• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sta je to masa mirovanja?

Started by r2d2, October 07, 2008, 08:54:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Quote from: Ljubo on October 09, 2008, 09:35:12 pm


Sa druge strane, poznato nam je djelovanje nerelativističke mase na relativističku masu -  gravitaciona sočiva i crne rupe.



Da, a delovanje relativističke mase na nerelativističku???
Ja ne pričam o fotonima već o slučaju objekta čija je masa mirovanja =/= 0 (a to ne mora u opštem slučaju da bude baš USS Enterpise  ;D ) dakle kako ono utiče na okolni prostor i tela u njemu ako se npr ubrzava do relativističkih brzina ( u opštem slučaju i dalje je brzina < c ali nije zanemarljiva)...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

nislija

Rekao sam da se fotonu, zbog lakseg razumevanja impulsa, moze pridruziti masa. Ali i da foton nema masu mirovanja. A to sto bi nekom palo na pamet da ovu masu menja u nekakve izraze ne bih da komentarisem.

Druge cestice sam u istom kontekstu kao i fotone pominjao samo u vezi dualne prirode.

Ljubo

Kao što rekoh, u prirodi nije registrovan nijedan slučaj masivnog relativistikog objekta (kosmičko zračenje to svakako nije).
Razlog je u samoj suštini relativistike: kada povećavaš brzinu masivnom tijelu, automatski mu se povećava i masa, pa je tada potrebna nova (čitaj "ogromna") energija da bi i dalje ubrzavao toliku masu koja se daljim ubrzavanjem još više povećava (dakle, u neinercijalnom sistemu).
U skladu s ovom činjenicom, teško da ćemo ikada biti u prilici da registrujemo masivna tijela koja se kreću relativističkim brzinama!

r2d2

October 09, 2008, 10:39:37 pm #33 Last Edit: October 09, 2008, 10:51:57 pm by r2d2
Quote from: Ljubo on October 09, 2008, 09:35:12 pm
Da pojasnimo:
1) U sopstvenom sistemu, za svoju sopstvenu masu, posmatrač mjerenjem dobija masu mirovanja.

2) U prirodi nisu registrovana masivna tijela koja se kreću relativističkim brzinama. Za nas na Zemlji, jedina poznata "tijela" koja idu tim brzinama su relativističke čestice koje ulaze u sastav visokoenergetskog kosmičkog zračenja. Njihovi uticaji su nam relativno dobro poznati preko sekundarnog kosmičkog zračenja.

Sa druge strane, poznato nam je djelovanje nerelativističke mase na relativističku masu -  gravitaciona sočiva i crne rupe.

3) foton generalno nema masu - to je greška u udžbeniku za srednju školu. On ne samo da nema masu mirovanja, već mu i sva pridružena relativistička masa proističe iz njegove energije, a ona se može dobiti u skladu s Ajnštajnovom vezom izmedju mase i energije (E=mc<sup>2</sup>).
Pojam "masa fotona" je uveden samo iz razloga da bi se objasnilo čestično djelovanje svjetlosti (fotoefekat, Komptonov efekat, itd).


Ovde bih se za trenutak zaustavio ako moze. Na zalost posto tek ucim ne mogu da pricam o relativistickoj masi, ali mogu pomenuti ono sto mi je rekao jedan profesor(srednje skole) fizike pre mnogo  godina. Pominjao je dilataciju vremena (delta T) i relativno izduzenje (delta L).

Iznenadio me je tvrdeci da prilikom i najobicnjenog sporog kretanja bilo koje materije dolazi do dilatacije i vremena i izduzenja ali posto su te velicine zaista prilicno zanemarljive prosto se izostavljaju, te opet ostaje suvi njutn sa svojim formulama. (na zalost s njim sam pricao samo jednom o tome i vise ga nisam sreo(valjda ga nisam gusio svojim pitanjima))

Secam se da je to cak i dokazano sa dva ultraprecizna svajcarska rucna sata gde je jedan bio u supersonicnom(nadzvucnom) avionu a drugi na zemlji.Pri povratku aviona uocena je razlika u nekoj do zla boga minimalnoj jedinici vremena).

Ne bih sada sirio dalje temu o tome samo bih dodao da relativizam deluje u svim sistemima kada je u pitanju t i v, i ako prostom logikom ispratimo pricu mora delovati i na m. To sto mi nemamo u nasem vidokrugu materijalni objekat dovoljno masivan i brz pa da primetimo uticaj takve relativisticke mase je nas problem!

Imam utisak da je dualisticka priroda cestica nekako "krivac" ove moje zbunjenosti.

Foton je prica za sebe, i njegove odlike bi mozda trebalo posmatrati odvojeno i dati mu posebnu autonomiju i paznju jer njegova brzina u vakumu (to je onaj specijalni vakum od 3 k  :o ) je nas limit i nase proklestvo (mislim na beskonacnosti koje se javljaju u jedinicama). Da li ima ili nema masu mirovanja u ovom slucaju nije vazno (za sada)

Zasto relativizam deluje na prostor i vreme i pri bilo kojim brzinama, a masa ne ?



Kizza

Kako NEŠTO može da postoji a da nema MASU?Da li priznajemo teoriju da DUHOVI postoje  ???
Izvini Kasperu morao sam da ljudima odam tvoju tajnu  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Ljubo

Ha-ha, Kizza
Dobar komentar, nema šta.

Nešto što postoji a nema masu zove se ENERGIJA (ne mislim ovdje na rusku transportnu raketu  :D).

Ni to nije jedino. Postoji i fizičko polje - a ni ono NEMA MASU !!!

Ali za takve stvari potrebno je elementarno poznavanje fizike.
Zato, opet knjigu u ruke.

Kizza

U pravu si, samo mi reci kako da stvorim ENERGIJU niizčega pa da idem na spavanje  :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Quote from: Ljubo on October 09, 2008, 10:31:21 pm
U skladu s ovom činjenicom, teško da ćemo ikada biti u prilici da registrujemo masivna tijela koja se kreću relativističkim brzinama!


Da naravno ali ni npr Njutn nije montirao ogromne topove na vrh visoke planine tako da .... LINK  :P
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Sale,

Misaoni eksperiment je zamišljen tako da bi se mogao realno ostvariti kada bi za to postojali uslovi.
U slučaju masivnog relativističkog tijela nije ispunjen osnovni uslov - Nemamo takvo tijelo!!!

r2d2


Ljubo

QuoteZasto relativizam deluje na prostor i vreme i pri bilo kojim brzinama, a masa ne ?
Quote

r2d2,

Masa djeluje na prostor i vrijeme preko gravitacije. Gravitacija je prema opštoj teoriji relativnosti zakrivljenost prostora proizvedena postojanjem mase. Kud ćeš onda veći uticaj?

A šta si to htio da pitaš u vezi Velikog praska?

r2d2

October 09, 2008, 11:25:16 pm #41 Last Edit: October 09, 2008, 11:33:01 pm by r2d2
Palo mi na pamet da bi to mogao biti primer masivnog relativističkog tijela koji uvek deluje na sve. Al samo da napomenem sve ovo o cemu pricam gledam sa stanovista laika,pokusavam da savladam koliko je u mojoj moci odredjene stvari i nek te ne iznenadi neka moja nebuloza.
Iz tvoga teksta zakljucujem da relativisticka masa mora delovati na nasu uobicajenu masu.

Ljubo

Metričke karakteristike prostora, prema kosmolozima, šire se nezavisno od fizičkih tijela, tako da ove promjene idu brzinom i od nekoliko c (tzv. crveni pomak), ali to nam ne govori da je prostor relativističko niti bilo kakvo drugo tijelo, pa je teško poistovećivati ga sa našom pričom o masivnom relativističkom tijelu. Uzgred, same metričke karakteristike izgleda da variraju od udaljenosti do udaljenosti, a o uslovima koji su vladali za vrijeme nastanka Velikog praska da i ne govorimo.
Ono što je bitno istaći, je da je Veliki prasak nastao iz energije, a ne mase (koja se javlja tek kasnije).
Osnovne pojmove o širenju kosmosa i vezi s Velikim praskom možeš naći ovdje:

http://sr.wikipedia.org/sr-ec/Hablov_zakon

r2d2

October 10, 2008, 12:01:06 am #43 Last Edit: October 10, 2008, 12:13:00 am by r2d2
Veliko Hvala! dobar deo mogu da ispratim na nivou razumljivosti .
Ima jedna recenica koja me je prosto razoruzala sa vikipedije a to je naziv tog metrickog sistema za koji nisam ni znao da postoji (a danas sam saznao sta je to skalar a sta tenzor) tekst opisa tog metrickog sistema  glasi izvucen iz konteksta: "3-димензионалног, картезијанског, координатног простора" ,"који се схвата као метрички простор који је у потпуности хомоген и изотропан, односно његова својства се не мењају ни у различитим тачкама ни у различитим правцима."
Procitao sam da matereijani svemir kakav danas poznajemo je nastao oko nekih 300 000 godina posle velikog praska tako da znam da nije odmah bio materijalan
Ovim jednim linkom si odgovorio na gomilu mojih pitanja koja su me mucila!

Ljubo

Kosmolozi upravo polaze od te pretpostavke o sveukupnoj masi kada daju prognoze njegovog razvoja. Na taj način i dolazimo do pojma "tamna materija" (odnosno "skrivena masa" i "tamna energija").
Naime, od količine "tamne materije" zavisi i budući razvoj univerzuma. Da bi on bio i dalje na fonu teorije inflacije, neophodno je postojanje ove materije. Čak i mnogi drugi modeli predvidjaju više mase nego što je registrujemo. Zato gotovo svi kosmolozi podržavaju teoriju postojanja ovakve materije.
Onda kada je budemo otkrili, tada ćemo moći da govorimo o "sveukupnoj masi svega", kako navodiš u tvom postu.