• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teleskop do 1000 E

Started by Temerinac, April 10, 2008, 01:50:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

April 11, 2008, 08:55:15 am #15 Last Edit: April 11, 2008, 09:02:12 am by sale11472
Quote from: Temerinac on April 11, 2008, 12:13:20 am

Ovako nesto?
http://www.astroshop.de/teleskope/skywatcher/spiegelteleskope--reflektoren-/skywatcher-150-750mm-eq-3-2


pa može i to samo sa jačom montažom npr jako lep a nije skup je
http://www.astroshop.de/teleskope/celestron/omni-xlt/celestron-omni-xlt-150 takvimi smo se igrali na Letenki na maratonu pre dve nedelje lepa sprava ali malo ti je slaba montaža
ja bih pre uzeo samo neku cevku npr ovo http://www.telescope-service.com/Celestron/Newtonians/Newtonians.html#NT150 pogledaj cenu u OTA varijanti a možeš da vidiš i koliko košta u verziji sa Celestron ADM montažom
pa onda i ovakvu montažu http://www.astroshop.de/en/telescopes/accessories/mountings--pipe-clips-%26-optics/mounts-%26-accessories/skywatcher/heq-5--mount
Quote
Quote from: sale11472 on April 10, 2008, 11:03:49 pm
a posle skupljaš pare ne za neki ED nego sa pravi APO ;)


Zar ED i APO ne pripada istoj grupi kvaliteta? U fotografiji je to isto (podjednako), a raliciti proizvodjaci svoje specijalno premamazana stalka razlicito oznacavaju. Na primer Nikon za s. premaze koristi naziv ED dok na primer Sigma koristi naziv APO.

Jos nesto. Mislim da ovaj predlozeni teleskop ima obrnutu sliku? Ili gresim? Ako je tako, ne znam koliko je to ugodno za posmatranje stvari na Zemlji (prema dole). Recimo pogled u grad sa planine.
Apohromati koliko sam skontao imaju "normalan" pogled.


Kratak odgovor NE i NE ;)
Malo duži
Prvo moraš da se malko odvikneš od terminologije i navika iz fotografije (izuzetak je da i ovde PENTAX predstavlja simbol kvaliteta po relativno povoljnoj ceni)  dakle osnovna razlika je što većina (ali ne i svi) ED teleskopa je dublet konstrukcije sa ED staklom dakle u pitanju su praktično ahromati sa znatno redukovanim CA ali i dalje ne potpuno uklonjenim, većina pravih APO-a su tripleti ili pecvali kod kojih je CA uklonjen za svaku praktičnu svrhu a i koriste drugačija, obično fluoritna, stakla. Naravno ovo je jako uprošćeno ali glavno je da ED =/= APO (sem u reklamnom materijalu proizvođača)  mada može da bude sasvim zadovoljavajuće naročito ako ukalkulišeš cenu ;)

Drugo svi ali baš svi teleskopi imaju na ovaj ili onaj način izvrnutu sliku i da bi imali uspravnu i ispravnu sliku moraju da koriste razne dodatke pa prema tome i Njutn i Refraktor i razni Katadioptrici uz dodatke mogu da se koriste za panoramsko posmatranje....
Ništa neobično uostalom i objektivi (koji su u suštini refraktori mada ima i maksutov dizajna) fotoaparata isto prikazju izvrnutu sliku samo što ili ti (tj. fotoradnja) okreneš negativ ako koristiš film ili procesor okrene sliku sa čipa....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Temerinac

Ok, ovo za ED i APO, mada, recimo ED kod Nikona ima mnogo vecu kvalitativnu tezinu od APO kod Sigme bez obzida na broj premazanih stakala.

Sledece pitanje:
Svaba ova 2 teleskopa ocenjuje razlicito po odredjenim pitanjima. Za astrofotografiju i posmatranje na zemlji po ocenu vise u korist apohromata. Osim toga namenski ga svrstava u grupu "Profis".
(Prikaceni krop prilozi)

Zasto?

I jos jednom konkretno pitanje:
Da li kad gledam kroz oba ova teleskopa BEZ dodataka vidim obrnutu sliku? Ovo mi je veoma bitno jer zelim fotkati i odredjene stvari na zemlji: zgrade, ptice, ...
I kakva je kompatibilnost ove dve vrste teleskopa sa fotoaparatima? Mislim konkretno na prakticnost i operativnost.


sale11472

Ne radi se tu o premazima več o vrsti stakla tj u pravom APO-u se koriste skuplje vrste stakla sa većim indaksima pralamanja imaju više elemenata itd itd nema to baš veze sa foto objektivima i njihovim premazima (mada se i u kvalitetnim objektivima koriste fluoritna i ED stakla itd) A to što proizvođač piše se zove markting pa neka te to ne zbunjuje....
Primer Skywatcher je ED a primera radi Pentaxa 105 je pravi APO sa četiri elementa....

Što se tiče fotografisanja Zemaljskih objekata tiče refratkor bi tu bio zgodniji  od Njutna alli zgodan bi ti bio i neki Kasagred ili Maksutov, ovo je ponajpre zbog toga što se na njih aparat lako montira tako da je sve u istoj osi a svi oni imaju izvrnutu sliku kao uostalom što i svaki fotografski objektiv ima izvrnutu sliku )ipak su to u suštini obični refraktori) pa ako već imaš dobar teleobjektiv bolje ti je njega da koristiš mislim ovaj SkyWatcher ED je svega 600 mm žižne daljine ako već imaš teleobjektiv u zoni od 300-500 mm onda i ne dobijaš nešto posebno ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Bobo

Kada gledaš bez dodataka vidjeti ćeš skroz obrnutu sliku - i gore i dole i lijevo i desno. Kada fotografiraš bez dodataka slika će biti normalna.

Bobo

Još nešto - da li je teleskop APO ili semi-apo ne ovisi o broju elemenata već o vrsti stakla i dizajnu. Ima odličnih apo refraktora samo sa dva elementa (npr. Takahashi), a imaš i akromata sa 4 elementa (npr. Vixen neo-achromat).

Temerinac

Ok,
ajde, ako to ne predstavlja veliko naprezane, napravite mi system na bazi Celestron Omni XLT 150 sa pripadajucim "dzidzamidzama" za posmatranje. Neku osnovu. Bez daljinca i motora, ali da se naknadno, ako je potrebno moze nabaciti, tako da se lepo moze posmatrati nebo (i piti mutno domace vino  :)).
Kao i onako iz prikrajka sa Popovice Novi Sad  ;) i da ljudi ne koracaju naopacke  >:(.


P.S. Posedujem nekoliko fluoritnih "L" stakala i prilicno ih poznajem. Ima tu i vrlina, ali i hvalospeva.

sale11472

Ako imaš L objektive koristi ih obilno u astrofotografiji i to piggy back metodom trebalo bi da rezultati budu i više nego OK.

Što se setupa tiče to ćeš ipak morati sam da se odlučiš naravno pitaj za detalje dobiće mišljenja i više nego što ti treba. Najbolji savet je da pogledaš  malo kroz teleskope i odlučiš šta će ti se svideti pa tek onda kupiš opremu, i ovde kao i svuda ukusi su različiti....

Ako planiraš da koristiš njutna za posmatranje "zemaljskih ciljeva" onda ti treba npr ovo http://www.astroshop.de/en/telescopes/accessories/erecting-lenses/vixen-umkehrlinse-1-25--
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

Quote from: Bobo on April 11, 2008, 12:30:18 pm
Ima odličnih apo refraktora samo sa dva elementa (npr. Takahashi),


E samo sam čekao da ga pomeneš, kolko ono behu njihove cene ;D ;D ;D
No šalu na stranu najveći broj proizvoda na tržištu (čitati kao : ono šro se pravi u Kini) se uklapa u ono što sam rekao ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Temerinac

Quote from: sale11472 on April 11, 2008, 02:00:41 pm
Ako imaš L objektive koristi ih obilno u astrofotografiji i to piggy back


??

jedan iza drugog? Ima li negde konvertera?

Bobo

Quote from: sale11472 on April 11, 2008, 02:03:03 pm

E samo sam čekao da ga pomeneš, kolko ono behu njihove cene ;D ;D ;D
No šalu na stranu najveći broj proizvoda na tržištu (čitati kao : ono šro se pravi u Kini) se uklapa u ono što sam rekao ....


Cijene Takahashi dubleta se ne razlikuju puno od drugih apokromata. U Kini se rade ovi novi ED refraktori tipa ED80, 100, 120. Npr. TMB objektive je dizajnirao pokojni Thomas Back, a prema specifikacijama su ih izradili u Rusiji (LZOS). Tripleti su popularni jer se modernim dizajnom moze dobiti dobra korekcija sa ED staklom, medjutim, Vixen, Astrophysics, Takahashi i Televue rade odlicne APO dublete. A petzvali sluze sa astrofotografiju i cijena im je visoka zbog veliog kvalitetnog i ravnog vidnog polja. Netočne su konstatacije da su dubleti semi-apo. Fluoritni dublet vrlo lako može imati bolju korekciju od ED tripleta.

Opticar

Ukratko - plati pa se klati. Koliko para toliko ces pevusiti uz teleskop. Mada, danas se mogu naci mnogo jeftiniji apo-i i fluoriti koji imaju kvalitetniju sliku od toliko reklamiranih kompanija. Za TMB je gotovo uvek potreban korektor tj. FF/FR cija cena zavisi od aparature teleskopa koji se koristi, a cena im je dosta opaka. Za te pare se moze kupiti najmanji Pentax sa dodacima kome ne treba nikakva korekcija polja ili smanjenje aberacija. Nije mi jasno zasto ljudi pucaju toliki novac na Vixene, TMB, WO, TeleVue kada ti teleskopi uglavnom nisu potpuno korigovani, a cena im je ogromna. Pentax je u poslednje vreme poceo da izlazi na videlo, narocito u Italiji gde je u masovnom koriscenju od strane amatera.

sale11472

Quote from: Bobo on April 11, 2008, 05:26:30 pm
.... Netočne su konstatacije da su dubleti semi-apo. Fluoritni dublet vrlo lako može imati bolju korekciju od ED tripleta.


Dobro de Bobo ne moraš se žestiti...ja se slažem sa tobom samo sam istakao ugurbo najčešće razlike u praktičnoj izradi jednih i drugih.
Quotevećina (ali ne i svi) ED teleskopa je dublet konstrukcije sa ED staklom dakle u pitanju su praktično ahromati sa znatno redukovanim CA ali i dalje ne potpuno uklonjenim, većina pravih APO-a su tripleti ili pecvali kod kojih je CA uklonjen za svaku praktičnu svrhu a i koriste drugačija, obično fluoritna, stakla. Naravno ovo je jako uprošćeno ali glavno je da ED =/= APO (sem u reklamnom materijalu proizvođača)


Stvarno mrzim da citiram samog sebe ::)

@Optičar  WO baš i nema neke ogromne cene kada se poredi sa ostalima, iako su ovi koje si pobrojao sem TV-a relativno povoljni u odnosu npr na AstroPhysics i ekipu
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Opticar

Uporedi WO cenu megreza i drugih dizajna i videces da nimalo nisu jeftini, a da im pored svega treba i skupi neophodni korektor sa kojim opet imaju nezadovoljavajucu sliku na rubovima za te pare. Televue je super makina, Takahashi takodje ali mislim da ih polako prestizu druge firme. Borg je recimo jos uvek na pocetku mada i ta firma je jos uvek srednja klasa.

sale11472

Pa i megrez nije preterano skup kada ga porediš sa Televue i sličnima mada ipak WO prednjači u jeftinijim ED refraktorima...tako su izabrali da se pozicioniraju na tržištu...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Bobo

Quote from: sale11472 on April 12, 2008, 11:44:26 pm
Quote from: Bobo on April 11, 2008, 05:26:30 pm
.... Netočne su konstatacije da su dubleti semi-apo. Fluoritni dublet vrlo lako može imati bolju korekciju od ED tripleta.


Dobro de Bobo ne moraš se žestiti...ja se slažem sa tobom samo sam istakao ugurbo najčešće razlike u praktičnoj izradi jednih i drugih.


Oprosti ako je tako izgledalo, nije mi bila namjera. Pišem da se netko ne bi zaletio i nadao se APO performansama od npr. akromatskog Petzvala. Baš čitam o takvome na CN i prema pisanju performanse mu nisu puno bolje od običnog dvoelementnog akromata.