• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teleskop do 1000 E

Started by Temerinac, April 10, 2008, 01:50:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Temerinac

Kupio bih teleskop sa okvirnom cenom od 1000E.

Gde se u Vojvodini moze kupiti?

Upotreba:
Posmatranje neba, planeta i zvezda.
Posmatranje objekata na zemlji.
Fotografisanje ne dSLR aparatom. Kompaktom.
Fotografisanje dSLR aparatom.

Svaka pomoc dobro dosla.
U teleskope se ne razumem uopste.
U fotografiju se razumem.

Hvala!

sale11472

Quote from: Temerinac on April 10, 2008, 01:50:03 am

Gde se u Vojvodini moze kupiti?



Pa u Bačkoj Palanci gde drugo ;D Kod gazda Janka (mravic) ;)

E sad da sam ja na slatkim mukama na šta da potrošim hiljadu evra znam šta bih pazario 1. zaboravio na astrofotografiju 2. uzeo najvećeg dobsona koga mogu da dignem iz čučnja i dobijem za te pare a da mi ostane bar za dva hiperion okulara i dobar barlow ;D ;D) 3. skupljao sledećih 1000+ evra za montažu koja bi tu optičku cev mogla da nosi u svrhu astrofotografije.....

Ti ćeš se verovatno odlučiti a) za neki tanušni ED na jakoj montaži, b) neki srednji njutn na knap montaži ....
posle raznih peripetija i učenja razlike između fotografije i astrofotografije verovatno ćeš zaključiti da ti treba  u najmanju ruku neki APO od bar 5-6 inča na zveri od montaže  za fotografiju i moja varijanta za posmatranje.....  :D

OK ako si izdržao da ovo pročitaš sada lepo kontaktiraj mravica ovde na forumu da dobiješ i neki koristan savet ;D ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Temerinac

Pokusavam, ali ne ide.
Taj se Janko dobro skriva. Ni telefon 845xxx nije tacan ni meil (neobee). Na gmail ne odgovara.

Njega ni interpol ne moze pronaci?

Neobicno za trgovca  ;)

stameni

Tu je on, username mravic :) Jedan je od lokalnih moderatora...

mravic

Ma tu sam ja, stalno. Nisam odmah procitao poruku.
Telefon koji je objavljen je pogresan, a mail adresa je stara. Ova na gmailu je sada aktuelna.

Sale ti je sve rekao, ako hoces ozbiljno da se bavis astrofotografijom, treba ti najmanje 2000e plus fotoaparat.
Mozes kupiti npr. montazu za 700e npr HEQ5 koja je omiljena kod astrofotografa, moze da nosi teleskop od 20-25 cm precnika,sa oba motora, polarnim traziocem i kontrolerom, a za astrofotografiju ti treba jedan ED teleskop od najmanje 80mm a to kosta od 400e pa navise.
Treba ti i jedan guider teleskop kroz koji ces da pratis objekat oko 200e i koji ce da stoji paralelno sa ovim ED-om.
Teleskop za posmatranje sa solidnom montazom mogu ti nabaviti i za 350-400e, sa njim mozes i astrofotografisati, ali sa dosta muka i zivaca.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Temerinac

Malo sam se "udubio" pa sam onako laicki skockao jedan sistem, i ako moze mala recenzija u smislu zamene necega sa necim drugim:

1.Refraktor Skywatcher 80/600 ED Pro APO
2.Ekvatorialna Montaža EQ3 SkyScan
3.Barlow 2X
4.UHC-S Filter
5.MicroStage Adapter za digitalni fotoaparat (kompakt)
6.Okular Gold Line 6; 20; 32 (mada bih vise voleo okular kofer)
7. Adapter T2 za dSLR.
8. Camera adapter.

Ne znam tacno u koju bi se cifru ovo kod nas uklopilo?



Marcony

80/600???  Pa to je premalo za bilo sta ozbiljnije!

Kao sto sale11472 rece...reflektor za pocetak.

Evo ja sam kupio 175/1000 reflektor na Dobson montazi
i veoma sam zadovoljan sa istim.
A pre njega sam probao neki 60/nesto refraktor i bilo je razocaravajuce.

Boki Aristarh

Da se uključim i ja malo jer mislim da mogu da dam dobar savet.
Insistiraj na EXTRA montaži sa photo motorima jer je ona KLJUČNA STVAR pogotovo za fotografiju.
Najmanje EQ-5, Astro 5 ili slična, sa najboljim mogućim motorima koje možeš da platiš!
Teleskop, objektiv i ostalo - ionako nema jednog koji zadovoljava sve potrebe, ali montaža mora da ti bude VRH!

Marcony, drago mi je da ti se teleskop sviđa i za vizuelnu astronomiju se slažem sa onom engleskom izrekom: "There is no substitute for aperture!" ali za fotografiju je dovoljan i dobar teleobjektiv ili manji refraktor sa dobrom optikom!
Ja očekujem da će sutra na AM-u da osvane naša fotografija čuvene tri galaksije u Lavu sa teleobjektivom žižne daljine 300 mm i prečnika samo 65 mm pa posle toga možemo da se vratimo na komentare.
Još jednom: ŠTO BOLJA MONTAŽA!!!!

Temerinac

Mislio sam i ja na EQ5 ali sam se odlucio (ne definitivno) za EQ3 zbog relativno male tezine i velicine stalka koje sam odabrao.



Quote from: Marcony on April 10, 2008, 09:14:34 pm
80/600???  Pa to je premalo za bilo sta ozbiljnije!

Kao sto sale11472 rece...reflektor za pocetak.

Evo ja sam kupio 175/1000 reflektor na Dobson montazi
i veoma sam zadovoljan sa istim.
A pre njega sam probao neki 60/nesto refraktor i bilo je razocaravajuce.



Da li je ta 60ka ED staklo?
Taj 175/1000, koji je to? Ko je proizvodjac?

Marcony

To je bio neki matori refraktor, Tasco 5VTE (60mm), ali nisam mogao o njemu nista da saznam na Internetu.

A 175/1000 reflektor je home made.

Bobo

Prvo pročitati FAQ o teleskopima:

http://www.recenzije.astrobobo.net/?page_id=17

Za astrofotografiju DSLRom (kompakte ne preporučam) kroz teleskop je ED 80 odličan izbor. Montaža MORA biti što bolja. U protivnom će snimke biti loše, puno ćeš se mučiti, a nećeš dobiti nikakve rezultate. ED 80 je, Marcony, jako dobar teleskop. Mali, prenosiv, oštar i kontrastan. No ipak, 80mm je samo 80mm, ma koliko bio kvalitetan. Ako nemaš dobru montažu za astrofotografiju, brzo ćeš poželjeti veći promjer. Za kvalitetno vizualno promatranje je najbolji jedan 8" dobson. Također, UHC filter je dobra stvar, ali nije za astrofotografiju.

sale11472

April 10, 2008, 11:03:49 pm #11 Last Edit: April 10, 2008, 11:28:58 pm by sale11472
Quote from: Boki Aristarh on April 10, 2008, 09:44:56 pm



Ja očekujem da će sutra na AM-u da osvane naša fotografija čuvene tri galaksije u Lavu sa teleobjektivom žižne daljine 300 mm i prečnika samo 65 mm pa posle toga možemo da se vratimo na komentare.


El ste to konačno obradili onu što ste svima pokazivali na Letenki ;)
Ok dosta offtopica

Evo pošto se Boki javio ako se ne varam oni fotkaju najčešće upravo Scoposom od 80 mm ali na "debeloj" montaži (šta ono beše HEQ 5, EQ6.... tako nešto masivno) nisam siguran da je EQ3 adekvatna za ozbiljnu astrofotografiju, jeste lepa montaža ali za astrofotografiju ....

Što se vizuelnog dela tiče pa moguće da bi te taj 80ED zadovoljio naročito ako moraš da ga često nosiš  negde  ili slično ali i to ALI onda ćeš pre ili kasnije doći na Letenku pa ćeš baciti pogled kroz neki 10-16 inča njutn i biće ........ tase bolest teško leči a i samo lečenje ume da bude bolno skupo ;)

E da ne zaboravimo i "nešto između varijantu" dakle skoncentriši se na teleskop za vizuelno osmatranje a, za početak, slikaj metodom "na krkače" (tj piggy-back  u originalu) ondosno fotoaparatom montiranim na teleskop ali tako da je paralelan sa istim i fotografiše se kroz objektiv a tleskop služi za vođenje na tajnačin ćeš imati na čemu da vežbaš obradu (bitna stavka u astrofoto svetu) i da skupljač pare  za neku ozbiljnu montažu.....
U tom konkretnom slučaju ja bih išao na neki 150/750 njutn plus par kvalitetnih okulara ono varijanta umesto 80ED razliku u ceni OTA upotrebiš za bolju montažu a posle skupljaš pare ne za neki ED nego sa pravi APO ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Cene kod nas su otprilike 20-25% vece od cena u Teleskop service-u.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Temerinac

Quote from: sale11472 on April 10, 2008, 11:03:49 pm
U tom konkretnom slučaju ja bih išao na neki 150/750 njutn plus par kvalitetnih okulara ono varijanta


Ovako nesto?
http://www.astroshop.de/teleskope/skywatcher/spiegelteleskope--reflektoren-/skywatcher-150-750mm-eq-3-2

Quote from: sale11472 on April 10, 2008, 11:03:49 pm
a posle skupljaš pare ne za neki ED nego sa pravi APO ;)


Zar ED i APO ne pripada istoj grupi kvaliteta? U fotografiji je to isto (podjednako), a raliciti proizvodjaci svoje specijalno premamazana stalka razlicito oznacavaju. Na primer Nikon za s. premaze koristi naziv ED dok na primer Sigma koristi naziv APO.

Jos nesto. Mislim da ovaj predlozeni teleskop ima obrnutu sliku? Ili gresim? Ako je tako, ne znam koliko je to ugodno za posmatranje stvari na Zemlji (prema dole). Recimo pogled u grad sa planine.
Apohromati koliko sam skontao imaju "normalan" pogled.


drago

Quote from: sale11472 on April 10, 2008, 11:03:49 pm
Quote from: Boki Aristarh on April 10, 2008, 09:44:56 pm



Ja očekujem da će sutra na AM-u da osvane naša fotografija čuvene tri galaksije u Lavu sa teleobjektivom žižne daljine 300 mm i prečnika samo 65 mm pa posle toga možemo da se vratimo na komentare.


El ste to konačno obradili onu što ste svima pokazivali na Letenki ;)


Ne!Potpuno nova fotka od 07.04! Mnoooogo bolja!
Takahashi FC 100DC
SW 12" Flextube dobsonian
Intes Micro MN66