• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li ste 100% sigurni da vi postojite...

Started by Inica, March 24, 2005, 04:55:53 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Djorvoz

 Bog je stvar ličnog uverenja i verovanja i ne podleže argumentima. To je jednostavno stvar vere. Nauka je u tome suprotna religiji jer koliko god sa se emoionalno vezete za neku teoriju ako dodje nešto što tu teoriju ruši vi je morate brzo napustiti. Nauka- razmišljanje i skepticizam, religija- veorovanje i strahopoštovanje.

Takodje nije nemoguće da naučnik bude religiozan čovek. Jenostavno u glavi to razdvoji i nema problema.

Inica

QUOTE (Djorvoz @ 24. Apr. 2005., 13:10)
Bog je stvar ličnog uverenja i verovanja i ne podleže rgumentima. To je jednostavno stvar vere. Nauka je u tome suprotna religiji jer koliko god sa se emoionalno vezete za neku teoriju ako dodje nešto što tu teoriju ruši vi je morate brzo napustiti. Nauka- razmišljanje i skepticizam, religija- veorovanje i strahopoštovanje.

Takodje nije nemoguće da naučnik bude religiozan čovek. Jenostavno u glavi to razdvoji i nema problema. [/quote]
E pa zacudo, vecina ljudi oko mene, bar oni koji se bave astronomijom, jesu religiozno... Pa i sam si rekao da je Bog stvar licnog uvjerenja...
I opet, Bog nije ono sto vam se cini...

Djorvoz

 Nije upošte čudno što je većina astronoma religiozno.  

tachion

 
QUOTE (Inica @ 13. Apr. 2005., 23:22)

Meni ne pada na pamat da trazim boga kroz rad, jer ga tamo neces naci...
[/quote]


bas si zloca

luna

 Pod radom moze da se podrazumeva i umni rad a ne samo fizicki.Uostalom pronalazenje boga je individualna stvar i svako ga trazi onako kako njemu odgovara :D Ja licno nikako da pronadjem nacin,a zelela bih da verujem.Taman se priblizim i odjednom se nadjem na drugoj strani.Imam jednu drugaricu koja je prosla kroz jednu zivotnu dramu iz koje je izasla kao veliki vernik.Ona je pokusavala na sve nacine da mi prenese te njene prosvetljujuce momente,ali svi njeni argumenti vredjaju moju inteligenciju :blink:
   Pitanje je koliko crkva ima veze sa bogom.

Djorvoz

 Crkva svakao ima veze sa bogom ali sa bogom koji je opisan u bibliji.
Niko nije "ugledao boga" jer su to METAFIZIČKI pojmovi. I ako neko kaže da je makar i u mislima "video boga" onda on ne veruje u boga kao nešto što je iznad ovog sveta.

A sad jedna ateistčka misao:
Nije božanski kažnjavati ili praštati božanski bi bilo primiti krivicu na sebe!

luna

 Ja bogom nazivam naseg tvorca, neki entitet na mnogo visem nivou,nesto mnogo iznad nas.Ne znam nikog ko je tvrdio da je video boga.A to koliko veze bog ima sa crkvom sam rekla zato sto sam ja recimo spremna da verujem u boga ,ali mnoge stvari koje crkva propoveda mi nisu bas logicne-cini mi se da je jedini cilj crkve da ljude drzi u strahu.  

Djorvoz

 Cilj crkve je da obezbede novac onima koji rade u crkvi rako što varaju vernike i prodaju im oprost grehova ili tako nešto. Držanje u strahu je samo jedna od stvari koje radi crkva sa željom da poveća svoju moć.
Ne samo što se u crkvi vrednosti prodaju nego se i izvitoperuju pod uticajem razmišljanja koje je u prvom redu i dovelo do trgovine religijom.

To što veruješ u tvorca je OK. Volim ljude koji znaju u šta veruju. Ne volim one koji veruju u nešto ali ne znaju šta to su kukavice.

Gugi

 Obicno oni koji lose govore o crkvi (zao mi je Djorvoz, ali tako pricas), nikad ne spominju da je ona nekada puno dobra cinila i da danas cini.

Samo kratko: mnogi od nas su studenti odn. imaju veze sa fakultetom. Upravo su univerziteti nastali pod okriljem crkve i to u srednjem vijeku. Crkva je bila nositeljica i cuvarica znanja.

Crkva vjeruje u Boga koji je LJUBAV. Sv. Pavao kaze da straha u ljubavi NEMA! Nije zadaca crkve da pripovijeda strah, da otima novac nego: "Rece Isus: Podjite po svemu svijetu, propovijedajte evandjelje i krstite ljude...."

Ako poznajemo crkvu iskljucivo iz medija (filmovi!), onda doista mozemo imati krivu sliku o njoj. Hvala Bogu, danas postoje zaista lijepe dokumentarne emisije o katolickoj i pravoslavnoj crkvi.

No, takodjer sam svjestan da je bilo mnogo zloupotreba u povijesti crkve. BILO IH JE! Najnoviji film LUTHER govori i o tome. To svi znamo koji se razumijemo u povijest. No, da li znamo da je je papa Ivan Pavao II god. 1992. je priznao u ime crkve da su pogresni stvar uradili oni predstavnici crkve koji su osudili Galileja? Ponavljam, bilo je zloupotreba i iskreno se nadam da ih nikad nece biti, a ako bude, cekat cu trenutak kad ce osuditi te zloupotrebe.

vidi http://www.space.com/scienceastronomy/astr...rve_000716.html

Crkva dan danas podrzava astronomska istrazivanja. To je dobro, to je vazno. Netko je rekao: AKO NE ZNAMO GDJE SMO, NE ZNAMO TADA NITI TKO SMO!

Dobro je baviti se istrazivanjem ako nam je pameti potraga za istinom, a ne za nekim sitnim interesima.

POZDRAV SVIMA!   B)

Djorvoz

 Razmisli malo o razlozima crkvinog ponašanja jednostavno joj je ponestalo moći da radi šta hoće i kako hoće. Isus kada je propovedao svoju veru sigurno nije mislio da ce stvoriti nešto što je jače od država a radi najgore stvari. Mešanje u poslove države, zakona, morala; Inkvizicija; platforma o nemešanju za vreme holokausta. To samo neka od dela katoličke crkve. Ni ostale ne zaostaju puno za njom. Crkva izvitoperuje verovanje u svoju korist. Da crkve rade onako kako su njeni zacetnici propovedali to bi bila neka sasvim druga priča.

Predlažem da svako zadrži svoje mišljenje i da sve okarakterišemo kao mali nesporazum bez velikog značaja.

luna

 Ja ne mogu da zadrzim svoje misljenje za sebe nego cu da ga obrazlozim.Ta  moja ranije spomenuta prijateljica koja je postala veliki vernik,svake nedelje ide u manastir,rezgovara sa popovima ,kaludjericama,isla je u Jerusalim,jednom recju potpuno se predala tome.E ona je jednom prilikom dosla kod mene i na njeno pitanje sta radis ja u polusali odgovorim -evo razmisljam o smaku sveta.Na to mi ona mrtva hladna odgovori da se u crkvi o tome stalno govori.Jednom prilikom im je svestenik rekao da ne planiraju vise radjanje dece, jer nece imati kad da ih odgaje!!! Pravoslavna crkva upozorava vernike da je prvi stepen poceo.Po meni je to zastrasivanje!Uzela sam od nje jednu knigu o tome,da se poblize upoznam sa tim.Crkva je prosli milenijum nazvala -savez sa satanom,a ovaj sadasnji-poslednji u ljudskoj istoriji.Osudjuje se globalizacija,bezgotovinsko placanje,GPRS,GSM itd.Blaze receno -slogirala sam se!
Definitivno ljudi koji ne odlaze u crkvu ni ne sanjaju o cemu se tamo prica!


Djorvoz

 Da li je to stav crkve ili su to neka šuškanja, a ako su šuškanja jesu li jaka?

Inica

 OK, OK, OK... Nije mi, vjerujte, palo na pamet u sta ce ovo sam da preraste...
Ali ljudi... omajte malo obzira... Jos malo pa cete zaratiti:)... Ma sve je to nas mozak kriv. Ma 100%! Eh, jos od najdavnijih vremena covjeku je bilo potrebno da ima neki oslonac, jer on ne moze da izdrzi sam. To je ziva istina! A taj je oslonac nasao u visim silaaamaaa....
Oooogromna je to nebuloza sta je Bog, tj ko je. A o tome se ne raspravlja. Jer ti mozes ili ne ,ozes da dozivis stanje prave srece, i da se naravno probudis. Ej koja je sao moc tu skrivena.
E Djorvozu, mnogo hulis i pljujes! Malko lakse, imaj obzira i prema onima koji i vjeruju. Ono o cemu ti pricas postojalo je u srednjem vijeku, i svi su mogli da otkupe oprostjnice grijehova, a pape su bila najveca djubrad na svijetu! Al to nije bila crkva. To je bio samo oslonac, jedan od glavnih u to doba, da bi feudalizam mogao opstati.
Danas je to vec druga stvar... danas crkva nema nikakvog ucesca u donosenju odluka u vlasti, vodjenju drzave itd... Ona gurasvoje, parlament isto i niko se ne uznamirava...
Al je kriv nas mozak, jer ma koliko mi bili jaki, mi ne bi mogli bez neceg takvog da prezivimo ni jedan vijek...:)

OK, ljudi, lijepo je to pricati o tome, al opet...
Ipak je ovo topic o astronomoji...:) E ovo samo kazem da Sich ne bi opet lepo sve ovo sto mu se ne svidja prebacio u Astroclub ili negdje drugo :P  :P  :P ...
Nemoj Sicu:)))) :lol:  :lol:  :lol:  

luna

 
Definitivno je stav crkve,o tome se govori na sluzbama i stampaju se knjige o tome!

Djorvoz

 Ako sam nekoga uvredio neka primi moje iskreno izvinjenje, nisam želeo ništa loše već samo da kažem ono što smatram istinom.
QuoteK, OK, OK... Nije mi, vjerujte, palo na pamet u sta ce ovo sam da preraste...   Ali ljudi... omajte malo obzira... Jos malo pa cete zaratiti:)... Ma sve je to nas mozak kriv. Ma 100%! Eh, jos od najdavnijih vremena covjeku je bilo potrebno da ima neki oslonac, jer on ne moze da izdrzi sam. To je ziva istina! A taj je oslonac nasao u visim silaaamaaa....   Oooogromna je to nebuloza sta je Bog, tj ko je. A o tome se ne raspravlja. Jer ti mozes ili ne ,ozes da dozivis stanje prave srece, i da se naravno probudis. Ej koja je sao moc tu skrivena.  E Djorvozu, mnogo hulis i pljujes! Malko lakse, imaj obzira i prema onima koji i vjeruju. Ono o cemu ti pricas postojalo je u srednjem vijeku, i svi su mogli da otkupe oprostjnice grijehova, a pape su bila najveca djubrad na svijetu! Al to nije bila crkva. To je bio samo oslonac, jedan od glavnih u to doba, da bi feudalizam mogao opstati.  Danas je to vec druga stvar... danas crkva nema nikakvog ucesca u donosenju odluka u vlasti, vodjenju drzave itd... Ona gurasvoje, parlament isto i niko se ne uznamirava...  Al je kriv nas mozak, jer ma koliko mi bili jaki, mi ne bi mogli bez neceg takvog da prezivimo ni jedan vijek...




Nikako, ja poštujem one koji veruju. Platforma o nemešanju katoličke crkve u holokaust nije u srednjem veku. Jednostavno sam pričao o osobinama koje poseduje svaki pokušaj institucionalizovanja vere.