• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Hteo bih da kupim teleskop .

Started by pokrajac, July 20, 2008, 04:24:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

Da crven.
Svaki filter ti daje onu boju koju koristiš. A uloga filtera u posmatranju, recimo, planeta, je mnogostruka, ali to ti vec pise na sajtu http://www.teleskop.rs/ (ima ih i više nego što tamo piše, pa ako te zanima, proguglaj malo). Tesko mi je sad da zamislim sve njihove primjene u planetarnom posmatranju, ali jedno je sigurno, one su, dakle, višestruke!!
Pazi, ako kombinujes, na primjer neka 2 filtera onda ćeš moći napraviti još mogućih opcija za gledanje (zato sam ti, izmedju ostalog, preporucio onih 5).
Ovi filteri će ti biti i neophodni (najčešće) ako koristiš HR Planetary okulare - toliko su ovi okulari oštri da možeš da se posiječeš :)
Šalim se, ali stvarno im je kontrast jak, pa ti uz njih preporucujem i neki ND ili polarizacioni filter (dobro je da se nadju pri ruci)...

perijar

Da li Barlow ima neke anomalije u slici,nejasni rubovi i tome slicno? Kakva je ostrina slike?

Ljubo

Vidi, za Barlow se nekad smatralo da daje degradiranu sliku. To je tako i bilo u praksi nekad.
E danas, proizvode se Barlow-i sa 3 i više sočiva (ovi sa 3 zovu se APO, a ovi s 4 i više imaju i konvergentno sočivo na kraju, na primjer Powermate). Njihov kvalitet je izuzetan i u suštini degradacija slike je gotovo neprimjetna (u praksi se teško, odnosno rijetko primjećuje). Pored toga, moderni Barlow-i imaju višestruke premaze (antirefleksione slojeve) barem na svim vanjskim površinama i to doprinosi njihovoj maksimalnoj transmisiji (slike).
E sad slijedi ono najvažnije: Na nekim okularima degradacija s ovim APO barlowima nije toliko primjetna. Na primjer, ako imaš Plossl okular (a to mislim ide i uz Sky-Watcher teleskope), onda se Barlow dosta dobro ponaša.
Ono što trebaš zapamtiti kada je Barlow u pitanju, su dvije osnovne mane: on ti smanjuje vidno polje okulara (približno onoliko koliko je njegovo uvećanje) i smanjuje kontrast okulara (što je isto jako bitno)!
Još nešto, ako ti na Barlow-u piše da je APO 2,5x onda ćeš teško imati tačno toliko (to u proizvodnji varira nekad i do 20%).

Ali, problem je kad koristiš Barlow na okularima koji već imaju u sebi barlow sočiva! Recimo, kada stavim vrhunski okular Ethos 13 mm u Powermate 2x 2" "Barlow", primijeti se gubitak kontrasta, a to je loše kad se posmatraju slabi objekti ili detalji na planetama. No, Ethos i nije dizajniran da bi se koristio u ovoj kombinaciji. Ono sto odavde slijedi, je da Barlow ne treba često korsititi sa okularima koji imaju Barlow sočiva.

perijar

Lajos mi je rekao da je okular Cryford,ako sam dobro napisao i rece mi da su oni dobri.Sad sta je bolje za njih Barlow ili planetarni? Pa dobro,u svakom slucaju prvo cu uzeti Barlow.

Ljubo

Crayford ti je fokuser - i to je jaaako dobro da imaš, a okular, pa provjeri, ne znam ni ja napamet.

perijar

A da da,pitacu ga pa cu ti reci. Onda ces mi preporuciti sta je najbolje mada si mi vec rekao. Inace imam i nameru vremenom da fotografisem,otom potom. Bavio sam se fotografijom dok sam planinario ali ovo mi je potpuno nepoznato. Koliko otprilike kosta ta EQ 6?

Ljubo

Uhhh, pa ti bi mnogo toga za pocetak! I da posmatraš Dobsonom i da snimaš na EQ6 !?!
Vidi, za 1000 eura mozes uzeti dosta za astrofotografiju, ali kako ćeš to napraviti kada uzimaš Dobsona?

perijar

Znam ali valjda moze naknadno da se ugrade motori. Sta si mislio da moze da se uzme za 1000 evra?

Ljubo

Reci cu ti, a prvo mi reci imas li neki DSLR aparat? Jer ako nemas i njega moram da uglavim u tih 1000 evra.


perijar

Video sam alio to svakako ne bih mogao odmah da nabavim.

Ljubo

Ma ne treba ti u startu  EQ6. Ja sam moju drugu, a isto dobru, montazu (doduse manje nosivosti) - HEQ-5 Syntrek platio 630 eura - i odlična je!

perijar

Ok,ali to kasnije,kad isfinansiram ovo.

amerr

Ma najbolje je ispraksati se na EQ3 montazi pa onda na nesto vece. ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

perijar

Pa da,najpre da isprobam teleskop,uplacujem tokom iduce nedelje.