• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Hteo bih da kupim teleskop .

Started by pokrajac, July 20, 2008, 04:24:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pokrajac

Trebao bi mi savet oko kupovine teleskopa.Hteo bih da posmatram magline i galaksije i hteo bih da dam oko 1000 eura za
teleskop. Koji teleskop da trazim.

NASA

cekaj odgovor od iskusnijih..ali samo znam za te pare mozes oooooodlican teleskop da nabavis :)

Toma B

Vidi ovde:

teleskop.rs


Imas cenovnik pa probaj pronaci sebi nesto a onda se ponovo javi za preciznija uputstva.

mravic

Kupi neki sto deblji teleskop. Npr za te pare mozes kupiti odlican teleskop npr 250/1200, na dobson montazi. Ostace ti para i za neki bolji okular i filter.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

GENESIS

July 21, 2008, 02:33:01 am #4 Last Edit: July 21, 2008, 03:07:29 am by GENESIS
Sačekaj sa kupovinom. Štedi pare. Dođi na letnji astronomski kamp sledeće godine. Imaćeš priliku da pogledaš na svim teleskopima. Pa onda odluči šta tebi treba.


Bobo

Quote from: pokrajac on July 20, 2008, 04:24:56 pm
Trebao bi mi savet oko kupovine teleskopa.Hteo bih da posmatram magline i galaksije i hteo bih da dam oko 1000 eura za
teleskop. Koji teleskop da trazim.


Za maglice i galaksije je svakako najbolji veliki dobson teleskop, tako da se slažem sa Jankom. Znači 250mm ili 300mm dobson, samo moraš razmišljati o tome da ga nekako staviš u auto jer ćeš svakako morati putovati na neko tamno mjesto za promatranje.

Preporučam također da pročitaš FAQ o teleskopima: http://www.recenzije.astrobobo.net/faq/faq

Marcony


sale11472

Eh pa onda možeš da pogledaš i ovu stvarčicu mada i Meade i ovaj GSO igraju samo ako imaš dovoljno veliki auto plus što ako nisi dvometraš moraš da tegliš i medrevine.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

perijar

Ja sam nov na ovom forumu od danas.Nameravam da kupim skywatcher 250/1250 pa me zanima kakve su mu karakteristike.Pocetnik sam.

Ljubo

To je odlican teleskop za svoju klasu. S njime ces uzivati u posmatranjima kako deep-sky objekata, tako i planeta i Mjeseca. Ukoliko se kasnije odlučiš za astrofotografiju, onda ga možeš postaviti na neku bolju montažu (minimum je EQ6 za taj promjer), a tada je jako poželjno dobaviti i koma korektor.

Ovo sve skupa  podrazumijeva da su ti dostupna mračna mjesta za posmatranja, u suprotnom biće ti potrebni filteri, ali oni u tom slučaju imaju ograničavajuću moć (samo djelimično pomažu, osim kod Narrowband snimanja).

perijar

Hvala na odgovoru Ljubo.Zivim u Bg ali imam kucu na selu pa me zanima da li taj teleskop moze nekako da se rasklopi radi lakseg transporta i da li se dobija kofer uz teleskop (kupujem iz radnje teleskop centar iz Subotice ako sam dobro napisao)?

Sasa

Svakako da može nekako da se rasklopi :). Ali najbolje je da pitaš o tim detaljima Teleskop centar (http://www.teleskop.rs/ Imaš gore na vrhu stranice i tel. broj). Jedan od vlasnika je naš astronomski drugar Lajči. Mislim da je i on prikačen na ovaj forum.

sale11472

Uuu 10 inča 250 mm je odlična stvar sa kojom se može videti punooo toga i svakako je dobra kupovina ....ALI....

Ali tu već pitanje nije kakav je teleskop već koliki auto imaš? Naime ono 1250 je žižna daljina tog teleskopa u milimetrima pa odatle sledi da je tubus (da ne kažem OTA) dugačak dobrano preko metra a to već nije jednostavno staviti u auto...kako to izgleda paaa evo Bokija iz Kragujevca kako nosi takvu cevku (da u pitanju je samo tubus tu još dolazi i montaža i ostala oprema)


kao što vidiš popriličan tovar.... a to je upravo deo koji ne može da se rasklopi ....
Dakle da skratim, ako imaš mogućnosti da transportuješ toliki teleskop super kupovina ako ne........ pa ni onaj od 200 mm nije za bacanje a i 150 mm može da posluži jako lepo naročito ako je transport kritična stavka u celoj priči....
U stvari najbolje bi bilo da se malko strpiš (u međuvremenu kupiš neki  lep 10x50 dvogled, odštampaš neke free atlase i upoznaš nebo) i dođeš npr na Mesijeov Maraton gde ćeš uživo moći da vidiš a i pogledaš i uporediš popriličan broj različitih teleskopa a i ta tri meseca koliko ima do maratona su odličan način za upoznavanje neba dvogledom ..... mislim džaba ti i veći teleskop ako ne znaš gde da ga usmeriš da bi video nešto....
Naravno ako imaš transportno sredstvo i definitivno se odlučiš i kupiš taj teleskop sad i odmah siguran sam da ćeš brzo naći dobrovoljce da ti pomognu u snalaženju na noćnom nebu .... mislim kad si već iz BG-a žrtvovaćemo se nije problem ;) ;) ;)


PS Da ne zaboravim dobro nam došao na Forum.... slobodno postavljaj što više pitanja uvek će se naći neko da odgovori....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

perijar

Zdravo imenjace,Hristots se rodi! Vidim da dimenzije ovog teleskopa deluju deprimirajuce,nisam siguran da moze da stane u keca.U svakom slucaju odlucicu ovih dana da li uzimam 200mm ili 250mm. U koje bi astro drustvo mogao da se uclanim?

cola

January 07, 2009, 08:33:43 pm #14 Last Edit: January 07, 2009, 08:45:24 pm by cola
Pa ako ti je blizo Kalemegdan onda ADRB( www.adrb.org )
Ja sam tamo clan,drustvo ima dobre teleskope i lep broj istih,dodji i poseti kulu petkom ili subotom oko  20h(tad je i posmatracki program) da vidis kako izgleda  da ti neko objasni kako,sta ide u drustvu.Recimo imas mogucnost da posle kratke obuke radis sa teleskopima drustva(bar je tako bilo ranije) tu su i neki izleti,predavanja,internet biblioteka.mada nemas mnogo izbora malo je astronomskoh drustava.
Uz clanarinu imas besplatan ulaz na kulu narodne opservatorije i na proekcije u planetarijumu i besplatne primerke casopsisa Vasiona(izlazi 4 puta godisnje i kasni)clanarina je na godisnjem nivou i kosta nesto smesno(vidi na sajtu).
Kazem ti dodji pa vidi i sta god da te zanima pitaj...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com