• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li ste 100% sigurni da vi postojite...

Started by Inica, March 24, 2005, 04:55:53 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tachion

 
QUOTE (Inica @ 23. Apr. 2005., 21:56)
E ja koliko znam, cilj pravoslavne vjere nije da ljudi postanu bogovi... NIIIIKAKO...
Bog od nas samo trazi da se pokajemo za sve grijehove, da zivimo u miru, itd...
Ukoliko zivis "po svim zapovjestima", vjerujes, molis se itd. vaskrsnes. Ako ne, vec si cinio zla onda odes u nistavilo.

I Bog se ne trazi kroz rad.
I Bog se ne trazi kroz rad.
I Bog se ne trazi kroz rad, niti se uopste Bog trazi. U svakom od nas postoji nada, postoji lubav, postoji sreca. To je ono za cijim uzdizanjem trebamo da tezimo. Ne zelim da budem pateticna, ali tako je. Mozda ne kapirate, al sto cu?
A kad to postignes(uzdizannje istinske srece itd), onda osjecas prisustvo Bozije.

Nije Bog ono cime vam se cini.

[/quote]
lupas.
:D

malo kasnim sa odgovorom,ali nema veze.
cilj pravoslavne vere jeste da se covek priblizi Bogu,znaci,ne u stoprocentnom smislu da on to i postane,"budite svi kao sto je vas otac nebeski"

znaci,ako ne postujes zapovesti,po tvome,ides u nistavilo?
ma jok.
ako ne postujes,nece ti biti nista.
kao sto rekoh,svetost(duhovnost) nije fizioloska/moralna kategorija.
znaci,
mozes da zivis u grehu,bludu,razvratu,ali uvek mozes da se vratis na pravi put.po pravoslavlju.neces se pribliziti Bogu ako postis,odrices se od ovoga,onoga.nista nije pod "morati".stvari su vrlo jednostavne.covek ne moze da izbegne grehe,koliko god se trudio.dok je ziv,pravice greske.

poenta je pokajanje,mir.
ali sta znaci pokajanje?
nepokolebivo,cvrsto,hrabro stati na put koji vodi ka Bogu.

druga je stvar ako slusas neke ekstremnije pravoslavne staresine,koji tumace sve na nacin koji nije istinit.i zaista bi od njih mogao da steknes utisak,ovo sto ti kazes,
"Ukoliko zivis "po svim zapovjestima", vjerujes, molis se itd. vaskrsnes. Ako ne, vec si cinio zla onda odes u nistavilo. " da je istina.ali nije.

a ovo za rad...to je duza prica,vezana za zakljucak dostojevskog. istinita je,ali ne vredi objasnjavati,potrebno je biti upoznat sa pricom.

you will be assimilated.

Inica

QUOTE (tachion @ 1. May. 2005., 20:35)
QUOTE (Inica @ 23. Apr. 2005., 21:56)
E ja koliko znam, cilj pravoslavne vjere nije da ljudi postanu bogovi... NIIIIKAKO...
Bog od nas samo trazi da se pokajemo za sve grijehove, da zivimo u miru, itd...
Ukoliko zivis "po svim zapovjestima", vjerujes, molis se itd. vaskrsnes. Ako ne, vec si cinio zla onda odes u nistavilo.

I Bog se ne trazi kroz rad.
I Bog se ne trazi kroz rad.
I Bog se ne trazi kroz rad, niti se uopste Bog trazi. U svakom od nas postoji nada, postoji lubav, postoji sreca. To je ono za cijim uzdizanjem trebamo da tezimo. Ne zelim da budem pateticna, ali tako je. Mozda ne kapirate, al sto cu?
A kad to postignes(uzdizannje istinske srece itd), onda osjecas prisustvo Bozije.

Nije Bog ono cime vam se cini.

[/quote]
lupas.
:D

malo kasnim sa odgovorom,ali nema veze.
cilj pravoslavne vere jeste da se covek priblizi Bogu,znaci,ne u stoprocentnom smislu da on to i postane,"budite svi kao sto je vas otac nebeski"

znaci,ako ne postujes zapovesti,po tvome,ides u nistavilo?
ma jok.
ako ne postujes,nece ti biti nista.
kao sto rekoh,svetost(duhovnost) nije fizioloska/moralna kategorija.
znaci,
mozes da zivis u grehu,bludu,razvratu,ali uvek mozes da se vratis na pravi put.po pravoslavlju.neces se pribliziti Bogu ako postis,odrices se od ovoga,onoga.nista nije pod "morati".stvari su vrlo jednostavne.covek ne moze da izbegne grehe,koliko god se trudio.dok je ziv,pravice greske.

poenta je pokajanje,mir.
ali sta znaci pokajanje?
nepokolebivo,cvrsto,hrabro stati na put koji vodi ka Bogu.

druga je stvar ako slusas neke ekstremnije pravoslavne staresine,koji tumace sve na nacin koji nije istinit.i zaista bi od njih mogao da steknes utisak,ovo sto ti kazes,
"Ukoliko zivis "po svim zapovjestima", vjerujes, molis se itd. vaskrsnes. Ako ne, vec si cinio zla onda odes u nistavilo. " da je istina.ali nije.

a ovo za rad...to je duza prica,vezana za zakljucak dostojevskog. istinita je,ali ne vredi objasnjavati,potrebno je biti upoznat sa pricom.

you will be assimilated. [/quote]
Eh....  Hvala na komantaru "lupas":))
Al cu ga rado prihvatiti kad  JA ovako budem odlucila da stavrno razmisljam...
Ovo niiikako nije moje stvarno misljenje, vec je ovo, ako nijesi primjeto odgovor na predjasnji topic.
Svidja mi se ono sto si napisao.
Ono da covjek ide u nistavilo, ili pak vaskrsne je ustvari pravoslavno vidjenje zivota poslije smrti, a ja u zivot poslije smrti, iskreno, ne vjerujem. Vjerujem da nasa dusa ipak ode negdje, al ne u zivot...
Al je nama lakse, jer se ljudi pred smrt mogu pokajati, i bice im oprosteni svo grijesi... Al ako se stvarno pokaje...

Inace... Sta mislite... jel moguce da na Tritonu nastane zivot jednog dana?

TenMonGaKuSha

 Ne slazem se s oboma.
Cekati poslednje minute i onda se pokajati ne znaci nista ! To je kao kada se student uhvati da je prepisivao i onda krene da se kaje i izvinjava. Nema od toga nista. Kako si ziveo dok si bio na svom "vrhuncu moci" tako ce ti biti posle! To je moje misljenje. Drugim recima, svakome po zasluzi. Ko je zdrav od njega se vise ocekuje nego od recimo slepca. Ko ima vise para od njega se vise ocekuje nego od npr. nekog prosjaka. Mislim da se svako ocenjuje po svojim mogucnostima.
Zivi kako hoces ali ako se pokajes bice sve u redu. Gluposti! Ko kaze da covek moze da bude bezgresan? Niko. Ali moze da se trudi. Tu se vidi njegova vrednost. Ne mozemo mi da postanemo ni bogovi ni boginje. Mozemo samo da se trudimo da zivimo po Bozijim zakonima. O kakvom nistavilu vi govorite? Postoji zivot nakon smrti i tamo ce vam biti lepo/grozno u zavisnosti kako ste ziveli ovde. To je moje misljenje.

Inica

QUOTE (TenMonGaKuSha @ 2. May. 2005., 17:26)
Ne slazem se s oboma.
Cekati poslednje minute i onda se pokajati ne znaci nista ! To je kao kada se student uhvati da je prepisivao i onda krene da se kaje i izvinjava. Nema od toga nista. Kako si ziveo dok si bio na svom "vrhuncu moci" tako ce ti biti posle! To je moje misljenje. Drugim recima, svakome po zasluzi. Ko je zdrav od njega se vise ocekuje nego od recimo slepca. Ko ima vise para od njega se vise ocekuje nego od npr. nekog prosjaka. Mislim da se svako ocenjuje po svojim mogucnostima.
Zivi kako hoces ali ako se pokajes bice sve u redu. Gluposti! Ko kaze da covek moze da bude bezgresan? Niko. Ali moze da se trudi. Tu se vidi njegova vrednost. Ne mozemo mi da postanemo ni bogovi ni boginje. Mozemo samo da se trudimo da zivimo po Bozijim zakonima. O kakvom nistavilu vi govorite? Postoji zivot nakon smrti i tamo ce vam biti lepo/grozno u zavisnosti kako ste ziveli ovde. To je moje misljenje. [/quote]
Kaaako se mali naljutio... Ugh...
Alooo, bre, ko je rekao da je ovo kako mi mislimo??? Ma ne... Sve vrijeme u pitanju je diskusija o pravoslavnoj vjeri... Ma ko bre ikoga tjera da ovako misli...
Ja, ponavljam, ne vjerujem(e qq, pocecu da pisem ekavicom:))ni usta od ovoga sto sam rekla... Jos sam mlada i ne trebaju mi ovake stvari da mucim svoj inteligentni mozak:))(a i nikom od vas)...
Nema ljutnje, bre... NAjbolje biti pacifista... I voleti(eto, znala sam) ceo svet...:))
:D  :D  :D  :D  :D  

Gugi

 
QUOTE (Sich @ 25. Apr. 2005., 23:26)

UUuuuhh, pitanje za tebe Gugi.
Da li je dobro ili lose to sto je crkva u srednjem veku bila "nositeljica i cuvarica znanja"??
I zbog cega je uopste to tako bilo???


[/quote]
Zelim koju rijec reci o onoj slozenici koju napisah: "Crkva je bila cuvarica znanja i uz nju su nastali univerziteti (sveucilista)."

Najprije cu odgovoriti na pitanje zasto je to tako bilo.

1. ODGOVOR  :)

Konzultirao sam knjigu crkvenog povjesnicara AUGUST FRANZENA "Pregled povijesti Crkve" i svezak "U srednjem vijeku" od ILUSTRIRANE POVIJESTI CRKVE ZA MLADE.

Tamo stoji da se rani srednji vijek zadovoljavao time proucava spise ranih crkvenih otaca ("patristicka literatura"), No, u 11. stoljecu dolazi do bujanja crkvenog zivota te se i teoloska misao razgranjuje.  Nadalje, monasi su kroz povijest neprestano posvecivali posebnu pozornost znanosti i kulturi. Jedan citat:

"Krajem 10. i pocetkom 11. st., monasi su bili jedini koji su se ne samo bavili znanoscu, nego i vodili skole uz samostane i katedrale. Samostanske skole bile su utemeljen s ciljem da se u njima odgajaju buduci monasi i svecenici i to objasnjava cinjenicu sto je najveci broj znanstvenih radnika tog vremena potjecao iz redova monaha i biskupa."

Kasnije je bilo omoguceno studiranje i svjetovnjacima (dakle ne-monasima i ne-svecenicima).  Pazite ovo: taj studij je imao nekoliko stupnjeva.

1. stupanj-studirala se gramatika, dijalektika, retorika
2. stupanj: aritmetika, geomatrija, glazba i ASTRONOMIJA!!!

Sa Albertom Velikim i Tomom Akvinskim (iz 12-13 st.),  dolazi puno toga novoga. Albert Veliki  je prvi koji je na krscansku teologiju sustavno primjenio ARISTOTELOVSKU tj. filozofsko-teolosku metodu. Dakle, sve ono sto nam dolazi od Aristotela produkt je UMA odn. ljudskog razmisljanja.  Dakako, aristotelove ideje preuzete u teologiji, ociscene su od nekih poganskih stvari koje su u suprotnosti sa krscanstvom (u biti se razlkuje krscanstvo i vjera starih Grka-bili su mnogobosci itd.).


Jos nesto o Albertu Velikom: on je prvi odvojio filozofiju od teologije. Rekao je da se te dvije dicipline ne mogu brkati zbog svojih razlicith metoda. Mozemo dakle reci da je Albert V. napravio odredjeni jaz. Toma Akvinski trudi se otkloniti taj jaz i veli da nam razmisljanje (razum ili um) pomaze bolje shvatiti tajne nase vjere. Cak je u ono vrijeme filozofija bila nazvana "sluzbenica teologije".

No, da predjem na utemeljenje sveucilista nakon sto sam malo progovorio o tome kako je doslo do cvjetanja znanosti u okviru Crkve.

Oko 1200. godine okupili su se magistri razlicitih skola u Parizu u jedno tijelo, u "universitas magistroroum".  Takve korporacije odn. zajednice su uskoro posvuda nastale. Poznati znastveni centri su bili u:
ITALIJI-Bologna, Padova, Napulj
FRANCUSKA-Pariz, Montepellier
ENGLESKA: Oxford i Cambridge
Å PANJOLSKA: Palencia i Salamanca

Studenti i magistri dolazili su sa svih strana i njihovi stupnjevi bili su priznati po citavom krscanskom zapadu (studium universale). Pazite ovo:
"Promocijom za doktora na jednom od tih sveuculista promovirani se izjednacio sa plemicima. Znanost je davala plemstvo."

REZIME:
Znanost se je razvijala u okviru samostana i kasnije se pored samostana osnivaju skole u koje, na pocetku imaju pristup samo monasi i svecenici. Kasnije to dobija siri karakter primanjem i ostalih-"svjetovnjaka".

Veliki doprinos razvoju znanstvene misli dolazi nam i od starih Grka (Aristotela) ali i od Arapa (posebno u matematici, a nesto sam cuo i iz ASTRONOMIJE. Nema li ipak puno objekata na nebu koja nose arapskog imena? Npr. Orionom pojas, sve tri zvijezde-Alnitak, Alnilam, Mintaka, koliko znam arapskog su porijekla!

Jos nesto je vazno napomenuti: u novom vijeku, dolaskom renesanse filozofija se odvaja od teologije (nije vise "sluzbenica teologije" jer su se neki mislioci htjeli oslobodito crkvenoj srednjovjekovnoj svevlasti te skolastickoj metodi), znanost od religije, spoznaja od dogme, a razum od vjere. Od tada se filozofija i znanost iskljucivo oslanjali na razum i iskustvo pri promatranju prirode.

2. ODGOVOR  :)

Da li je dobro ili lose sto je Crkva imala veliku ulogu u ocuvanju i sirenju znanja, po mojem misljenju, mogu reci da je bilo puno pozitivnih stvari u tome. U ono vrijeme kad je bile stvarno puno priprostih ljudi (=neukih, danas to zvuci pogrdno, ali onda je to ziva cinjenica bila), dobro je to sto se barem neko zauzeo ocuvati i siriti bastinu=ostavstinu svih nasih predaka. Da nije bila spaljena aleksandrijska knjizinica, ostalo bi nam jos vise znjanja.  No i ovako puno toga imamo do starih Grka, Arapa i drugih naroda.

Cini mi se da u  filmu "Ime ruze"  prikazuje  teznja monaha da sacuvaju znanje za sebe (mozda je to i u filmu "Zvonar crkve Notre Dame). To mogu reci da mi se ne svidja. Znanje svima treba biti omoguceno, jer se zalazem za misao da nam znaje i tehnika mogu unaprijediti zivot ukoliko teze ka istini, a ne malverzacijama (toga ima). O tome prica i "duhovni savjetnik" Bijele kuce Plamer Jos u filmu CONTACT sa Jodie Foster":

Dr. Drumlin:
"Sto nedostaje prakticnoj
i unosnoj znanosti?"

Palmer Jos:
"Nista dok ste motivirani potrazi za istinom sto je ujedno cilj znanosti"

Mogao bih sada i zavrsiti, zar ne?  :lol:   :D


TenMonGaKuSha

QUOTE (Gugi @ 6. May. 2005., 16:24)
Quote from: Sich,25. Apr. 2005., 23:26
"Krajem 10. i pocetkom 11. st., monasi su bili jedini koji su se ne samo bavili znanoscu, nego i vodili skole uz samostane i katedrale. Samostanske skole bile su utemeljen s ciljem da se u njima odgajaju buduci monasi i svecenici i to objasnjava cinjenicu sto je najveci broj znanstvenih radnika tog vremena potjecao iz redova monaha i biskupa."

Kasnije je bilo omoguceno studiranje i svjetovnjacima (dakle ne-monasima i ne-svecenicima).  Pazite ovo: taj studij je imao nekoliko stupnjeva.

1. stupanj-studirala se gramatika, dijalektika, retorika
2. stupanj: aritmetika, geomatrija, glazba i ASTRONOMIJA!!!

Sa Albertom Velikim i Tomom Akvinskim (iz 12-13 st.),  dolazi puno toga novoga. Albert Veliki  je prvi koji je na krscansku teologiju sustavno primjenio ARISTOTELOVSKU tj. filozofsko-teolosku metodu. Dakle, sve ono sto nam dolazi od Aristotela produkt je UMA odn. ljudskog razmisljanja.  Dakako, aristotelove ideje preuzete u teologiji, ociscene su od nekih poganskih stvari koje su u suprotnosti sa krscanstvom (u biti se razlkuje krscanstvo i vjera starih Grka-bili su mnogobosci itd.).


Jos nesto o Albertu Velikom: on je prvi odvojio filozofiju od teologije. Rekao je da se te dvije dicipline ne mogu brkati zbog svojih razlicith metoda. Mozemo dakle reci da je Albert V. napravio odredjeni jaz. Toma Akvinski trudi se otkloniti taj jaz i veli da nam razmisljanje (razum ili um) pomaze bolje shvatiti tajne nase vjere. Cak je u ono vrijeme filozofija bila nazvana "sluzbenica teologije".

No, da predjem na utemeljenje sveucilista nakon sto sam malo progovorio o tome kako je doslo do cvjetanja znanosti u okviru Crkve.

Oko 1200. godine okupili su se magistri razlicitih skola u Parizu u jedno tijelo, u "universitas magistroroum".  Takve korporacije odn. zajednice su uskoro posvuda nastale. Poznati znastveni centri su bili u:
ITALIJI-Bologna, Padova, Napulj
FRANCUSKA-Pariz, Montepellier
ENGLESKA: Oxford i Cambridge
Å PANJOLSKA: Palencia i Salamanca

Studenti i magistri dolazili su sa svih strana i njihovi stupnjevi bili su priznati po citavom krscanskom zapadu (studium universale). Pazite ovo:
"Promocijom za doktora na jednom od tih sveuculista promovirani se izjednacio sa plemicima. Znanost je davala plemstvo."

REZIME:
Znanost se je razvijala u okviru samostana i kasnije se pored samostana osnivaju skole u koje, na pocetku imaju pristup samo monasi i svecenici. Kasnije to dobija siri karakter primanjem i ostalih-"svjetovnjaka".

Veliki doprinos razvoju znanstvene misli dolazi nam i od starih Grka (Aristotela) ali i od Arapa (posebno u matematici, a nesto sam cuo i iz ASTRONOMIJE. Nema li ipak puno objekata na nebu koja nose arapskog imena? Npr. Orionom pojas, sve tri zvijezde-Alnitak, Alnilam, Mintaka, koliko znam arapskog su porijekla!

Jos nesto je vazno napomenuti: u novom vijeku, dolaskom renesanse filozofija se odvaja od teologije (nije vise "sluzbenica teologije" jer su se neki mislioci htjeli oslobodito crkvenoj srednjovjekovnoj svevlasti te skolastickoj metodi), znanost od religije, spoznaja od dogme, a razum od vjere. Od tada se filozofija i znanost iskljucivo oslanjali na razum i iskustvo pri promatranju prirode.

2. ODGOVOR  :)

Da li je dobro ili lose sto je Crkva imala veliku ulogu u ocuvanju i sirenju znanja, po mojem misljenju, mogu reci da je bilo puno pozitivnih stvari u tome. U ono vrijeme kad je bile stvarno puno priprostih ljudi (=neukih, danas to zvuci pogrdno, ali onda je to ziva cinjenica bila), dobro je to sto se barem neko zauzeo ocuvati i siriti bastinu=ostavstinu svih nasih predaka. Da nije bila spaljena aleksandrijska knjizinica, ostalo bi nam jos vise znjanja.  No i ovako puno toga imamo do starih Grka, Arapa i drugih naroda.

Cini mi se da u  filmu "Ime ruze"  prikazuje  teznja monaha da sacuvaju znanje za sebe (mozda je to i u filmu "Zvonar crkve Notre Dame). To mogu reci da mi se ne svidja. Znanje svima treba biti omoguceno, jer se zalazem za misao da nam znaje i tehnika mogu unaprijediti zivot ukoliko teze ka istini, a ne malverzacijama (toga ima). O tome prica i "duhovni savjetnik" Bijele kuce Plamer Jos u filmu CONTACT sa Jodie Foster":

Dr. Drumlin:
"Sto nedostaje prakticnoj
i unosnoj znanosti?"

Palmer Jos:
"Nista dok ste motivirani potrazi za istinom sto je ujedno cilj znanosti"

Mogao bih sada i zavrsiti, zar ne?  :lol:   :D

Zalosno je to sto je filozofija bila odvojena od religije u vremenu anticke Grcke tako da taj Albert nije "otkrio Ameriku".
Ono sto je takodje zalosno je ovo sto sam podebljao (boldovao). Prvo, hriscani su ZATVORILI sve iole vredne skole i "univerzitete" antickog sveta i time zadali katastrofalan udarac nauci... Trebalo je da prodju vekovi pa da neki monasi pomisle "ej, pa ovo i nije tako lose sto su oni ucili"...
Nije ni cudno sto je u srednjem veku nauka bila smesna u odnosu na Islamsko carstvo jer su muslimani, za razliku od hriscana u to vreme, u samoj veri imali obavezu da se bave naukom.

tachion

QUOTE (TenMonGaKuSha @ 2. May. 2005., 17:26)
Ne slazem se s oboma.
Cekati poslednje minute i onda se pokajati ne znaci nista ! To je kao kada se student uhvati da je prepisivao i onda krene da se kaje i izvinjava. Nema od toga nista. Kako si ziveo dok si bio na svom "vrhuncu moci" tako ce ti biti posle! To je moje misljenje. Drugim recima, svakome po zasluzi. Ko je zdrav od njega se vise ocekuje nego od recimo slepca. Ko ima vise para od njega se vise ocekuje nego od npr. nekog prosjaka. Mislim da se svako ocenjuje po svojim mogucnostima.
Zivi kako hoces ali ako se pokajes bice sve u redu. Gluposti! Ko kaze da covek moze da bude bezgresan? Niko. Ali moze da se trudi. Tu se vidi njegova vrednost. Ne mozemo mi da postanemo ni bogovi ni boginje. Mozemo samo da se trudimo da zivimo po Bozijim zakonima. O kakvom nistavilu vi govorite? Postoji zivot nakon smrti i tamo ce vam biti lepo/grozno u zavisnosti kako ste ziveli ovde. To je moje misljenje. [/quote]
greske:
1.zavisi kako gledas na pojam Boga,ocigledno ne kao ljubav.
2.ne gledas na pokajanje kao na iskren cin,ne uzimas za ozbiljno.
3.od svih se (ne) ocekuje podjednako,prosjaka,bogatasa,zdravih,bolesnih.sve je stvar slobodne volje,a ne "moranja".

jedino si u pravu da postoji zivot posle smrti,i da ce ti tamo biti mozda dobro,a mozda i lose.ali to lose stanje nece/ne mora da traje vecno.
odnos izmedju Boga i coveka je Tajna,i niko ne moze da zna kakvi principi tu vladaju.
ali ,po pravoslavlju(hriscanstvu),tacno je da mozes da se pokajes u samrtnom casu i dozivis preobrazaj veci nego neko ko je ceo zivot proceo u crkvi.tu se,zapravo,pokazuje bozanska ljubav,a ne kroz princip "oko za oko,zub za zub" da otplacujes neke dugove,i slicno.
raj/pakao je misleno stanje duse.

kakve su ti misli,takav ti je zivot.(otac Tadej)

tachion

QUOTE (Inica @ 2. May. 2005., 11:54)
Eh....  Hvala na komantaru "lupas":))
Al cu ga rado prihvatiti kad  JA ovako budem odlucila da stavrno razmisljam...
Ovo niiikako nije moje stvarno misljenje, vec je ovo, ako nijesi primjeto odgovor na predjasnji topic.
Svidja mi se ono sto si napisao.
Ono da covjek ide u nistavilo, ili pak vaskrsne je ustvari pravoslavno vidjenje zivota poslije smrti, a ja u zivot poslije smrti, iskreno, ne vjerujem. Vjerujem da nasa dusa ipak ode negdje, al ne u zivot...
Al je nama lakse, jer se ljudi pred smrt mogu pokajati, i bice im oprosteni svo grijesi... Al ako se stvarno pokaje...

Inace... Sta mislite... jel moguce da na Tritonu nastane zivot jednog dana? [/quote]
pa ti vec u dusi tako razmisljas,vidi se.znaci,svesno lupas.
:P

nego,kazem ti,kakve su ti misli,takav ti je zivot.znaci
dosta zavisi kojim tokom idu misli,na tome se sve zasniva.
ako imas tihe,mirne misli,onda je to jako dobra stvar.
ljude privlaci mir,koji zraci iz nekog pojedinca,cak i kad on cuti.

vera je u stanju da cini cuda,ali krajnje savrsenstvo hriscanskog zivota je smirenje kazu Sveti oci.
i molitva je bitan segmenat u hriscanstvu.

kazes,mlada si.
znas kako kaze bata stojkovic u balkanskom spijujnu...
"bio si mlad,hoces da jedes,hoces da ...,a to kosta!
...onda cemo otici do supa,gde ces da priznas i kazes,",jeo sam ...,bio sam mlad, kaznite me,da okajem svoje grehe..."
itd.
salu na stranu,
nikad nije rano/kasno da se ucini prava stvar.godine su nebitne.

a hoces da zamaras mozak pitanjima "ima li zivota na titanu?"

:D  

Inica

 Aaaaaaaaa..... Ljudi spasavajte!
O cemu ti to pricas??? Ajde mi mooolim te objasni o CEMU si ti to pricao???
Kakav Bata Stojkovic? Nista te nisam razumjela, a to mrzim... Sta si htio dsa kazs time da su godine nebitne? Za sta?
:)  

TenMonGaKuSha

QUOTE (tachion @ 12. May. 2005., 20:58)
greske:
1.zavisi kako gledas na pojam Boga,ocigledno ne kao ljubav.
[/quote]
Ljubav je prilicno sirok pojam i ne mozes reci da je Bog = ljubav. Kao sto nije ni djavo = mrznja. Niko ne zna kako Bog izgleda ali ja ga zamisljam kao Savrseno Bice koje je daleko iznad nasih shvatanja i iskustva. Drugim recima, ni ne trudim se da ga zamislim...

tachion

 
QUOTE (Inica @ 12. May. 2005., 22:07)
Aaaaaaaaa..... Ljudi spasavajte!
O cemu ti to pricas??? Ajde mi mooolim te objasni o CEMU si ti to pricao???
Kakav Bata Stojkovic? Nista te nisam razumjela, a to mrzim... Sta si htio dsa kazs time da su godine nebitne? Za sta?
:) [/quote]
naime,
upravo slusam euro trance(dobro raspolozenje),pa cu biti ljubazan da odgovorim,inace...

pretpostavljam da su drugi gledali balkanskog spijuna,pa znaju o cemu je rec.
bata stojkovic maltretira boru todorovica,pa ga tera da prizna da je spijun.
bora porice.
ovaj ga samara sa bratom djurom,itd.
pa ga,vezanog za stolicu pita ovo sto sam ja napisao.

a poenta je:
kazes,mlada si,pa neces da razmisljas o duhovnosti,da ne zamaras mozak,a mozda i jos zbog neceg drugog(a covek dok je mlad voli da  :D ...).
ali ja kazem,
godine su nebitne,imao/la ti 15,25,ili 65 godina,znaci,mozes da se "zamaras" i razmisljas o sustini,postojanju,itd...ili da krenes tim putem.ne iskljucivo hriscanskim,nego onim koji ti se dopada.

a bora je ,navodno,gresio u mladosti,iz neznanja,jer je hteo da jede,je_e,pije,itd.

mislio sam da ces razumeti,ako slikovito kazem.

a sad cujosiju da odgovorim.

tachion

QUOTE (TenMonGaKuSha @ 12. May. 2005., 22:34)
QUOTE (tachion @ 12. May. 2005., 20:58)
greske:
1.zavisi kako gledas na pojam Boga,ocigledno ne kao ljubav.
[/quote]
Ljubav je prilicno sirok pojam i ne mozes reci da je Bog = ljubav. Kao sto nije ni djavo = mrznja. Niko ne zna kako Bog izgleda ali ja ga zamisljam kao Savrseno Bice koje je daleko iznad nasih shvatanja i iskustva. Drugim recima, ni ne trudim se da ga zamislim... [/quote]
dobro,u pravu si da je ljubav prilicno sirok pojam,kada je rec o ovozemaljskim tipovima.
ali ja mislim na bozansku,i bas to,ljubav = Bog(bozanska osobina),mrznja = djavo,
ali ponavljam,ne u bukvalnom smislu...

a znaci,ne negiras ostale dve tacke,imao si zamerku samo na jednu,
ove dve su korigovane,jel tako.  

Inica

 EEEEeeeejj... Pa cekaj, u zabludi si...
Ja... Tacnije moj mozak je pod velikim pritiskom...
Pre svega zbog "budjenja". Smaram se takvim stvarima, da niko ne moze da povjeruje cime se ja sve bavim:knjizevnost, filozofija("budjenje", psihologija), arheolofija, istorija, maga crtanje, modno keriranje, muzika, fotografija... itd...
I naravno-astronomija:))
Pa to je za mene potpuno normalno... Al i ima svoje lose strane... Npr., pocinjes na drugi nacin da shvatas svoju okolinu i svet oko tebe, pa to drugi ne prihvataju bas olako... Jer su ljudi masine...Pune predrasuda.
Moze?>

tachion

 cekaj,sada ja poksavam tebe da shvatim.znaci,ti si psihodelija.
a da nisi ti u nekoj sekti?  :rolleyes:

hihihihihih

nego,
znas kako se kaze kad je neko u zabludi?

citiras djoleta haubicu(kako je propao r'n'r):
"bejbi,ako mislis da cu da jurim za tobom,u gadnoj si zabludi...pa ne zovu mene za dzabe...djole haubica."
(kako tebe zovu?)

cudi me da niko nije postovao nista tri dana.

sad da ti odgovorim...
sve lezi u jednostavnosti.meni je idol forest gamp.

znas kako kaze oskar vajld,u "slika dorijana greja"(ne mogu stoprocentno da citiram,ali pokusacu,nesto otprilike ovako):
"ideal savremenog coveka je da bude o svemu obavesten.ali duh takvog coveka je nesto strasno,poput stare antikvarnice u kojoj svaka stvar ima manje vrednost od realne"

u prevodu, covek pokusava da se bavim svim i svacim,a pritom ne iskoriscava svoje prave potencijale,ono sto on zapravo jeste.mada,oskar je jos hteo da kaze da ljudi vole da se razumeju u sve,da bi bili prihvaceniu u drustvu,kao u fazonu su,i to.ali ja ,ovog puta ne mislim to.

a ovo ,za balkanskog spijuna,kazem,u fazonu,
covek dok je mlad ne zeli da ispusti neke stvari,da eventualno nesto propusti,pa onda zato tek kasnije mu dodje da se bavi duhovnoscu,jer ,postoji pogresno shvatanje da religija u necemu ogranicava,sto nije istina.
tim putem se prava priroda coveka afirmise,i oslobadja,a ne savremena "emancipacija."

Inica

 Hmm...
Jedno jeste... A to je da ja tezim da saznam sustinu mog postojanja na Zemlji i uopste u prostoru.
Do sada sam stigla dotle da je ovaj svijet iluzija, ono sto mi trenutno vidimo i osecamo, u cemu se trenutno nalazimo i zivimo... Sve je prozeto zakonima.
Eto u "Alhemicaru" je mladic spoznao istinu, i za njega granica vise nije bilo... Pretvorio se u vjetar. :D
Ja se necu pretvarati u vjetar:)), al bi mi bilo mnogo lakse kada bih se jednog dana probudila.
Jos uvijek smo svi mi u tom stadijumu zivota kada treba da se borimo za zivot, opstanak... Radimo, zaradjujemo, upoznajemo nove ljude, nerviramo se oko sitnica, volimo da pustosimo markete i butike ::)) :lol:
Mislim da niko od nas ne bi trebao toliko da razmislja o tome, jer ce to imati katastrofalne posljedice na vasu okolinu... Meni je bar lako, navikla sam:)

I tachion, nijesam clan neke sekte, niti namjeravam za dalju buducnost:)