• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sta se desi kad FOTON "udje" u OKO?

Started by Kizza, November 02, 2008, 10:24:34 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

November 09, 2008, 08:55:42 pm #30 Last Edit: November 10, 2008, 09:06:11 am by r2d2
Evo pokusacu ja pa ako pogresim neko ce me valjda ispraviti

Komad gvozdja se sastoji iz velike kolicine atoma gvozja koji su tako pravilno rasporedjeni jedan u odnosu na drugi da stvaraju jednu resetkastu konstrukciju izmedju sebe.

Bas zbog toga je i gvozdje toliko cvrsto.I pored te svoje poznate cvrstine atomi gvozdja vibriraju u malim sferama ne remetivsi pri tom samu resetku koju su formirali (sve je u pokretu uvek).

Medjutim kad bi ga zagrevao njegovi atomi bi povileneli- sami atomi bi dobili "povisenu" energiju.

Dodavajuci sve vise i vise energije od spolja u vidu koncenrtovanih fotona na jedan odredjeni deo u jednom trenutku veza resetke ce prosto popustiti. Komad gvozja bi na tom mestu izgleda presecen.

Posto vec znas da suncevi zraci (fotoni) zagrevaju povrsinu sami po sebi, laser predstavlja fokusirani snop izbalansirane visoke frekvencije fotona usmernih u jednu tacku. Na isti nacin lupa sa suncevim zrakom (fotona) moze da upali papir ali samo ako je stavimo u zizu.

Znaci Foton dodje do atoma gvozdja, "nestane" i preda svoju energiju samom atomu. Atom za uzvrat kao lepo vaspitan posle primanja energije daruje svojoj okolini odredjenu kolicinu  energije koje je primio u obliku recimo toplote.

stameni

Quote from: Kizza on November 07, 2008, 10:59:44 pm
Ja sam očigledno umoran jer ne mogu da skapiram onaj tekst na AM u o Čerenkovljevom zračenju!?Da li je "plavičasta svetlost" brža od brzine svetlosti u vakumu ili ne  ???


Pitanje o ovom zračenju je u priličnoj meri off-topic, ali moram priznati da ti je opservacija veoma zanimljiva; a kako sam i sam odgovoran za tekst ;) ukratko ću objasniti.

Ono što se kreće brže od svetlosti u npr. teškoj vodi je naelektrisanje. Čerenkovljevo zračenje je (uobičajeno) elektromagnetno zračenje koje nastaje tom prilikom, i podleže ama baš svim zakonima kojima podleže svako ostalo elektromagnetno zračenje.

I da budem eksplicitan: brže od svetlosti u vakuumu -- neće da može!

BTW, jedan interesantan detalj. U "Kursu opšte fizike" B. Žižića (kao kratak detalj, bez velike veze sa regularnim gradivom) navodi se primer nekih kvantnih sistema koji bi se mogli okarakterisati negativnom apsolutnom temperaturom.

Vala, ta kvantna fizika je uvrnuta na svim nivoima :)

Kizza

Ako sam dobro shvatio LASER sece metal toplotom  ??? Inace gledao sam jednu emisiju o pravljenju Gondola za zicaru koje su  bile od ALUMINIJUMA gde su Laserom busili rupe za nitne!Tako je delovalo nestvarno pa me zanima da li LASER moze da sece svaki materilal?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

November 13, 2008, 08:53:12 am #33 Last Edit: November 13, 2008, 09:26:29 am by r2d2
Laser je vrlo primenjiva stvar od medicine mikrohirugije preko tehnologije do  citaca u tvom cd - romu. Ujedno je jedan od dokaza Hajzenbergovog principa neodredjenosti (ako se ne varam). To sto moze da sluzi kao oruzje je samo jedna u nizu  zlouptrebe nauke od strane covecanstva, (naravno osim kada ga koriste Dzedaji koji su visokomoralno nekorumpirano motivisani  ;) ).

Sto se tice pojma "seci"  u svetu atoma se to malko drugacije dozivljava tacnije barata se sa silama (privlacnim i odbojnim).   

Ljubo

Sve u fizici mikrosvijeta je posljedica Hajzenbergovog principa (a to i cini osnovnu razliku izmedju klasicne i kvantne fizike), pa ga ne treba vezivati samo za odredjenu pojavu (prelazak elektrona sa metastabilnog nivoa, u slucaju lasera). Cak ni atom ne bi mogao postojati kada ne bi vazio ovaj princip (bio bi narusen prvi Borov postulat).

goranm

November 14, 2008, 12:18:36 pm #35 Last Edit: November 14, 2008, 12:25:51 pm by goranm
Izvinjavam se , ali ovde sam na vise mesta video da neki tvrde da se svetlosti brzina ne menja sa temperaturom. Radjeno je vise eksperimenata gde je "jurena" apsolutna nula i gde je na kraju stvoren Bose-Einstein kondenzat gde je materija iskazivala samo talasno svojstvo (vrlo zanimljivo), a svetlost lasera je kroz nju putovala brzinom od 20cm/s (tako je izmereno), a pre i posle prolaska kroz grupaciju atoma je isla 3x10^8 m/s. U pitanju je bila grupa od par hiljada atoma koja se nalazila u vakumu, a na mestu tj. u sredistu sfere je odrzavana magnetima, a bila je hladjena laserima. Dakle svetlos itekako usporava na jako, jako niskoj temperaturi, a ovde je to bilo samo +1/200000000000K  (jedan dvesta milijarditi deo) iznad apsolutne nule.

http://whyfiles.org/052einstein/bose.html

http://www.youtube.com/watch?v=UBiOfQyOgak

evo youtube linka, ima vse nastavaka, mislim 6-7 i jako je zanimljivo

Kizza

Ma sto se izvinjavas?Zanima me da ako je ovaj podatak tacan,cini mi se da su "PRAZAN PROSTOR" u Vasioni i otkrili zbog razlike u temperaturi,mi imamo ISKRIVLJENU SLIKU UNIVERZUMA  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

mmilan

Quote from: Kizza on November 14, 2008, 06:42:25 pm
Ma sto se izvinjavas?Zanima me da ako je ovaj podatak tacan,cini mi se da su "PRAZAN PROSTOR" u Vasioni i otkrili zbog razlike u temperaturi,mi imamo ISKRIVLJENU SLIKU UNIVERZUMA  ???

Temperatura svemira: ~ 2.73 K
Temp. Boze-Ajnstajnovog kondenzata: ~ 10-9 - 10-10 K

Razlika u uslovima je "samo" deset redova velicina. Da li je isto kretanje autobusa u Beogradu i kretanje sonde do Jupitera?
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

r2d2

November 14, 2008, 09:29:45 pm #38 Last Edit: November 14, 2008, 10:49:27 pm by r2d2
QuoteIzvinjavam se , ali ovde sam na vise mesta video da neki tvrde da se svetlosti brzina ne menja sa temperaturom


Ako uvazimo taj gorepomenuti eksperiment brzina sirenja svemira je u pocetku bila stvarno materijalna u odnosu na brzinu fotona  koji bi sireci se prolazio toliko sporo osvajajuci potpuno prazan prostor i izraz da se svemir siri brze od svetlosti sada dolazi do potpuno novog znacenja.

Brzina fotona u vakumu!

Sta je to vakum?

Kolika bi temperatura bila u idealnom vakumu? Bice da ne znam precizno sta je to vakum jer ja ga zamisljam kao odsustvo materije i energije kolko je god to  moguce. A nekako mi se cini da je mozda temperatura bitna ?

Predpostavljam da su lorencove transformacije na osnovu kojih je limitirana brzina svetlosti su podrazumevale taj vakum ili se bavi samo kordinatama i brzinom ravnomernog kretanja.

Da li prakticno negde u svemiru postoji vakum (ili je t od 3 k zanemrljiva za taj slucaj pa se to smatra vakumom) u kome bi fotoni isli svojom najvecom brzinom ili se to dogadja samo u eksperimentalnim uslovima?

Prilicno sam frustriran svojim neznanjem i taman kada pomislim da sam mozda nesto shvatio nadjem se na pocetku pitajuci se neke osnovne stvari koje mi izgleda da svi znaju osim mene. Mozda sam ipak ogranicen. Bah!

sale11472

Quote from: r2d2 on November 14, 2008, 09:29:45 pm


Da li prakticno negde u svemiru postoji vakum ....


Praktično.... Sav svemir je vakuum...
Strogo teorijski ..... vakuuma nigde nema....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

November 14, 2008, 10:51:41 pm #40 Last Edit: November 14, 2008, 11:09:39 pm by r2d2
Prakticno sav svemir je ispunjen gravitacijom  fotonima i pozadinskim zracenjem a i materije ima cak u medjugalktickom prostranstvu pomalo, sto bi rekli statisticki - volsebno mnogo u odnosu na nista. Ovaj put necu pominjati neutrine koji vrve u tvom vakumu i ostale mnogobrojne cestice. Takodje necu pominjati sam veliki prasak u kome smo jos uvek.
Naravno ako mislis na planete zvezde itd naravno da je vakum. Sve je relativno ( u obicnom slislu reci  ;)). ipak pricamo o brzini fotona i sa tim je povezano pitanje vakuma.

Kizza

Licno se osecam jadno i frustrirano  :-[jer "od sume ne vidim drvece!"Ako je CRNA MATERIJA svuda oko nas,ima gravitaciju a ne skrece FOTONE, logicno je da nema PRAZNOG PROSTORA :-\!?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

Kizo nije sve tako crno (osim velikog procenta tamne materije i enrgije) vidis da laseri mogu i da hlade, a ne samo da seku.

r2d2

November 15, 2008, 09:54:35 am #43 Last Edit: November 15, 2008, 10:38:03 am by r2d2
Mozda tri dimenzije i vreme ne prave prostonovremenski kontinuum ako nemaju jos jedan potpuno obavezan parametar: temperaturu. Nema prostora i vremena bez zracenja!

Eh kad bi samo mogli i to da "naguramo" u lorencove transformacije...

I ujedno nam Boze-Ajnsajnovn kondezat upucuje poruku da se Kosmos ne moze vecno siriti ma koliko isli napred linijom vremena.

mmilan

November 15, 2008, 03:09:18 pm #44 Last Edit: November 15, 2008, 03:14:33 pm by mmilan
@Kizza & r2d2

Stvari o kojima pricate i u ovoj temi i u jos nekim zahtevaju mnogo predznjanja iz razlicitih oblasti fizike. Svidjalo se vama to ili ne morate da prihvatite da stvari ne funkcionisu onako kako ih vi interpretirate. Razlozi postoje, ali izlaze iz domena iskusija na ovom forumu i popularnog jezika uopste. Na zalost, za razumevanje i tumacenje savremene fizike neophodno je ogromno poznavanje matematike. Bez toga... otisli ste u filozofiju ili SF, a to ipak ovde nije sustina.

Locked
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz