• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

U vezi teorije Velikog Praska, fundamentalno pitanje

Started by Pierre_Abelard, November 23, 2008, 03:27:27 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pierre_Abelard

November 23, 2008, 03:27:27 am Last Edit: November 26, 2008, 02:06:47 am by Pierre_Abelard
Pitanje za ozbiljne poznavaoce Astronomije, pogotovo u njenoj teorijskoj sferi:

Kao sto znamo, danas se u naucnim krugovima nedvosmisleno tvrdi da je Univerzum nastao usled Big Banga. Procenjuje se da se Veliki Prasak desio pre oko 13.5 milijardi godina. Pitanje je: Na koji se način došlo do tog broja? Koji je metodološki put da se ustanovi upravo tolika starost Univerzuma?

Kako je moguć Veliki Prasak, nastao iz kosmičkog jajeta, kada takva kovanica "cosmic egg"  pretpostavlja postojanje kategorije prostora? Drugim rečima, svemu čemu pridajemo nekakav oblik, iziskuje neophodnost postojanja prostora, pojam oblika može egzistirati samo u harmoniji sa pojmom prostornosti.

Još nešto, kada govorimo o pojmu prvotne eksplozije oblikovane u vidu one o kojoj nam teorija Velikog Praska govori, to nužno pretpostavlja već postojanje vremena. Jer kada naš um poima "eksploziju", on nju shvata uvek kao nekakav događaj, kao nešto što se zbilo u vremenu ili i svom zbivanju biva nužno propraćeno vremenskom kategorijalnošću, bilo kolikih razmera taj događaj bio, on se kao i svaki događaj može zbivati jedino u vremenu, i još važnije - on jedino može biti umski pojmljen u vremenu. Hoću reći, čini se teškim pomiriti shvatanje jedne apsolutne eksplozije koja bi konstituisala zakone svemira i tok vremena. Ne možemo govoriti o eksploziji a da je ne pojmimo kao događaj u vremenu.

Predrag

Nemoj pogresno da shvatis, ali nije ovo pitanje za ozbiljne poznavaoce astronomije! Pogledaj slicne teme na ovom forumu i dobices sve odgovore na ovo pitanje.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Pierre_Abelard

Quote from: Predrag on November 23, 2008, 04:39:55 am
Nemoj pogresno da shvatis, ali nije ovo pitanje za ozbiljne poznavaoce astronomije! Pogledaj slicne teme na ovom forumu i dobices sve odgovore na ovo pitanje.


Znam sta hoces da kazes. Pitanje za ozbiljne poznavaoce je u smislu da ocekujem da mi odgovore ljudi koji su dobro upoznati sa teorijskom Astronomijom. A moje neznanje da li izgleda za mnoge ozbiljno ili neozbiljno to je druga stvar.

Predrag

http://216.239.59.132/search?q=cache:7f2w2dxX4YEJ:ad.faust.vrancic.googlepages.com/nastanaksvemira.doc+starost+svemira+odredjivanje&hl=en&ct=clnk&cd=12

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Hablov_zakon

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

sale11472

Tja da bi se javili ozbiljni poznavaoci Astrnomije i to kako kažeš teorijske Astronomije (ma šta to bilo) morala bi i tvoja pitanja da budu ozbiljna ....
Ovako formulisna više liče na provokaciju neo na poziv na ozbiljan razgovor....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Ne može se na tako složena pitanja odgovor dati u nekoliko rečenica na forumu. To je kao kad bi analizirao Anu Karenjinu u dva pasusa - ako bi i pokušao bio bi to krajnje nepotpun prikaz knjige koji bi se onda do besvesti mogao napadati, osporavati itd.

Nego za te stvari služe knjige i opsežni članci. Evo linka za početak http://www.astronomija.co.rs/sadrzaj/teorija.htm

Predrag

Anu Karenjinu mozda i analiziras u dva pasusa, ali ovo... ;)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Pierre_Abelard

Quote from: sale11472 on November 23, 2008, 06:40:03 pm
Tja da bi se javili ozbiljni poznavaoci Astrnomije i to kako kažeš teorijske Astronomije (ma šta to bilo) morala bi i tvoja pitanja da budu ozbiljna ....
Ovako formulisna više liče na provokaciju neo na poziv na ozbiljan razgovor....


Provokacija? Moja pitanja su sasvim korektna, a ti što voliš liberalnost, tj da se svi tapšemo po ramenu na ovom forumu, to je tvoja stvar. Poslednje pitanje je više filozofsko pitanje, i u sebi je logički struktuirano, a ako je po tebi neozbiljno, lepo napusti temu i nemoj gubiti vreme.
Ti lepo otvori neku Astronomsku literaturu, i tamo lepo pise - Big bang se odigrao pre oko 13.7 milijardi godina, i uzivaj u toj lepoj istini, i nemoj se usuditi da "provociraš" sa pitanjima o njenim fundamentalnim temeljima. To je po tebi korektno. Ko u Srednjem veku sto su govorili da naukom i razumom ne "hulimo na nauku Boziju". Тako da ne činimo danas sa Velikim Praskom...samo se rukovodi tako i dalje............možda jednog dana daleko doguraš...

Sasa

Pierre_Abelard, nisi korektan i iznosiš tvrdnje koje nemaju nikakvog osnova. Molim te imaj to na umu pre nego što nešto na ovom forumu napišeš. Ovde smo svi prijatelji, a prijateljima se NE govori: "... napusti temu i nemoj gubiti vreme." A i sve ostalo što si napisao u zadnjem postu, da ne nabrajam - se ne govori prijateljima. Time se samo izaziva svađa, a svađi ovde nema mesta.

2. Dobio si odgovor: prvo pročitaj pažljivo preporučenu literaturu pa onda postavljaj pitanja - i to bez malicioznosti. Možemo ovde svi lepo da pričamo.

3. Iznosiš neke gotove, ali pogrešne stavove. Kažeš "Kao sto znamo, danas se u naucnim krugovima nedvosmisleno tvrdi da je Univerzum nastao usled Big Banga."
To jednostavno NIJE tačno. Niko u naučnim krugovima tako nešt "ne tvrdi nedvosmisleno".

4. Nauka voli provokativna i sva druga pitanja, ali samo ako su zasnovana na naučnoj logici, na naučnom rezonovanju i na naučnim dokazima. Nema vremena nauka da se po milioniti put bavi istim pitanjima. Na pitanje prostora odgovor je dat još jako, jako davno. Pročitaj preporučenu literaturu.

Pierre_Abelard

Quote from: Sasa on November 25, 2008, 01:05:35 am
Ne može se na tako složena pitanja odgovor dati u nekoliko rečenica na forumu. To je kao kad bi analizirao Anu Karenjinu u dva pasusa - ako bi i pokušao bio bi to krajnje nepotpun prikaz knjige koji bi se onda do besvesti mogao napadati, osporavati itd.

Nego za te stvari služe knjige i opsežni članci. Evo linka za početak http://www.astronomija.co.rs/sadrzaj/teorija.htm



E ovakve odgovore cenim. Tako je, valja se podrobno upoznati sa ovim stvarima, i odgovoriti u onolikoj opširnosti koliko se čini potrebnim. Mada sa druge strane, odgovor se mora ponuditi pre ili kasnije, da bi teorija opstala na nogama.
U svakom slučaju, bilo o kojoj teoriji da je reč - Velikog Praska, teoriji evolucije, kreacionističkoj teoriji, itd. ili pak bilo kojoj filozofskoj teoriji, sve one moraju biti postavljenje pred hramom skepticizma, kritikujmo sve, ispitujmo, odnosimo se prema svetu na naučan način, upravo onako kako su to činili veliki naučnici kroz istoriju. Ne pravimo idola od bilo čega ili bilo koga u nauci i filozofiji i ne sagledavajmo kosmos sa pozicije dogmatizma, ma koji ga autoritet podržavao. Ono što želim reći, jeste da su moja pitanja dobronamernog karaktera, i ko je u stanju da to prepozna i ko želi raspravljati težeći ka čistoj objektivnosti, može smatrati sebe dobrodošlim na ovoj temi.

Pierre_Abelard

November 26, 2008, 02:25:37 am #11 Last Edit: November 26, 2008, 03:47:10 am by Pierre_Abelard
Quote from: Sasa on November 26, 2008, 02:02:18 am
Pierre_Abelard, nisi korektan i iznosiš tvrdnje koje nemaju nikakvog osnova. Molim te imaj to na umu pre nego što nešto na ovom forumu napišeš. Ovde smo svi prijatelji, a prijateljima se NE govori: "... napusti temu i nemoj gubiti vreme." A i sve ostalo što si napisao u zadnjem postu, da ne nabrajam - se ne govori prijateljima. Time se samo izaziva svađa, a svađi ovde nema mesta.

2. Dobio si odgovor: prvo pročitaj pažljivo preporučenu literaturu pa onda postavljaj pitanja - i to bez malicioznosti. Možemo ovde svi lepo da pričamo.

3. Iznosiš neke gotove, ali pogrešne stavove. Kažeš "Kao sto znamo, danas se u naucnim krugovima nedvosmisleno tvrdi da je Univerzum nastao usled Big Banga."
To jednostavno NIJE tačno. Niko u naučnim krugovima tako nešt "ne tvrdi nedvosmisleno".

4. Nauka voli provokativna i sva druga pitanja, ali samo ako su zasnovana na naučnoj logici, na naučnom rezonovanju i na naučnim dokazima. Nema vremena nauka da se po milioniti put bavi istim pitanjima. Na pitanje prostora odgovor je dat još jako, jako davno. Pročitaj preporučenu literaturu.



U pravu si, međutim, poruka poput - "Tja da bi se javili ozbiljni poznavaoci Astrnomije i to kako kažeš teorijske Astronomije (ma šta to bilo) morala bi i tvoja pitanja da budu ozbiljna ....
Ovako formulisna više liče na provokaciju neo na poziv na ozbiljan razgovor...."


Moj odgovor je samo posledica ovog citata. Nemam nameru bilo koga da ponižavam na ovom forumu, ali ne volim kada mene neko vređa na prikriven način, cinično.

Saša, imaš moju reč da da će harmonija i sloga prebivati u ovom forumu, ukoliko se ne pojave onakvi cinični komentari.

Pierre_Abelard



3. Iznosiš neke gotove, ali pogrešne stavove. Kažeš "Kao sto znamo, danas se u naucnim krugovima nedvosmisleno tvrdi da je Univerzum nastao usled Big Banga."
To jednostavno NIJE tačno. Niko u naučnim krugovima tako nešt "ne tvrdi nedvosmisleno".



Druže u formalnom smislu se ne tvrdi, niko nikada nije napisao da se to tvrdi nedvosmisleno, ali gledajući modernu astronomiju, i koliko se sveukupnost njenih istraživanja bazira na toj teoriji, to što sam napisao ima itekako mnogo više smisla.

Potpuno si u pravu, na meni je da se sada upoznam sa preporucenim linkovima. Svako dobro...

bluesboba

Samo Hablov zakon bi trebao da ti bude dovoljan da ti cak pocnes da ubedjujes ljude da je Veliki prasak morao biti... naravno ako je Crveni pomak udaljenih galaksija, koji smo izmerili (koji srednjoskolci danas rade kao vezbu), zaista posledica Doplerovog efekta...

Yagodinac

A sad malo animalnog instinkta: nisam siguran da se univerzum širi
Mi to zaključujemo na osnovu Doplerovog efekta koji evidentno postoji i moguće ga je dokazati i izmeriti i teorijski i praktično. Problem je što se sve zsniva samo na Doplerovom efektu a ne na nekim drugim pokazateljima o širenju.
A šta ako prostiranje svetlosti u vakumu milijardama svetlosnih godina povlači neku absorpciju u tom vakumu pa da ostane samo crveni pomak npr? Drugim rečima da je to vremensko prostorna iluzija? Istorija nauke je puna dogmi koje su otpale u praksi a teorija o širenju nas drži skoro sto godina.
Drugim rečima meni bi trebalo za validno zaključivanje bar još nekoliko parametara da hipotezu o širenju prevedem u teoriju o širenju.
Znam da je ovo čisto bogohuljenje zvaničnoj astronomiji ali kad kod bronhitisa ne pomaže penicilin ja dam longacef. I ne upuštam se u teoriju zašto penicilin nije delovao.

Godine na studijama su me naučile da itekako vredi PONEKAD biti skeptik kad su opšteprihvaćene dogme u pitanju.