• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

(Ne)Dostupno za JAVNOST?

Started by Kizza, October 26, 2008, 08:48:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Nedavno sam gledao na TV-eu emisiju o NASI i zapazio jedan cudan detalj koji je izgovorio narator: Podaci i snimci koju su dostupni za javnost!
Malo sam se raspitivao pa sam saznao da neki SNIMCI koje je nacinio Vojager takodje nisu jos uvek pokazani!Takodje sam se iznenadio i da u CERNU postoji "Kontrolna soba" a i na WWT-u od Microsofta pise: DOSTUPNI SNIMCI od Habla i SPICERA!
Moje pitanje je: Zašto i od ČEGA nas štite?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

mmilan

QuoteZašto i od ČEGA nas štite?

Jednostavno - kad u nesto ulozis milijarde sigurno ces prvo sam da analiziras podatke a onda da das drugima.

QuoteCERNU postoji "Kontrolna soba"

Naravno, negde mora da se nalazi centar za kontrolu gomile akceleratora :) Takodje, normalno je da svi podaci ne idu online... ako nista drugo bar zbog toga sto Internet jos ne moze da primi toliku kolicinu podataka :D
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

cola

pa koje je platio taj i igra...
I pitanje je dali su ti podaci koji su dati "sirotinji" zaista pravi podaci,NASA se opekla kada je dala slike Marasa,setise Lica,Piramida,onom coveku sto sedi na kamenu,iskreno ne verujem da ce NASA da ponovo uradi nesto slicno
sto vise daju podataka ljudi su vise protiv njih :( .
Cinimi se da  novije misije daju sve manje podataka(mislim u medijama,netu itd),makoliko NASA bila otvorena za javnost...
mozda se varam.
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Kizza

Na zalost Ja nekako shvatam da sam deo poruke koju nosi Vojager,mislim kao covek pa mi je malo neobicno da postoji neka selekcija.Svemir ne bi trebalo da bude "skriven" za siroke mase.Svi smo bili svedoci Klintonovog crva gde je on odlucio da to javno publikuje ali gde sam Ja stekao utisak da je zeleo da sebi pribavi mesto u istoriji.Nisam siguran da ga uopste zanima Vanzemaljski zivot?Da li je neophodna politika u Astronomiji?
Ako je ima Ja sam razocaran  :'(
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

mmilan

Quotemozda se varam.

Varas se :)

Zaboravljate jednu bitnu stvar - sirovi podaci ne sluze nicemu, i treba znati "malo" vise od [prosecnog amatera da bi se ti podaci upotrebili.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

cola

Ne postoji niko ko bi to mogao da proveri,ali ima tu logike.
NASA mora da javlja sve(a pogotovo svojim sunarodnicima) sta rade jer te pare idu od njihovih poreza,Ameri moraju da znaju sta NASA radi i dokle su stigli.
Narvno jasno mi je da je to ne moguce :(
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Predrag

Ono na cemu NASA radi ne znaju polovina njihovih radnika, a kamoli ceo americki narod! A politika, nazalost, igra presudnu ulogu! Nasin budzet zavisi upravo od volje njihovih politicara!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

AshPiranha

1. VOYAGER ili VOJADŽER ostavi se vojager-a.
2. Sirovi podaci su za tebe potpuno NOT interesantni, lepe slicice nisu obavezno i dobri podaci.

Većini poreskih obveznika u USA (isto kao i ovde) su podaci koji stižu "odozgo" potpuno nepojmljivi, pa zašto bi onda bili public? tj zašto trošiti pare na publikacije, bandwith te upoznavanje javnosti?

AshPiranha

bah, dok ja odgovorim pojavi se jos 10 postova...

mmilan

Quote from: Predrag on October 26, 2008, 11:27:08 pm
Ono na cemu NASA radi ne znaju polovina njihovih radnika

Naravno, kad popravljate cipele ne idete kod automehanicara ili kod potkivaca konja. Tako je i u nauci, koliko god nesto izgledalo slicno razlike su ogromne. Iza imena kao sto su astronomija, fizika, hemija, biologija krije su hiljade razlicitih oblasti istrazivanja, koje medjusobno nemaju bas nikakve veze.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Sasa

Ne vidim ništa čudno u tome što nisu svi podaci bačeni na Internet. Za to postoji velik broj mogućih razloga, a neki su ovde pomenuti. Jedan od banalnih je količina materijala: recimo već u ranim misijama na Mesec snimljeno je na desetine hiljada fotografija - po misiji. Zamislite da neko objavi recimo 300 hiljada fotografija Meseca, od kojih su mnoge gotovo sasvim iste. Pa čemu to?
2. Sasvim je logično da se neki materijal čuva za sopstvena istraživanja i mislim da treba da smo jako srećni što Nasa objavljuje ovoliko mnogo snimaka iz svojih misija - i to public domain! Pa, što reče mmilan, neko da ogroman novac za neku misiju, pa naravno da želi da taj materijal pruži prvo svojim istraživačima. I Galilej je svoje podatke pisao u akronimima baš zato da bi zaštitio svoje pravo na otkriće.
3. Pa naravno da politike ima i u astronomiji. Nije dobro kad je politika uskogruda, sebična itsl. ali ako ona dobro radi svoj posao onda je sve OK. Pa drukčije bi bilo pogubno. Svako ima svoju politiku: države, instituri, razne druge organizacije itd. Politika vodi brigu o interesima neke grupe ljudi organizovane u državu i u druge organizacije.
Ima i dalje, ali ko bi to sve čitao što pišem.

r2d2


Quote from: Sasa on October 27, 2008, 01:17:25 am
Ima i dalje, ali ko bi to sve čitao što pišem.


:) evo ja bih sve procitao, mada su glavni razlozi vec receni...
A izmedju ostalog NASA je nastala kao vojna organizacija  :o.

Predrag

QuoteNaravno, kad popravljate cipele ne idete kod automehanicara ili kod potkivaca konja. Tako je i u nauci, koliko god nesto izgledalo slicno razlike su ogromne. Iza imena kao sto su astronomija, fizika, hemija, biologija krije su hiljade razlicitih oblasti istrazivanja, koje medjusobno nemaju bas nikakve veze.


Kako li si to tako razumeo! Nisam na tako nesto mislio, vec na to da informacijama o nekim eksperimenata koji se rade u NASI nemaju pristupa ni vecina onih koji tamo rade! Pa sto bi onda javnost morala da zna to! Javnost sazna samo za ono sto politicari odobre, odnosno oni koji kroje njihov budzet! A to da se tamo neke stvari kriju, cesto se izleti i neki njihov bivsi radnik, koga oni brzo naprave na debila! Mozda su ovi bivsi u pravu, a mozda i NASA, ko zna!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sasa

QuoteA izmedju ostalog NASA je nastala kao vojna organizacija 


Naravno da Nasa nije nastala kao vojna organizacija. O tome kako je osnovana Nasa postoji jako interesantnan članak u Astronomiji broj 32.

Toma B

Quote from: Sasa on October 27, 2008, 10:00:20 am
QuoteA izmedju ostalog NASA je nastala kao vojna organizacija 


Naravno da Nasa nije nastala kao vojna organizacija. O tome kako je osnovana Nasa postoji jako interesantnan članak u Astronomiji broj 32.

Sta kome ti to. Pa to je tako pisalo u "trecem oku". :-)
Svi snimci sa Voyager-a su objavljeni odnosno dostupni na internetu.
Evo: http://pds-imaging.jpl.nasa.gov/Admin/resources/cd_voyager.html

Milane sta si hteo da kazes sa "Zaboravljate jednu bitnu stvar - sirovi podaci ne sluze nicemu"????
Sluze i te kako i sirovi i peceni.