ti ona ovisi o kvaliteti okulara. Sto se tice adaptera, za snimanje u primarnom fokusu ti je dovoljno da na kuciste kamere montiras praznu kutijicu 35mm filma! Ako imas terasu, to ce biti odlicno - ja mogu snimati samo sa prozora, pa mi se stvaraju turbulencije kad se mijesa zrak.

Iako s cini da kamera ima malu ukupnu rezoluciju, to zapravo nije tocno. Treba znati da su pixeli velicine 7.4 mikrona, sto je potpuno jednako kao na 6MP senzoru Canona 300D i 10D! Dakle, upotrebljavajuci veci senzor bi dobio samo vise "praznine" oko planete. Mozaik Mjeseca je vrlo lako snimiti - potrebno je samo namjestiti rucne postavke i ne dozvoliti automatici da se mijesa. Tako ces dobiti snimke jednake ekspozicije koje je poslije lako iskombinirati u veliki mozaik u programu iMerge. Ja sam na taj nacin napravio mozaik i izradio fotografiju velicine 20x30 cm koja je zavrsila na izlozbi astrofotografije u Tehnickom muzeju u Zagrebu. Moram priznati da je "obicnim" digitalcem tesko dobiti tako kvalitetnu fotografiju.