• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoć - teleskop STAR 1000114

Started by Darkwizard, September 13, 2008, 10:08:30 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


suvacarov

Naravno da je moguca ugradnja novog primarnog ogledala ali ce to najverovarnije zahtevati i zamenu tubusa (zbog zizne daljine koja sigurno nece biti identicna), zatim proveru velicine sekundarnog ogledala (dorada sekundara ili cak i njegova zamena) i proveru ili zamenu fokusera. Na osnovu prilozenog moras sam odluciti koje ces korake napraviti. Ja imam slican problem tako da sam uveliko u fazi izrade drugog primara, zamenjujem tubus i sekundar. Mozda se to bas i ne isplati ali steceno iskustvo je neprocenjivo.
Sve u svemu nemoj da ocajavas. Pokusaj da iz postojece opreme izvuces maksimum i naucis osnovne tehnike koriscenja teleskopa, sazvezdja i dr. Kada budes imao bolje ogledalo ili cak drugi teleskop sve ce ti biti mnogo lakse i jasnije.

AshPiranha

errr... optisan....

zamenis primarno, zamenis sekundar i zamenis tubus?


---> zamenis teleskop.

Darkwizard

Koliko to moze da me kosta otprilike,pazite ja sam to dobio na poklon,glupo mi je da ga zavrljacim i kupujem drugi teleskop,ali iskreno nisam pametan sta da radim,ako zamenim ceo teleskop ispasce da sam odbio poklon,a i nisam sad bas u mogucnosti da dajem neke vece pare :) ako kupim primar,sekundar i tubus mislim da bi mi bilo lakse da izdvojim manje para,Hvala vam jos jednom na pomoci.

AshPiranha

ja sam samo hteo da kazem da:

primarno+sekundarno+tubus = teleskop

uzmes samo drugi OTA ( sa sve valjanim fokuserom i traziocem ) a zadrzis montazu...
i niko ne moze da kaze da si odbio poklon  ;D ;D

al da citiram:

Quotesuvacarov: Pokusaj da iz postojece opreme izvuces maksimum i naucis osnovne tehnike koriscenja teleskopa, sazvezdja i dr.

sale11472

Pa upravo tako, probaš da ga koristiš dok ne skupiš pare za nešto bolje ....
Što se primara tiče verujem da je lek relativno jednostavan, treba ga "samo" parabolizovati i ponovo aluminizovati, izvadiš taj Jones-Bird korektor iz fokusera (nekako imam utisak da baš on pravi probleme ) i dobiješ 114 f/5 teleskop...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Darkwizard

Recite mi ovako,ima li to neko od vas da prodaje,koja je cena ili barem priblizna cena,ako nema recite mi detaljnije koje delove treba da kupim,tj.sve delove koje treba da kupim i njihove oznake pa cu pogledati negde na netu ili u Subotici u onoj radnji...Sale sta je Jones bird korektor?


Hvala

mravic

Zaboravi na bilo kakve prepravke teleskopa, jer se, veruj mi na tom teleskopu ne isplate. I da imas iskustva sa poliranjem ogledala, i da ga ispoliras na parabolu, treba ti najmanje 25e da ga aluminises. A ako ti treba novo sekundarno ogledalo, jos toliko. Takav teleskop, da je dobar, mozes nabaviti za 150e na montazi eq2.
Vec za 200-250e mozes nabaviti mnooogo bolji teleskop.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Darkwizard

Znaci prodam ovaj - dodam pare i kupim za 250e drugi?mislim da mi je to najbolja varijanta...ja sam ga platio 17 000 pre mesec dana otprilike ne znam tacno ni koliko bih mogao da trazim za njega...pod garancijom je jos uvek...mozda da pokusam da vratim teleskop i izvucem svoje pare nazad....ili barem 2/3 para...

Hvala vam ljudi puno,ako uspem da vratim teleskop i izvucem pare nazad kontaktiracu nekog od vas pa ako ima neko neku preporuku da mi proda ili kaze sta da kupim...

Hvala

mravic

Eh, kad bi to moglo, to bi bilo najbolje. Mada tesko da ces uspeti.
Inace cene teleskopa su ti kao da kupujes hard disk. za 200e mozes kupiti bolji od tog, za 250 mnogo bolji, vec za 300 skoro odlican, a za 350 predivan.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Darkwizard

Mravic,evo ovako pre ovog teleskopa ja sam dobio isto Optisan 70076 medjutim imao sam problem sa okularima uz njega su bili neadekvatni okulari,tj.dobio sam okulare koji su 1" a za taj teleskop su predvidjeni 1,25" okulari,kada sam otisao kod njih rekli su mi da je greska serije i ponudili su mi da mi vrate pare ili da zamenim teleskop,tj da doplatim nesto i da uzmem 1000114medjutim pre nekih 20-ak dana ja nisam znao ama bas nista oko teleskopa i dodao sam jos 100e i kupio taj misleci da ce biti sve ok,rekao sam i osobi koja mi je poklonila to jer da se nije slozila verovatno bih ga i ostavio takvog ali mi je bilo zao da propadne nesto za cime sam sanjao od malena,tako da cu ih sutra pozvati reci da je neispravan i da sam nosio kod ljudi koji imaju iskustva i da ne moze nista da se uradi povodom toga,jer ipak nisu to male pare da bi se bacile na gluposti,tj njihova je duznost da oni meni vrate novac ako sam ja nezadovoljan sa time,kao sto mi je nihov direktor rekao.Pokusacu da vratim pa cemo da vidimo sta ce da bude,mislim da cu uspedi da vratim novac,jer nema smisla da prodaju nesto sto ne valja...a kada vratim novac,Mravic ima da mi preporucis sta da kupim :)) i idemo na pivo :)

Hvala ti jos jednom punoooooo....

Darkwizard

Danas sam zvao Gartner inace generalni uvoznik Optisan teleskopa i razgovarao sa njihovim direktorom,dogovorio se oko svega i rekao mi je da vratim teleskop i da cu da dobijem novac nazad,tako da cu sutra da javim sta sam uradio..

pozdrav

spadej

Ako imas dokaz o kupovini (racun i garanciju), i uredjaj je neispravan, te ako ne zelis zamenu za drugi (u tvom slucaju treci) uredjaj, morali bi da ti vrate pare. Tako pise u Zakonu o zastiti potrosaca (clan 34, 35).

Darkwizard

Hvala Spadej,imam svu dokumentaciju i racun i garanciju i nosim sutra posle posla da vratim i da uzmem pare nazad,a i generalni uvoznik kojeg sam pozvao danas rekao mi je da nema problema da samo odnesem teleskop nazad i vratice mi novac nazad


Hvala vam svima jos jednom

sale11472

Eh pazi sad ako ti vrate pare to je nekih 17000 ili nešto oko 250 evra ja ću odmah da ti dam predlog da dodaš još stotku i pazariš nešto sa pijace AM

Za 300-350 evra ili od marcony-ja onog dobsona 175/1000 ili od mravica 150/750 ako baš ali baš nemaš više od 230 evra onda od mravica 130/900... to su sve provereni i kvalitetni teleskopi sa kojima ćeš dugo biti zadovoljan (naročito sa prva dva)....
Naravno onda polako razmišlja o još ponekom okularu itd itd itd
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D