• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Hteo bih da kupim teleskop .

Started by pokrajac, July 20, 2008, 04:24:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

perijar

Vazi,docicu da se raspitam za neke osnovne informacije.Recimo da li vredi uzimati Barlow socivo za posmatranje planeta i Meseca posto je ovaj teleskop f5?

cola

malo sam dopunio poruku,na neznam da li sve procitao vezano za drustvo...
Verujmi tamo ce ti svako pomoci,naravno onaj ko zna.
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

perijar

Da,sad vidim,hvala ti.Vidimo se u petak.Ja sam Sasa.

cola

Pokusacu da dodjem u petak ali to bi bilo posle 21:30,ako ne onda se vidimo sledeci put :(
Hristos  se rodi!!!!
Filip
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

perijar


GENESIS

January 07, 2009, 09:41:55 pm #20 Last Edit: January 07, 2009, 09:52:29 pm by GENESIS

perijar

Pa ovaj deluje zaista odlicno ali gde moze da se kupi i koliko kosta?

GENESIS

January 07, 2009, 09:56:33 pm #22 Last Edit: January 07, 2009, 10:04:10 pm by GENESIS
To se nabavlja po dogovoru.
Najbolje je da kontaktiraš Lajoša Kiša elektronskom poštom i dostaviš mu podatke koji teleskop te zanima i pitaj koliko bi to koštalo.



info@teleskop.rs
www.teleskop.rs

perijar

Vec sam ga pitao za 250/1250 i rece da kosta 58200 s tim sto od 1.januara cene navodno skacu za 10 do 15%.Oni od 300mm su znatno skuplji.Zanima me sta treba uzeti od dodataka za posmatranje planeta?

Ljubo

Mislim da je 300mm preveliko za nekoga kome je to prvi veliki teleskop (makar i sklopiv). Potrebno je da se objekti posmatranja mogu lako nalaziti i teleskop zgodno okretati, odnosno steknuti iskustva u posmatranju ovakvim teleskopom. U suprotnom, bice "Another one bites the dust".

A 250/1250 je dovoljno velik za mnooogo deep-sky objekata.
Ali to je samo moje misljenje.

perijar

Pa da 300 je bas preveliko i skupo,a sta dolazi u obzir od okulara za posmatranje meseca i planeta?

Ljubo

7mm HR Planetary i GSO 2,5x APO Barlow (za okulare koji idu uz Dobsona). Filteri: crveni, narandzasti, zuti, plavi i zeleni.

perijar

Hvala Ljubo,skidam se sad sa foruma pa se cujemo,pozdrav.

Ljubo

Vazi, javi nam kakva su iskustva kada i ako budes posmatrao ovom opremom.

sale11472

Eh pa u keca stane svašta naročito kada se obori/izvadi zadnje sedište eto npr Drago i Boki za prevoz koriste floridu ako se ne varam... izmeriš dimenzije unutrašnjosti pogledaš na sajtu proizvođača dimenzije kutije u kojoj se teleskop isporučuje i onda znaš koliko je najveće što možeš da uzmeš....
Doduše i ja mislim da je 300 mm malko preveliko za početak a ako su ti pare kritične tu je uvek dobri stari 200 mm i sa njime ćeš isto tako dugo biti zadovoljan...
U krajnoj liniji ako imaš mogućnosti i sredstava idi slobodno na 250 mm ako ne, nećeš se pokajati ni ako "spustiš crtu" na 200 mm...

Okular za posmatanje planeta na Dobsonu ??? 6mm Ethos  ;D
Šalu na stranu pošto nemaš praćenje okular sa što većim vidnim poljem je jako poželjna oprema....
No za početak uzmi barlow uz teleskop pa kad vidiš kao to funkcioniše onda ćeš se lakše odlučiti za konkretan okular i filtere....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D