• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

[AM] POSTOJE LI VANZEMALJCI?

Started by RSS, August 20, 2008, 08:49:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

RSS

POSTOJE LI VANZEMALJCI?
       


Statistički posmatrano svemir vrvi od života. U našoj galaksiji ima više stotina  milijardi zvezda i neka svaka ima makar samo jednu planetu ili drugo pogodno telo i već imamo obilje kandidata za postojanje života, ma kako rigorozne uslove život zahtevao.
       

http://www.astronomija.co.rs/teorije/aliens/Postoje_li_vanzemaljci/Postoje_li_vanzemaljci.htm
       

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sasa

OK, to je za diskusiju, mada je sasvim sigurno da ima vise stotina hiljada Srba koji zive van zemlje (pa su po tome vanzemaljci)

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

Dali postoje vanzemaljci i to u smislu razvijenog inteligentnog oblika života  ???
Moje mišljenje i dogovor na to pitanje je DA, ali nije bitno!
Zašto ???
Pa univerzum je toliko nepojmljivo ogroman da je prevladavanje rastojanja u njemu jedino bitno pitanje. Džaba nama postojanje vanzemaljaca ako su nam prve komšije u, lupam,  galaksiji M109...
Dakle nadam se da ćemo naći život u najjednostavnijem obliku na mnogo mesta u našem S. Sistemu ali po Galaksiji a tek ostalim galaksijama uopšte nije bitno da li ima ili nema inteligentnog života već da li i kako možemo da rešimo ograničenja koja pred nas postavlja konačnost brzine svetlosti.......
Fermijev paradoks govori samo o našem najbližem komšiluku reda par desetina ili stotina sv. godina ..parseka ma nebitno metar nm je suviše mali...kao kad bi švedski mrav tvrdio kako slonovi ne postoje ni afrički ni indijski ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

OK možda za nas nije bitno da li u M109 ima zivuljaka, ali pitanje i dalje stoji.

2. To što je svemiir toliko velik nije dokaz da u njemu ima vanzemaljaca. To je kao kada bismo rekli Jupiter je ogroman, mora da na njemu postoji voda.

sale11472

Heh pa naravno da nije dokaz ali samo je ilustracija koliko je to VELIKOOOOO pa ni Fermijev paradoks ne mora ništa da znači, za koji sasvim prihvatljivo objašnjenje može da bude da nismo jedina tehnološka civilizacije ali da spadamo u rane (ono teorija o broju super i hiper nova eksplozija u Galaksiji...) pa informacije o drugima još nisu stigle do nas......

Quote from: Sasa on August 22, 2008, 02:04:46 am
To je kao kada bismo rekli Jupiter je ogroman, mora da na njemu postoji voda.


Ako je ovo stvarno dobra analogija onda mi je jako drago što i TI veruješ da vanzemaljski inteligentan život postoji...
naime:

Jupiter is about 90% hydrogen and 10% helium  (by numbers of atoms, 75/25% by mass) with traces of methane, water, ammonia and "rock".
;D ;D ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Ma to nije voda, bre, ne curi, od toga se ne bi napio. To je kao kad bi kad si zedan duboko disao i tako se napio jer u vazduhu postoje i vodonik i kiseonik  ;D

OK, hajde vako: Jupiter je toliko velik da na njemu mora biti piuva, Srba ili sta vec hoces.  8)

Ma shvatas ti zapravo da hocu da kazem ovo: to sto se nama cini da je svemir toliko velik da u njemu mora biti jos zivih stvorova ne znaci da je to zakon. Mozda je bas normalno da svemir bude ogroman i pust.

Sasa

Quote from: Predrag on August 22, 2008, 12:52:02 pm
Previse je molekula u svemiru i neverovatno je da se nigde vise nije napravila povoljna kombinacaja istih!!!


To je kao kad bi smo rekli: previse je molekula u svemiru mora da su se još negde spojili u knjigu Na drini ćuprija :)

Sasa

Quote from: Predrag on August 22, 2008, 01:05:32 pm
Moze i tako! ;)


E upravo smo došli do argumenta skeptičara: oni kažu da su uslovi za život toliko teški da je verovatnoća da život još negde postoji manja od verovatnoće da još negde, van Zemlje, postoji knjiga "Na Drini ćupija".


nislija

Doduse, neki ljudi na Zemlji, pogotovu politicari ponasaju se kao da su pali sa Marsa. 




sale11472

Skepitčarima poručiti da je život poprilično nedefinisan pojam tj uslovi za život kakav poznajemo su strogi (ne baš toliko videti Daničin članak o ektremofilima ili o bakterijama iz Rangera koje su sa Meseca, zajedno sa kamerom,  pokupili Apolo astronauti posle više godina) ali trebalo bi prethodno definisati šta je to život pa tek onda tražiti uslove za isti.....
I ja sam poprilično skeptičan da još negde postojim JA i da  isto ovako kuckam isti ovakav tekst (mada ni to nije nemoguće)....
Što se mogućnosti da nas neka druga civilizacija pronađe tu se opet vraćamo na ono što sam rekao da je bitnije pitanje, dakle  da li postoji način (i koliko je komplikovan i za pronalaženje i za realizaciju) da se prevaziđe ili zaobiđe ograničenje koje postavlja konačnost brzine v <= c. Ako ne može onda je to to i u svakom praktičnom pogledu smo sami.... Ako savladamo tu barijeru očas posla ćemo moći da zavirimo u svaku (crnu?) rupicu i da vidimo da li ima nekoga sa kimo možemo da vodimo ratove/ljubav .... Naravno sve dok Sistem Administrator ne instalira novi antivirus i pomlati nas ko dinosauruse....


Quote from: Sasa on August 22, 2008, 12:31:36 pm
Ma to nije voda, bre, ne curi, od toga se ne bi napio. To je kao kad bi kad si zedan duboko disao i tako se napio jer u vazduhu postoje i vodonik i kiseonik  ;D

OK, hajde vako: Jupiter je toliko velik da na njemu mora biti piuva, Srba ili sta vec hoces.  8)



Džaba ti sad da se vadiš (a opšte poznato je da su Srbi došli sa zvezda) provaljen si kao vernik još samo da te uslikamo na hodočašću u Rozvelu i to je to  ;D ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Uf pa nije da uslovi nisu strogi. Uzmi na primer Dničin članak o ekstremofilima ili o bakterijama iz Rangera. Ako pogledaš te uslove vidiše da su oni strašno strogi. U svemiru se temperature kreću od 0K pa to milijadi K, a na kojoj temperaturi je život moguć? Pa u opsegu od svega nekoliko stotina stepeni! Zatim, od tolikog prostora preko 99% možeš da odbacis jer je on praaazaaan - ako se zanemari užasno zračenje koje uništava molekule. Zatim, u eliptičnim galaksijama ga teško može biti. Najbolji kandidati su spiralne galaksije, ali u samo prilično uskom pojasu. A u tom pojasu onda odbacis višestuke zvezde, pa zvezde gigante, pa zvezde koje po sastavu ne odgovaraju itd. itd. A onda kada i nađeš neku zgodnu sredinu sretneš se sa brojnim gama eksplozijama koje su nekada bile mnogo češće i koje su sterilisale čitave galaksije - ako je u njima i nastalo nešto živo. Itd. uslovi su grozno teški.
OK, ja se ne razumem dovoljno u ovu temu i mogu samo da prenesem tuđa razmišljanja.
Ne kažem ja da života još negde nema, nego samo da je kilav argument: svemir je velik, mora da još negde postoji život.

TenMon

Quote from: sale11472 on August 22, 2008, 02:42:14 pm
Što se mogućnosti da nas neka druga civilizacija pronađe tu se opet vraćamo na ono što sam rekao da je bitnije pitanje, dakle  da li postoji način (i koliko je komplikovan i za pronalaženje i za realizaciju) da se prevaziđe ili zaobiđe ograničenje koje postavlja konačnost brzine v <= c. Ako ne može onda je to to i u svakom praktičnom pogledu smo sami....


Brzina svetlosti ne mora da bude problem. Ako se kreces brzinom 0,999999 c mozes za par godina obici ceo Mlecni put - prema casovniku u tvom svemirskom brodu - a to sto bi oni na Zemlji odavno ostarili i umrli, sta da se radi... Pravi prakticni problem je ubrzati svemirski brod tezak xyz tona na takvu brzinu. Brzine koje imamo danas su barem cetiri reda velicine manje.

Sto se zivota tice, slazem se da je "Statistički posmatrano svemir vrvi od života." tesko dokazati. Upravo statisticki (termodinamicki) gledano, nastanak amino-kiselina je sasvim cesta pojava, ali je nastanak proteina daleko tezi posao. Zahteva "fine tuning" ulog energije, pa opet ne znaci da nastali proteini imaju neki bioloski smisao. Ne kazem da je nemoguce, ali nisam siguran da je logika "ako je kao Zemlja - sigurno ima zivota" pouzdana... Ja bih voleo da jeste, jer bi svemir svakako bio jos zanimljiviji ako vrvi od zivota.

Mislim da ostaje da se zapitamo kako je zivot ovde nastao, ako je uopste moguce dobiti odgovor u ovom trenutku jer smo ograniceni na jednu planetu i pust planetarni sistem.

sale11472

August 22, 2008, 03:53:09 pm #14 Last Edit: August 22, 2008, 04:10:35 pm by sale11472
Quote from: TenMon on August 22, 2008, 03:14:45 pm
Brzina svetlosti ne mora da bude problem. Ako se kreces brzinom 0,999999 c mozes za par godina obici ceo Mlecni put - prema casovniku u tvom svemirskom brodu - a to sto bi oni na Zemlji odavno ostarili i umrli, sta da se radi...


Da ali po tom mirujućem časovniu žive i ostale civilizacije pa bi onda mogao da dođeš do zaključka da Galaksija vrvi izumrlim civilizacijama.....
Dakle dilatacija vremena nije rešenje problema konačnosti brzine ni na Galaktičim razdaljinama da ne pominjem rastojanja među galaksijama...

Quote from: Sasa on August 22, 2008, 03:10:13 pm
Ne kažem ja da života još negde nema, nego samo da je kilav argument: svemir je velik, mora da još negde postoji život.


Jeste kilav ali je Fermijev paradoks još kilaviji argument da života nema....

Što se uslova tiče to se odnosi na život identičan onom na zemlji (Ranger bakterije na Mesecu su dokaz da i takav život može da se održi u tom surovom okruženju)kako nekakav drugi oblik može da se prilagodi nekim drugim uslovima pojma nemamo možemo samo da maštamo...
U krajnjoj liniji ne možemo da dokažemo ni jednu ni drugu tvrdnju (čuj tvrdnju ... verovanje) ali tvrditi da nešto ne postoji samo za to što mi nemamo informaciju o tome je u najmanju ruku arogantno..... ko znam možda upravo zbog te arogancija mali zeleni strogo paze da ne odaju svoje prisustvo primitivcima poput nas...


E da pobrljavio sam malo nazive misija bakterije su bile na Survejoru  ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D