• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Koji Canon?

Started by Pavdu, February 24, 2008, 10:49:01 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pavdu

Evo, ovde odgovaram na Opticar-ovu poruku,,,

Kao što sam već rekao, prvo sam hteo da kupim Canon EOS 300D, ali njega nema na tržištu...

Onda sam se odlučio za 350D i našao u Nemačkoj za 300€ nov i imam uslove da ga tamo kupim (imam rođake), ali sad mi je Opticar rekao da više ne postoje kvalitetni novi 350D fotoaparati. Uvek im nešto fali, ili crkne LCD, ili nešto od elektronike, itd.

Sad sam stvarno u nedoumici. 300€ bi mi bilo taman i mogao bih da sakupim toliko novca i odvojim za fotoaparat...

Mislio sam da uradim ovako, ali sad me je Opticar skroz poremetio...

Nekako imam utisak da polovni nisu dobri... Ko zna koliko je snimaka napravio, kako ga je vlasnik čuvao, da li ima prašine na čipu, da li ima sve što ide uz njega (softver i ostalo) da mi se ne desi kao Janku (da mi na fotografijama piše ime starog vlasnika)...

Zato molim sve one koji mogu da pomognu, daju savet, imaju iskustva sa tim, da mi pomognu i kažu šta je najbolje da uradim...

Definitivno sam se odlučio za Canon, a tu EOS serija preovladava, a pošto svi fotoaparati (osim ovih koje sam nabrojao i 400D) koštaju preko 1000€ oni nikako ne dolaze u obzir... A što se tiče 400D, voleo bih njega da imam, ali mi je 600€ mnogo... Ja novac za fotoaparat mogu da sakupim samo od stipendije (republičke, one 3000 dinara mesečno) koju uopšte ne daju redovno (duguju nam 4 stipendije - 12 hiljada dinara)...

Stvarno ne znam šta da radim... Pomozite...
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

Pavdu

Evo sad sam se još više zbunio...

Upoređivao sam cene 350D, 400D i ovog novog, 450D...

Pre Google Shopping-a 450D košta manje od 400D...

Našao sam na jednom mestu da 450D košta oko 500€, a 400D je skoro svuda 600€...

Stvarno ne razumem...
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

Opticar

Uh uh, cek polako. Dakle, ne reba preterivati. Kao prvo, nisam rekao da su svi refurbished aparati losi vec se vecina ili dobar deo ponovo kvari - to su reci ljudi iz Canona i Nikona, a i iskustva drugih koje znam.
Moras da razumes da se 350D ne proizvodi vec godinu dana ako ne i vise i sve sto vidis da se prodaje ili vec skuplja prasinu neko duze vreme ili su RF aparati. To je ukratko o RF opremi. 300D se ne prozivodi vec par godina...ima ih polovnih ali je 350D mnooogo bolji, a razlika u ceni je mala sto je cudno.
OK, ako nemas poverenja u polovnu opremu onda ces morati da izdvojis mnogo vise od 300EUR. Imao sam uskustva sa novom opremom i polovnom i do sada me polovna nikada nije izneverila. Sem toga znam vise ljudi koji koriste polovne 5D, 300D, 350D, razne Nikone i tako dalje i nikada nisu imali problema jer ako znas od koga kupujes (BM foto npr.) i znas da prepoznas dobar aparat - da  nije izguljen, da nije udaran, da se ne vide izlizani tragovi na grip-u i plastici od prstiju (tragovi koriscenja), prljavstina u trazilu, izguljena plastika LCD-a, izguljeni dugmici, razdrmana vratanca od kartice, izlizani kontakti na bateriji (puno koriscen), pogled na cip sa jakim svetlom (obavezno pa makar usla prasina), probni snimci sa najvecom blendom (preko f22) zbog tragova sitnih ostecenja, itd. Dakle, sve to moze da pogleda u roku od pola sata. Prasina na staklu ispred CMOS-a je uvek prisutna i to nema veze sa prevelikim koriscenjem aparata vec sa odrzavanjem. Cesto te prasine ima i na novim aparatima, a pojavljuje se vremenom i kada ne skidan objektiv zbog trosenja delova i otpadaka.
Za oko 300EUR mozes da nadjes Nikon D50 koji je super masina za te pare i klasu.
450D nisam video da je izasao jos. Test izmedju 350D i 400D pokazuje da je 350D cak i bolji za astrofotografiju pri vecim ISO vrednostima od 400D jer 400D ima manji pixel, a samim tim i manje detalja, a vise suma. Mada, taj model se potpuno oslobodio amp-glow-a ali opet, nema neke posebne razlike izmedju njih, bar po C.Buil-u, a njegovi testovi su zakon u astrofotografiji.
Inace, 450D ima liveview sto je mnogo dobra stvar za izostravanje. I bice to dosta skup aparat kada izadje - vise od 800EUR.
Pored svega toga, treba ti jos najmanje 300 ili 400EUR za solidan manji objektiv ako ces da se ozbiljno bavis astrofotografijom. Uvek moze da se nadje neka alternativa sa M42 socivima ali to nije prava stvar...

Zaboravih: otkud ti to da ostaje ime od prethodnog vlasnika na aparatu? Nisam nikada cuo za to. Canon 350D nema tu opciju vec neki Nikoni i to se moze promeniti ocas posla...

mravic

Na mom Canonu 300d pise ime nekog Slovenca, i to kada slike pustem u nekom programu koji ispisuje podatke o fotografiji.
Kazu mi da se to obrise treba originalni softver koji ja nisam dobio sa aparatom jer sam ga kupio polovnog.
Evo primera http://blacky.myjalbum.net/Letenka%202007/
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Pavdu

OK.

Razumem da 300D svakako neću uzeti... 350D... Ne znam... Ja bih sad najradije 400D... 600€, jes' da onaj objektiv koji ide uz njega nije neki ali za početak je dobar. Izašao je skoro (pre 5-6 meseci) i treba da je dobar... Ali, opet, cena, kao i svuda, predstavlja najveći problem...

Sad, ono što nisam napomenuo, je da pre svega hoću da se bavim "normalnom" fotografijom, a onda malo i astrofotografijom...

450D nije još izašao (treba valjda u martu ili aprilu), i ono što me najviće buni je kako na netu može da se nađe cena za njega... Konkretno, evo: http://www.bhphotovideo.com/c/product/542177-REG/Canon_2756B001_EOS_Rebel_XSi_a_k_a_.html i http://www.millenniumcamera.com/viewproduct.aspx?ID=9790008&l=Froogle

I kako se ovoliko razlikuje cena... Stvarno čudno...
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

Poppaea

400d je izasao u septembru 2006 jos. Logicno da 450d kosta 800e bez objektiva (a ovaj 600 sa).
Ako ti je mali budzet uzmi 400d neces pogresiti.

NShappy

Što se cena tiče, u Americi je fotooprema 20 i više % jeftinija nego u Evropi. Ono što je u MAerici u $ u Evropi je ista količina novca ali u eur. Zašto je to tako, bog zna. Ako imaš nekog pouzdanog da donese iz Amerike, fino. Spominjani BHphoto je veoma pouzdan i to su otprilike realne cene u USA. Ako ima negde jeftinije, to je sumnjivo. Ako je mnogo jeftinije, beži od toga.

BTW, evropske cene možeš naći i kod nas. Skoro. Možda malo skuplje ali je sa garancijom. Gde? Pa nećemo sada reklamirati...

Američke cene možeš naći samo tamo i možda u Hong Kongu.

sale11472

Quote from: NShappy on February 25, 2008, 02:05:02 pm
. Ono što je u MAerici u $ u Evropi je ista količina novca ali u eur. Zašto je to tako, bog zna.


Ako se ne varam Amerika nema PDV ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NShappy

Ima Amerika poreze, ali navodno im je fotoorema oslobođena plaćanja poreza. Kažem, navodno. Ali nije mesto za priču o tome. Samo sam rekao činjenično stanje.

Hi hi hi, znam par pro fotografa....  ...koliko ih samo jedi ta razlika u cenama između USA i evrope. Ti ljudi kupuju objektive od par 'iljada evra. A u Ameriki 20-30% jeftinije....

Pavdu

Quote from: Poppaea on February 25, 2008, 01:47:20 pm
400d je izasao u septembru 2006 jos. Logicno da 450d kosta 800e bez objektiva (a ovaj 600 sa).
Ako ti je mali budzet uzmi 400d neces pogresiti.


Problem je što je budžet još manji... XD

Mislio sam da je 400D izašao u septembru 2007...

I to je onaj objektiv 18-55mm, a on košta od 10-20€.

Mislim da ću i uzeti 400D uprkos malom budžetu... Neko reče da će sad cene za 400D i ove starije znatno pasti jer u martu izlazi 450D... Možda i budem imao para za 400D...

Quote from: NShappy on February 25, 2008, 02:05:02 pmBTW, evropske cene možeš naći i kod nas. Skoro. Možda malo skuplje ali je sa garancijom. Gde? Pa nećemo sada reklamirati...


Ma mogu se naći i američke... 400D kod nas košta 600€ u kitu sa tim 18-55mm objektivom, a isti taj u Americi košta samo 20-30€ manje...
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

sale11472

Quote from: NShappy on February 25, 2008, 06:28:49 pm
Ima Amerika poreze....


Pa nisam ni rekao da nema rekao sam da nema PDV inače tamo je skoro pa sve jeftinije otprilike upravo za taj iznos PDV-a zanm daje pre godinu dve EU tražila od Američkih internet prodvaca da građanima EU na cenu još dodatno zaračunavaju PDV koji bi posle trebali da uplaćuju vladama na sveopšte zgražanje što prodavaca što vlade preko bare :-X
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Poppaea

@Pavdu: nisam znala da postoji objektiv od 10-20e. Koje su mu tacno oznake?

HAL 9000

February 26, 2008, 07:15:20 pm #12 Last Edit: February 26, 2008, 07:26:39 pm by HAL 9000
sale11472:

Što se tiče tvog pitanja u vezi PDV-a u Americi na fotoaparate koliko je mi je poznato fotoaparati nisu izuzeti sa spiska za plaćanje poreza (sales tax). Mislim da se porez ne plaća samo na hranu. Ipak je to poreska država treba sponozorisati sve te silne ratove po svetu. E sad jedna interesantna stvar. Koliko će procenata iznositi "sales tax" zavisi od države do države  pa čak i od mesta u istoj državi. Evo ti jedan primer u Kaliforniji imaš normalno federalnu taksu koji svi bez izuzetka plaćaju (ma u kojoj saveznoj državi da se nalaziš) i plus "sales tax" 10%. Pazi sad ovo, ako kupuješ u Los Angelesu ti su gradski oci raspisali dodatni lokalni porez od još 5% tako da ako tamo kupiš bilo šta porez ti je 15%. Ja sam radio u Montani i ona kao nerazvijena država nema apsolutno nikakav porez na trgovinu znači "sales tax" 0%.

Šta je ružno, u prodavnicama su cene uvek bez poreza tako da ako niste upoznati sa poreskom politikom SAD-a možete da se nađete u neprijatnoj situaciji. Zamislite da kupujete nešto od $1000 a oni vam zaračunaju i onih gore pomenutih 15% poreza pa vam umesto $1000 traže $1150.  Upravo to se desilo mom drugaru u New York-u iako sam mu pre toga skrenuo pažnju na taj problem još bi se on ubeđivao sa prodavcem dva dana da ja nisam bio tu da m ponovo objasnio o čemu se radi.

E sad ima jedna rupa u celoj toj zbrci. Bilo šta što kupiš na netu ma gde se nalazila firma na teritoriji SAD-a od koje poručuješ nešto ne plaća se nikakav porez i cene su daleko manje nego u prodavnicama. Jedino je problem ako si ti u Kaliforniji onda opet nećeš moći da izbegneš plaćanje poreza jer te prodavac odmah obavesti ako treba da ga isporuči u Kaliforniju porez je 10% (živeo Holivud!). To ide tako daleko da Amerikanci lepo prošetaju do prodavnica vide koje im se patike ili šta već sviđa odu kući sednu na net i to lepo poruče. Tako sam ja pre dve godine uzeo moj fotoaparat doduše ništa tako "high tech" kao SLR fotoaparat (uzeo sam Canon Powershot S3). Firma je bila sa Floride i ni dinar nisam platio na ime poreza. A na tako skupu stvar se u 99% slučajeva ne plaća ni poštarina tako da ako planiraš da nešto kupiš iz Amerike i ti i bilo ko drugu ja vam preporučujem da to odradite preko neta. Eto toliko od mene :)

sale11472

OK ljudi ja vas apsolutno shvatam ali ja nisam ni tvrdio da USA nema poreze samo sales tax nije PDV,  različiti sitstemi oporezivanja ::) ::) ::) Pa otuda i niže cene....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

HAL 9000

sale11472:

Nije samo stvar u drugom načinu oporezivanja nego i u snazi Američke ekonomije. Oni bukvalno mogu sebi da dozvole da ucenjuju strane porizvođače. Što se i desilo Sony-u kada je izbacio PlayStation 2. Bukvalno su rekli prodavaćete ga po ovoj ceni ili ga nećete ni prodavati. Sećam se da je Sony kukao na sav glas zbog nepravde ali je na kraju morao da zalegne jer ako ne prodate u Americi vi ništa niste uradili jer je to tržište od 300 miliona platežnih ljudi. A sa druge strane mnoge kompanije su upravo Američke pa se roba ne uvozi, pa nema troškova transporta, pa se nije ugradilo njih 10 dok roba ne stigne u Ameriku. Čak i strane firme uglavnom imaju svoje fabrike na teritoriji Amerike koje rade čisto za Američko tržište. Tako da kad sve to sabereš i uzmeš u obzir monopol koji vlada u Srbiji (svi smo čuli da je srpsko mleko jeftinije u Bosni nego kod nas, kao i da su pelene tri puta jeftinije u Nemačkoj nego ovde) dođeš do toga da te u ovoj zemlji krade ko kako stigne i da tebe kao potrošača nema  ko da zaštiti.