• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoć - teleskop STAR 1000114

Started by Darkwizard, September 13, 2008, 10:08:30 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Eh pa svi su na početku početnici (neki i dalje ;) ) no čitaš, probaš, pa ustanoviš o čemu se radi pitaš iskusnije itd itd itd....
Jedino što je ovo vreme neupotrebljivo...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Darkwizard

Problem mi je i to sto ovde u Beogradu nemam internet nego sve preko telefona,tako da mi je opet teze :) E ovako kada sam posmatrao Jupiter,u zavisnosti kakav mi je bio ugao oka na okular tako sam dobijao sliku ili cistu ili onaj "svetlosni rep" dakle kada kroz okular gledam nekako iskosa "ivice" planete su ok bez tog svetlosnog repa ali ako pogledam kroz samu sredinu ima rep,ako razumes sta hocu da kazem,kada razmislim malo logicki mislim da je samo u pitanju kolimacija,Mada nisam siguran,kad prodje ovo oblacno vreme videcu sta se moze uciniti povodom toga.

suvacarov

Moguce je da je potrebna kolimacija, medjutim ..... Ipak bi bilo bolje da neko ko malo bolje razume pogleda kroz taj tvoj teleskop. Moj teleskop je nesto slicno tvojem, ali nemam problem sa pojavom repa na objektima osim kada je objekat pri rubu vidnog polja. Problem mog JEFTINOG teleskopa je veoma kratka zizna daljina koja je vestacki produzena. Verujem da je kod tebe identican problem (umetnuto malo staklence u fokuseru) sto rezultuje drasticnim opadanjem kvaliteta slike kod vecih povecanja. Zato sam se i bacio na izradu ogledala.
Ako ti je teleskop u Novom Sadu pokusaj da preko foruma kontaktiras nekog iskusnog ko bi ti mogao pomoci oko teleskopa (verujem da ih ima dosta i da ce to uraditi sa zadovoljstvom).

Zamolio bih Janka da nam kaze nekoliko reci o predavanju koje je odrzao sinoc u Novom Sadu a na temu "Izrada i vrste astronomskih teleskopa". Ako ima neku PPT prezentaciju, snimak ili sl.

Darkwizard

Ne,ne,teleskop mi je ovde u Beogradu,zato sam i hteo da vidim sa nekim ko se malo bolje razume u teleskope da pogleda pa da mi kaze sta mi je ciniti,ako ima neko iz Bg a voljan je pomoci neka mi se javi pa da se dogovorimo,sto se tice kolimacije tu ne bih cackao nista jer ne bih da nesto pokvarim ili ostetim,Hvala unapred

Darkwizard


Joza

Teleskopi sa ogledalima imaju izrazenu komu van centra vidnog polja. To se menifestuje bas tako kako ti opisujes, objekti koje gledas imaju rep poput komete (otuda i naziv greske - koma).

Po opisu ovo lici na gresku u kolimaciji.

Za pocetak ne moras nista da diras vec pokusaj da das tacnu dijagnozu.
Skini oular i pogledaj kroz cev, ako je telesko dobro kolimiran, trebalo bi da vidis par krugova i u samom centru tvoje oko. Kod tebe ce verovatno slika tvog oka biti pomerena na neku stranu.

U medjuvremenu procitaj nesto o kolimaciji, bilo je ranije nekih linkova na tu temu. Pogledaj...

http://nebo.znanost.org/2004/kolimacija/kolimacija.html
http://www.astronomija.co.rs/forum/index.php/topic,2339.0.html


Nista nije strasno ni komplikovano, zahteva samo malo strpljenja i razmisljanja.

Pozdrav  Joza

Darkwizard

Hvala ti Jozo,pokusacu kad dodjem kuci sa posla,javljam sta sam uradio. Hvala jos jednom

sale11472

Quote from: Darkwizard on September 28, 2008, 06:35:51 pm
nema nikoga ko moze da pomogne :(


Pazi dobio si savete gde da pogledaš sam eventualno bi neko mogao da pogleda teleskop ili kroz teleskop pa da kaže nešto više ... ja još uvek ne razmišljam o kolimaciji pa ni nema kolimator a da pogledamo kroz teleskop treba nam vedro vreme....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Darkwizard

September 29, 2008, 05:34:30 pm #23 Last Edit: September 29, 2008, 06:16:14 pm by mmilan
Sale razvedrilo se :) jesi li ti iz Beograda?Ja sam na Novom Beogradu,ako jesi i ako imas vremena,voleo bih da ti to malo prostudiras,posto vidim da imas jako veliko iskustvo sa tim,cisto da pogledas i das svoj komentar tj.da mi das neki koristan savet,sta i kako...Placam pivo :)) Hvala unapred.

mmilan

http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

sale11472

Hvala Milane. Inače tema je podeljena na moju inicijativu čisto da se ne bi izgubila u onoj temi kojaje namenjena ATM početnicima ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

fender

Ja sam imao doticni teleskop i nazalost moram ti reci da problem koji imas kod njega neces moci nikako da otkloniž. Ja sam u doticnoj prodavnici vrsio zamenu tubusa (prodavac je bio ljubazan da to ucini) i prica je bila ista. Odneli su ga i proucavali ljudi koji se u to razumeju mnogo bolje od mene i OPET NIŠTA. Žao mi je samo što nisam tubus poslao Mraviku na ispitivanje, ali mislim da im nije nesto u redu sa primarnim ogledalom. Jednostavno planete i zvezde imaju repove i NIKAKVA kolimacija to nije mogla da ispravi.

sale11472

Eh pa i to je moguće a ako je u tome problem ufff teško da tu nešto može da pomogne sem prerade primara.... eto dobrog razloga da se uđe u ATM vode ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

GENESIS

Polako ljudi.

Neka neko iskusniji uradi kolimaciju, pa neka isproba teleskop.
Najbliže astronomsko društvo ti je na Kalemegdanu:  www.adrb.org

Nazovi ih prvo telefonom da vidiš kada ima nekog tamo ko može da ti pomogne (naprimer Nenad Filipović).
Kada se telefonski dogovoriš, odnesi teleskop.

Srdačan pozdrav

Darkwizard

A postoji li mogucnost kupovine primarnog ogledala i koliko je to isplativo uraditi?ili jednostavno bataliti sve dok ne skupim vise kesha pa kupiti nesto bolje,jer sa ovim je bas bez veze :( Hvala jos jednom za sve