• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li ste 100% sigurni da vi postojite...

Started by Inica, March 24, 2005, 04:55:53 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Djorvoz

QUOTE (luna @ 25. Apr. 2005., 23:05)
Definitivno je stav crkve,o tome se govori na sluzbama i stampaju se knjige o tome! [/quote]
Zadivljen sam.

Sich

 
QUOTE (Djorvoz)
Cilj crkve je da obezbede novac onima koji rade u crkvi rako što varaju vernike i prodaju im oprost grehova ili tako nešto. Držanje u strahu je samo jedna od stvari koje radi crkva sa željom da poveća svoju moć.
Ne samo što se u crkvi vrednosti prodaju nego se i izvitoperuju pod uticajem razmišljanja koje je u prvom redu i dovelo do trgovine religijom.
[/quote]
Ne mozes bas tako da banalizujes crkvu. Crkva je ogromna institucija preko koje su prosli vekovi i svi oni nesto nose sa sobom.
ono najvaznije sto propustas (ili mozda to radis namerno)
Kako je crkva institucija ona mora da nemonovno nosi sve ono sto nose institucije sa sobom, pa i finansiranja, prodaje, marketing...! Ali to nema nikakve veze sa samom idejom koju crkva ima i zbog koje je nastala ona sama.

To si ucio u 3. razredu, pa zato sad treba da kazes naziv logicke greske koju si ucinio :)

Inace, nagradno pitanje: koji je prvi marketinski slogan u istoriji?


QUOTE (Gugi)

Samo kratko: mnogi od nas su studenti odn. imaju veze sa fakultetom. Upravo su univerziteti nastali pod okriljem crkve i to u srednjem vijeku. Crkva je bila nositeljica i cuvarica znanja.
[/quote]

UUuuuhh, pitanje za tebe Gugi.
Da li je dobro ili lose to sto je crkva u srednjem veku bila "nositeljica i cuvarica znanja"??
I zbog cega je uopste to tako bilo???


QUOTE (luna)

Definitivno je stav crkve,o tome se govori na sluzbama i stampaju se knjige o tome!
[/quote]

Ovo se naravno odnosi samo na srpsku pravoslavnu crkvu; crkvu koja u sebi ima jako puno paganskog. A tu spadaju i price o smaku sveta
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Djorvoz

 Crkva kao institucija je pogrešno tumačenje proročanstava. Ni Isus, ni Muhamed, Ni bilo koji drugi prorok nije prenosio ništa božansko na nekakve institucije nego su propovedali ono za šta su mislili da će doneti spas ljudskom rodu.

Sich

 Kao prvo isus nije bio prorok
a kao drugo naravno da jedan covek ne moze da cini instituciju. tako da i nisu mogli da deluju na institucije, one nisu postojale kad su oni bili zivi

a zasto mislis (i na osnovu cega) da u je u biblijji pogresno preneto isusovo ucenje??
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Djorvoz

QUOTE (Sich @ 25. Apr. 2005., 23:34)
Kao prvo isus nije bio prorok
a kao drugo naravno da jedan covek ne moze da cini instituciju [/quote]
Nikako da čini instituiju nego institucja koja se zove crkva pruzela je na sebe neke stvari za koje nije baš ovlaštena od gore, crkva je sebe postavila između ovog i onog sveta. Ljudima iz ovog sveta prodaju vezu osa onim svetom. Bila to molitva, ceremonija sahrane ili nešto drugo. Crkva je postala provajder umesto da širi učenja koja su "zapisana".

Djorvoz

QUOTE (Sich @ 25. Apr. 2005., 23:34)
a zasto mislis (i na osnovu cega) da u je u biblijji pogresno preneto isusovo ucenje?? [/quote]
Ne u bibliji nego crkva se biblijom samo okorištava.

Sich

 prvo, tu ne mogu da postoje nikakva ovlascenja tako da ona ni za kakva dela (dobra, losa) ne moze da dobije ovlascenje.

pa ideja religije je da bude veza izmedju dva (ili koliko ih je vec) sveta

"prodaja" tih usluga???? ne razumem kakva prodaju tu moze biti. kakva prodaja molitve ili rituala....
odakle ti zakljucak da crkva ne siri znanja
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

luna

 Pa kako biti siguran da je u bibliji preneto tacno isusovo ucenje,kad je recimo pre deset godina u istoriji pisalo da su partizani bili dobri momci a sada je sasvim obrnuto.To je bilo pre samo 60 godina,a ovde se radi o  2000 god.Ipak su tu bibliju pisali i stampali ljudi, ko zna sta je pisalo u originalnoj verziji.Sklona sam cak i da poverujem knjizi DaVincijev kod :)  

Djorvoz

 Ovlaštenje za oprost grehova koliko ja znam ima samo glavni. Crkva se ponaša kao da ima ovlaštenje.

Molitva u crkvi je daleko "efektnija" nego molitva kod kuće. A kada pop ne izvrši ceremoniju sahrane onda nema raja. Zato kada neko izvrši samoubistvo pop ne dođe i jadniku nema mesta u raju.

Te se ceremonije naplaćuju i od toga sveštenici žive. Moje poštovanje zaslužuju oni koji su se veri i religiji okrenuli iz dubljih pobuda nego što je novac a oni ne "rade" u crkvama nego su to uglavnom kaluđeri itd.

Ali čak i tada hrišćanska crkva o vernika očekuje skrušenost. Ranije sam već rekao : Nije božanski kažnjavati nego na sebe preuzeti odgovornost.

Sich

 
QUOTE (Djorvoz @ 26. Apr. 2005., 00:40)
QUOTE (Sich @ 25. Apr. 2005., 23:34)
a zasto mislis (i na osnovu cega) da u je u biblijji pogresno preneto isusovo ucenje?? [/quote]
Ne u bibliji nego crkva se biblijom samo okorištava. [/quote]
napisao si da je "Crkva kao institucija pogrešno tumačenje proročanstava".
greska je da to nije nikakvo prorocanstvo vec ucenje
to ucenje je ucenje isusa koje je zapisano u novom zavetu.
a crkva dosledno postuje sto pise u bilbliji

znaci crkva je zasnovana na isusovom ucenju, a kako ona dosledno prati bibliju, to znaci da  jedino sto objanjava tvoju misao moze biti da je to ucenje pogresno preneto, tj. da u bibliji nije onako kako je isus pricao

pa je mene zanimalo zasto to mislis?


i opet da napisem, okoriscavanje je ono sto prati institucije a ne ideju crkve zbog cega ona postoji
kako crkva mora da bude institucija, to znaci da je okoriscavanje nemonovno

isto kao sto se ljudi bune protov microsofta, mekdonaldsa...
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

QUOTE (Djorvoz @ 26. Apr. 2005., 00:53)
Ovlaštenje za oprost grehova koliko ja znam ima samo glavni. Crkva se ponaša kao da ima ovlaštenje.

Molitva u crkvi je daleko "efektnija" nego molitva kod kuće. A kada pop ne izvrši ceremoniju sahrane onda nema raja. Zato kada neko izvrši samoubistvo pop ne dođe i jadniku nema mesta u raju.

Te se ceremonije naplaćuju i od toga sveštenici žive. Moje poštovanje zaslužuju oni koji su se veri i religiji okrenuli iz dubljih pobuda nego što je novac a oni ne "rade" u crkvama nego su to uglavnom kaluđeri itd.

Ali čak i tada hrišćanska crkva o vernika očekuje skrušenost. Ranije sam već rekao : Nije božanski kažnjavati nego na sebe preuzeti odgovornost. [/quote]
pa naravno da crkva zivi od vernika, nikad nije bilo drigacije

nego jako mi je cudna recenica "Nije božanski kažnjavati nego na sebe preuzeti odgovornost. "
nije mi jasno na koga se to odnosi
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Djorvoz

 Da li bi mogla religija da se tumače bez crkve:
Kupiš bibliju i čitaš, i čitaš, i čitaš, i čitaš i nikako da ti na pamet padne zašto bi ti morao da misliš kao i crkva.

Crkva samo interpretira bibliju, na kraju krajeva pravoslavna katolička i protestantska crka interpretiraju bibliju svaka na svoj način.

Djorvoz

QUOTE (Sich @ 26. Apr. 2005., 00:03)
nego jako mi je cudna recenica "Nije božanski kažnjavati nego na sebe preuzeti odgovornost. "
nije mi jasno na koga se to odnosi [/quote]
Na hrišćanskog boga.

Sich

 
QUOTE (Djorvoz @ 26. Apr. 2005., 01:03)
Da li bi mogla religija da se tumače bez crkve:
Kupiš bibliju i čitaš, i čitaš, i čitaš, i čitaš i nikako da ti na pamet padne zašto bi ti morao da misliš kao i crkva.

Crkva samo interpretira bibliju, na kraju krajeva pravoslavna katolička i protestantska crka interpretiraju bibliju svaka na svoj način. [/quote]

Ne, jer to ne bi bila religija
u hriscanstvu je nuzna interpretacija biblije

slazem se razlicito interpretiraju jer sve moze da se shavti kako tebi odgovara
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Djorvoz

QUOTE (Sich @ 26. Apr. 2005., 00:05)
QUOTE (Djorvoz @ 26. Apr. 2005., 01:03)
Da li bi mogla religija da se tumače bez crkve:
Kupiš bibliju i čitaš, i čitaš, i čitaš, i čitaš i nikako da ti na pamet padne zašto bi ti morao da misliš kao i crkva.

Crkva samo interpretira bibliju, na kraju krajeva pravoslavna katolička i protestantska crka interpretiraju bibliju svaka na svoj način. [/quote]
Ne, jer to ne bi bila religija [/quote]
A šta bi bilo aako ne bi bilo religija?
lat. religio-pobožnost, privezivanje za neki apsolut

Oblik duhovnosti. Reč je o vezanosti ili bezuslovnoj privrženosti apsolutu(bogu...)