• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sta se desi kad FOTON "udje" u OKO?

Started by Kizza, November 02, 2008, 10:24:34 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

Hmm, da ima izvora koji klasifikuju foton kao cesticu, vjerovatno rukovodeci se time da se radi o nosiocu interakcije. No, kako mu se ne moze danas izmjeriti masa (za razliku od elektrona), onda su u pravu i oni autori koji ga ne klasifikuju kao cesticu.
Uostalom, kada se utvrdi prava priroda svjetlosti (a time i fotona), dobicemo i konkretne odgovore na ova pitanja.
Ovo je jos jedan dokaz vise da dualisticka teorija tesko da moze izdrzati teret vremena. (Osim u smislu De Broljeve relacije, naravno)

r2d2

Hvala na odgovorima, malko je jasnije.
Vec sam zahvaljujuci skupljanju informacija sa neta nekako usvojio "materijalisticki" pogled na prenosioce sile tj bozone (mada nisam zapamtio da se ne sastoje od kvarkova).
To sto sam ih usvojio ne znaci da sam u mogucnosti i da razumem ( a i kako bi s mojim siromasnim baznim shvatanjem bez matisa), te cu zapamtiti ono sto je Ljuba rekao, a i dalje cu ih u svom internom katalogu voditi kao cestice (za sada). I opet bi se vratili na spin  :( (celobrojni).


mmilan

Quote from: Ljubo on November 07, 2008, 01:18:22 pm
Hmm, da ima izvora koji klasifikuju foton kao cesticu, vjerovatno rukovodeci se time da se radi o nosiocu interakcije.

Ima, samo Standardni model elemetranih čestica, ništa drugo. Samo što i ne postoji ništa drugo što je naučno priznato.

QuoteOvo je jos jedan dokaz vise da dualisticka teorija tesko da moze izdrzati teret vremena.

Niti standradni model, niti ono što se naziva iza standardnom godela nema nikakve probleme sa dualističkom teorijom, čak suprotno. E sad, ako neko hoće da izađe iz domena nauke, njegova stvar.

Quotea i dalje cu ih u svom internom katalogu voditi kao cestice

To je i jedini naučno opravdan način.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

r2d2

November 07, 2008, 07:30:03 pm #18 Last Edit: November 07, 2008, 07:40:39 pm by r2d2
Quote from: Ljubo on November 07, 2008, 10:52:52 am
Prostiranje brzinom svjetlosti je jedno od osnovnih svojstava fotona (pored energije, tj. frekvencije). On "usporava" jedino prilikom interakcije s cesticama, kada i nestaje, jer je izgubio ovo svoje svojstvo. Interesantno je da ne usporava cak ni prilikom rasejanja (Komptonov efekat), a to je dokaz da je prostiranje brzinom svjetlosti osnovno svojstvo fotona!



Da prosto jedna neverovatna odlika (koju sam naslucivao ali nisam znao i verovatno bi to bilo moje sledece pitanje). Ipak on mora usporiti (promeniti brzinu koja i dalje ostaje ravnomerna) osim sto menja frekvenciju kada prelazi iz recimo vakuma u naprimer "vodenu povrsinu"?


Predrag

November 07, 2008, 08:56:28 pm #19 Last Edit: November 07, 2008, 09:03:19 pm by Predrag
QuoteIpak on mora usporiti (promeniti brzinu koja i dalje ostaje ravnomerna)


Foton ne usporava, već se uvek krece brzinom svetlosti. Dok u sudaru sa materijom nestaje i predaje energiju. Zakon o odrzanju energije.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

Malo mi jasnije,teško prihvatam činjenicu da "kada preda energiju on nestaje" ali nije mi jasno čime LASER seče metal  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Ljubo

Laser sijece metal upravo energijom lavine fotona, tj. energija koju foton preda ide na sijecenje metala.

Predraze, foton momentalno mijenja svoju brzinu pri prelasku iz jedne u drugu sredinu, a to je samo zato sto je brzina svjetlosti nejednaka u razlicitim sredinama!

Milane, ako klasifikujes foton kao cesticu u strogom smislu, onda ocigledno ni ne mozes govoriti o dualistickoj prirodi fotona. Ja ovdje pod prirodom fotona podrazumijevam onaj foton koji NE interaguje s materijom, tj. koji se prostire kroz vakuum. Masa tome fotonu nije odredjena, pa onda ni ne moze biti cestica u klasicnom smislu.

Sa druge strane, upravo zbog ovakvih problema, fizicari mikrocestica i ne govore o masama svojih cestica, vec im primarno navode energije...

r2d2

November 07, 2008, 09:30:11 pm #22 Last Edit: November 07, 2008, 09:48:27 pm by r2d2
Quote from: Kizza on November 07, 2008, 09:13:46 pm
Malo mi jasnije,teško prihvatam činjenicu da "kada preda energiju on nestaje" ali nije mi jasno čime LASER seče metal  ???



Pa nije bas da nestaje. Samo prestaje da se zove foton.On je i dalje energija od koje je "postojao" samo je promenuo odlike (Uz pomoc ocnog nerva putuje do tvog mozga)

mmilan

Quotedualistickoj prirodi fotona.

de Broljeva talasna dužina

QuoteMasa tome fotonu nije odredjena, pa onda ni ne moze biti cestica u klasicnom smislu.

Pa ne govorimo o klasičnoj prirodi svetlosti već o kvatnoj. Klasična teorija svetlosti funkcioniše za sočiva i ogedala, nigde više

Quotefizicari mikrocestica i ne govore o masama svojih cestica, vec im primarno navode energije...

Uvek se podrazumeva E=mc², ali se zboj jednostavnosti c² često izostavlja.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Ljubo

Milane, uvijek ne procitas do kraja (ili NAMJERNO to izbjegavas) ono sto napisem.
Ja govorim o prirodi fotona koji se prostire kroz vakuum, a pogledaj moje prethodne postove, jasno sam naveo: "OSIM de Broljeve relacije", jer je prema njoj sve dualisticke prirode !!!

Ali, tesko je s tobom diskutovati, jer sve relativizujes, a to bas i nije svojstveno kosmolozima, pa cak ni onima koji se bave naukom u najsirem smislu te rijeci.

Predrag

QuotePredraze, foton momentalno mijenja svoju brzinu pri prelasku iz jedne u drugu sredinu, a to je samo zato sto je brzina svjetlosti nejednaka u razlicitim sredinama!


Pa i mislio sam na prostiranje kroz istu sredinu, ali je tako ispalo. Naravno da menja brzinu pri prelasku u drugu sredinu. Tu lekciju sam vise puta ucio, u skoli i na fakultetu. ;)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

Ja sam očigledno umoran jer ne mogu da skapiram onaj tekst na AM u o Čerenkovljevom zračenju!?Da li je "plavičasta svetlost" brža od brzine svetlosti u vakumu ili ne  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

mmilan

@Ljubo
Da da, sve je tačno što pišeš, samo napred objansi ljudima da kvatna teorija ne postoji itd. Možda i Nobelovu nagradu dobiješ, nikad se ne zna.

Over & out !
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

r2d2

November 08, 2008, 08:40:01 am #28 Last Edit: November 08, 2008, 10:06:35 am by r2d2
@Kizza

Zamisli foton kao najbrzi super-auto ikada napravljen. On nema ubrzanje od 100km na sat za 1.5 sec vec odmah trenutno ostvaruje najbrzu mogucu brzinu (ne treba mu menjac  itd)

On je toliko brz da nijedan auto na svetu ne moze da ga dostigne ni u snovima zbog aerodinamike i motora.

Ipak....

Njegova brzina - "najbrzi na svetu"  vazi  na mnogim vrstama puteva ali svoj pravi maksimum ostvaruje na potpuno ravnom auto-putu  (VAKUM), medjutim na nekom brdovitom putu ga ipak mogu prestici neki drugi automobili na primer dzipovi i to samo ponekad u specijalnim uslovima....

Cak i tada je to izuzetno retko jer nas foton ima opasn motor i aerodinamiku. Ako se ipak desi da ga neki dzip prestigne na brdovitom putu iza dzipa mora ostati veliki oblak prasine, a to je upravo ta plava svetlost za koju si pitao (Cernkovljevo zracenje).

I na kraju nijedan dzip pod bilo kojim specijalnim uslovima ne moze prestici foton(super-auto) na ravnom auto-putu(VAKUM), i ta brzina se smatra kao  najveca moguca brzina za bilo koji auto ikada (zbog aerodinamike i motora).

Kizza

Malo mi je nejasno ovo za Lasere ???Cime seku ,konkretno metal  ???Ako Mmilan ima zivaca nek mi odgovori  :) Hvala.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?